Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Demir Sertay Gültekin

Türk Hava Kuvvetleri - F-84F -RF-84F - F-84G

Recommended Posts

F-84F

Dikkat !!! kanat altında drop tankları vardır!

f84f941600.jpg

f84qbig.jpg

f84fbig.jpg

RF-84F !!! F-84F in keşif görevleri için moderinize edilip fotoğraf makinesi yerleştirilmiş hali

rf84f.jpg

rf84f1917600.jpg

F-84G - F-84F veya RF-84F ile yakından uzaktan alakası yoktur!!! F-84G nin kanatları düzdür RF-84F ve F-84F in kanatları Ok Kanatlı diye tabir ettiğimiz arkaya doğru uzanan geniş haldedir aynı şekilde avionik sistemleride farklı olup RF-84F ve F-84F in kanat uçlarında ''TİP TANK '' yoktur ama F-84G nin kanat uçlarında tip tank mevcuttur( F-84G Kanat ucu tip tank takılıyken kanat altına 2 adette drop tank takılıp uçmuştur)

f84g.jpg

Cem abi arada ki farkları göreceğinden eminim..

Not: Bu uçakların refarans fotoğraflarının bu konu başlığı altında paylaşılmaya devam edilmesini rica ediyorum

Bu konuyla ilgili olarak merak ettiğim bir husus var.

F-84F Modellerine baktığımızda sürekli kırmızı burun fotoğraflarını görüyorum.  Fakat Uğur Kenel'in sayfasında mavi renk bir burun boyaması ile yapılmış.

Burun boyamaları kırmızı ve mavi olarak daha önce görev yapmışlar mıydı ?

55 dakika önce, Eren Erdogan yazdı:

Bu konuyla ilgili olarak merak ettiğim bir husus var.

F-84F Modellerine baktığımızda sürekli kırmızı burun fotoğraflarını görüyorum.  Fakat Uğur Kenel'in sayfasında mavi renk bir burun boyaması ile yapılmış.

Burun boyamaları kırmızı ve mavi olarak daha önce görev yapmışlar mıydı ?

Bildiğim kadarı ile kullanılmış.Bir diğer bildiğim kadarıyla ise (İlyas Orhan abimden öğrendiğim bir bilgidir kendisi görüyorsa fazlasıyla açıklayıcı bilgileri zaten paylaşacaktır :D ) mavi burunlu ve Alman kamolu F-84F'lerde Martin Baker fırlatma koltuğu kullanılmış(F-104'lerde kullanılan) .

3 dakika önce, Eren Erdogan yazdı:

İlyas hoca görür muhtemelen. :)  Martin-Baker kullanılanlar Almanyadan transfer edilenler diye biliyorum acaba tamamı mı  öyleydi.

Almanyadan gelenler doğrudur,konuştuğumuz zaman mavi burunluların da martin baker’lı olduğunu söylemişti veya ben öyle anlamıştım kendisi görünce yanlışımı düzeltir zaten :) 

59 dakika önce, Alperen Yüksel yazdı:

Almanyadan gelenler doğrudur,konuştuğumuz zaman mavi burunluların da martin baker’lı olduğunu söylemişti veya ben öyle anlamıştım kendisi görünce yanlışımı düzeltir zaten :) 

Eyvah şimdi işler daha da karıştı :)  Nerden bulucaz Martin Baker  koltuğu :)  Elimde 1/48 Ölçek Hobbyboss F-84F var onun için araştırıyordum.

Şimdi, Eren Erdogan yazdı:

Eyvah şimdi işler daha da karıştı :)  Nerden bulucaz Martin Baker  koltuğu :)  Elimde 1/48 Ölçek Hobbyboss F-84F var onun için araştırıyordum.

TF-104 kitinden kalma fazladan martin baker koltuk var mı diye bir bakayım size dönüş yaparım.

4 dakika önce, Alperen Yüksel yazdı:

TF-104 kitinden kalma fazladan martin baker koltuk var mı diye bir bakayım size dönüş yaparım.

Mavi burunlu ve natural metal yapmayı planlıyorum, geri kalan herşey hazır aslında decaller vs.  Valla harika olur çok teşekkür ederim :) 

6 dakika önce, Eren Erdogan yazdı:

Mavi burunlu ve natural metal yapmayı planlıyorum, geri kalan herşey hazır aslında decaller vs.  Valla harika olur çok teşekkür ederim :) 

TF-104'den maalesef arta kalan koltuk yok ancak hurda F-4E'den 2 tane Martin Baker H-7 çıkardım hem de pilotlarıyla :) İsterseniz özelden bilgileri yollayın gönderim yapayım hafta içerisinde.

48671157048_7ab334d9a0_b.jpg

48671679682_281ccd2189_b.jpg

Revell F-84G 72 ölçek, bende de sırada.

