Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Emre İlter

1/350 │ TCG Gediz F-495 │ Academy │ Emre İlter

Recommended Posts

Donanmamızın G Sınıfı fırkateynlerinden TCG Gediz'i Academy'nin mutheşem(!) kalitedeki USS Oliver Hazard Perry kitinden yola çıkarak yapmaya karar verdim.. kitin çoğunluğu benzer olsa da Smart-S MK2 radarı, VLS dikey lançer sistemleri, uçuş güvertesi ve benzeri gibi bazı değişiklikler yapmak gerekecek.. yaz aylarının verdiği "çıkalım gezelim" düşüncesi yüzünden biraz yavaş ilerliyoruz :)

bir daha academy'den gemi kiti alır mıyım bilmiyorum.. plastiğini hiç beğenmedim..

IMG_3022_zps4d90be0b.jpg

IMG_3015_zpsdf71b274.jpg

IMG_3016_zps5e8ba0a3.jpg

IMG_3017_zps03b0a5d1.jpg

IMG_3018_zps43ab6390.jpg

IMG_3019_zpsf8018c04.jpg

IMG_3020_zps603ed007.jpg

IMG_3021_zps4c850642.jpg

MK1 Design Photo Etch, Master Model Aerials ve Babibi Model decal setleri kullanılacak :)

IMG_3013_zpse8386305.jpg

IMG_3012_zps3496704e.jpg

IMG_3011_zpsc0440f9a.jpg

Bir gün bittiğinde inşallah buna benzeyecek :)

IMG_3478_zps8a7399bd.jpg

bir daha makete başmaladan önce bu kadar referans toplamayacam.. işin içinden çıkılmıyor bu sefer.

IMG_3386_zps7f94aa16.jpg

Gövdeyi birleştirerek başladım.. bazı noktalara PE takviyesi yaptıktan sonra macun ve zımparalama işine giriştim.. elimde sıvı macun kalmadığından dolayı biraz sancılı bir süreç olacağa benziyor..

IMG_3458_zpsad970e7c.jpg

IMG_3472_zps6247c48d.jpg

IMG_3475_zps159f6d27.jpg

IMG_3476_zps9d9f29c0.jpg

IMG_3477_zpsb6db9da6.jpg

Academy sağolsun bu kit biraz hayal kırıklığı oldu bende.. pek araştırma yapmamışlar hemde bu kadar popüler gemide.. şaşılacak hatalar var.. mesela sancak bordaya yakın durması gereken yeke , tam ortada verilmiş..

IMG_3479_zps4f9d5770.jpg

Guest   
Guest

bir bahriyeli olarak izlemek keyifli olacak,

bu arada ben Barbarosta askerlik yapmıştım,kiti varmıdır?

Maalesef bulamadım bende. Barbaros MEKO 200 TN II-A sınıfı fırkateyn. Bulabilirsen haber ver.

Emre takipteyim. Gerçeğine de bindiğim gemi. Tam bir savaşçı gemi. Eski hali ile bile bizim yeni fırkateynlerden daha savaşçı.

Kayıptın ? ;):) Buna hazırlanıyormuşsun, belli oldu :) :)

abi sorma hazırlık evresi biraz uzun sürdü :)

maalesef bizim barbarosların kiti mevcur değil.

Kolay gelsin Emre, deniz çalışması da olacak mı :)

Teşekkürler... deniz çalışması bunda olmayacak pırıl pırıl sergilemek istiyorum :)

Kitteki yanlış verilen yeke'nin yeri düzeltildi..

IMG_3632_zps3e6f71f9.jpg

Academy'nin plastiğine bol bol sevgiler gönderiyorum buradan.. daha da academy'nin yanından geçmem :)

IMG_3641_zpscfedd477.jpg

Anten ve radar grupları yavaş yavaş toparlanmaya başlandı.. Arkasından Smart-S MK2 radarının elde yapım işine girişeceğim..

