Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Sign in to follow this  
Kubilay Boraoğlu

1/350 | TCG GÖKOVA F-496 | Academy | Kubilay Boraoğlu

Recommended Posts

Şubat ayında başladığım modelimi forumu yeni farkettiğim için şimdi sergiliyorum.Model Academy'nin modeli olup Güney Kore'den ebay üzerinden satın aldım.Photo etch konusunu epey araştırmama rağmen halledemedim ve paramın boşa gitmesine ve uzun süre uğraşmama neden oldu bende vazgeçtim.Modele başlamadan önce donanmamızdaki G sınıfı fırkateynleri epey araştırdım elimden geldiğince güncel modernizasyonları yapmaya ve Academy'nin eksiklerini tamamlamaya çalıştım.Bu benim ilk ciddi plastik model çalışmamdır eleştirilerinizi bekliyorum.

04.02.2014

img_1865ibjh7.jpg

img_18671kk1h.jpg

img_195183kuu.jpg

06.02.2014

img_196447juc.jpg

img_1967vck2u.jpg

15.06.2014

180520142645otunr.jpg

180520142646b7uoj.jpg

180520142647r4upf.jpg

180520142654zguh9.jpg

img_31422huse.jpg

img_31457tui7.jpg

img_31540quy6.jpg

img_3155i1ugh.jpg

img_31562fu9v.jpg

img_3146hhuvp.jpg

img_3147p6uak.jpg

img_31502cudh.jpg

Çok şık... İlk ciddi model demişsin ve evet, ciddi ciddi çok güzel olmuş... Yüzerlerden pek anlamam, denizci ustalarımız yorumlarlar ama sanki biraz sağından solundan akıntı ve pas izine vs ihtiyaç var, daha da güzel görünür mutlaka... Şanlı bayrağımız da çok güzel dalgalanmış maşallah...

Hoşgeldin :)

Çok şık... İlk ciddi model demişsin ve evet, ciddi ciddi çok güzel olmuş... Yüzerlerden pek anlamam, denizci ustalarımız yorumlarlar ama sanki biraz sağından solundan akıntı ve pas izine vs ihtiyaç var, daha da güzel görünür mutlaka... Şanlı bayrağımız da çok güzel dalgalanmış maşallah...

Hoşgeldin :)

Teşekkürler.Türk savaş gemilerinde genelde pas izine rastlanmaz,ben bugüne kadar hiç bir Türk savaş gemisi fotoğrafında pas görmedim.Fakat biraz detayları belli edecek bir eskitme yapabilirdim.Sonraki modellerde tecrübe kazandıkça yaparız inşallah.

Gerçekten tebrik ederim.. arayı açmadan diğer yüzerleri tezgahınızda görmek isterim :) montaj ve boyama sıkıntısız duruyor.. buradaki asıl iş elde yapılmış detaylar.. kir pas vb işine gelince, ne yalan söyleyeyim bu modern yüzerlerde elim hiç gitmiyor kir pas işine.. savaş dönemi gemilerde kiri pası artı puan, modern gemilerde temizliği artı puan olarak görüyorum.. "kişinin kendine yakışanı giymesidir" diyip geçelim :)

Evet, genelde gemilerimiz tertemizler... Ama yine de doğal olarak deniz şartlarında hele de biraz uzun sefer ve görevlerde pas ve güverteden süzülen su izi gelişebiliyor...

Tezimi çürüttüğünüz için teşekkür ederim.Bordadan akan tazyikli suyu yapmayı düşünüyorum pası belki.

gemi gerçekten çok harika olmuş ellerinize sağlık sanırım arkada bir adet S-70B ve AB-212 var onları da paylaşırsanız çok memnun oluruz :)
Seahawkı kanatları katlanmış şekilde koyacağım.Bir ara AB 212 için Trumpeter'in 1/350 UH-1'ini almayı düşündüm fakat ebayden sipariş ettiğim her şey elime ulaşmadığı için korktum vazgeçtim.
Gerçekten tebrik ederim.. arayı açmadan diğer yüzerleri tezgahınızda görmek isterim :) montaj ve boyama sıkıntısız duruyor.. buradaki asıl iş elde yapılmış detaylar..
Teşekkür ederim.Diğer modellere geçmeden önce atölyemi biraz zenginleştirmem lazım doğru düzgün cımbızım bile yok, artık forumu araştırarak ve sizin tavsiyelerinizle bişeyler yapacam.
Elinize saglik.... Temizde guzel oluyor, hafif pasta guzel tabiki...Istege bagli denenebilinir...Bizim gemilerde cok fazla Er oldugundan pasa izin vermiyorlar...Porsunlar kesin ceza almistir :)

Teşekkürler.

