Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Muhammed Enes TUNÇER

Tamiya mı Gunze mi ?

Recommended Posts

Ben tamiyanın akrilik boyalarını kullanıyorum ve aslında çokta memnunum. Ama gunze akriliklerinde çok iyi olduğunu duydum, okudum vs. Sizin bu boyalar hakkındaki tecrübelerinizi duymak istiyorum. Özellikle her iki markayıda kullanan biri kendine göre bu iki boya markasını karşılaştırırsa çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yapı olarak birbirine çok benzerler ama gunze boyama kalitesinde daha iyidir. Ayrıca gunzenin renk skalası çok geniştir.

Verilen renk kodlarına göre boyadığında çok orijinal bir maket çıkar tamiyada ise genelde karışımla bulursun rengi. Velhasıl ikisi arasında kalırsam gunzeyi seçerim. Ama stokta gunzede var tamiyada revell de.

Alman wwıı uçaklarının genel boyamasında gunze kullanırım diğer tüm işlerde çoğunlukla revell kullanırım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

sevgili Enes

ben yıllardır hele hele ilk modelciliğe adım attıgım yıllarda hep Tamiya kullandım

Fakat ; Türkiyedeki sitelerde bazı renklerin zaman içinde bulunmaması, ve modelcilik çitasının yavaş yavaş yükseldiği donemlerde de,

Tamiyaya uygun bir boya bulma gereksinimi gelişti.. bir cok markayı denedikten sonra Tamiya'ya en uygun markanın Gunze oldugunu

görerek genel boya kullanımımı Gunze üzerinde yoğunlaştırdım .

Bana peki hangisi diye bir soru sorarak secim yapma durumunda bırakırsan, her ikisi de diye cvp verecegim :)

fakat, renk portföyünün geniş olması ve bulunur olması, Gunzeye yoğunlaşmama en büyük etkendir..

Bol modelli günler diliyorum

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İkisini beraber kullanıyorum.Hatta ikisini karışım yapıp kullandım da.Gunze Tamiyaya göre yüzeye sanki daha iyi tutunuyor gibi.Tamiyada boya çok narin, bir sürtmede falan hiç affetmiyor.Gunze yüzeye biraz daha sıkı tutunuyor diyebilirim.

Birde çeşit meselesi var tabi.Bir modelcilik mağazasında Tamiya ve Gunze standını yan yana gören birisi Gunzenin niye daha tercih edilebilir olduğunu anlar.Renk seçeneği daha geniş.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ikisinide kullanıyorum. aralarındaki seçimimi genelde renge göre yapıyorum. eğer tamiyada aradığım renk yoksa gunzeye bakıyorum. gunzenin renk skalası tamiyaya göre oldukça geniş. tamiya boyalar biraz hassas en ufak bi sürtünmede hemen çiziliyor. kullandığım çoğu ürün tamiya. tihinner bile. tamiyanın X-20A thinnerı gunzeleri sorunsuz inceltiyor. bence aralarında seçim yapmaya uğraşmayıp ihtiyaç duyduğunuz renge göre iki markayı sanki tek markaymış gibi kullanın :)

tabiki söylediğim herşey AB için, fırçada Vallejo ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Herkese cevapları için teşekkürler. Evet gunzenin renk çeşitliliği bir avantaj. Bu arada tamiyanın ab atımı sonrasında kolay çizimine bende katılıyorum. Ancak bu kolay çizilmenin nedeni modele gunze kadar tutunamaması mı yoksa çok daha ince katmanlar halinde boyuyor olmasından mı kaynaklanıyor bilemiyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

1/1 oranı gibi mi yoksa çok daha az X-22 mi mesela 1/3oranı gibi(az olan X-22)

ne için kullanılacağı ile de alakalı aslında biraz bu durum. Ben boyanın daha akışkan olması için kullanıyorum bir kaç damla. Ama aka eskitmesi öncesi ana boyayı yarı mat olarak atıp vernik atmadan direkt eskitme işine girişen modelciler de var bunun için de 3 e 1 uygun olur diye düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Revell aqua dışında hiçbir boyayı kutusunda inceltmemeni öneririm. Boya skalası genişledikçe göreceksin kimi renkleri 1-2 yıl hatta daha uzun zaman açmayacasın. Uzun sure zarfında inceltilmiş boyalar kesinlikle bozulur veya ayrışır.

Tamiya boyaların en büyük özelliği inceltildiğinde bozulmaması. Zaman sıkıntı olmuyor. Tabi kendi inceltisi ile sıkıntı olmuyor ancak. Selülozik tiner vs. bozabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Enes, tamiyanın resmi web sitesinde vs böyle bir bilgi varmı.

Tüm boyalar incelmiş şekilde saklanırsa bozuluyor.

Kaç senedir model yapıyorsun da bu varsayımı çıkarttın çok merak ettim.

7 (yedi) sene önce almış olduğum boyalarım var hepsi hala sapasağlam.

İçine inceltici girmiş boyaların en babası 2-3 ay sonra ayrışmaya başlıyor.

Yıllardır birçok model yapım videosu da izledim. Bir tanesinde bile şişeye inceltici karıştıran modelci görmedim.

Tam bilgisi olan diyorsun ya benim tam bilgim bu hiçbir boya inceltilip saklanmaz. Kullanacağın kadarı şişeden alınır inceltilir kullanılır fazla gelirse atılır.

SEnin tamiyanın en büyük özelliğini resmi olarak ispatlamanı rica ediyorum. Tamiyanın resmi sayfasında vs bi yazı göster bana bende şişede inceltiyim rahat olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tamiyanın resmi sitesidir tartışmaya gerek yoktur. Kısaca Türkcesi: tamiya boyaları inceltirken ihtiyacınız kadar boyayı boş kaba koyunuz(reklamda yapmışlar boş şişede satıyorlar çünkü bu iş için bizim kaplarımızı kullanın diyerekten). Daha sonra bu boyanın yarısı kadar tineri ilave edip çalkalayınız demiş(Kıvam olarakda her zaman bahsedilen süt kıvamında yapın demiş).

https://www.tamiyausa.com/articles/thinning-paints-606?category_id=8&type=article#.VXfiGSuUfUA

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tamiyanın resmi sitesidir tartışmaya gerek yoktur. Kısaca Türkcesi: tamiya boyaları inceltirken ihtiyacınız kadar boyayı boş kaba koyunuz(reklamda yapmışlar boş şişede satıyorlar çünkü bu iş için bizim kaplarımızı kullanın diyerekten). Daha sonra bu boyanın yarısı kadar tineri ilave edip çalkalayınız demiş(Kıvam olarakda her zaman bahsedilen süt kıvamında yapın demiş).

https://www.tamiyausa.com/articles/thinning-paints-606?category_id=8&type=article#.VXfiGSuUfUA

Süpersin.

İşin özü budur hiçbir boya inceltilmiş şekilde saklanmaz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.