IMG_3644_zpsf027fc12.jpg

IMG_3645_zps000cdd51.jpg

Kubilay bey ellerinize sağlık.. mk1'in photo etch seti gerçekten zor bulunuyor.. bende kılı kırk yarmıştım.. pontos modelin seti ise 160 dolar civarı olduğundan gerek görmedim.. ilk ciddi denemeniz gerçekten başarılı duruyor.. konusunu isteriz :)

Teşekkürler Ferhat bey detay çok olunca sinirler bozulabiliyor biraz.. bu yüzden yavaş ilerliyorum :)

Sonradan fark ettiğim çok basit bir hata yüzünden gazım kaçma noktasına geldi.. köprü üstünün altında kalan bölümlerden sancak tarafındaki iskele tarafından farklı.. nasıl atlamışım diye saç baş yolarken, önceden yaptıklarımı iptal edip, doğru olana giriştim.. referans için Ertuğrul Birel hocama buradan da teşekkürler.

hatalı yapılan bölüm ve arka planda olması gereken:

IMG_3717_zps35c3e44a.jpg

plakaları söküp, çıtalar yapıldı, evergreen levha için destekleme yapıp yeni parçayı taktım..

IMG_3718_zps6aea1df8.jpg

ardından macun safhası..

IMG_3719_zpsf622cb3d.jpg

altlık için malzemeler elime ulaştı.. bilahare girişilecek..

IMG_3720_zps556cbcd2.jpg

bayram tatili nedeniyle tezgahtan biraz uzak kalacağım.. dönüşte alacağım gaz ile hızlı ilerlemeyi umuyorum :)

Sonradan fark ettiğim çok basit bir hata yüzünden gazım kaçma noktasına geldi..

plakaları söküp, çıtalar yapıldı, evergreen levha için destekleme yapıp yeni parçayı taktım..

bayram tatili nedeniyle tezgahtan biraz uzak kalacağım.. dönüşte alacağım gaz ile hızlı ilerlemeyi umuyorum :)

Emre abi eline sağlık çok temiz olmuş gerçekten.Hata yaptığın kısım gaz kaçmasına sebep olmasın ya çok uğraştırmaz diye düşünüyorum.Burada o kısmın detaylı bir fotoğrafı var.Orada birkaç dolap falan da var yapmak istersen yardımcı olur.Bu arada gearingi de heyecanla bekliyorum.Her ne kadar kit FRAM olmasa da donanmamızda eskiden bulunan emektar Tepe sınıfı muhriplere ilgim var,o gemiler hakkında epey araştırma yapmıştım.O kiti şubat ayında oliver hazard perry ile birlikte sipariş verdim Ebay üzerinden oliver geldi gearing elime ulaşmadı çok uğraştım ama 70 dolarım boşa gitti.Şimdi çok istememe rağmen ebayden siparişe çekiniyorum.

Çok teşekkürler..

O gearing Fram II'ye çevrilip bizdeki D-352 Gayret olacak.. kışa yapılacak bir projenin hazırlığı.. hızırreis denizaltısı ile birlikte izmitte bulunan müze gemiler komutanlığının dioramasını düşünüyorum.. biraz uzun süreli bir çalışma olacak

8684635756_ce2d62b9c9_z.jpg

gayret-gemi-muzesi-izmit-kocaeli76100.jpeg

1174298700_or.jpg

Çok teşekkürler..

O gearing Fram II'ye çevrilip bizdeki D-352 Gayret olacak.. kışa yapılacak bir projenin hazırlığı.. hızırreis denizaltısı ile birlikte izmitte bulunan müze gemiler komutanlığının dioramasını düşünüyorum.. biraz uzun süreli bir çalışma olacak

O müzeyi gezmiştim abi,tam gaz devam takipteyim.Keşke kiti önceden almış olsaydın belki Kıbrıs için olan projeye katılırdın,Tınaztepe veya Kocatepe olabilirdi.Neyse Gayret projesi daha iddialı.