Tezimi çürüttüğünüz için teşekkür ederim.Bordadan akan tazyikli suyu yapmayı düşünüyorum pası belki.

Rica ederim Kubilay, burada amacımız bir şeyleri ispat etmek veya tez çürütmek değildir. Bilgi paylaşırız sadece... Bu vesileyle ben bizim gemilerimizin tüm donanma gemilerinden daha temiz tutulduğunu öğrenirim, sen de hiç görmediğin pas resmini görürsün... En nihayetinde neyi yapıp yapmayacağı tamamen modelcinin tercihidir, bize zevkle izlemek düşer...

En kısa zamanda yeni çalışmalarını görmek dileğiyle, kolay gelsin...

İlk Diorama çalışmam.Decalleri kaybettik ama olsun yeniden yapacaz artık.Bu arada ben decalleri bilgisayarda 3Dsmax'ta geminin 3D modeli üzerinde ölçekleyip baskı merkezinde sulu çıkartma şeklinde çıktı aldım.Fakat decalde beyaz olan yerler modelin rengini alıyor özellikle borda numaraları.Bu sorunu bir türlü halledemedim,nerede çıktı alsam aynı şey oldu.Bu konuda tecrübesi olan varsa nasıl bir yöntem izlemeliyim bana yol gösterirse sevinirim.Bu da dionun fotoları:

img_351658k22.jpg

img_3517f3k3k.jpg

img_351883j9c.jpg

img_3519paksw.jpg

img_3521qbkj3.jpg

img_3522zdkpj.jpg

img_3524evjib.jpg

Herkese iyi günler.

decal kağıdını şeffaf kullandığın içindir evdeki veya piyasadaki bütün printerler beyaz renk basamaz o yüzden beyaz olan yerleri atlarlar. benimde başıma gelmişti. benim bildiğim 3 yol var

1- beyaz decale denk gelen yerleri beyaza boyamak

2-hazır decal almak

3-sipariş üzerine yaptırmak (babibi model tarık soylu beyle görüşebilirsin)...

decal kağıdını şeffaf kullandığın içindir evdeki veya piyasadaki bütün printerler beyaz renk basamaz o yüzden beyaz olan yerleri atlarlar. benimde başıma gelmişti. benim bildiğim 3 yol var

1- beyaz decale denk gelen yerleri beyaza boyamak

2-hazır decal almak

3-sipariş üzerine yaptırmak (babibi model tarık soylu beyle görüşebilirsin)...

Teşekkür ederim babibi model ile görüşmeyi deneyeyim..

Elinize sağlık.İlk ciddi model demenize rağmen çok güzel bir bitiş yapmışsınız.Tebrik ederim.

Bizim gemilerde pas akıntı vs. ufak tefek olur zira bahriyede Porsun sınıfı buna asla izin vermez,erişemedikleri yerlerde periyodik havuz bakımlarında tamamlanır.

Teşekkür ederim.Zaten o porsun sınıfı sayesinde, ilk personeli çoktan yaşlanmış savaş gemilerimiz bile ilk günkü gibi. :)

En öndeki VLS füze atıcısını nasıl yaptınız?

Elimdeki başka bir kitte fazla olarak verilen dikey lançer çıkışlarını aldım, platformu ve merdiveni de hurdalığımdaki plastik parçalardan yaptım.

çok güzel olmuş

Teşekkür ederim.

Düzenleme:Konuyu hortlatmamak için son iletime ek yapıyorum.Evde çok sık olmadığım için modeli bu halde bırakmaya karar verdim.Son olarak daha şık görünsün diye baş taraftaki vardavela ve puntelleri el yapımı olarak bobin telinden yaptım.Son fotoğraflarda hangar üstündeki Rx/Tx antenleri sökülmüş vaziyette.Onları tekrar toplu iğneden yaptım.Son fotoğraflarla modeli noktalıyorum.

img_432762q8x.jpg

img_4328u3pg0.jpg

img_4329ikpdt.jpg

img_433017qet.jpg

img_4331inoub.jpg

img_4337ogqj1.jpg

img_4335d4p7t.jpg