Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Erhan Atalay

Ruslar Geliyor │ 2.Dünya Savaşı sonrası T Serisi.. │ Erhan Atalay

Recommended Posts

Yine bir merhaba,

Hatırlarsınız belki yeni bir model firmasının yine yeni bir üretiminden sipariş geçmiştim, bu linkte detayları var : http://www.hobimaket...yeni-bir-marka/

T-90 modelinin 1/72 ölçekteki tek kitini şu an için ACE Model de bulabilirsiniz, Burak Özdil büyük bir heves ile (benim hayırr sakınnn dememe rağmen) bu kiti edinmiş, ancak başına aldığı belayı ancak Revell T 72 den aldığı parçalar (ki bu parçalar modelin % 90 nını oluşturuyor) ile savuşturmuştu. Ace den sadece tareti kullanmıştı.

Ortaya ise bu çıkmıştı ki, tebrikler demek lazım gelir...

DSC00121.jpg

Modeli ve hikayesini çok merak edenler için miniafvyaz1310s1310_zps0c6e9fbf.jpg de bir sayfası var : http://miniafv.blogs...vell-burak.html

Neyse kargo geldi, içinden 2 ayrı kite ait parçalar çıktı, üstünde füze bataryası olan bir tanesi Burak Özdil'e ait ama henüz göndermediğim için sadece buradan bakıyor :)

Neyse gelelim benim T-90 nın macerasına..

Parçalar güzel bir yığın oluşturuyor, cennet sanki.. Kutusu ve yapım klavuzu eksik tabiki :)

DSCN2062_zps2fb13fa0.jpg

Çİnliler bu işi iyi öğrenmişler, Dragon ve Trumpeter den sonra eime aldığım parçaları kalitesi bu markaları hiç aratmadı. Hatta detay kalitesi olarak daha iyi bile denebilir.. Bakalım oturma sorunu yaşatacaklarmı...

Buyrun siz de inceleyin. Kayda değer bir kalıp artığı yok, ben kalıp çizgisi de göremedim...

DSCN2064_zps2e2c066f.jpg

DSCN2065_zpsf355fe1e.jpg

DSCN2066_zps93e82086.jpg

DSCN2067_zpsce56f440.jpg

Alt göve metal, güzel dökmüşler afferin. Paletler de Dragonun DS track denen paletleri ile aynı malzemeye benziyor, aynı ise sorunsuz montajı yapılacak demektir. Dekali bilemedim, uygulayınca anlayacağız ama temiz ve inceye benziyor.

DSCN2068_zps8a966864.jpg

Biraz montaj denemesi yaptım,

Taretin yan duvar parçalarının yerine tam oturması için dişi ve erkek kısımlar yapılmış, kolaylık sağlıyor. Güzel de oturdu montajda, tekrar bir bravo Çinlilere..

DSCN2069_zps169003ad.jpg

Namlu hep korkutur beni, bu kitte, güzel ve detaylı bir döküm, sıfır kalıp çizgisi, çok ince bağlantı parççaları ile temizliği çok kolay oldu. Ucu da kendinden delik, yormayacak.

DSCN2070_zps75542e39.jpg

Resimlerden baka baka, bul buluştur bir yığın parçayı takarak sanırım kuleyi tamamladım. Eksikleri de yerlerini buldukça takarım artık.

Tüfektir, antendir gibi kırılması garanti parçaları ise en sona bıraktım artık. Kapakların iç detaylarını vermeleri güzel bir durum, ben de kapakları açık yapmaya karar verdim. Bu durumda bize modern rus tankçısı figürü lazım olacak. Elinde olan var ise talibimdir..

DSCN2075_zpsd4847fe2.jpg

DSCN2076_zps83c4ceca.jpg

DSCN2077_zps2a4ee6d7.jpg

DSCN2078_zps8717cede.jpg

Anlaşılan bir sana bundan bir bana seninkinden yine isteyeceğiz :)

Bir Almanya işi var, haftaiçinde dönünce göndereceğim, sen elidekiler ile idare et az daha.. :P

Aynen. Elimdeki proce zaten sarpa sardı her an "panik" düğmesine basabilirim :)

Bu akşam son veriyorum artık bununla, midem bulandı artık :)

Tekerlekleri de taktım kurtuldum onlardan, bir tank modelinde en sevmediğim kısımlar bunlar.. Cer dişlisinde ilginç bir ara parça çıktı, Revell T-72 lerde varmı acaba bundan bir ara bakmak lazım, ya da yapanlar söylesin lütfen kutu açmıyım şimdi..

