Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Sign in to follow this  
Mehmet ÇELEN

1/72 │ F4U-5 Corsair │ Revell │ Mehmet Çelen

Recommended Posts

Merhabalar uzunca bir aradan sonra fırsat bulabildiğim bu hafta sonu 2. maketimi bitirdim. Aslında tam olarak bitirdim diyemem çünkü çok da içime sinmedi. Çok sevdiğim bir uçak olduğu için biraz daha deneyim sahibi olduktan sonra bu modeli hediye edip aynısından bir tane daha yapmayı düşünüyorum. Aşağıda resimlerini paylaştım ancak yapım aşaması resimleri telefonumun yaptığı azizlik yüzünden maalesef yok oldular.

Kaşılaştığım sorunlara değinmek gerekirse

• Makette çok fazla kalıp hatası vardı. Maket bıçağı zımpara ve eğe üçlüsü bir hayli uğraştırdı beni.
  • Decalleri yapıştırırken valejo medium kullandım kulladığım yerlerde boyada çok fazla deformasyon oluştu.
  • Üzerindeki anteni nasıl yapacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.
  • Boya kıvamı konusunda sıkıntılarım devam ediyor neden olduğunu bilmiyorum ancak bazı yerler pul pul attı elimle ılık sı altında temizleyerek yeniden boya uyguladım. Fırça ile boyama konusunda çektiğim sıkıntılardan sonra bir airbrush aldım ve bir sonraki maketimde airbrush ile çalışacağım umarım fırçadan daha iyi sonuçlar elde edebilirim.(Bu arada airbrush konusunda yardımcı olan ve sorularıma cevap veren herkese teşekkür ederim)

Eleştirilecek çok şey olduğunun farkındayım ancak öneri ve eleştrileriniz benim için iyi olacaktır.

IMG_3623_zps0f6ad6f8.jpg

IMG_3835_zpsc799b5db.jpg

IMG_3836_zpsa18f12da.jpg

IMG_3837_zps14f682c5.jpg

IMG_20130705_203638_zps278ae7cd.jpg

IMG_3839_zps4a9c6290.jpg

IMG_3840_zps9cc53282.jpg

IMG_3849_zps404345e1.jpg

IMG_3842_zpsbca5af0a.jpg

IMG_3844_zpsb43e00b7.jpg

Öncelikle elinize sağlık. Benim eleştiri yapacak kadar tecrübem yok, yalnız verdik olup olmadığını merak ettim. Eğer yoksa birkaç kat vernik güzel olabilir.

Bir de bu Vallejo Decal fix'i ben de kullandım ama bu forumda pek işe yaramadığını söylüyorlar. Ben de geçen bir Micro Sol aldım en sonunda

Bu modeli bende yaptım genel anlamda iyi duruyor tepeden bir kare iyi olurdu decallerde sorun yok gibi tekerler iyi sarı boya sorunlu olabilir :) ama gayet iyi bence vernik olayına gelince sprey vernik yada normal vernik kullanımını sen ayarlarsın bi dene :)

Öncelikle elinize sağlık. Benim eleştiri yapacak kadar tecrübem yok, yalnız verdik olup olmadığını merak ettim. Eğer yoksa birkaç kat vernik güzel olabilir.

Bir de bu Vallejo Decal fix'i ben de kullandım ama bu forumda pek işe yaramadığını söylüyorlar. Ben de geçen bir Micro Sol aldım en sonunda

Bu modeli bende yaptım genel anlamda iyi duruyor tepeden bir kare iyi olurdu decallerde sorun yok gibi tekerler iyi sarı boya sorunlu olabilir :) ama gayet iyi bence vernik olayına gelince sprey vernik yada normal vernik kullanımını sen ayarlarsın bi dene :)

İlginize teşekkür ederim vernik konusunda haklısınız bir kaç resimde gördüm vernikle daha iyi duruyor.

Vernik fırça ile uygulanırsa mı daha iyi olur yoksa airbrush pistole ile vernik atılabiliyormu konuyu okuyup bilen varsa mesajla yardımcı olursa sevinirim.

Evet Cem hocam sarı boyada çok sorun yaşadım tutturmak epey zor oldu sanırım fırça ile boyama yaparken aceleci olmamakta çok fayda var yavaş ve kurumasını bekleyip 3-5 kat attıktan sonra daha iyi duruyor ama kesinlikle kurumasını beklemek ve üzerinden çok fazla geçmemek gerekiyor.