Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Hakan KARLI

1/48 │ Russian Heavy Tank KV-1 │ Tamiya │ M.Hakan Karlı

Recommended Posts

1- AK eskinden Vallejo ile aynı boyayı kullanıyordu ve ben nefret ediyorum Vallejodan zira hep AB tıkanması ve uzun süren temizlikler yaşıyorum. (Gerçi renk tonları harika ama :) ) Bu 4BO rus yeşilinin tam karşılığı renk harika ve yeni formda sulnadırmadan direk sıkılabiliyor ve de tıkanma olmadı.. Fırsatı olan AK renklerini (yeni üretim özellikle) denesin derim. Tamiya ya farkı daha zor sıkılan bir boya yine de ama renk tonu çok doğru ve güzel..

2- Paletlere ve iç taraflarına önce AK Earth effect laquer tiner ile sulandırıp sıktım..Yavan durdu sonra Tamiya texture sulandırıp sürdüm (Brown earth)

3- Light rust ve medium rast genel olarak bir de rust streaks. Bir de pinwash var..

4- Tuz bildiğin sofra tuzu...Önce fırça ile hull red rengi üzerine suyu alıp dökülme olacak yerleri ıslattım. Sonra döktüm üzerine tuzlukla tuzu..Tuz miktarı çok olur diye korkmamak lazım çünkü AB ile üzerine boya sıkarken uçuyor tuzun bir kısmı ..Ben tuz çok mu oldu yavv diye endişe ederken az bile kaldığını gördüm..Tuzun türü çok önemli değil bence..

5- Paletlerin üzerinde çıkıntı kısımalrında steel rengi ile dry brush var doğru. (önce Kuteçu ile toprak texture ünü temizledim sonra dry brush)

6- Aslında oralara yağ akması yapmak istedim ama sonra böyle yağımsı olunca çok da ısrar etmedim beğenmedin mi? Çünkü gaz yağı kullanacağım bir dahakine :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

1- AK eskinden Vallejo ile aynı boyayı kullanıyordu ve ben nefret ediyorum Vallejodan zira hep AB tıkanması ve uzun süren temizlikler yaşıyorum. (Gerçi renk tonları harika ama :) ) Bu 4BO rus yeşilinin tam karşılığı renk harika ve yeni formda sulnadırmadan direk sıkılabiliyor ve de tıkanma olmadı.. Fırsatı olan AK renklerini (yeni üretim özellikle) denesin derim. Tamiya ya farkı daha zor sıkılan bir boya yine de ama renk tonu çok doğru ve güzel..

2- Paletlere ve iç taraflarına önce AK Earth effect laquer tiner ile sulandırıp sıktım..Yavan durdu sonra Tamiya texture sulandırıp sürdüm (Brown earth)

3- Light rust ve medium rast genel olarak bir de rust streaks. Bir de pinwash var..

4- Tuz bildiğin sofra tuzu...Önce fırça ile hull red rengi üzerine suyu alıp dökülme olacak yerleri ıslattım. Sonra döktüm üzerine tuzlukla tuzu..Tuz miktarı çok olur diye korkmamak lazım çünkü AB ile üzerine boya sıkarken uçuyor tuzun bir kısmı ..Ben tuz çok mu oldu yavv diye endişe ederken az bile kaldığını gördüm..Tuzun türü çok önemli değil bence..

5- Paletlerin üzerinde çıkıntı kısımalrında steel rengi ile dry brush var doğru. (önce Kuteçu ile toprak texture ünü temizledim sonra dry brush)

6- Aslında oralara yağ akması yapmak istedim ama sonra böyle yağımsı olunca çok da ısrar etmedim beğenmedin mi? Çünkü gaz yağı kullanacağım bir dahakine :)

Valejonun rus yeşilini bir deneyim ama bu ak 4bo beni aşar gibi :) gaz yağı fena fikir değil gibi olmazsa tutmazsa kibrit çakar yakarız :P sende malzeme çok abi bana yabancı kalıyor çoğu ama tamiya texture olduğunu düşünmüştüm.... Şermin olayına ne dersin 48-35 yapalım ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Erhan'ım cevabını bildiğinden emin olduğun soruyu site için sorduğunu da bildiğimden detaylı cevaplandırayım:

Malum AFV lerdeki dökülme efektleri herkesin hoşuna gider..Bu efefktlerin gerçek tank üzerinde alttaki metali paslandıracak şekilde veya astarı ortaya çıkaracak şekilde olduğunu da bilir. Kimi ustalar fırça ile aynı seviyede çok hoş dökülme efektleri yapabilmektedir. Bunun için ana kamuflaj renginin açık tonundan bir çerçeve yapıp ortasını soyulma renignde boyarlar. Ama 2 teknik var ki bu dökülme efektini seviye farkı ile yapar..Biri tuz tekniği diğeri saç spreyi tekniği..

Uygulama şöyle:

1- Alttan görünecek rengi atıp kurutuyoruz.. Tanklarda genelde pas-hull red-veya kış kamosundaki ana yaz rengi gibi)

2- Kurumanın iyi olması şart tercihen bence en az 8 saat ideali 1 gün..Yani gece ana rengi atıp ertesi günü beklemek bu arada diğer modelleri ellemek gerek

3- Tuz tekniğinde dökülme olacak yerleri ince bir fırça ile ılık su kullanıp ıslatıyoruz kabaca..Ilık su daha az akışkan oluyor ki iyi bişi..

