Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Adnan Değirmenci

revell mi vallejo mu?

Recommended Posts

2 boya 1 su iyidir. İlk katlarda bırak kapatmayı bazı yerler hiç boyanmamış gibi de görünebilir. Ancak birkaç kat sonra görüntü güzelleşecektir. Ne kadar ince kat o kadar az fırça izi.

Enamelden akriliğe geçtim. Vallejoyu hiçbirine değişmem. 3-4 tane revell, tamiya, gunze boyam var, onun dışında belki 100 tane vallejom var.

2 boya 1 su iyidir. İlk katlarda bırak kapatmayı bazı yerler hiç boyanmamış gibi de görünebilir. Ancak birkaç kat sonra görüntü güzelleşecektir. Ne kadar ince kat o kadar az fırça izi.

Enamelden akriliğe geçtim. Vallejoyu hiçbirine değişmem. 3-4 tane revell, tamiya, gunze boyam var, onun dışında belki 100 tane vallejom var.

bende bu oranda inceltiyorum. ben kuruma olayına çok takıldım. 10-15 da anca kuruyor. hiç alışık olduğum birşey değil. gece 3 te 15 dk bekleyince uyuyakalır insan :) şimdi Semih abinin önerisiyle kristal klear ı deniyecem.

bende bu oranda inceltiyorum. ben kuruma olayına çok takıldım. 10-15 da anca kuruyor. hiç alışık olduğum birşey değil. gece 3 te 15 dk bekleyince uyuyakalır insan :) şimdi Semih abinin önerisiyle kristal klear ı deniyecem.

Kurumayı beklemenin bir çaresi yok. Ben şöyle yapıyorum: birincisi boyayı çok fazla hazırlamıyorum. Bir kat sürecek kadar hazırlıyorum, çünkü palette bekleyen boya su kaybediyor, yoğunlaşıyor. Bir daha inceltince hoşuma gitmiyor. Bir kat sürüyorum, sonra başka işler yapıyorum (zımpara, başka kısım vs..). Fırçada bu serbestlik var. Airbrush kullanan önce tam montaj yapıyor, sonra astar atıyor, sonra boya atıyor. Bu sırayı pek karıştıramıyor.

Kurumayı beklemenin bir çaresi yok. Ben şöyle yapıyorum: birincisi boyayı çok fazla hazırlamıyorum. Bir kat sürecek kadar hazırlıyorum, çünkü palette bekleyen boya su kaybediyor, yoğunlaşıyor. Bir daha inceltince hoşuma gitmiyor. Bir kat sürüyorum, sonra başka işler yapıyorum (zımpara, başka kısım vs..). Fırçada bu serbestlik var. Airbrush kullanan önce tam montaj yapıyor, sonra astar atıyor, sonra boya atıyor. Bu sırayı pek karıştıramıyor.

aslında bir yolu var. ben tekstil desinatörüyüm. baskı bölümünde boyaların kimyasal tepkimelerini hızlandırmak için (kuruma, kabarma, çatlama vb...) katalizör kullanıyoruz. revell boya da katalizör içeriyor. bu yüzden kuruması sadece bir kaç dakika sürüyor. şimdi yanıma numunelik bir miktar katalizör aldım. akşam deneme yapıcam. işe yararsa çok güzel olacak :)

Gunze - Tamiya - Revell - Vallejo hepsinden var kullanıyorum.

Gunze kraldır. Çok orijinal boyar renk skalası çok geniş ama pahalı 1 şişe ile taş çatlasın 2-3 tane 1/48 maket boyar.

Revell aqua candır alıştın mı bırakamazsın çünkü 1 kutu ile ben diyim 10 siz diyin 20 tane 1/48 boyarsınız. Boyalar bitmez desem yeridir. Çabuk kurur rahat çalışılır.

Tamiya iyidir de yine gunze gibi çabuk biter renk skalası az alışamadım tamiyaya.

Vallejo damlalıklı olması güzel ama ona da alışamadım.

Revellin tüm renkleri var revell de olmayanları diğer markalardan aldım ama yine revellciyim. Zaten AB ile kullanırken kuruma süresi ve renk orijinalliği dışında pek bir fark olmuyor. Sadece boyaya alışmak önemli.

Gunze - Tamiya - Revell - Vallejo hepsinden var kullanıyorum.

