Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Erhan Atalay

1/48 │ F-14A Tomcat │ Italeri │ Burak Özdil

Recommended Posts

Burak Özdil'in tamamladığı bu garip şeyi, siz uçak diyorsunuz ama, sizlerle paylaşmak ne yazıkki bana nasip oldu :) (Sayın hobimaket Burak Özdil neden foruma resim basamıyor acaba) İzleyin :) (bu arada kutu resmini de göndermemişti, ben ekledim)

Erhan...

101594-10244_zps524a1e46.jpg

Arkadaşlar merhaba,

Hemen her modelcinin (Hatta yumurtadan olsa Erhan’ın bile) yaptığı gibi bir F-14A Tomcat modeli yapmasam olmazdı :)

Kite uzun zaman önce başlamış ancak gaz kaçması sonucu ara vermiştim. Model Italeri olunca gaz kaçması kaçınılmaz oluyor ne yazık ki.

Model Italeri’nin 2667 numaralı, kapağında Jolly Roger filosuna ait bir uçağın görseli olan kit. Bu model ile ilgili enteresan bir anım var: Birkaç yıl önce henüz helikopter modelleri ile uğraşırken bir modelci dostum Aires’in F14 kokpit detay setini vermişti bana. Bende alıp bir gün kullanırım diye kaldırdım. Sonra bu kiti görünce de detay setinin Hasegawa’ya ait olmasına aldırış etmeden aldım. Uçak modelciliğine o kadar yakınım ki F-14 F-14’tür mantığı gütmüşüm. Sonraları bu düz mantığın acı verici sonuçları ile uğraşmak durumunda kaldım tabi :)

Neyse modelin başlangıç yapım aşamasına ait fotoğraflar kayıp, o yüzden ortadan devam edeceğim.

Kiti kutu üzerinde resmi olan 1975 Jolly Roger filosu ile yapmaya koyuldum. Boyama aşamasında Italeri modelin iki senk geçişini dalgalı vermiş bende ona uydum ancak resimde görünen referansı görünce yeniden boyayarak aslına uygun hale getirdim.

Resim-1_zps809d3c46.jpg

Kokpit detay seti eldeki tek geçer akçe olduğundan olabildiğince özendim.

Resim-2_zps72dd262f.jpg

Resim-4_zpscc2efc0c.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bana panel araları biraz yetersiz belirginleşmiş gibi geldi Burak.

Erhan..

Selam Erhan,

Yok aslında panel araları iyiydi, sıkıntı fotoğraf çekme kabiliyetimde. Fotolarda görünen eksiklik olarak top kısmına fazla zaman ayırmamışım sonradan düzelttim ama fotolar eski, birde pitot ekledim. Bu arada bu modele zaman harcayacağıma Hasegawa alaymışım iyiymiş, bu hali bile vasat duruyor. :(

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Barış, yarışma için ayrı bir model göndereceğini söylemişti, o yüzden yarışma bölümüne eklemedim. demekki daha iddiallı bir modelli var. Ama yarın geceye kadar göndermezse bunu oraya alacağız zaten :)

Burak yeşil camı nasıl yaptın bir de anlatsana, benim yumurtaya da lazım olacaktır :)

Resim-10_zps0a164fc9.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Erhan sen bayağı bayağı sardın bu uçak işine sonunda, affferin valla :P:D :D

Eline sağlık Burak, bu kit ancak bu kadar adam edilirdi zaten... Tek nozul A modellerinde park halindeyken açık durur ama bu ve benzer birkaç nokta tamamen kitin sunduklarının sınırı ile ilgili, Hasegawa F-14'lerin yanına yaklaşamaz gerçekten... VF-84 dekalleri bu kitin en güzel kısmı ve uğraştırsa da kokpit detayını eklemen çok yerinde olmuş. Kanatlardaki katlanma izleri büyük katkı sağlamış görüntüye, eline sağlık...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bence kesin ekle Hobimaket

Burak eline sağlık. Bence de panel araları yıkaması zayıf gibi

Ama özellikle kanatların açılan kapanan yerleri çok iyi düşünülmüş. Kokpit, koltuk, dekaller, detaylar süper

Sağolasın, doğru panel aralarına fazla girmedim, yıllarca süründüğü için bir an önce bitsin istedim, hatta pitotları bile bitişten çok sonra monte ettim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Barış, yarışma için ayrı bir model göndereceğini söylemişti, o yüzden yarışma bölümüne eklemedim. demekki daha iddiallı bir modelli var. Ama yarın geceye kadar göndermezse bunu oraya alacağız zaten :)

Burak yeşil camı nasıl yaptın bir de anlatsana, benim yumurtaya da lazım olacaktır :)

Ya sorma, benim Rafale'i gönderecektim akşam bir baktım yapım fotosu var finish yok :)

Kanopinin windshield denen kısmındaki boyamayı Tamiya'nın clear green rengi ile boyadım. İster airbrush ister yumuşak bir fırça ile boyayabilirsin, ikisinde de sonuç aynı oluyor. Ne kadar kat atarsan o kadar koyulaşır.

Bu arada donanma uçaklarından windshield mavi de olabiliyor, örneğin şimdi bir F-4N yapıyorum onda mavi idi. Referanslara dikkat etmek lazım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Erhan sen bayağı bayağı sardın bu uçak işine sonunda, affferin valla :P:D :D

Eline sağlık Burak, bu kit ancak bu kadar adam edilirdi zaten... Tek nozul A modellerinde park halindeyken açık durur ama bu ve benzer birkaç nokta tamamen kitin sunduklarının sınırı ile ilgili, Hasegawa F-14'lerin yanına yaklaşamaz gerçekten... VF-84 dekalleri bu kitin en güzel kısmı ve uğraştırsa da kokpit detayını eklemen çok yerinde olmuş. Kanatlardaki katlanma izleri büyük katkı sağlamış görüntüye, eline sağlık...

Merhaba Can,

Aynen öyle. Şimdi düşünüyorum da buna harcadığım mesai ile iki Hasegawa yapardım :)Kokpit detay seti eklenmese pek bir şeye benzemeyecek, zira çok çok zayıf bir kokpiti var.

Teşekkürler

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.