Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Sign in to follow this  
Volkan Eroğlu

1/35 │ M113A2T1 w/ 4x12.7mm M55 Tareti (TSK) │ Volkan Eroğlu

Recommended Posts

Merhabalar,

TSK'nın M113A2'lerinin üzerine entegre ettiğin M55 taretli zırhlı aracı yapmaya başladım.

Airbrush'ım giriş seviyesi olduğu için ve hakimiyetim fazla olmadığı için patafix'le maskeleme yaptım.

20130813_193605.jpg

Boya aşaması

20130813_200952.jpg

Boya sonrası

20130813_212946.jpg

Taret entegrasyonu

20130813_213006.jpg

Bazı eksiklikler mevcut. Sis havanlarının ve M113'ün ön tarafındaki yüzmeyi sağlayan kapağın imal edilmesi gerekiyor. Kamuflaja NATO brown boyalı alanlar dahil edilecek.

Şu an için durum bu :)

Saygılarımla

Kolay gelsin,

Baz kit nedir merak ettim.

Bir de siyah güzel olmuş da, kahvede sorunlar var gibi, bence düzeltip mükemmel bir finişe gitmek lazım.

(gördüğüm sorunlar mı nedir, maskeleme izleri belli oluyor, sanırım uhu-tac benzeri bir maskeleme var, bir de büyük benekler şeklinde olmuş, fazla yuvarlak)

Devammm :)

Değerli yorumlarınız için teşekkürker.

Uhutac ile yapılan maskelemelerde malesef benzer sorunları yaşıyorum.

Bu sorunları aşmak için kamuflajı serbest elle AB kullanarak yapmak gerekiyor sanırım, tabi iyi bir AB ve iyi bir teknik de gerekli.

Henüz iyi bir AB alabilmiş değilim ve tekniğiminde gelişmesi gerekiyor :(

Baz model olarka Tamiye'nın M113A2'yi kullandım ve Tareti yine Tamiya'nın M16 kitinden sağladım.

Bu sorunları aşmak için kamuflajı serbest elle AB kullanarak yapmak gerekiyor sanırım, tabi iyi bir AB ve iyi bir teknik de gerekli.

Baz model olarka Tamiye'nın M113A2'yi kullandım ve Tareti yine Tamiya'nın M16 kitinden sağladım.

Volkan bey merhaba,

UHU-TAC çok kullandığım için benzer sorunlarla bende karşılaştım. Özellikle Tamiya'nın akrilik boyaları üzerinde UHU-TAC belirgin iz bırakmakta. Yoketmek için önce parlak ardından mat vernik atın (ben sprey vernik kullanıyorum). Tamamen kayboluyor.

Bu arada modeliniz çok güzel olmuş, elinize sağlık...

Tecrübem iyi AB yoktur iyi el vardır..

Burak bey; öncelikle ne kadar düzeltebilirim ona bakacağım. Sonrasındaki vernik ve eskitme aşamalarında bazı hataları gizleyebileceğimi umuyorum. Özellikle Tamiya akrilik boyalarda bunun yaşandığını bilmiyordum. Bu bilgi çok faydalı oldu.

Hakan bey, teknikten kastım aslında AB hakimiyetiydi, ve bu hakimiyet için fazla tecrübeli değilim açıkçası.

Model yaptıkça ve sizlerde yorumladıkça hatalarımızı görüo düzeltmeye çalışacağız.

Teşekkürler.

Volkan bey uhu değil ama faber'in sarı tac-it lerinden kullanarak ilk defa ab ile 3 ton kamuflaj boyadım, başıma benzer sorunlar geldi.

en büyük dert 3üncü rengi atmak üzere 2nci rengi maskelemek oldu. bunu yaparken maskeye en ufak müdehalede desen farkına varmadan ufak ufak bozulduğu için maske söküldüğünde ince çizgiler halinde ortadaki boya cee diyor. şimdilik bir çözüm bulabilmiş değilim son maskelemeyi titiz yapmak dışında.

micromask ile doldurmayı denedim ama çok başarılı olamadım, bazı yerlerde maske sıvısı boyayla karıştı bir daha sökülmedi....sonradan fark ettim ki white spirit aslan gibi söküyormuş micromask'ı ne hale gelirse gelsin.

toptan bir kat daha boyadım ama bu sefer micromask yerine maske bandı ve folyo ile kapattım, daha az da olsa yine aynı şey oldu.

diğer bir sorun ise airbrush hakimiyeti, bazı yerlerde boya haddinden fazla kalın veya ıslak düşünce boya tac'a doğru "çekiliyor" haliyle, boya bu halde kuruyup tac sökülünce kat yeri yapıyor. kısacası boyayı kalın atmamak için (boyanızın türüne göre) ne gerekiyorsa yapmak lazım.

büyük ihtimal daha seyrek olarak daha fazla kat atmak gerekecek ki bu sırada boya geçişi keskin kenarlı (hard edge) olacaksa eğer dikkat etmek gereken boyanın/ab'ın yüzeye dik bakması, diğer türlü tac'ın altına doğru kaçarak sprey etkisi bırakacaktır.

kolay gelsin.

Murat Bey, yaşanan sorunlarla ilgili tespitleriniz çok yerinde. Aynen belirttiğiniz sorunları yaşıyorum.

Boyayı daha seyrek atmak ve AB'nin yüzeye dik bakmasını sağlamak hatayı azaltabilir. Önerilerinizi deneyeceğim.

Teşekkürler.

Herkese merhaba,

Öncelikle hataları gidermeye çalıştım. Büyük benekler gibi duran NATO BROWN alanları biraz azalttım.

Çalışmaya devam etmeden önce değerlendirmelerinize sunarım.

m113taret02.jpg

m113taret03.jpg

m113taret01.jpg

Fırça ile rötüşları yaparak ve detayları boyayarak sonrasında da vernik atarak çalışmaya devam edeceğim.

Selamlar

Genel anlamda gayet guzel. Kahverengiler onceye gore daha iyi ama yine az bir sıkıntı var gibi. Boyayi alkolle inceltip biraz uzaktan atin boya kuruya yakin dussun ve surekli boya sikmayin arada sadece hava puskurtun bu boyanin kuruyup uhu tac in altina kacmasini engeller. Kuru fircalama cok guzel olmus metalik his sahane. paletleri de biraz fircalayip çamutlayabilirsiniz.