Gunze kraldır. Çok orijinal boyar renk skalası çok geniş ama pahalı 1 şişe ile taş çatlasın 2-3 tane 1/48 maket boyar.

Revell aqua candır alıştın mı bırakamazsın çünkü 1 kutu ile ben diyim 10 siz diyin 20 tane 1/48 boyarsınız. Boyalar bitmez desem yeridir. Çabuk kurur rahat çalışılır.

Tamiya iyidir de yine gunze gibi çabuk biter renk skalası az alışamadım tamiyaya.

Vallejo damlalıklı olması güzel ama ona da alışamadım.

Revellin tüm renkleri var revell de olmayanları diğer markalardan aldım ama yine revellciyim. Zaten AB ile kullanırken kuruma süresi ve renk orijinalliği dışında pek bir fark olmuyor. Sadece boyaya alışmak önemli.

ben fırça ile boyadığım için revell de bazen fırça izi olabiliyor. vallejoyu bu nedenle denemek istedim ama pek memnun kaldığımı söyleyemem. bakalım bir kaç modeli daha vallejoyla boyuyacağım, sonrasında düşüncelerim değişmezse revelle devam.

vallejonun geç kurumasıyla ilgili sorunumu çözdüm :)

teknik bir terim hatası dışında bahsettiğim yöntem işe yarıyor :) biz genellikle plastik boya kullandığımız için katalizör olarak kalmış aklımda. su bazlı boyalar için fiksatör gerekiyor. boyamızı normal bir şekilde incelttikten sonra, %5 oranında fiksatör eklediğimde kuruma süresi 2 dakikadan az sürdü. şu anki uygulamam sadece boyanın kurumasını gözlemlemek içindi. ürünü kullanmaya devam edicem. farklı sorunlara neden olursa mutlaka buradan sizi haberdar ederim.

konu ilgisini çekenler için biraz ayrıntı vereyim. fiksatör kesinlikle boyanın rengini değiştirmiyor. 4-5 kat atacaksanız, size çok büyük avantaj sağlar. ürün litrelik olarak tekstil kimyasalları satılan firmalardan temin edilebilir. litresi şu anda 150 tl civarı. ama bu oran gerçektende çok fazla, yani bir litre fiksatörü 10 yılda bitiremezsiniz sanırım :) dediğim gibi boyaya girmeniz gereken miktar %5 dir. 4-5 damla boyayı incelttikten sonra fırçanın ucunu hafiften fiksatöre sokup o şekilde karışımı hazırladım. sonuç mükemmel. temin etmek isteyenler için çalıştığımız firmaların telefonlarını verebilirim. ancak dediğim gibi 1 litreyi tek başına almak bana hiç mantıklı gelmiyor. 10 a bölseniz bile 100 ml size yıllarca yetecektir...

Selamlar arkadaşlar,

Bu forumda bende vallejo ya ikna oldum ancak vernik olarak vallejo nun spreylerini bulamadım.Astarı var ama verniği sprey olarak yok.Tamiya sprey parlak vernik sıkıntı yaratırım acaba?

1 dakika önce, Can Uzum yazdı:

Selamlar arkadaşlar,

Bu forumda bende vallejo ya ikna oldum ancak vernik olarak vallejo nun spreylerini bulamadım.Astarı var ama verniği sprey olarak yok.Tamiya sprey parlak vernik sıkıntı yaratırım acaba?

Ya da revellin var mıdır?

1 saat önce, Can Uzum yazdı:

Selamlar arkadaşlar,

Bir saat önce, Can Uzum yazdı:

Ya da revellin var mıdır?

revell in de vallejo nun da sprey mat ve glos (parlak) vernikleri mevcut. Her ikisini de kullandım. halen valleyo glos ve revel mat kullanıyorum. mat bitsin onu da vallejo kullanacağım. revellin  glos verniği ile ciddi sıkıntılar yaşadım. vernik sonrası 3. günde tiner veya white spirit (beyaz ispirto) ile yıkama yaptığımda vernik fırçaya geliyordu. fakat vallejo nun glos verniğinde veya revell mat vernik böyle sorun yasamadım. fiyat konusunda revell çok pahalı geliyor. hacim özelliklerine bakarak 3 katı fiyat diyebilirim.  revell ürünleri adore oyuncakta mevcut. vallejo ürünleri forum sponsorlarından birinde mevcut. istersen de özelden ismini paylaşabilirim. Saygılarımla...

