Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Can SARICAN

1/48 │ Bf 109E-4 │ Eduard │ Can Sarıcan

Recommended Posts

Herkese merhabalar... Kar, kış yoğun bir çalışma temposundan sonra yine tezgah başına döndüm. Gerçi bu süre içinde boş zamanlarımda bazı çalışmaları tamamlayarak işin zor kısmını halletmiş oldum. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki ilk defa bir Eduard kit ile çalışma fırsatım oldu. Kit gerçekten çok güzel... Parçaların uyumu gerçekten çok iyi... Özellikle motor kısmının parçaları ince işçilkle çalışmak isteyenler için gerçekten çok güzel ve detaylı...

Şimdi neler yapmışız kısaca göz atalım:

Öncelikle malumunuz üzere kokpit toparlandı ve boyaması yapıldı. Gösterge panelleri decal olarak kullanıldı. Koltuk kemerleri tamiyanın flexi bandından, kemer tokaları ise ince lehim telinden elde üretildi. Yine koltuk için minder elde üretildi... Kokpit Gunze'nin H70 (RLM 02) Grey rengiyle boyandı ve kuru fırçalama uygulandı. Bazı yerlere Panel Line uygulanarak eskitme yapıldı.

DSC02239_zpsl7l4q0rb.jpg

DSC02240_zpsefjfg2gt.jpg

DSC02243_zpslpnbi0va.jpg

DSC02244_zpsqxbwvpnz.jpg

Sonraki aşamada motor detaylarıyla bayağı bir zaman geçirildi. Parçalar kitapçıktaki renk kodlarına uygun olarak boyandı ve motor toparlandı... Birkaç kablo çalışması yapılarak yine motor üzerinde Panel Line ile kirletme yapıldı. Bu arada kitapçığa göre motor bölümü açık ya da kapalı olabiliyor. Bu durumda eğer kapalı yapmak istiyorsanız bazı parçaları kullanmamak gerekiyor. Ben bütün parçaları kullanarak motor kapağını açık konumda göstermek istedim. ( Sonrasında bir dio çalışması yapmak için. )

DSC02245_zpseg7gojtv.jpg

DSC02246_zpseszempog.jpg

DSC02247_zps1kcheu9u.jpg

DSC02248_zpsebaf5mdw.jpg

DSC02249_zpsdedy0ur8.jpg

DSC02250_zpseixxxm8r.jpg

Sonrasında gövde iç panellerin boyamaları ve eskitmeleri yapıldı.

DSC02251_zpsjfaaob11.jpg

DSC02252_zps1ycuv4fq.jpg

DSC02253_zpsc5dggfua.jpg

İniş takımlarının yuvaları da Gunze H70 ile boyanarak kanat parçaları yapıştırıldı.

DSC02254_zpsk4ymwh0l.jpg

Pervane ve yan ürünlerinin tesviyesi yapılarak Gunze H64 Dark Green ve Alclad alüminyum ile boyandı.

DSC02255_zpsacjhs4bs.jpg

Tabi bu arada motor üstündeki makineli tüfekler elden geçirildi.

DSC02256_zpsibiso1yv.jpg

Ve son olarak iniş takımlarının da tesviyesi yapılarak gerekli renklere boyandı. Kirletmeleri daha sonra yapılacak... Tabi iniş takımlarındaki en güzel olay tekerleklerin ve jantların ayrı verilmesi. Bu da boya yaparken daha rahat çalışmanızı sağlıyor.

DSC02257_zpst01ocbzu.jpg

Bundan sonraki aşama gövdenin ve kanatların toparlanarak boyaya hazır hale gelmesi... Herkese iyi çalışmalar diliyorum... :)

Fırsat buldukça üretime devam...

Aslında kokpit genel birleşim fotolarını koyacaktım. Fakat bilgisayarda yaşadığım bir arıza yüzünden bu fotoları paylaşamıyorum. ( bilgisayar tamirden gelince ve ortam uygunsa daha sonra paylaşırım. :) )

Genel olarak kokpit kapatıldıktan sonra gövde bileşimi yapıldı. Bütün parçaların uyumu mükemmel. ( Belki bu kitin bir de çöl versiyonunu yapabilirim daha sonra...)

Küçük bir tesviye işleminden sonra açıkta olacak parçalar ve flaplar ayrılarak genel astar atıldı... Astar olarak Vallejo'nun gri Surface Primer'i kullanıldı. Canopy parçalarının maskelemesi yapıldı.

DSC02278_zpsmki6e1bp.jpg

DSC02281_zpsbyrf9owd.jpg

DSC02280_zpsrsm1wnkv.jpg

DSC02276_zpsmt83qdim.jpg

DSC02277_zps96qhlioc.jpg

DSC02273_zpst1e9ig8q.jpg

Astar kuruduktan sonra panel çizgilerine ön gölgeleme yapıldı.

DSC02282_zpsqn5hxcgg.jpg

DSC02283_zpsiibecw8q.jpg

Artık genel boyamaya hazırız... :)

evet Gölgelemeden ziyade genel boyama olmuş :)

Ellerinize sağlık. Güzel gidiyor. Sizin işler çok güzel oluyor, beğeniyorum.Takipteyim.

Teşekkürler Şenol hocam... Az daha genel boya işine giriyordum. :) Aslında you tube'da bir videoda eleman bundan daha beter bir ön gölgeleme yapmıştı. Daha sonrasında düşük basınçta lokal olarak küçük dokunuşlarla harika bir iş çıkarmıştı. İnşallah bende üstesinden gelirim...