Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Sign in to follow this  
Halit YILMAZ

1/253 │ Gorch Fock │ Revell │ Halit Yılmaz

Recommended Posts

Bundan bir tane yapmıştım. Dünya üzerinde var olan en berbat kit sanırım. Küçük parçaları ayırmak mümkün değil. Hiç bir parça birbirine oturmuyor. Bir sürü kalıp artığı var. En sonunda bitirip bir arkadaşıma hediye etmiştim. Ömrümü yemişti. Sana kolay gelsin, bol şans :)

L4QEXa.jpg

Öncelikle elinize sağlık.

Güvertede bir çok yerde kalıp izi mevcut, bu aşadamdan sonra tesfiye zor görünüyor ama belki oralara ip vs. düşünülebilir. Ayrıca güvertede gene bazı yerlerde boya taşmaları olmuş, özellikle iplerde ve kenarlarda.

Kolay gelsin

Revell'in kalitesini bilenler bilir.

Kendinden illallah etttirir,

"madem başladım kite,

bir an önce bitireyim de kurtulayım" dedirtir...

(Revell'in kaliteli kitlerine 4 satırlık kafiyeli şiir yazdım. Umarım durumu özetleyebilmişimdir. Kit ile ilgilenen arkadaşımız canından bezmiş olabilir. Çok görmemek lazım. Aynı kiti ben satın almıştım. Kutuyu açınca içinden çıkanlardan dolayı çok büyük hayal kırıklığına uğradım. Çoğu çapak parçanın kendisinden büyük, kitin görünen yüzeylerinde bol miktarda kalıp izi, eğri büğrü parçalar, birleşme sorunu.... Hemen kutuyu geri kapatıp başka bir kit ile takas etmiştim. Bu yüzden modeli yapan arkadaşı büyük bir takdirle takip ediyorum... Kolay gelsin :) )

(EK not: Revell'in son yıllarda çıkardığı bazı kaliteli kitleri tenzih ederim, durduk yere ustalarımızla tartışmaya girmeyelim :) )

Selamlar,

Direkleri bolca tesviye ettikten sonra kuru montajda denedim;

20150919_105647_zps1mz6p7vy.jpg

20150920_212723_zpsy67a1idh.jpg

20150920_212729_zpsfnp0e2ke.jpg

20150920_212744_zpsbyf6jyvc.jpg

Kalıp izleri ve boyamadaki düşük başarıyı :) iplerdeki detaylı çalışma ile örtmeyi planlayarak bir işe kalkıştım bakalım nasıl bitecek :rolleyes: ama sabır ve el işçiliği konusunda kendime güveniyorum

20150920_232703_zpspl84agjb.jpg

20150920_232711_zpscwjolkx1.jpg

20150921_215228_zps0b5gj9g5.jpg

20150921_215238_zpsbexlevbq.jpg

20150921_215254_zps0gkzt7uh.jpg

Kalıp izleri ve boyamadaki düşük başarıyı :) iplerdeki detaylı çalışma ile örtmeyi planlayarak bir işe kalkıştım bakalım nasıl bitecek :rolleyes: ama sabır ve el işçiliği konusunda kendime güveniyorum

ipler çok güzel görünüyor. Modele çok güzel bir hava katmış. İpleri bağlarken modeli çok esnetmemesine, aynı zamanda çok gevşek olmamasına dikkat edin. Her ip işleminden sonra modele xyz ekseninde yani her açıdan simetrisine bakın. İpi bağladıktan sonra mesela direğin eğri görünmesini istemezsiniz. Aynı zamanda ip ile işlem yaparken hassas deliklerden geçirmek için iğne kullanmanızı tavsiye ederim. Siz nasıl ipi sabitliyorsunuz bilmiyorum ama düğümü attıktan sonra üzerine birazcık yapıştırıcı sürmenizi tavsiye ederim.

Çok çok güzel gidiyor,

bir sonraki aşamaları sabırsızlıkla bekliyorum..

Selamlar

ipler çok güzel görünüyor. Modele çok güzel bir hava katmış. İpleri bağlarken modeli çok esnetmemesine, aynı zamanda çok gevşek olmamasına dikkat edin. Her ip işleminden sonra modele xyz ekseninde yani her açıdan simetrisine bakın. İpi bağladıktan sonra mesela direğin eğri görünmesini istemezsiniz. Aynı zamanda ip ile işlem yaparken hassas deliklerden geçirmek için iğne kullanmanızı tavsiye ederim. Siz nasıl ipi sabitliyorsunuz bilmiyorum ama düğümü attıktan sonra üzerine birazcık yapıştırıcı sürmenizi tavsiye ederim.

Çok çok güzel gidiyor,

bir sonraki aşamaları sabırsızlıkla bekliyorum..

Yorumunuz için teşekkürler, dediğiniz gibi belli açılardan sürekli kontrol ediyorum. Düğüm atmak yerine ipi bir tur kıvırıp içten geçirerek gerginliği ayarladıktan sonra yapıştırıcı ile sabitliyorum böylelikle düğüm atarken gergi eksik veya fazla kaçmıyor ve düğüm sebebiyle pot bir duruş da olmamış oluyor.

İpleri gerdim ama merdivenler konusunda tereddütlerim var bakalım duruma göre o işi en sona bırakıyorum.

Bayram öncesi son gelişmeler ve direkler kuru montaj;

20150922_161215_zpssl12vrnh.jpg

20150922_161225_zpsjxgezka8.jpg

20150922_161322_zps4219e7qq.jpg

ipler belli olsun diye rulo havludan çirkin bir fon yaptım :P

Bu vesileyle tüm HobiMaket ailesinin kurban bayramını kutluyorum.