Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Şafak AVCİ

1/24 │ Aoshima │ Delorean - Back to the Future │ İnceleme │ Part I(Orkun Çetin) │ Part II(Şafak Avci)

Recommended Posts

herkese merhaba, yeni aldığım bir kiti başlamadan önce tüm parçalarını göstererek tanıtmak istedim. kit eski üretim yanlış hatırlamıyorsam 1992 üretimiydi, yeni süper detail serisinden değil. photoetch parçalar bu kitte yer almıyor.

aa_zps048807e7.jpg

çapak yok ancak zımpara gerektiren yerleri var.

2_zps326d1455.jpg

1_zpsde319f16.jpg

gövde boyunca ilerleyen bi kalıp izi var ama kumlama gerektirmiyor. sadece renk olarak görünüyor. arka tamponun sağ ve sol köşelerinde ve ön tamponda zımpara gerektiren yerler var.

3_zpsec8265c0.jpg

sanırım bunlar yağ lekeleri, imalata başlamadan önce sabunlu suyla yıkıycam

4_zps444873bf.jpg

5_zps2d97e703.jpg

6_zps9cdb7ec5.jpg

çapak görünmüyor ama zımpara gerekli. içmekan tabanında kalıp izi var ama yine gövdedeki gibi, kumlamaya gerek yok.

9_zps197a0e73.jpg

lastikler ve tekerlerin açma kapama mekanizması için gerekli yağ ayrı şekilde poşetlenmiş. yağı açıp bakmadım kurumuşmu diye. lastiklerin ortasında ciddi bi kalıp izi var, uğraştıracak gibi duruyor.

10_zpsc17474ef.jpg

decaller yılların etkisiyle sararmaya başlamış. plaka olarak hem ilk filmdeki OUTATIME hemde 2. filimdeki gelecek versiyonun barkod plakası verilmiş. akım kapasitörüde decal olur diye düşünüyordum ama değilmiş. elle boyamak gerekecek.

8_zpsb6f892db.jpg

şeffaf parçaları ambalajından çıkarmadım ama problemsiz görünüyor. arka farların decal yapıp üzerine şeffaf parça konması güzel bi detay olmuş bence. içerden boyama yaptığınızda plastiğin şeklinden dolayı çok verimli olmuyordu. lancia yı yaparken yaşamıştım bunu. yada ben yapmayı beceremedim :D

11_zps1a85c432.jpg

açıklamalar hem japonca hem ingilizce. üstün körü incelememde açıklayıcı göründü gözüme :) ilk sayfada gerekli olan renklerin listesi var, numaralarda verilmiş ama hangi marka boyanın numaraları tam anlayamadım. Aoshima boyada üretiyorsa bilmem, o konuda bilgim yok. Renkler Gunze boyaların kodları.

umarım bu konu, bu kiti almayı planlayanlar için uygun bi referans olur

sonuç olarak oldukça eğlenerek yapacağımı düşünüyorum. sıradaki maket budur. 747 bitmek üzere. bugün tamamladım, ilk fırsatta verniğini yapıp bu makete başlamayı planlıyorum

Edit: ilk sayfadan direk görünsün diye buraya taşıyıp başlığı güncelledim.

Part I e özel parçalar bulunduran kutu Orkun Çetin tarafından 2. sayfaya eklenmiştir.

Şafağın modelinin super Detail versiyonunu aldım. Photo etch parçalar hariç birebir aynı sanırım.

Bendeki kutu

DSC_0657.jpg

Ekstra parçalar:

DSC_0651.jpg

DSC_0652-1.jpg

2. Versiyondaki füzyon reaktörü de verilmiş. Tekerlekler zaten katlanabilir olarak verilmiş.

DSC_0648.jpg

DSC_0649.jpg

Eğer başka bir detay yoksa 2. Versiyon da yapılabilir.

Şafak Bey boyalar gunze kodları anladığım kadarıyla. Ben de super setail versiyonunu yapmak istiyorum bir gün uçarkene :) Siz yapın da bize de referans olsun

birinci ve ikinci filmin o versiyonu var piyasada, sanırım yeni üretim. zaman konsolu kadran logolar falan önceden boyalı PE parçalar şeklinde geliyor. arkadaki eksoz çıkışları metal yine. ben en çok ikinci filmi seviyordum çocukluk işte :) bu arada az kaldı, 2015 yılına gelmişlerdi ikinci filimde :)

rezil etmeye kıyamayacağım bi kit :)

Kıymazsın neden kıyasın, putty var sa evde sorun yok en fazla yeniden yapıştırıp zımparalarsın. Bence denemeye değer , hem daha dikkatli çalışırsın işte ne güzel. Ben Focke Wulf da valla kesip biçtim. İyiki de yaptım güven tazeledim kendi kendime . Artık dahada gözünün yaşına bakmam hiç bir şeyin tavsiye ederim. Hem sıkışınca, inan bana çözüm buluyorsun. Yine de tabi kit senin zevk senin :D

bende yakından görmek isterdim. filmi ve arabayı çok seviyorum. cenevrede bitane bu şekilde modifiye edilmiş delorean vardı biliyorum, ama denk gelemedim fotoğraflarını çekmek için :)

tespit edebildiğim kadarıyla filmde 3 farklı araba kullanmışlar. birisi bu, değerinde burundaki ve arkadaki şerit koyu gri ve camın önünde altın rengi çalar saat var, diğerindede arkadaki soğutucu çıkışları daha büyük ve gümüş rengi. film boyunca değişip duruyor. en belirgin şekilde 2. filmde görünüyor. hemen hemen her sahnede soğutucu çıkışının şekli farklı. hangisini referans alacaz şaşırdım artık :) kolayıma geldiği gibi karma bişey yaparım herhalde

Eğer başka bir detay yoksa 2. Versiyon da yapılabilir.

3 filimdede aracın ana parçaları aynı. hepsi aynı kalıptan çıkıyordur büyük ihtimalle. filme özel ilave parçalar ekliyorlardır.

benim koyduğum fotoğraftaki decallere bak. orda barkod şeklinde turuncu renkli plaka var. senin aldığın kutudaki PE parçalarda o plaka yok ama decallerinde olabilir. Mr.Fusion kullanıp 2. filmi yapacaksan o plaka olması lazım. tekerleklerin katlanma mekanizmasına dikkat et, benim gibi üzülürsün sonra birde Mr. Fusionun altına bir parça daha eklenecek. o ikisi beraber ikinci filmde vardı. onların altındaki parça ilk filmde vardı. o parçaya takılacak antende olması lazım kitte, metal olarakmı vermişler plastikmi?. filmin sonundaki yıldırımı arabaya aktaran anten. valla PE parçalara ağzım sulanmadı değil hani :)