DSCN2080_zps5b6beff2.jpg

Bu da bitmiş hali, üstteki istikamet makaralarını sonra takarım fazla küçük geldiler birden..

DSCN2082_zps934e7659.jpg

DSCN2083_zpsd6a657bb.jpg

Erhan bey tankın altındaki deliklerin bir nedeni var mı?

Bitmiş halini görmek lazım o t-80'in... :)

Erhan o deliklerden kazığa oturtup boyuyo tankları o yüzden açmış çinliler (kişiye öze limalat ya)

Bana da sipraiş geçmiş olması ayrıca çok büyük incelik kıskanmasın kimse bak

Murad aslında o deliklerin amacı basit, alt kısım metal olduğu için yapışma problemi olmasın ve montaj kolaylığı olsun diye vidalanmasını sağlamak istemişler. Üst parçaların altında da içine altıgen minik somunların girebileceği yuvalar var, alttan vidalıyorsun yuvada sabit olan somun ile sıkıştırıyorsun. (ama vidalar yok tabiki, japon sağolsun diyeceğiz, henüz yapıştırmadım sağlam olacakmı bilmiyorum)

Hakan, Burak Özdilin yüreğine indirme şunu, adam zaten "olum gönder benim kitimi, dayanamayıp onu da yapacan diye korkuyorum" diye söylenip duruyor :)

En büyük tedirginliğim aşağıdaki ana parçalarda oturma sorunu olup olmadığıydı aslında,

DSCN2087_zps5824df55.jpg

Zorlanmadan yerlerine yerleştiler, henüz yapıştırmadım ama sorun yok gibi, belki ön kısım daha sonra biraz mmacun isteyebilir..

DSCN2084_zpsbc5d558b.jpg

Bu arada detaylara hayran kalmamak elde değil, zırh dokusuna ve yandan geçen kablolara dikkat, resmi biraz kararttım daha net görmeniz için

DSCN2085_zpsa3887cc7.jpg

DSCN2086_zps47f0bd22.jpg

Bunun da konumuz ile ilgisi yok, test aracına humbrol 84 sıktım, tek katta bile neredeyse güzel bir sonuç. Zemindeki pütürlükler geçmişte başka bir testten kalma bu arada :)

DSCN2088_zps8ba55149.jpg

Yok yahu o pütürükler aslında çamur yapma denemelerinden kalma beyaz tutkal pütürleri.. sonradan keşfettimki en güzel pütürler, sprey boya alıp çalkalamadan sıkmak, o zaman tüküre tüküre çamur zemini oluşturuyor :)

Şişmesin yahu, sen iki günde maket bitirirken şişen yerlerimize say :)

Bu gecenin de sonu bu şekilde geldi, kaba inşaatı bitirdik, bir yığın ıvır zıvır takılacak artık.. yanlardaki sis bombalarını ayrı vermiş alçaklar yeni farkettim, keşke önce takıp sonra montajlasaymışım..

Neyse gelişim aşağıdaki gibi işte..

DSCN2089_zps4e8d0f94.jpg

DSCN2090_zpsef020eec.jpg

DSCN2091_zps4b17cab0.jpg

Sağol Semih, bu da benim hastalığım, ölçek konusunda fazla muhafazakarım vallahi 1/72 :)

Sona doğru gelirken, meşhur Rus kütüğü bu son model T-90 da da var. Ormanları katlediyorlar bunun için, mermi bitince kütük elde hücuma devam :) Kütüğümüzün detayları güzel, boyanınca daha belli olacaktır, belki de dışarıda boyayıp eskitip takmalıydım ama zaten fazla görünen bir yerinde değil çok da gerekmez dedim..

DSCN2093_zpsd31b4ee6.jpg

ve bitişe yakın ilk falso :) paletler 3 numara büyük, bir kaç tekerlek daha dolanır bu aslında.. Neyse en azından kısa değil, keser biçer kısaltırız, ama bu yama işi nedeni ile paletleri dışarıda boyama işinden vazgeçtim, eskisi gibi takar takıştırır boyarız, yoksa boyalı paleti gerginleştirip yapıştırma esnasında boya da zarar görecektir., buyrun don lastiğini... (dragon ds track türü paletleri ile aynı malzeme, revell iğne uçlu ile sağlamca yapışıyor ve çok güzel detaylara sahip)

DSCN2092_zps36480f77.jpg