Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Cem Arkın AÇIKELLİ

1/35 | TAMIYA | M3 STUART LIGHT TANK | Cem Arkın AÇIKELLİ

Recommended Posts

Merhaba.

Yaklaşık bir ay önce siparişini verdiğim 1/35 U.S. Light Tank M3 Stuart birkaç gün önce geldi.

Siparişi e-bay'den yaptım. 12$+6$ kargo bedeliyle aldım.

top.jpg

Yapımına bir iki ay sonra başlamayı düşünüyorum. Yaparken bolca yardımınıza ihtiyacım olacak :)

Kitin parça resimlerini, Planını ve Decal setini paylaşıyorum.

IMG_20151019_223359_zpsmsbr6yvq.jpg

Kutu yolda biraz hasar görmüş. Sağ üstte ezik alanlar gözüküyor. Ama parçalarda bir sıkıntı yok.

IMG_20151019_220405_zps6qebxxid.jpg

Gövde üst parça. Ufak tefek çapaklar var. Ama dert değil. Büyük birşey değiller.

IMG_20151019_220432_zpsjdibh2ix.jpg

IMG_20151019_220516_zpsqb7hrj66.jpg

Altta kalıp itici izleri var. Çamurluk altındakiler revize edilmeli. Putty ve zımpara şart. İçtekiler sorun değil. Gözükmeyecekler.

IMG_20151019_220609_zpsbeoxx3yy.jpg

Gövde alt bölümü. Sorun gözükmüyor.

IMG_20151019_220636_zpshn3m3jyr.jpg

Gövde altı alt yüzey. Çok ufak bir çapak var. hiç sorun değil.

IMG_20151019_223150_zpsyitl1jkf.jpg

Çapak görmedim.

IMG_20151019_223208_zpsx576cybg.jpg

Figürü yapmayı düşünmüyorum.

IMG_20151019_223228_zpszrkrvlml.jpg

IMG_20151019_223317_zpszg7posqx.jpg

Vinil paletler. Ustalar beğenmiyor ama tam benim gibi acemilere göre :D

IMG_20151019_221025_zpsjoqaeqd0.jpg

Vinil palet Detay

M3%20Stuart%201-35%20Tarama%20Sayfa%201_zpszqmkxwk8.jpg

M3%20Stuart%201-35%20Tarama%20Sayfa%202_zpstxxf1isw.jpg

Planları yüksek çözünürlükte tarayıp birleştirdim. Belki ihtiyacı olan olur. Netten faydalanır.

1/35 Tamiya M3 Stuart Light Tank Plan and Decal diye bir tag koyayım da ihtiyacı olan bulsun.

Dekaller_zpsn1zxnvty.jpg

Decal seti. Yine 300dpi taranmış hali.

İşte Jadar'dan aldığım detay parçası. Biraz farklı olsun diye bu Rezin set'i aldım.

IMG_20151019_221528_zpslzrcpzoo.jpg

IMG_20151019_221501_zps9lafldky.jpg

AMA İŞİME YARAMIYOOOOR.

M5 Stuart için miş. M3 Stuart için değil. Aslında almadan önce sorduğum konuda söylemiştim. Bir bit yeniği var. Bana uygun gözükmedi diye. Uygun değilmiş :(:angry: :angry: :( :(

Hayal kırıklığına uğradım. Üstelik neler hayal etmiştim.

Becerebilirsem Çift bileşenli epoxy macun ile detay yapmaya çalışacağım. Becerebilirsem artık. Büyük ihtimalle beceremeyeceğim :(

Alıcı var mı? 6.7$ dan satarım :) Zararın neresinden dönsek kardır :)

Jadar'dan bir kaç şey daha aldım. Elimde hiç pigment vs yoktu. Onlardan da aldım. Bu dahil diğer ürünler (pigment vs) 3 tane Stuart ücreti ediyor :)

Neyse bunları konuyu açtığımda yazarım artık.

Aslında içimden geçen çöl kamuflajı. Afrika dan bir tank yapmak istiyorum.

Yazan Rengi Tamiya XF-60 Dark Yellow.

5352bf4fcf1334b7f747b16881ece250.jpg

Ama nette bu renkte doğru düzgün bir referans bulamadım.

Tank hakkında araştırma yaparken tankın Türk Silahlı kuvvetlerinin envanterinde de olduğunu örendim. Tabi bende bir Türk Tankı yapma isteği doğdu. Konu hakkında referans aramaya başladım. Ama doğru düzgün bir bilgiye ulaşamadım.

Sanırım Türk tanklarında Olive Drab (XF-62) rengi kullanılmış. (US Army Europe)

Nette sadece 2 referans resme rastladım.

İkisi de Etimesgut Tank Müzesinden

stuart_zpsvi39idwh.jpg

Surviving_M3_M3A1_Stuarts-38_zpszdhltiiq.jpg

Büyük ihtimalle iki resimde aynı tank. Ama üstlerinde hiç bir işaret numara vs yok.

