İçeriğe git

hobimaket

Hobimaket'e Hoşgeldiniz / Welcome to hobimaket (Üye Olduğunuzda bu bilgilendirme gözükmeyecektir)

"Hobimaket" maketçilerin bilgi alışverişinde ve paylaşımda bulunabileceği online bir topluluktur. Sitedeki bütün bilgileri görebilmeniz için üyeliğinizi aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Merak etmeyin üyelik işlemi için milyon tane bilgi yazmanızı istemiyoruz. Gireceğiniz bilgileri mümkün olduğunca minimuma indirdik. Üyeliğinizin aktif olması için emalinize gelen aktivasyon emailine geri dönüş yapmayı unutmayın... Üyeliğiniz başladığı andan itibaren;
  • Yeni konu açabilir veya diğer konulara cevap yazabilirsiniz
  • Diğer üyeleri görebilir, profilinizi düzenleyebilir ve diğer üyelerle özel mesajlaşarak iletişime geçebilirsiniz
  • Yeni arkadaşlar edinebilir ve deneyimli maketçilerle aynı forumda yazışarak maket ile ilgili deneyimlerinizi artırabilirsiniz
  • Modelcilik ile ilgili teknik bilgilerin, makalelerin yer aldığı bölüme ulaşabilirsiniz
  • Sitenin sadece "Üyelerine ozel" imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Üye olmak için bu linke tıklamanız ve 6 soruyu yanıtlamanız yeterli

Welcome to hobimaket, like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of hobimaket by signing in or creating an account.
  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get automatic updates
  • Get your own profile and make new friends
  • Customize your experience here
Guest Message by DevFuse

- - - - -

1/570 │ R.M.S Titanic │ Revell │ Bora Yılmazgül

BoraYılmazgül 1/570 Deniz Sivil Revell Titanic Sea Gemi

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 23 yanıt gönderildi

#1 bora yılmazgül

bora yılmazgül

Usta

• ÜYE
  • Pip*Pip*Pip*
  • 167 İleti
  • Yer:istanbul

Yazma tarihi: 12 April 2013 - 10:11

*
Popüler

PEK BEĞENMESEMDE OLDUĞU KADAR DİYİP EKLİYORUM

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

#2 bora yılmazgül

bora yılmazgül

Usta

• ÜYE
  • Pip*Pip*Pip*
  • 167 İleti

Yazma tarihi: 24 April 2013 - 09:59

Gerçekçi yüzey detayları, detaylandırılmış güverte yapısı, filikalar,isim yazılı sergi standı...

Renkler: 7, 8, 12, 32, 75, 78, 80, 90, 93, 94, 381
Orijinal Detaylar: Passenger-steamer
Orijin: GB
Yıl: 1912

Ölçek: 1:570

Model Ölçüleri
Yükseklik: 470 mm

#3 Erhan Atalay

Erhan Atalay

miniafv

• MODERATÖR
    • 5339 İleti
    • Yer:İzmir

Yazma tarihi: 22 May 2013 - 22:30

Eline sağlık Bora , ben beğendim ;)

#4 Beysim ISIK

Beysim ISIK

Guru

• PREMIUM ÜYE
    • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
    • 471 İleti
    • Yer:izmir

Yazma tarihi: 22 May 2013 - 22:42

Ellerinize saglik klasik bir gemi oldukcada detayli boyama yapmissiniz.

#5 Suat Özkul

Suat Özkul

Prof

• ÜYE
    • Pip*Pip*Pip*Pip*
    • 266 İleti
    • Yer:ÇORLU

Yazma tarihi: 22 May 2013 - 23:24

Titanic amerikan gemisimiydi acaba ..
    Aç bırak ağlansın , Cahil bırak yalvarsın....

#6 Cüneyt Cumhur Aktaş

Cüneyt Cumhur Aktaş

Guru

• Banned
    • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
    • 1943 İleti

Yazma tarihi: 23 May 2013 - 00:35

Bora ;
    1-başlık yanlış pek beğenilmesede...
    cevap...sanane ...ben çok beğendim...
    (belkide bizim insanlarımız en güzel yanı kendini çok beğenmemesi bu mütevazilik)
    2-ben daha iyisini görmedim...
    3-sen beğenme ama beni bu güzel modellerden mahrum etme...
    dolayısıyla Hocam konuya müdahale etmeyelim...Lütfen...Ben beğendim gayet güzel ve başarılı bir çalışma...Emek harcanmış gayet güzel olmuş ellerine sağlık...benide kızdırma...

