Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Kenan Turhan

1/125 │ Taş Kule │ Diorama │ Kenan Turhan

Recommended Posts

Yaklaşık iki yıl önce bir heves ile başlayıp bitirdiğim bu çalışmayı sizlerle paylaşmamın amacı şu;hobi mağazalarında ve tamamı yurt dışından gelen bu kitleri,evimizde,yakın çevremizde bulabileceğimiz malzemeler ile yapabilir miyiz? Elbette yapılabilir olduğunu ve bu tip çalışmalara gireceklere yardımcı olabileceğini sanıyorum.Kullandığım maket boyaları haricinde tüm malzemeler kolay,ucuz ve her yerde bulunabilir malzemelerdir.

Sadece hoşuma gittiği ve yapabileceğimi düşündüğüm için olsa gerek bu kulenin inşasına başladım. Amacım hazır almak yerine, kullanacağım tüm malzemeleri basit bir şekilde imal etmekti. Yapım aşamalarında neyi, neden, nasıl? yaptığımı kısa ve sıkıntı vermeden anlatmaya çalışacağım.

Referans olarak aldığım ilk resimdeki maket, hobi malzemeleri satan dükkanlarda mevcut. Bire bir aynısını yapma gibi iddiam yok.Kulenin bulunduğu Caceres şehri İspanya'nın Ekstremadura bölgesinde M.Ö.25 yılında Romalılar tarafından kurulmuştur. O yıllarda kentleri çevreleyen surların biraz daha ön kısmına doğru savunma kuleleri yapılırmış. Bu kulede sadece onlardan biri. Muvahhitler Devletinin yıkılmasından sonra kulenin yanına Hristiyanlar tarafından üç kademeli olarak Barış Şapeli inşa edilmiştir.

44.jpg

Kulenin dış çevresini belirlemek ve duvarları örerken kolaylık olması amacı ile kartondan kalıbını çıkardım.

Boyutların göze abartılı gelmemesi için biraz yapboz denemesinden sonra şekil ortaya çıktı.

Alt tabanda, arka kısım ve merdivenlerin yapımında forex veya dekota denilen( PVC esaslı yumuşak ve kolay kesilebilen reklamcıların kullandığı bir malzeme Barış daha iyi bilir) kullandım.

Ana malzeme olarak kullanacağım taşları, yaptığım kalıplara derz dolgusundan (Büyük küçük tüm yapı market ve nalburlarda bulunur fuga da deniyor)döktüm. Ebatları 0,5x0,5x1 cm.(Bu taşlar hobi dükkanlarında satılmakta ve bir avuç kadarının fiyatı 12-13 lira civarında numune için aldım maalesef)

tn_IMG_1.jpg

tn_IMG_2.jpg

Altı sıra kadar duvarı yükselttikten sonra kulenin ön cephesindeki balkonu yaptım. Aslında buradaki balkon kapısı sanırım duvarla kapatılmış.

Ben buraya çay karıştırma çubuğundan bir kapı yaptım. Sanırım oldu gibi.

tn_IMG_3.jpg

tn_IMG_4.jpg

tn_IMG_5.jpg

tn_IMG_6.jpg

tn_IMG_8.jpg

tn_IMG_9.jpg

tn_IMG_10.jpg

Üç kademeli şapelin birinci kademesinin ön cephesinde iki pencere bir kapı yan merdivenli kısma bakan tarafta bir kapı var.

Bu boşluklara bakır telden çerçeveler yapmayı düşünüyorum.

İç kısmın nasıl olduğunu bilmediğim için ikinci kademedeki binaya giriş kapısı ve bir pencere yapmayı planladım.

tn_IMG_11.jpg

tn_IMG_12.jpg

tn_IMG_13.jpg

Ardından buradaki kapı ve pencerenin imalatını kibrit çöpü, çay karıştırma çubuğu gibi malzemeleri kullanarak, yapıp boyadım.

Kurumalarının ardından yerlerine yapıştırdım. Birinci kısmın çatısını sabit değil de kaldırınca içi görünebilsin diye yapıştırmayacağım.

tn_IMG_14.jpg

tn_IMG_15.jpg

tn_IMG_16.jpg

tn_IMG_17.jpg

Ön ve sağ taraftaki kaldırımlara taşlar yapıştırıldı. Merdivenlerin dekotadan alt kısımları yapıldı.

Şapelin yan duvarının işi bittikten sonra merdivenlere taşlar yapıştırıldı. Yapıştırma için kırtasiyelerde satılan büyük boy peligom markalı bildiğimiz uhu kullanılmıştır.

26.jpg

29.jpg

30.jpg

32.jpg

33.jpg

abi bi bunu canlı göremedim ya her görüşümde içim gidiyor :(

bu arada benim şapelim yok ki :lol::D:lol::P :P

Barış kardeşim istediğin kule olsun,kargo ile yollarım sana ama tekrar toplayıp yapman gerekir :)

Senin adını İspanyollar ölümsüzleştirmiş :)

Sende forex yok mu yani? Anladım plexi var :)

Şapelin üç adet penceresi,kulenin arkadaki giriş ve yukarıdaki çıkış yerlerinin ahşapları,kibrit çöpü,çay karıştırma çubuğundan imal edildi.

112.jpg

114.jpg

Kuleye içten çıkış yerinin kapağı açılır kapanır yapıldı.Kullanılan malzeme izoleli ince bakır tel.

115.jpg

117.jpg

119.jpg