Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Sign in to follow this  
Halit YILMAZ

1/253 │ Gorch Fock │ Revell │ Halit Yılmaz

Recommended Posts

Yelkenleri kapalı yapmak istedim ve eşimin krapon kağıtlarından yararlandım hoş bir sonuç çıktı

Baş direği geçici olarak kuru montaj resimledim,

Çok detaylı ve özenli çalışıyorsun. Sonuçta çok güzel oluyor. Kolay gelsin.

Çok güzel fikir,

ellerinize sağlık...

Ben çok beğendim

Hocam cevaplarken, cevapladığın mesajın içinde ki fotoğrafları sil mümkünse. Hem Boşu boşuna milletin kotasını doldurmayalım hem de okumada güçlük çıkartmayalım.

krapon kağıt iyi fikirmiş ya. Eğreti dururu diye düşünmüştüm ama sağlam duruyor. İyi fikir. Ondan açık yelken yapmayı düşündün mü?

Başka bir yelkenli yapan arkadaşımız var. Onu merdivendi, halattı, yelkendi, dead eyesdı, bezdirip maketi kırmaya :D teşvik ediyordum da. Ona da önereyim.

Evdeki krapon kağıtlarının arkası sedefli olduğu için düşünmedim ama kendinden kırışık olması hoş bir görünüm veriyor. Bir de kumaş ve elbise kolası ikilisi var açık yelken için ben bir kere yapmıştım setin yelkenlerinden kalıp çıkartarak onu da tavsiye edebilirim güzel duruyor.

Doğru, kumaş kullanırsan daha güzel oluyor tabi. Ben canvas yada yelken kumaşı kullanırdım. Kolalı denemedim... olabilir aslında. Asıl sıkıntı kesim yerleri. Normal kumaş kesim yerlerinden ip çıkartıyor. Arkaya katlanması lazım. Küçük ölçekte olmuyor. :)

Ben amerikan bezimi diyorlar öyle bir kumaş denedim gevşek dokulu yakından belli oluyor ama uzaktan güzel duruyor. Zaten kolaladığın zaman ip çıkartma işi kalmıyor önce kolalayıp sonra kestim ama dediğim gibi benim kullandığım kumaş gevşek dokuma idi.

Aşağıdaki gibi bir sonuç aldım;

DSCF5533_zps6c4e0d1b.jpg

Halit eline koluna sağlık çok güzel bitti... Şu an tezgahta olan Cutty Sark ın yelken olayına ben de daha henüz karar veremedim... Aklımdan geçen benim de amerikan bezi ve senin ki gibi kapalı yapmaktı.. Fakat şimdi senin burada uyguladığın krapon mudur graphon mudur ne kağıdı daha mantıklı gelmeye başladı bana da... En azından uygulamaya değer... Tekrar ellerine sağlık Halit...

Halit eline koluna sağlık çok güzel bitti... Şu an tezgahta olan Cutty Sark ın yelken olayına ben de daha henüz karar veremedim... Aklımdan geçen benim de amerikan bezi ve senin ki gibi kapalı yapmaktı.. Fakat şimdi senin burada uyguladığın krapon mudur graphon mudur ne kağıdı daha mantıklı gelmeye başladı bana da... En azından uygulamaya değer... Tekrar ellerine sağlık Halit...

Teşekkürler.. Sana da büyük kolaylıklar diliyorum. Boyutlar küçüldükçe iş zorlaşıyor. Cutty Sark benim de dolapta bekliyor ama bir süre beklesin bu sıra tezgahta ip ve yelken görmek istemiyorum :)

Hehehe Ratline (İp merdiven) konusunda Halit'in de kafasını karıştırayım mı? :)

http://www.hobimaket..._15#entry120013

Kesinlikle akıllı işi değil :ph34r: gerçi başlamadan önce senin mesajını okuyup yapabilirmiyim diye heveslenmiştim sonra bu boyutlarda çok zorlayacağını fark ettim.

tüm resimlere zevkle baktım gerçekten abartısız çok güzel olmuş hele o ipler o sabırla yapılan ipler dediğiniz gibi yelkenler açık olsa böyle gösterişli durmazdı tüm detayları ile süper bi işçilik elinize yüreğinize sağlık bu arada bizim hanımda evde keçe filan yapıyor bende onun malzemelerinden kırpmaya çalışıyorum ama daha tam kırpamadım böyle bişey yapmalıyım hatta geçen halat filan adlım ona böyle bi modele aldığım malzeme yakışırdı bence :)))