Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Fatih Taş

1/35 │ M-270 ÇNRA │ Dragon │ Fatih Taş

Recommended Posts

Fatih hocam ellerine kollarına ve detaylarına sağlık,gerçeği ile arasındaki tek fark ebadı olacak :)

Teşekkür ederim. Darısı boyasına diyelim :)

Vay anam vay detayların güzelliğine bak.Vallahi benimde canım çekti böyle iç detayı bol bir model.Ben de de Hobby Boss 1/35 AAVP-7A1 RAM/RS var iç detayı bir haylı var eldeki bittikten sonra ona başlayayım bari.Çatlaklardan bende muzdarip oldum son modelde ama allahtan çıplak gözle seçilmiyorlar ama orada olduklarını bilmek can sıkıcı. :( :(

Teşekkür ederim. Bahsettiğin model hakikaten farklı bir alet. Yeni yılda başla da biz de zevkle seyredelim :)

Harika görünüyor, detaylar çok güzel olmuş, elinize sağlık...

Kapılardaki boya çatlaklarını da söylemeseniz ben dikkat etmezdim, bence önemsenecek bir sorun değil...

Teşekkür ederim. Çatlaklar nazarlık olsun diyelim tekrar :)

Ey aşk sen nelere kadirsin! :)

Kolay değil, 32 senelik aşk :) (Hanım duymasın bu aradaMSN-Emoticon-028.gif)

Herkese tekrar iyi seneler dileyerek yılın son paylaşımını yapıyorum. Kabin içi tamamlandıktan sonra, roket/füzelerin yüklendiği ve fırlatıldığı bölüm olan Fırlatma/Yükleme Modülüne başlıyorum. Ateşlemeye ait tüm komutalar kabin içinden yapılırken, yükleme ve boşaltma işlerinin komutası bu modülün arkasındaki kumandalardan yapılıyor. Kafamdaki finalde ateşleme yerine yükleme pozisyonu ağır basıyor. Ancak bu bölümle ilgili detay neredeyse sıfır seviyede ve ilave detay seti bulunmuyor. Yani, yapacağım her şey kendi becerimle sınırlı olacak :)

MLRS74_zpsvbcsnv3n.jpg

MLRS75_zpssumfjvqc.jpg

EyVLNB.jpg

jQ4MpD.jpg

ByZnNQ.jpg

ZOL6po.jpg

o6A5pR.jpg

lbkXpg.jpg

V3lONj.jpg

nJAdpB.jpg

vJgGVr.jpg

1GYbB5.jpg

Mesleki sebeplerden bir miktar tezgah ve bilgisayardan uzak kaldım. Bulduğum ilk fırsatta da biraz çalıştım. Fırlatma Yükleme Modülünün (FYM) inşasına devam...

FYM'nin arkasında üç bölme var. Dragon bunlardan sadece birini ayrı vermiş ancak onun da iç detayını vermemiş. Ben de diğer iki bölme kapaklarını kendim kestim...

LOpM6a.jpg

Mürettebatın yükleme veya bakımda FYM'ni kontrolü için sol bölmede komuta kutusu diye adlandırdığımız bir cihaz var. Bu cihaz sayesinde mürettebat FYM'nin tüm hareket ve fonksiyonlarını kontrol edebiliyor. Daha öncede belirttiğim gibi benim kafamda bir podun yerde ve mürettebatın onunla ilgilendiği bir sahne var. Dolayısıyla bu kutunun mutlaka olması gerekli. Kutuyu evergreen plastik levhadan imal ettim. Sona doğro kabloları eklenecek.

rJg4DV.jpg

FYM yan duvarlarının doğru montajı çok kritik çünkü roket podlarının rahat giriş çıkışı ve FYM hareketleri buna bağlı. Elimden geldiği kadar temiz ve düzgün bir şekilde yapıştırmayı başardım. Şimdilik podlarla ilgili bir sıkıntı görünmüyor.

7yoJLP.jpg

PO5dV6.jpg

İki yandaki bölmelerin kabloları için delik açtım. Podlar FYM'ye yüklendikten sonra pimler sayesinde sabitleniyor. Bu pimlere komuta eden kilit kollarını, podların pozisyonuna göre yapıştırabilmek için montajını sonraya bırakıyorum...

g9kgGZ.jpg

FYM'nin ön duvarı da monte edildi. Bu kiti yapacaklar için uyarı, ön duvarın iki ucundaki parçalar kırılmak için dokunmanızı bekliyor neredeyse. Kaybolmaya da çok müsaitler. Ön duvar iyice kuruduktan sonra kırılan parçalarda yapıştırılacak.

ZOL6qk.jpg

Her zamanki gibi çok iyi gidiyor. Sizin çalışmalarınızı çok beğeniyorum.

Böyle adım adım anlatmanız ayrı bir beğendiğim taraf.