Şimdi ben bunu Türk tankı diye yapsam nereden belli olacak Türk tankı olduğu. Hehehe Askerliği Tankçı olarak yaptım. Şimdi bu tankı araştırırken fark ettim. Tankın üstünde hiç milliyet işareti yoktu. (M48A5T2) sadece seri no.

Bu durumda açıkçası Türk tankı olsun diye kasmamaya karar verdim.

Ama bir Çöl haydut'umu yapsam (ingiliz) yoksa Amerikan bebesimi yapsam karar veremedim. Siz ne dersiniz?

Arkaya veya öne küçük Türk bayrağı koy tamam. Ya da daha orjinali; bir yerine Türkçe birşey yazılabilir. Aslan kaplan gibi )

Bana sorarsan Rus yap. değişiklik olsun.

http://www.tanks-encyclopedia.com/ww2/US/M3_stuart.php

Resin iyi satma bence. Altına seramik hamurundan destek yap kullan. Taşan yerleri varsa 1-2 ip de bağlanabilir.

Hehehe Zaten beni Gürkan bey gönderdi dedim %20 fazla yazdılar :)

Sizimi kıracağım, artık bir sonraki Rus olur :)

Afican Corps'u çok severim. Romel'e hayranım. Aklımda hep bir African Corps yapmak vardı. Bu maketi nasıl aldım hatırlamıyorum. Aklım başımda değildi. Aniden oldu. genesis'de tanıtımınız izledikten sonrasını hatırlamıyorum :)

Bunu Alman yapamıyacağıma göre Müttefik olacak :)

Gerçi siparişimde boya olarak Olive Drab'da vardı. Aklım gidip bir Rusda olabilir :) Bana belli olmaz.

Nasıl bir tanksa çinden, arjantine her yeden çıkıyor :)

Bu arada Teşekkürler.

Resin seti ben alırım başgan 15 ürdün dinarı veririm.

Türk yapacaksan, başlamaya yakın bana bi mesaj atıver. Bizde ki tanklar olive drab değil. Ben bir Türk tankı yapmıştım, rengini tutturabilmek için de Kenan Komutanla baya bi müzakere yapmıştık. Epey araştırdık. Sana en yakın tonu söyleyebilirim ( hatırlarsam ) fakat böyle karakteristik bir AMERIKAN tankını da Türk yapmak ne kadar makuldur bilemem, zevk meselesi tabi. Bana sorarsan boşver afrikayı, bas olive drabı babalar gibi amerikan yap. B) Afrika aracı yapmak istersen Tamiya'nın M3 grantını al. M3 Lee'nin british versiyonu, afrika cephesi için kamuflajlı hem de harikadır.

Kitle ilgili söyleyebilecek bir şeyim yok. Montaj sorunu yoktu hatırladığım kadarıyla, lisedeyken yapmıştım büyük bir keyifle diye hatırlıyorum. :)

Resin seti ben alırım başgan 15 ürdün dinarı veririm.

Türk yapacaksan, başlamaya yakın bana bi mesaj atıver. Bizde ki tanklar olive drab değil. Ben bir Türk tankı yapmıştım, rengini tutturabilmek için de Kenan Komutanla baya bi müzakere yapmıştık. Epey araştırdık. Sana en yakın tonu söyleyebilirim ( hatırlarsam ) fakat böyle karakteristik bir AMERIKAN tankını da Türk yapmak ne kadar makuldur bilemem, zevk meselesi tabi. Bana sorarsan boşver afrikayı, bas olive drabı babalar gibi amerikan yap. B) Afrika aracı yapmak istersen Tamiya'nın M3 grantını al. M3 Lee'nin british versiyonu, afrika cephesi için kamuflajlı hem de harikadır.

Kitle ilgili söyleyebilecek bir şeyim yok. Montaj sorunu yoktu hatırladığım kadarıyla, lisedeyken yapmıştım büyük bir keyifle diye hatırlıyorum. :)

Adres verirsen resin'i yollarım.

Bukadar muhalefetten sonra olive drab olacak anlaşılan. Zaten boyayıda enamel almışım. Umarım olive drab'ı akrilik almışımdır.

Makete başlayınca konu açar sizlerden yardım alırım

Ben bu xf-60 anlamadım başgan. Tamiya dark yellow diye bi renk çıkarmış, ikinci cihan harbi tankına da bunu vurduruyo, modern abramsa da bunu vurduruyo, çözemedim. Şuan yaptığım SWS'yi de dark yellow yaptım gerçi, yakında paylaşacağım. :)

Cem baba bombaları patlatmışssın yahu daha başlamadan tüm ankara ayakta....kolay gelsin sakince güzelce yap aceleye gerek yok ben daha 2 haftadır F4u corsair in kokpitini yapacam inş...yapacam derken boyicam inş.. acele yok..kız babası olmak zor kardeşim ya