Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Erhan Atalay

Ruslar Geliyor │ 2.Dünya Savaşı sonrası T Serisi.. │ Erhan Atalay

Recommended Posts

Barış boyayı bekliyorsan gelsin birazcık hikaye..:)

Oncelikle, şu airbrush işi tüm ahengimi bozdu, korkak hamleler yapıyorum. Dilinden pek anlamadığım için yıllardır yapasım gelmiş ama bir türlü hayata geçiremediğim T serisinin gözbebeğini boyarken bozmak istemiyorum. 2 adet T-55 yaptım, T-90 bitsin daha sırada T-62, T-70, T-80 gibi muhtelif akrabaları da var. Bu yüzden yine bir test ile işe başladım. Ne güzelmiş insanın bol bol zamanının olması bu arada :)

Biraz konu dışına çıkarsak, geçmişte başladığım bir BMP-2 vardı. Yine Ace modelin..Evlere şenlik short-run şeklinde bozuk kalıplara sahip bu kiti ben bitirememiş, Burak Özdil büyük sabır ve beceri göstererek tamamlamıştı. Bunun hikayesi de miniafvyaz1310s1310_zps0c6e9fbf.jpg de http://miniafv.blogspot.com/2011/09/ace-172-bmp-2d-afghanistan-burak-ozdil.html bu linkte mevcut.

Bende üstünde plastikten kadar çok olan PE parçaları sökerek boya testine tabi tuttum..Burda hem renk hem de serbest el maskelemeden kamuflaj atma çalışması yaptım.

DSCN2107_zpse60af38e.jpg

DSCN2127_zps11840c55.jpg

Sonuç çok tatmin edici değil bence..Öncelikle, AB boyama tekniğinde göze estetik veren hususlar, boyanın ince olması (ben aynı incelikte atarım fırça ilede) fırça izinin olmaması (o da kolay) ve renkler arası yumuşak geçişi sağlamasıdır. Bu kamuflaj geçişlerinde bir estetik kattığı gibi aynı rengin tonlamalarını yaparak ışık ve gölge oyunlarına da izin veriyor. Ben bu son kısmı fırça ile yapamadığım için biraz da ikna oldum, yine bir hava kaynağına sahip oldum.. Yukarıdaki örnekte, son resimde 4 kat boya var araçta. Kamuflaj çok özenilmese de elden gelen yapıldı denebilir, evet geçişler güzel bu konuda problem yok. Ama benim büyüttüğüm husus, bu ölçekte renk geçişleri bu kadar yumuşak olabilirmi. 1/35 ölçekte daha makul duran soft geçişler bence bu ölçekte çok sırıtıyor, kamuflajlar keskin olmalı. Bu benim görüşüm tabiki..

Konumuza bağlarsak, ben de kamuflajı maskeleme ile yapmayı uygun buldum.. Maske uhutac ile yapıldı, yılan tekniği değilde, çarşaf tekniği gibi oldu :)

DSCN2123_zpsc75a8e05.jpg

DSCN2125_zps7980ba44.jpg

Sonuç şu şekilde, biraz overspray görüntüler var ama fena olmadı, rotuşlarız olmayan yerleri de.

DSCN2128_zpsb4a4c89c.jpg

DSCN2129_zps2f4edde7.jpg

DSCN2130_zps676cd2c3.jpg

DSCN2131_zps953f4277.jpg

Siyah biraz sırıtıyor görünse de çaresi var ;)

DSCN2132_zpsbd61e862.jpg

DSCN2133_zpsc516ad82.jpg

Guest   
Guest

takibe devam ediyorum, ab çalışmaları gayet başarılı , elinize sağlık .

cesaret verici sözleriniz için teşekkür ederim, ama ben yine de kafamda çözmeliyim bunu, malum saplantılarımdan dolayı yıllardır AB kullanmıyordum :)

Vallejo boyalar ile ilgili olarak da genellike AB kullanımlarında problem yarattığı yazıldı çizildi. Tıkama yaptığı, çamur gibi sıvaştığı vs vs... Sevgili üstadım Hakan Karlı'nın rehberliğinde henüz bir tıkama yaşamadım. Onun yöntemine, son olarak Şafağın tavsiyesini de kattığımızda, şu şekilde bir formül çıktı..

Fırça ya da airbrush için olan Vallejo boyalarını Vallejo cleaner ile inceltiyorum. Bunda fıra boyalarında bu cleaner miktarı biraz daha fazla oluyor tabiki. Sonrası bildiğimiz fıs fıs işlemleri. Temizlik için selülozük tiner ile fıs fıs uygulaması sonrası bir de oto boyacılarının kullandğı (Şafağın katkısı burda) akrilik tiner ile fıs fıss..

Henüz cihazı bile sökmedim.. (söksem takabilirmiyim acaba ::)

Bu arada kullanılan cihaz badger 100LG, sanırım standart modelci silahı..

Dün dekal bugün yıkama günüydü.. Ka-mi ve T-90 birlikte ilerliyor artık...

T-90'nın dekalleri fena değil çabuk ayrılıyor kağıdından ve yerine oturuyor. Ancak Dragon kadar da ince değil.

DSCN2139_zps97b00f54.jpg

DSCN2141_zps9066f085.jpg

Eski bir teknik de olsa terebentin-yağlıboya ikilisi işe yarıyor. Aşağıda bir before-after resmi mevcut..

DSCN2155_zps95608589.jpg

DSCN2157_zps739c50b9.jpg

Burdan mat verniğe gittiler...

Bu gecenin sonuna geldik...

Biraz daha oynanabilir, içine edilebilir ancak bu şekilde kalsın artık diye düşünüyorum, detayların ortaya çıkması yeterli olur diye düşündüm. Anten, makineli tüfek, bir iki dikmesi vardı onları yapıp, son bir mat vernik ile bitsin mi ne ...

Yeni nesil tanklar hem savaş görmediği için hem de yeni kaldıkları için çok da yıpranmış olmuyorlar. Pas nerdeyse hiç yok zaten.. Fikri olan var ise, en azından saygı ile dinlerim :)

DSCN2170_zps19d89fc3.jpg

DSCN2171_zpse870021e.jpg

Şİmdi,

riskli bir karar aldım, rutin sprey uygulamasının yerine ilk kez vallejo mat verniği ab ile denedim...

Hesaba katmadığım husus, pigmentler ile ne tür bir etkileşiminin olacağıydı. Daha doğrusu pigmentleri nasıl etkileyeceğiydi.. Sprey verniklerde pigmentlerin abartmasız % 50 si yok olur bu nedenle biraz abartılı uygularım.. Zaten bu akşamda niyetim sprey vernikdi. ama birden elim vallejo verniğe gitti, ab ile yapıverdim...sonuçlar aşağıda.. pigmentlerin büyük kısmı ab sonrası etkisini göstermeye devam etti, sonuçta istediğimden daha çok toz etkisi kaldı.. Bunu da böylece öğrenmiş oldum...:)

Bunlar da bitişten önce son resimleridir. . eklencek bir sürü ıvır zıvırı ekler stüdyoya sokarım..

DSCN2178_zpsf1eca345.jpg

DSCN2176_zps3b74bb1c.jpg