P-47 M bittikten sonra başlamayı düşünüyorum, ama 48 ölçek T-33A de cazip geliyor, sıkıldım minicik parçalardan.

Kuzen (halaoğlu) pilot, benden 2 yaş büyük, t-6, f-84, t-33, t-38, f-100 lerde uçmuş, geçenlerde bunların kutularını gösterince (henüz başlamadım) gözleri buğulandı. Pek konuşmak istemedi, ama bu hafta uçuşa gitmeden önce (sivilde)  yakalayıp anlatacaklarını burada paylaşırım.

hey gidi günler.....

F-84f'ler iki tür :) Metalik renk olanlar , c2 fırlatıcılı sandalye ile techiz edilen tipler..Burun kısımlarında kuyruk numarasının son 3 rakamı - genellikle - büyük puntolarla vurulmuş olur bunlarda..Yeşil-gri kamuflajlı olanlar , hava kuvetleri kaynaklarında f-84Q olarak geçiyor..Bunlar'ın 20 tanesi Hollanda 165 tanesi de Almanya'dan geldi.Bu f-84'leri metalik renklilerden ayıran en önemli özellik rengin haricinde , MB tipi - bizim f-4e'lerde kullanılan- koltukları kullanmaları..Burun kısımları ağırlıkla olarak kırmızı renkte olmakla beraber , mavi ve sarı renklerde de olanlar var...

4 saat önce, Alperen Yüksel yazdı:

TF-104'den maalesef arta kalan koltuk yok ancak hurda F-4E'den 2 tane Martin Baker H-7 çıkardım hem de pilotlarıyla :) İsterseniz özelden bilgileri yollayın gönderim yapayım hafta içerisinde.

48671157048_7ab334d9a0_b.jpg

48671679682_281ccd2189_b.jpg

Kardeşim alperen , koltuklar iki tane demişsin birisini de bana ayırır mısın :D

4 saat önce, Eren Erdogan yazdı:

Mavi burun ve metalik renk olacaksa MB koltuk yerine kitten çıkan c2 tipi koltuğu kullanacaksın Eren kardeşim . Ama yeşil gri kamuflajlı bir f-84fq yapacaksan MB koltuk kullanmak mecburiyetindesin ;)

9 dakika önce, ilyas orhan yazdı:

Kardeşim alperen , koltuklar iki tane demişsin birisini de bana ayırır mısın :D

Ayırdım abi üzerine pilotuda oturttum yarın gönderiyorum :D 

4 dakika önce, ilyas orhan yazdı:

Mavi burun ve metalik renk olacaksa MB koltuk yerine kitten çıkan c2 tipi koltuğu kullanacaksın Eren kardeşim . Ama yeşil gri kamuflajlı bir f-84fq yapacaksan MB koltuk kullanmak mecburiyetindesin ;)

Demek ki yanlış anlamışım kusuruma bakmayın :rolleyes:

Ilyas hocam tesekkur ederim bilgi icin. Yesil ve gri mi yapsam acaba diye dusunuyorum simdi. Pilot ile daha bir guzel olabilir. Ama Alperen sagolsun butun fikrimi değiştirdi.

9 dakika önce, Alperen Yüksel yazdı:

Ayırdım abi üzerine pilotuda oturttum yarın gönderiyorum :D 

Demek ki yanlış anlamışım kusuruma bakmayın :rolleyes:

14 dakika önce, ilyas orhan yazdı:

10 saat önce, ilyas orhan yazdı:

İlyas hocam renk kodları hakkında bilgin var mıdır ? Yeşi ve gri tonları konusunda araştırma yaptım fakat tam olarak bir bilgi bulamadım. :( 

9 saat önce, Eren Erdogan yazdı:

İlyas hocam renk kodları hakkında bilgin var mıdır ? Yeşi ve gri tonları konusunda araştırma yaptım fakat tam olarak bir bilgi bulamadım. :( 

Ben vakt-i zamanında yapmıştım bir adet..Üst yüzey dark green+dark grey ( ral 6014+ral7012 de olur ).Alt yüzey  için de gunze fs36375'i biraz beyazla açarak atmıştım..Zaten eskitme tonlama yapılacağı için çok da kafaya  takmıyorum ben bu tür renkleri ;)

16 saat önce, ilyas orhan yazdı:

Bizde uçarken yeşil-gri kamuflajlıların yakıt tankları da metalik renk onu da ekleyeyim..

Bu çok önemli bir ayrıntı oldu, harika bir görüntü çıkıyor aslında ortaya. Kamoyu bu şekilde atma planım var, evet eskitme tonlama olacağı için çok ince ton farklılıkları belli olmuyor. Teşekkürler hocam bilgiler için.