Bir saat önce, ibrahim öner yazdı:

revell in de vallejo nun da sprey mat ve glos (parlak) vernikleri mevcut. Her ikisini de kullandım. halen valleyo glos ve revel mat kullanıyorum. mat bitsin onu da vallejo kullanacağım. revellin  glos verniği ile ciddi sıkıntılar yaşadım. vernik sonrası 3. günde tiner veya white spirit (beyaz ispirto) ile yıkama yaptığımda vernik fırçaya geliyordu. fakat vallejo nun glos verniğinde veya revell mat vernik böyle sorun yasamadım. fiyat konusunda revell çok pahalı geliyor. hacim özelliklerine bakarak 3 katı fiyat diyebilirim.  revell ürünleri adore oyuncakta mevcut. vallejo ürünleri forum sponsorlarından birinde mevcut. istersen de özelden ismini paylaşabilirim. Saygılarımla...

Teşekkür ederim.Vallejo ürünleri için özelden yazarsan sevinirim.

Saygılar,

Herkese merhaba. Bu forumda olduğu gibi birçok yerde de Vallejo boyaların beğenildiğini ve tercih edildiğini görüyorum. Bu tabi ki bir tercih ve zevk meselesi. Ben Vallejo'nun biraz her derde deva mucize ilaç muamelesi görüldüğü fikrindeyim. Kendim alıp kullandım ama alışamadım.

Birçoklarına ilginç hatta antika bir tercih olarak gelebilir ancak ben enamel boya tercih ediyorum. Model Master ya da Humbrol. Hem fırça ile uygularken hem de boya tabancası kullanırken.  Kuruma süresi akriliklere göre çok daha uzun ama benim gibi kaplumbağa hızında model boyayan birisi için sorun değil bu. Kapatıcılık olarak ise hiçbir akriliğin yanına yaklaşacağını zannetmiyorum. Tiner dumanı zararlı tabi ki ama çok sağlıklı yaşadığımız, çok doğal beslendiğimiz, çok da temiz hava soluduğumuz dünyamızda, varsın da bir tek tiner kokusu ve dumanı zararlı olsun..

3 saat önce, Nöker Han ERK yazdı:

Herkese merhaba. Bu forumda olduğu gibi birçok yerde de Vallejo boyaların beğenildiğini ve tercih edildiğini görüyorum. Bu tabi ki bir tercih ve zevk meselesi. Ben Vallejo'nun biraz her derde deva mucize ilaç muamelesi görüldüğü fikrindeyim. Kendim alıp kullandım ama alışamadım.

Birçoklarına ilginç hatta antika bir tercih olarak gelebilir ancak ben enamel boya tercih ediyorum. Model Master ya da Humbrol. Hem fırça ile uygularken hem de boya tabancası kullanırken.  Kuruma süresi akriliklere göre çok daha uzun ama benim gibi kaplumbağa hızında model boyayan birisi için sorun değil bu. Kapatıcılık olarak ise hiçbir akriliğin yanına yaklaşacağını zannetmiyorum. Tiner dumanı zararlı tabi ki ama çok sağlıklı yaşadığımız, çok doğal beslendiğimiz, çok da temiz hava soluduğumuz dünyamızda, varsın da bir tek tiner kokusu ve dumanı zararlı olsun..

Nöker bey, enamel boyanın daha kaliteli olduğu bir gerçek. Ancak bir doktor olarak bir uyarı da ben yapayım. Aşırı maruziyeti karaciğer değerlerinde yükselme kesinlikle yapar. Ayrıca üroloji uzmanı olarak boya işiyle uğraşan bir çok kişiyi böbrek kanseri nedeniyle ameliyat etmişliğim var. Her türlü boyaya aşırı maruziyetin böbrek kanseri yaptığı kanıtlanmıştır. Özellikle airbrush ile atarken mutlaka filtrli maske kullanmanızı öneririm.

hangi link revell > Vallejo renk çevirim tablosu mu? Bu limkten bahsettiğinizi var sayıp cevaplıyorum.