4- Sonra sofra tuzunu ıslattığımız alanların üzerine boca ediyoruz.. Malum tuz yuvarlak bir yapı yani yan yana gelse bile bir boşluk yapıyor ancak yığın halinde bir küme olursa bir alanvık oluşturuyor ve çevreye doğru daha seyrek dağılması da ana dökülmenin etrafındaki uyducukları yapıyor.

5- Tüm modeli bu şekilde tuzlayarak tamamladıktan sonra ana rengi veya kamuflajı yapıyoruz ..Hatta ilk renkten Sonra mesela dark yellow diyelim ikinci rengi atmadan da bir tekrar uygulaması yapılabilir çünkü genelde kamuflajlar renk üstüne renk şeklinde boyanır ve ikinci renk sıyrılınca altta diğer renk çıkar..neyse dağıtmayalım...Kamuflaj rengini yani ana dış rengi attıktan sonra kurumasını beklemek gerek yine..İyice kuruyunca ılık su ve sert bir fırça ile tuzları uzaklaştırıyoruz..İyi kurumayan boyada acele edersek boya da gidiyor ve hoş olmuyor tabii..Çok beklemenin tuza bir zararı yok 1 gün bekleyelim sağlam olsun musluk altında bile yıkayabiliriz..Sonuç dökülme işte...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Fırça ile boyadığım dönemde tuz tekniğini uygulamak istedim, önce yeşil, sonra tuzlama, sonra beyaz.. Beyazı fırça ile atamıyorsunuz, fırça tuzları da kaldırıyor (biraz da erime sözkonusu) sprey boya ile aşmıştım sorunu. İşte abartılı bir tuzlama uygulaması : (sileriz konudan daha sonra)

DSCN2142_zpse539053b.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Fırça ile boyadığım dönemde tuz tekniğini uygulamak istedim, önce yeşil, sonra tuzlama, sonra beyaz.. Beyazı fırça ile atamıyorsunuz, fırça tuzları da kaldırıyor (biraz da erime sözkonusu) sprey boya ile aşmıştım sorunu. İşte abartılı bir tuzlama uygulaması : (sileriz konudan daha sonra

Bir diğer yol saç spreyi işte..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hakan abi model süper olmuş. Dökülmeler daha güzel olmuş. Ellerine sağlık. :)

Bence fırça ile model boyayan arkadaşlar için en uygun teknikler sünger ve kurşun kalem teknikleri. Tuz tekniğini zaten Hakan abi anlatmış. Saç spreyi tekniğinde saç spreyinden sonra boyayı airbrush ile atmak gerekiyor. Sonra fırça, kürdan, cımbız gibi aletlerle boya dökülmeleri yapılıyor.

Eğer fırça ile saç spreyi dökülmesini yapmak isterseniz nahoş sonuçlarla karşılabilirsiniz. Sebebi ise; Fırça ile boyamak için saç spreyinin iyice kurumasını beklemek zorundasın. Saç spreyi kuruduktan sonra vernik gibi bir tabaka oluşturacak. Akabinde bu tabakanın üzerine fırça ile boyama yaparak boyanında kurumasını bekleyeceksiniz. Bu kadar zamandan sonra ise saç spreyini su kullanarak dökmeniz imkansız hale gelecek. Hatta dökmeye çalışırşanız ana boyayı bile kaldırıp plastikle gözgöze gelebilirsiniz. Airbrush'la bu işlemi yaparken dökülmesini istediğiniz boyayı attıktan 1 saat sonra bile boyayı dökmek zor oluyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hakan abi model süper olmuş. Dökülmeler daha güzel olmuş. Ellerine sağlık. :)

Bence fırça ile model boyayan arkadaşlar için en uygun teknikler sünger ve kurşun kalem teknikleri. Tuz tekniğini zaten Hakan abi anlatmış. Saç spreyi tekniğinde saç spreyinden sonra boyayı airbrush ile atmak gerekiyor. Sonra fırça, kürdan, cımbız gibi aletlerle boya dökülmeleri yapılıyor.

Eğer fırça ile saç spreyi dökülmesini yapmak isterseniz nahoş sonuçlarla karşılabilirsiniz. Sebebi ise; Fırça ile boyamak için saç spreyinin iyice kurumasını beklemek zorundasın. Saç spreyi kuruduktan sonra vernik gibi bir tabaka oluşturacak. Akabinde bu tabakanın üzerine fırça ile boyama yaparak boyanında kurumasını bekleyeceksiniz. Bu kadar zamandan sonra ise saç spreyini su kullanarak dökmeniz imkansız hale gelecek. Hatta dökmeye çalışırşanız ana boyayı bile kaldırıp plastikle gözgöze gelebilirsiniz. Airbrush'la bu işlemi yaparken dökülmesini istediğiniz boyayı attıktan 1 saat sonra bile boyayı dökmek zor oluyor.

Aaa..Özgür haklı boyayı AB ile atmak lazım..Konuyu düzelteyim yukarda

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.