Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal
Özgür Aydın

1/76 │ A-34 Comet │ Revell │ Özgür Aydın

Recommended Posts

Herkese selamlar,

Kitimiz revell'in 1/76 A-34 Comet'i. Kit hakkında düşüncelerim rezalet olduğu yönünde. Revell'e ait yaptığım en kötü model. Tezgaha giren bitirilmeden kenara konulmaz prensibiyle çalıştığımdan, model üzerinde farklı eskitme teknikleri deneme kararı aldım. Ayrıca modelciliğe yeni başlayan arkadaşlara fayda sağlamak amacıyla yaptığım modellerin yanlarına kullandığım malzemeleride koyarak fotoğraf çekeceğim.

Modelimiz bilinen yöntemlerle toplandı. Taret üzerindeki makineli tüfek benim çocukların gazabından kurtulamadı malasef. Zaten model üzerinde denemeler yapacağım için fazlada önemsemedim. Ardından Vallejo firmasının Surface Primer'iyle astar attım. Önceden de kullanmıştım bu mereti tabancaya yapışıp kalmıştı. Forumlarda dolaşırken yabancı bir abi 2,5 bar ile atılmasının sorunu çözüceğini belirtmiş ama ne yazık ki benim sorunumu çözmedi. Sakız gibi yapıştı tabancaya. Zor bela temizledim.

Comet_1.jpg

Comet_2.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Dark Earth (%20) ve Olive Green (%80) ile ana boyasını attım. Ardından hazırladığım karışıma beyaz katarak monotonluğu kırmaya çalıştım.

Comet_3.jpg

Ana boyadan sonra X-22 ile vernik atıldı. Akabinde Mark Fit ile dekaller yapıştırıldı.

Comet_4.jpg

Dekalleri sabitlemek için tekrar X-22 atarak modelin ana yapım aşaması tamamlanmış oldu.

Comet_5.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben çözümü astar atmamakla hallettim. Yine de illaki bunu kullanacaksak Murat'ın dediği gibi ilacı Vallejo airbrush temizleme sıvısı. Onunla güzel kıvamlanıyor. Yine de bende de bir kere sakız kıvamını almıştı, ondan bu yana o bana ben ona bakar dururuz sadece..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ve tamiya'dan reklamları aldık sponsor mu olmuş ne ;) ama bu ufaklık bende de var süper şirin bir tankcık ;)

Hobby Color var, Vallejo var :D Teşekkürler.

merhaba

valejonun primerini bende kullanıyorum. bu meret çok fazla invceltici seçiyor. bunu ya kendi tineriyle yada vallejonun airbrush temizleme sıvısıyla kullanın çok memnun kalacaksınız

Gördüğüm kadarı ile Mig ve arkadaşları bu ürünü inceltmeden kullanıyor. Hadi 3'üncü bir şans daha vereyim. Birde temizleme sıvısıyla deneyeyim.

Ben çözümü astar atmamakla hallettim. Yine de illaki bunu kullanacaksak Murat'ın dediği gibi ilacı Vallejo airbrush temizleme sıvısı. Onunla güzel kıvamlanıyor. Yine de bende de bir kere sakız kıvamını almıştı, ondan bu yana o bana ben ona bakar dururuz sadece..

ben de becerememiştim astarı o gün bugündür bir kenarda yatıyor. hep hakan abi'nin yüzünden :):ph34r:

Bende bayadır kullanmıyordum. Taki "2,5 barla atın sorun olmaz" diyen abiyi görene kadar. :D

Kolay gelsin Özgür. ;)

Vinil paletlere geldim dualarınız benimle olsun. :D

Teşekkürler Cenker. Sana da kolay gelsin. :)

eline sağlık Özgür, 76 ölçek olmasına rağmen çok güzel işçilik olmuş...

Teşekkürler Aymer. :)

elinize sağlık çok güzel olmuş

Teşekkürler Ender Bey. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Modeli sonunda tamamladım. Yaptıklarıma gelince.

Zemini Dark Earth ile boyadım. Çıkıntı bir kısım vardı. Orayı kaya yaparım diye boyamadım.

Comet_2.jpg

Zemine şeffaf tutkalı sulandırarak sürdüm ve üstünü ince elenmiş toprakla kapladım.

Comet_3.jpg

Raw Umber'la yıkama yaptım.

Comet_4.jpg

Sonrasında model trenlerle uğraşırken talaş tozundan çim yapıyordum. Bu tozları, çim olmasını istediğim bölgeler şeffaf tutkal sürerek bir elek vasıtasıyla döktüm.

Comet_6.jpg

Ardından su birikintisi için yağlı boya ve şeffaf tutkal karışımı kullandım. Kuru fırçalama ile uç noktaları daha belirgin hale getirdim.Son olarak hafif ıslak bir zemin yapmak istiyordum. Bunun için pigment, terebentin ve parlak vernik karışımını istediğim yerlere sürdüm.

Comet_9.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Araca yaptıklarıma gelince;

Aracın üzerine kamuflaj ağı niyetine sargı bezi kullandım. İlk önce yeşile boyadım. Şeffaf tutkal ile sabitledim. Sonrasında farklı renklerle kuru fırçalama yaparak renklendirdim.

Comet_1.jpg

Aracın yan kısımlarına ve tekerleklere değişik renkte pigmentler ve terebentin karışımını, airbrush ve fırça ikilisini kullanarak sıçramış çamur efekti yaptım. Bu şekilde önceden sıçramış ve kurumuş çamur efekti yapmış oldum.

Comet_3.jpg

Pigment, terebentin ve parlak vernik ile aracın paletlerini bir güzel sıvadım. Sonrasında airbrush ve fırça ile aracın alt kısmına sıçramış çamur yaptım.

Comet_2.jpg

Comet_7.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.