Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Kaan Çolak

Pilli mini zımpara aleti

Recommended Posts

pürmüzü ararken bunu mu buldun Kaan hocam? :D alınası bişi gerçekten, yedek kafası bulunuyor heralde?

Üstad kaba pürüzlerde o görmüş olduğun sivri uçlar iyi iş çıkarıyor. Ayrıca scratch built için de kullanışlı.

Diğer daire / disk şeklinde olanlar da yüzey zımparasında kullanabilirsin. Maalesef yedek uçları yok ama disk şeklinde olanların üzerine istediğin kalınlıkta zımpara kağıdı yapıştırıp yeniden kullanılabilir.

Daha denemedim / aramadım ama hırdavatçılardan da bu aletin kafasına uyabilecek uçlar bulunabilir.

Ben ilk çıktığında 50 TL vermiştim. Bu fiyata birtane daha alıp yedekleyebilirim.

Bende dremel var ama makette zimpara isinde kullanamiyorum cok asindiriyor duzeltmek yine ele kaliyor. Delik ve parlatmada cok ise yarasada bunlarin en ince zimparasi bile benim 1/72 ucaklari cok ciziyor. bir ara 1200 zimparayi cember seklinde yapistirip zimpqra ucuna takmayi deneyecegim.

Bende dremel var ama makette zimpara isinde kullanamiyorum cok asindiriyor duzeltmek yine ele kaliyor. Delik ve parlatmada cok ise yarasada bunlarin en ince zimparasi bile benim 1/72 ucaklari cok ciziyor. bir ara 1200 zimparayi cember seklinde yapistirip zimpqra ucuna takmayi deneyecegim.

Ben o dediğini el matkabının zımpara ucuna yaptım :) Kendisinden çıkan zımpara taşına en ince zımparayı yuvarladım. El ile yapmak o hassasiyete dikkat etmek daha iyi gibi geldi. Bu baya hızlı oldu. Çok dikkatli kullanmak soğan zarına işlem yaparcasına kullanmak gerekiyor...

Ben o dediğini el matkabının zımpara ucuna yaptım :) Kendisinden çıkan zımpara taşına en ince zımparayı yuvarladım. El ile yapmak o hassasiyete dikkat etmek daha iyi gibi geldi. Bu baya hızlı oldu. Çok dikkatli kullanmak soğan zarına işlem yaparcasına kullanmak gerekiyor...

Deniycem bakalim dremellde zimpara icin sıkıştırma kavuçuklari var ama zimparanin cember seklinde olmasi lazim bir fon kartonuna cift kat yapistirip yuvarliycam deniycem olur gibime geliyor da tembellikten deneyemedim.

Matkapda zor olur cok hizli doner dremellde hiz ayari var daha dengeli olur diye dusunuyorum.

Boya karistirici icin kirtasiyelerde pilli silgiler var. Dugmeye basiyon ufak bir silgi deli gibi donuyor onu alip ucuna kurdan takin karistirir. benim ogrenciler o silgiyle spagetti catali basta olmak uzere bi ton proje yaptilar. spagetti catallari super oldu ama :-) fiyati da 2.5 lira filan.

Guest   
Guest

Boya karistirici icin kirtasiyelerde pilli silgiler var. Dugmeye basiyon ufak bir silgi deli gibi donuyor onu alip ucuna kurdan takin karistirir. benim ogrenciler o silgiyle spagetti catali basta olmak uzere bi ton proje yaptilar. spagetti catallari super oldu ama :-) fiyati da 2.5 lira filan.

Neye benziyor bu pilli silgi?

Guest   
Guest

Onceki yazlarda el tipi vantilatorler cikmisti piyasaya pervaneleri katlaniyor calisinca aciliyordu. onun aynisi pervane yerine kalemlerin arkasindaki silgilerden koymuslar.

Hmm anladım... işe yarar :D

Guest   
Guest

nedense burdan gözükmüyor. copy-paste ile browserda açtım.... Baya farklı uygulamalar yapılabilir hakkaten bununla :D

nedense burdan gözükmüyor. copy-paste ile browserda açtım.... Baya farklı uygulamalar yapılabilir hakkaten bununla :D

Ben de anlamadim foruma ekledim ekledim gorulmedi. copy paste ile gorundu bende de.

Benim ogrenciler guzel seyler yaptilar bununla.

Alet çift devirli ve iki tarafa da dönebiliyor. İlk devirde ben 1200 yapıştırdığım başlıkla 1/48 de harikalar yaratıyor. Bunun dışında dış detay olan kitlerin dış detaylarını 5 dakikada yok edebilir.

Boya karıştırıcı yapmak da iyi fikir :)