Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Barış TANSOY

Tanmodel │ 1/72 │ Hürkuş-A

Recommended Posts

Guest   
Guest

ÇOk güzel devamını bekleriz Atak ve Altay içinde bir model tasarlarınız inşaallah

Modelin montajına başladım.Ayrı bir başlıktan paylaşacağım nasipse."eğer olsaydı" tarzı bir uçak yapmayı düşünüyorum..SEA kamuflaj bir CAS uçağı olacak...Oturmada sıkıntı yok ..Kanat kökünü oturturken kılavuz parça biraz kalın kaçıyır,inceltilirse daha rahat oturur.Ayrıca kanopi biraz büyük.Kanopinin oturacağı kısımlar ön ve arkadan biraz zımparalanmalı..72 ölçeğe göre detayları iyi.Keşke 48 ölçeği çıkartılsaydı diye Barış bey'e görüşümü ilettim.Hürkuş operasyonel olunca ölçek büyütülecek dedi..O zaman daha zevkli olur yapımı..Bu başlangıcın inşallah devamı gelir...

Değerli forum üyeleri ;

Öncelikle kitimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederim.

Bildiğiniz gibi gövde birleşimi için kullanılan dişi-erkek pimler plastiği eriterek yapıştırma sağlayan modelci yapıştırıcıları sebebiyle bozulmakta ve özellikle 1/72 kitlerde ufak ebatta olduklarından istenilen görevi yerine getirememektedirler.

Ülkemizin ödüllü modelcilerinden Sayın Cumali AYGÜN beyin kullandığı ve önerdiği bir sistemi bizde TAI HÜRKUŞ-A kitimizde uygulayarak oldukça başarılı bir sonuç elde ettik.

Sistem çok basit. Gövde üzerinde sol ve sağ tarafta, ayrıca üst ve alt kısımlarda birbiri ile yan yana gelecek çubuklar koyarak, gövde birleştirildiğinde hem ileri - geri hem de yukarı - aşağı oynamasını engelleyecek kilit görevi gören sabitleyici çubuklar..... Alttaki çubuklar yukarı hareketi, üstteki çubuklar alta doğru hareketi engelliyor, yan yana oldukları için de ileri-geri kaymanın önüne geçiyor. Bu sistemi hem görsel hem de Türkçe ve İngilizce olarak yapım klavuzunda gösterdik.

Clipboard01.jpg

Model kitimizin benzersiz özellikleri bununla da sınırlı değil.. Başardığımız çok şey var. Kısaca bahsetmek gerekirse :

- Dünya' da ilk kez 1/72 ölçekte kanopi detonation cord detayları içe detay verilmiştir.

- Dünya' da ilk kez 1/72 eğitim uçakları sınıfında flaplar, aileronlar, dümen gibi parçalar pozisyonlanabilir verilmiştir. ( Eğitim uçağı kitleri haricinde de hepsini aynı kitte veren tek firma olabiliriz. Emin değilim ? )

- Dünya' da ilk kez 1/72 ölçekte 3D CAD görseller kullanılarak hazırlanan tamamı renkli ve dergi sayfası tipinde A5 ebadında TÜRKÇE yapım klavuzu verilmiştir.

- Anti-Glare ve lastikler haricinde yeni başlayanlar için boyama gerektirmeyecek beyaz renk plastik ve decal seti kombinasyonu verilmiştir.

Ayrıca kitimizin diğer olumlu yönleri ;

- Bazı parçalarda estetik görsellik sağlayan 0,3mm gibi özel parça inceliklerini çapaksız vermek için kullanılan kaliteli plastik malzeme. ( Yapıştırıcı ile de mükemmel uyumlu )

- Nakliye esnasında kutu içeriğine zarar gelmesini engellemeye yönelik kaliteli karton ambalaj.

- Gövde de yer alan kırmızı bölümü maskeleme yaparak boyamak isteyen modelciler içinde, Experimental - Deneysel yazısını ayrıca beyaz olarak verdik. Decal kullanmak isteyen fakat gövdeyi boyamak isteyenler içinse, beyazın ton farkları olabileceğinden decalde yazı kısmını şeffaf verdik. Bu çözümde Türkiye' nin en iyi decal çizeri Sayın Ahmet Çağrı AÇIKGÖZ' e aittir.

Kitimizin 2 kusuru vardır :

1) Kanadın gövdeye gireceği ve sadece yapıştırma görevi gören pimi çok sıkı olmuştur. Bu kısmı aket bıçağı ile hafifçe inceltmek gerekiyor. Görünmeyen bir kısım olduğu ve sadece inceltme yeterli olacağı için düzeltmesi oldukça kolaydır.

2) Şeffaf parçanın kristal berraklığında olması için yeni bir malzeme kullandık. İstediğimiz kadar çekmedi ( Plastik kalıpçılığında enjeksiyon esnasında sıcaklıktan dolayı genleşme olur ve sonra hammadde çeker, bu nedenle tasarımda çekme payı verilir. Ama hammadde beklenilen şekilde davranmadı. ) Bu sorunu gidermek içinde, beyaz plastik üzerinde kanopinin oturacağı ön ve arka kısımda 0,5mm - 0,5mm kadar zımpara ile plastikten alırsanız sorun çözülüyor.

Bu iki beklenmedik hata için özür dileriz. Bu sayede sonraki kitlerimiz için önemli deneyimler kazandık.

Herkese iyi modeller ve iyi forumlar diliyorum.

Saygılarımla,

Barış TANSOY