Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Adnan Değirmenci

revell mi vallejo mu?

Recommended Posts

Modeller için boya sipariş edeceğim yardımınıza ihtiyacım var.yeni vallejo diye konu açmamak adına burada sormak daha uygun olur diye duşündüm

1)  Önümüzdeki haftalarda hvkk ait gri bir pm mali f104 g yapmayı düşünüyorum.bunun için hangi ton boyalar almalıyım. Pm kılavuzda gri renkleri ustun körü vermiş. Tam aciklayici değil di.Forumda f104 konularına baktım genelde sea camo yapıldığı için referans alamadım. özkanturker.com da vardı. Onda da gri metalik farklı renkler kullanarak tonlamalar yapıldığı yazıyordu. 

20200809_181620

IMG-20200809-WA0013

70993 gris blanco white gray ile 70989 gris cielo sky grey bu model için uygunmudur. Yoksa vallejonun 7 8 çeşidi bulunan büyük şişeli gri serisi var onlardan mı almalıyım. Eger onlardan almam daha uygun olacaksa formları model color gibimidir

2) Şuan yapmakta olduğum cessna 172 de deneyip başarılı olabilirsem diğer sivil modellere beyazı fırça ile uygulamak istiyorum. Bunun için düz 001 white uygunmudur sizce kapaticilik sağlar mı. 737 de 003 gloss white kullanmıştım bana sıkıntı yaratmıştı 

20200809_181430

20200809_181455

3) Astar içinde fırça kullanmak istiyorum. Deneme amaçlı bir tüp alacağım. Vallejonun surface primer leri akışkanlık olarak air serisi gibi midir yoksa model color gibi mi. Eğer gri renk astarı fırçayla atarsam fırça ile beyaz boya kapaticilik sağlayabilirdi. Yada beyaz mı almalıyım astarı da

20200809_182045

20200809_182028

4) 3 4 Model sonra yapmayı düşündüğüm stokta bekleyen m113 var.Türk silahli kuvvetlerinin kullandığı m113 ler gibi yapmaya çalışacağım. Suriye kamuflajini tam olarak sağlayabilecek renk varmı. Yoksa m48 de yaptığım gibi buff atıp üstüne burnt umber filtre yaparsam o tonu sağlayabilirmiyim. M48 deki uygulama suriye ye benziyormuydu

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler ?

Merhaba,

Bu aralar zaman sıkıntım var. Foruma yazma zamanı bulamıyorum ama sana yardımcı olmaya çalışayım. Hatam varsa arkadaşlar arkadaşlar düzeltsin lütfen.

15 saat önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

70993 gris blanco white gray

Çok açık bir renk olmaz. daha çok beyaza yakın.

70989 gris cielo sky grey

Daha olası bir renk.

Kılavuzda FS16473 olarak verilen renk nette daha çok Vallejo 70.973, 71.335 veya 71.046 olarak karşıma çıktı. Birebir karşılığı değil ama yakın renkler. Daha çok karışım ile yapılıyor. verilen formüllerde daha çok tamiya ve hataka üzerine.

Dark Green'in karşılığı 70.893

Radome Yellow ise 71.074 Radome Tan.

Turuncu biraz 70851 gibi gözüküyor.

2) Şuan yapmakta olduğum cessna 172 de deneyip başarılı olabilirsem diğer sivil modellere beyazı fırça ile uygulamak istiyorum. Bunun için düz 001 white uygunmudur sizce kapaticilik sağlar mı. 737 de 003 gloss white kullanmıştım bana sıkıntı yaratmıştı 

Beyaz her zaman zor bir renktir. AB da bile zorlar adamı. Yani kapatıcılığı zayıftır. bir kaç kat atacaksın. başka çaresi yok.

3) Astar içinde fırça kullanmak istiyorum. Deneme amaçlı bir tüp alacağım. Vallejonun surface primer leri akışkanlık olarak air serisi gibi midir yoksa model color gibi mi. Eğer gri renk astarı fırçayla atarsam fırça ile beyaz boya kapaticilik sağlayabilirdi. Yada beyaz mı almalıyım astarı da

Daha çok model color ve air serisi arası bir akıcılıkta. Fırça ile de atabilirsin. Ama hiç bir zaman tek katta kapatıcılık bekleme. Tek katta kapatıyorsan yanlış yapıyorsun demektir.

4) 3 4 Model sonra yapmayı düşündüğüm stokta bekleyen m113 var.Türk silahli kuvvetlerinin kullandığı m113 ler gibi yapmaya çalışacağım. Suriye kamuflajini tam olarak sağlayabilecek renk varmı. Yoksa m48 de yaptığım gibi buff atıp üstüne burnt umber filtre yaparsam o tonu sağlayabilirmiyim. M48 deki uygulama suriye ye benziyormuydu

onu bilemiyorum. Başka arkadaşlar cevaplayabilirler.

9 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Daha çok model color ve air serisi arası bir akıcılıkta. Fırça ile de atabilirsin. Ama hiç bir zaman tek katta kapatıcılık bekleme. Tek katta kapatıyorsan yanlış yapıyorsun demektir.

Teşekkür  ederim 

Sivil uçak da beyaz astar mı atmak gerekir. Griler askeri modeller için mı genelde

13 saat önce, Yusuf Can Kılavuz yazdı:

Teşekkür  ederim 

Sivil uçak da beyaz astar mı atmak gerekir. Griler askeri modeller için mı genelde

Öyle bir kaide de yok. üstündeki renge göre astara karar verebilirsin. yada ihtiyaç hissetmiyorsan hiç astar bile atmayabilirsin. Astar da şart değil. olsa iyi olur ama şart değil...