Sanırım podları yerde vinçle kaldırılmak üzereyken yapacaksınız. O kabloları yaparken ne kullanmayı düşünüyorsunuz? o teller çooook ince gözüktü. Ağaçtan tel mi çekeceksiniz, yoksa ince elektrik teli filan mı? Belki bakır sarma telleri filan da olur. Onlar Kısmen ince oluyor.

Her zamanki gibi çok iyi gidiyor. Sizin çalışmalarınızı çok beğeniyorum.

Böyle adım adım anlatmanız ayrı bir beğendiğim taraf.

Sanırım podları yerde vinçle kaldırılmak üzereyken yapacaksınız. O kabloları yaparken ne kullanmayı düşünüyorsunuz? o teller çooook ince gözüktü. Ağaçtan tel mi çekeceksiniz, yoksa ince elektrik teli filan mı? Belki bakır sarma telleri filan da olur. Onlar Kısmen ince oluyor.

Öncelikle beğeni dilekleri için teşekkürler :)

Bitiş planlamamda podların biri FYM içinde diğeri de yerde ve yere inerken olacak şekilde bir kompozisyon var. Burada önemli hususlardan biri podun ağırlığından dolayı taşıma halatlarının gergin durması. Ve ben bu konuda bir planlama hatası yaptım. Aslında podlardan birinin içine ilave ağırlık koymam gerekiyormuş. Şimdi podun çok görünmeyen bir tarafına bir ameliyat yaparak ağırlık eklemeyi planlıyorum. Kullanacağım kablo/taşıma halatının ne olacağına henüz karar vermedim. Elimdeki tel ve kablolardan deneyerek bir formül bulacağım umarım :)

Valla ansiklopedi gibi model imalatı olmuş bu. Emeğinize sağlık.

Teşekkürler Kazım. Umarım bitişi de yapımı gibi olur :)

Fatih hocam emeğine ve ellerine ve dahi gözlerine sağlık.İnan ki buna bakınca benim yaptığım leolar kinder süpriz kaldılar :)

Haksızlık etmeyelim Leo'lara :) Onlar da bence fevkaladenin "fevkinde"

Bittiğinde hiç de olmamış diyeceğim :)

Ben "Hiç olmamış" alabildiğim için mutlu olacağım :)

Pazar günü Polatlı'ya eve geldim. Yaklaşık 10 gün buralardayım. D.ayazıt'tan ayrılmadan önceki son ilerlemeyi paylaşıyorum. FYM tabanı çok sade verilmişti. Hem eldeki hem de netteki referanslara bakarak kablo ve artık maket parçalarıyla gerçeğe yakın detaylandırma yapmaya çalıştım.

5G80lA.jpg

Telleri yapı market ve (çok enterasan şekilde) dikiş nakış malzemesi satan bir dükkandan aldım :)

AyAVrQ.jpg

0G7XJV.jpg

kritik bir safhayı daha kazasız atlattık. Hem hareketli parça hem de taşınan yük ağır olunca ilave dikkat gerekiyordu. Şu anda her şey olması gerektiği gibi.

JOp9bE.jpg

OyRb43.jpg

zJmZog.jpg

Harika detaylar Fatih eline sağlık.

Teşekkürler Cihan :)

aksiyon filmi gibi zevkle sayfaları geçtim çok beğendim ellerinize sağlık cidden :)

Teşekkür ederim. Bu yorumlar tüm çabayı daha da kıymetli hale getiriyor :)

İzin dönüşü devam ettim. Açıkçası çok hızlı gitmemeye çalışıyorum, çünkü hızlanınca yalapşap :) yapma eğiliminde bir adam olduğumu keşfettim. O yüzden tadını çıkararak ilerlemeye çalışıyorum. Bu arada montajda sona doğru yaklaşıyoruz :)

Podlardan birini yerde sergilemeyi planladığımı daha önce yazmıştım. Ancak bunun gerçekçi görünebilmesi için podu taşıyan çelik halatın gergin görünmesi lazım ve bunun en kolay yolu podun ağır olması. Ne yazık ki bunu podu birleştirdikten sonra akıl edebildim. Bu sebepten dolayı podlardan birine ufak bir ameliyat yaptım :)

o6A5Rq.jpg

lbkX6p.jpg

V3lO1R.jpg

vJgGvD.jpg

1GYblb.jpg

LOpMWz.jpg

rJg4oz.jpg

7yoJrr.jpg

PO5dZb.jpg

Şimdilik bu kadar :)

Ellerinize sağlık. Çok güzel gidiyor.

Yalnız benim bu Çapon (CA) yapıştırıcı ile kötü bir anım var. Uçağın önüne ağırlık koyarken CA'yı fazla kullandım. Plastiği biraz yumuşatıp, yamulttu. Umarım sizin de canınızı sıkmaz. Artık ağırlık koyacaksam ve fazla japon isteyen bir şeyse epoxy kullanıyorum.