Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Özgür Aydın

1/72 │ U.S. Cargo Truck │ Academy (13402) │ Özgür Aydın

Recommended Posts

Herkese selamlar,

Zırhlı araç yapmaktan sıkıldım. Stoğun karşısına geçip ne yapsam diye düşünürken gözüme bu araç ilişti. Sonra sivil tip yapsam ne olur dedim. Giriştim kite. İlk olarak şase ve tekerlerle ilgilendim. Genel olarak bu kısmı bitirdim. En son ufak birkaç dokunuş yaparım. Aracın kupa kısmı biraz problemli uğraşıyorum. Boya kaldırmalarını saç spreyi tekniği ile yaptım. Yaptıklarıma gelecek olursak,

Alttan pas görüntüsü çıksın diye astar olarak Gunze'nin Chocolate Brown'u attım.

Cargo_Truck_1.jpg

Sonrasında araca saç spreyi sıktım. Siyaha boyadım ve bir fırça yardımıyla boya kaldırmasını yaptım.

Cargo_Truck_9.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Arkasından tekrar saç spreyi sıkıp, biraz kuruduktan sonra Gunze'nin Interior Green'i ile boyadım. Tekrar fırça, cımbız ile boya kadırması. Bunun aynısını tekerleklerin jantları içinde uyguladım.

Cargo_Truck_1231.jpg

Cargo_Truck_1234.jpg

Son olarakta Tamiya'nın Buff ile biraz tozlandırdım.

Cargo_Truck_11.jpg

Cargo_Truck_110.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Selamlar herkese,

Yük olarak kullanacağım malzemeler. Aracın kasası yarıya kadar branda ile kaplı olacak geri kalan boşluğu bu arkadaşlara ayırdım. Sarı variller saç spreyi, mavi varil ve kırmızı bidonlar sünger tekniği ile boyaları döküldü. Daha yıkama yağlama yapılmadı arkadaşlara. :)

Cargo_Truck_1232.jpg

Aracın kafa kısmından da bir iki foto paylaşayım. Şimdilik son durum bu. Kasa ile cebelleşiyorum.

Cargo_Truck_1234.jpg

Cargo_Truck_1235.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Çok çok güzel gidiyor, kolay gelsin

Teşekkürler Mehmet.

Yani daha basite indirgeyerek malum sen ab kullanıyorsun ;)

Aslında bununla ilgili bir makale yazmak lazım. Bakalım fırsat bulursam bildiğim kadarı ile birşeyler karalarım. Tekniklerin çoğunda astar atmak önemli. Çünkü modele attığımız boyaları baya bir hırpalıyoruz. Akabinde alttan çıkmasını istediğimiz rengi attıktan sonra işlemleri yapıyoruz. Aşağıda anlattığım teknikler çok fazla deneme ve sabır isteyen teknikler. Sünger ve 2B kalem tekniği fırça ile boyama yapan arkadaşların çok işlerine yaracaktır. Kısaca;

1. Sünger Tekniği : Boya kaldırması yapacağımız renge bir sünger parçası batırıyoruz. Sonrasında süngerdeki fazla boyayının atılması için süngeri bir peçeteye bastırıyoruz. Peçetede nokta nokta boya izleri oluşunca sünger kıvama gelmiştir. İstediğimiz yerlere uygulama yapıyoruz. Burada süngerin büyüklüğü kontrollü olmak açısından önemli.

2. 2B Kalem Tekniği : Kalemimizi boya kaldırması yapacağımız yere sürüyoruz. İşte bu kadar. Özellikle köşeler için çok uygun bir tekniktir.

3. Tuzlama Tekniği : Modeli tuza yaıtıyoruz :lol: :lol: :lol: Şaka şaka. Modelimizi bir kabın içine alıyoruz. Üzerini nemlendiriyoruz. Çok fazla su yapmıyoruz. Yoksa tuz erir gider. Sonra modelin üzerine tuz döküyoruz. Biraz kuruması için müsade ediyoruz. Araç üzerinde tuzdan başka birşey kalmayınca aracın ana rengini boyuyoruz. Kuruma tamamlandıktan sonra tuzları bir cımbızla söküyoruz. Bu kadar.

4. Maskele Tekniği : Değişik firmaların maskeleme sıvıları var. Bu sıvıları dökülme olmasını istediğiniz yerlere sürüp aynı tuzlama tekniğindeki gibi kaldırınca döküntü efekti ortaya çıkıyor.

5. Saç spreyi Tekniği : Bildiğimiz saç spreyi veya bazı firmaların ürettiği sıvılarda var. Modelimize astarımızı ve alttan çıkmasını istediğimiz boyamızı atıyoruz. Sonra modelimize 30-40 cm mesafedem spreyimizi sıkıyoruz. 15-20 dk bekliyoruz. Akabinde ana boyamızı atıyoruz. 30 dk bekledikten sonra bildiğimiz musluk suyu ve bir fırça yardımıyla istediğimiz yerlere fırçamızı çok fazla örselemeden sürüyoruz. Biraz sabrettikten sonra ortaya çıkan sonuca şaşıracaksınız.

6. Fırça Tekniği : En kazık ve sabır isteyen teknik. Değişik inceliklerde fırçalar kullanarak dökülmesini istediğimiz rengi araca sürüyoruz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Teşekkürler Gürkan abi. Rengi bilerek açık attım. Sivil bir araç olarak bitirmek istiyorum.

Umarım bitirip getirebilirim. :)

Getir, yakından bakarız. Korkma çalmayacağım hadi, belki sarı bir bidon kaybolabilir ama ))))

Sünger ve diğer tuzlama, işkembe pardon saç spreyi vb. tekniklerle ilgili yazılar forumumuzda var. Ama özellikle senin bir makale yazman bizi çok mutlu eder.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Getir, yakından bakarız. Korkma çalmayacağım hadi, belki sarı bir bidon kaybolabilir ama ))))

Sünger ve diğer tuzlama, işkembe pardon saç spreyi vb. tekniklerle ilgili yazılar forumumuzda var. Ama özellikle senin bir makale yazman bizi çok mutlu eder.

Bencede makaleler yazılsa çok daha iyi olur benim gibi teknikleri çok iyi anlayamayan yada karışıklık içinde olanlarada faydalı olur :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Makalele yazsın o zaman teknikleri..

Özgür aştın kendini yine..Olmamışın da olmamışında olsun bu o halde..

Ana renk yeşil mi şimdi..??

Yaaa bak 2 teknikle nasıl ilgi çekti model...İşte bu yüzden yapım aşamalarını paylaşmaya devam arkadaşlar.. Öğrenecek çok şey var..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yaaa bak 2 teknikle nasıl ilgi çekti model...İşte bu yüzden yapım aşamalarını paylaşmaya devam arkadaşlar.. Öğrenecek çok şey var..

Benden önce yazmış Hakan ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hafta sonu bende geleceğim. Dediğim gibi bitirebilirsem seve seve getiririm. Makale konusunda ustalarımız varken bize pek düşmez ama şöyle taslak birşey hazırlayıp, üstatlarımızın tecrübe ve katkılarıyla sabit başlıklar yapabiliriz diye düşünüyorum.

Teşekkürler Hakan abi. Ana renk Gunze'nin Interior Green'i. Yalnız kasayı daha koyu bir yeşile boyayıp altta ana rengi çıkardım.

Benden önce yazmış Hakan ;)

Teşekkürler Erhan abi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.