Öncelikle hoş geldiniz. İlk post'unuz sanırım. Elinizde ne var bilemiyorum bu yüzden size öncelikle Hobby Color Converter uygulamasını önereyim. 

Android bir telefonunuz varsay yükleyin. çok güzel bir uygulamadır. 1. sayfada verilen linkteki site kapanmış maalesef. Sık sık karşılaşıyoruz böyle durumlarla. zaten 2015 yılından kalmış bir link.

Goggle da revell convert to vallejo yada revell conversion color chart vallejo diye aratırsanız bir çok sayfaya ulaşabilirsiniz. Ama körü körüne bu sitelere inanmayın. mutlaka referanslara bakın

Örnek olarak bulduğum sayfa

https://www.modelshade.com/paint-conversion-chart/

http://www.creativemodels.co.uk/paint_conversion.php?manufacturers_id=2

Öncelikle teşekkür ederim ilgilendiğiniz için, 

Renk çevrim tablosunu çıktı alıp elimin altında olsun istiyordum ama siz diğer referanslara da bakın deyince tereddütte kaldım. Ayrıca çıktı alınacak bişeye benzemiyor. Ama inceleyeceğim. İkincisi bu başlıktaki tüm yazıları okudum benim ilk maketim revelle boyamaya başladım ama hiç memnun kalmadım, muhtemelen ben karışımı beceremedim artı el becerisi fırça kalitesi falan benden kaynaklandığını düşünüyorum. Fırça siparişleri verdim ama boyayıda vallejo yapayım diyorum, vallejo model air serisini tavsiye etmişler fırça ile ama hepsi mat araç ve gemi yapmak isteyen biri olarak (parlayan sıfır araba) yine düşüncelere daldım. Neler yapıcam nasıl bir yol izlicem kafam çok karışık. 

Revell, vallejo, citadel gibi boyalar fırça için iyi boyalardır. Fırça ile boya da biraz tecrübe ister. Kolay değildir Uygun şekilde inceltilmeli. İnce katlar halinde modele 3-4 kat şeklinde uygulanmalıdır. Fırça her katta tek yöne sürülmeli (1. katta soldan sağa, 2. katta sağdan sola gibi) tek katta kapatmaya çalışmayın. Tek katta kapanıyorsa yanlış yapıyorsunuz demektir. ilk kat yüzeye doğru düzgün oturmaz. 3. 4. katlarda düzgün bir sonuca ulaşırsınız.

Fırça için vallejo air serisi yerine Model Master, Game yada Panzer serisi daha iyi olur. Air serisi AirBrush için olan serisidir.

Bir diğer husus, Sivil yapacaksanız fırça sizi tatmin etmez. İstediğiniz parlaklığı ve pürüzsüzlüğü fırça ile elde edemezsiniz. Size bu durumda sprey model boyaları tavsiye ederim. Tabi onun da kendine göre dez avantajları var. Kontrolsüzdür, boya tüm odaya yazılır, yakın sıkarsanız birikme, uzak sıkarsanız yüzeye pütürlü düşme vs gibi...

Forumu iyi bir şekilde incelemenizi tavsiye ederim.

Konuyu açan Adnan Değirmenci arkadaşımız "1 yıl önce başladım aklım karışık" demiş. İşin ilginç yanı Adnan sonradan Revell kullanarak o kadar inanılmaz modeller boyadı ki ders niteliğinde anlatımlar yaptı, vidyolar çekti. Adnan bana Revell aquaları kullanmayı öğretti resmen. Sonradan Hobiplast sitesinde satış işine girdi. Buralardan ayrıldı ve bağlantımız koptu. Onun gibi bir modelcinin acemi yıllarından mesajını görmek hoşuma gitti. 

@Bulut Solmaz verdiğin bilgiler için çok teşekkürler, 

Sivil araç kısımlarını da ayrıca inceleyeceğim ama boya konusunda vallejo'nun önerdiğin boyalarına baktım, art sanatsal'ın sitesine baktım hatta. Master ve panren zaten orada yoktu şimdilik bişey diyemeyeceğim (çeşitleri versa bilemem) ama  game'in çok çeşidi var (game color, game air, game wash, game ink, game effects,) onların hepsini mi tavsiye edersin. Birde yine aynı yerde vallejo'nun model color diye boyası var onu da tavsiye edermisin.