#7 Cüneyt Cumhur Aktaş

Cüneyt Cumhur Aktaş

Guru

• Banned
    • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
    • 1943 İleti

Yazma tarihi: 23 May 2013 - 00:43

İleti görüntüleSuat Özkul, 22 May 2013 - 23:24 tarihinde yazdı.

RMS Titanic

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Başlığın diğer anlamları için Titanik sayfasına bakınız. Titanic Resmi ekleyen Genel Bilgiler İsim: RMS Titanic Sahibi: White Star Line Sicilin bulunduğu liman: Liverpool, Birleşik Krallık Rotası: Southampton' dan New York'a İnşa eden: Harland and Wolff tersaneleri Yapılış yeri: Belfast, İrlanda, Birleşik Krallık Tersane numarası: 401 Başlangıç: 31 Mart 1909 Denize indiriliş: 31 Mayıs 1911 Tamamlanması: 2 Nisan 1912 İlk Seferi: 10 Nisan 1912 Durumu: Buz dağına çarparak battı,
    15 Nisan 1912 Batış Yeri: Resmi ekleyen41°43′55″N, 49°56′45″W New Founland ve Labrador yakınları,Kuzey Atlantik,Atlas Okyanusu Genel Özellikler Sınıfı ve Tipi: Olympic Sınıfı, Transatlantik yolcu gemisi Ağırlığı: 66.000 ton Boyu: 269 metre İtme sistemi:
    • 2 adet bronz, üç-bıçaklı kanat pervaneleri

• 1 adet bronz, dört-bıçaklı orta pervane
    Hız:
    • 21 Knot (39 km/s - 24 mph)

• azami 23 Knot (43 km/s)
    Kapasite: 2.435 yolcu, 892 mürettebat
    RMS Titanic, White Star Line şirketine ait Olympic sınıfı bir yolcu gemisiydi. Harland and Wolff (Belfast, İrlanda) tersanelerinde üretilmiştir. 15 Nisan 1912 gecesi daha ilk seferinde bir buz dağına çarpmış ve yaklaşık iki saat kırk dakika içinde Kuzey Atlantik'in buzlu sularına gömülmüştür. 1912'de yapımı tamamlandığında dünyanın en büyük buharlı yolcu gemisiydi. Batışı 1.514 kişinin ölümüyle sonuçlandı ve dünya savaşları dışındaki en büyük deniz felaketlerinden biri olarak tarihe geçti.
    Titanic`in batışının yol açtığı büyük can kaybı oranı birçok nedene bağlanmaktaydı ama zamanla öne çıkan gerçek, geminin herkese yetecek kadar filika taşımıyor olmasıydı. Titanic`in tam kapasitesi 3,547 kişi olmasına rağmen gemideki filikaların toplam kapasitesi 1,178 kişiydi. Ayrıca kaza sırasında kadınlara ve çocuklara öncelik tanındığı için toplamda ölen erkek sayısı da çok orantısızdı.
    Titanic`te zamanında mevcut olan en ileri teknolojiler kullanılmıştı. Birçok insan tarafından "batmaz gemi" olduğuna inanılıyordu ve bu inanış batmadan önce bu şekilde tanımlanmış ve lanse edilmişti. Bu derece ileri teknoloji ve eğitimli mürettebata rağmen batması birçok insanı şoke etti. Medya Titanic'in ünlü kurbanları ve batışı ile ilgili efsaneleri sürekli gündeme getirmeye devam etti. Bu tartışmaların sonucu denizcilik kanunun değişmesi oldu.
    Amerikan donanmasından emekli Robert Ballard'ın geminin enkazını 1985'de bulması Titanic'e olan ilgiyi artırdı ve bu ilgi günümüze kadar devam etti.[kaynak belirtilmeli]

#8 bora yılmazgül

bora yılmazgül

Usta

• ÜYE
    • Pip*Pip*Pip*
    • 167 İleti

Yazma tarihi: 23 May 2013 - 07:27

İleti görüntüleErhan Atalay, 22 May 2013 - 22:30 tarihinde yazdı.

Eline sağlık Bora , ben beğendim ;)

"beğenmesemde" den kastım boya da hala ab ye geçemediğim için ve sabırsızlıktan dolayı maskelemeyi erken kaldırdığımdan taşmalar oluyor. bir de baş üstünde çok ciddi oturma sorunu var. resimlerde tam görünmese de bitmiş halinde bile sorun kaldı maalesef. bu arda beğendiğinize çok sevindim teşekkürler.

İleti görüntüleBeysim ISIK, 22 May 2013 - 22:42 tarihinde yazdı.

Ellerinize saglik klasik bir gemi oldukcada detayli boyama yapmissiniz.

elimden geldiğince mesleğime özgün ayrıntıları yansıtmaya çalıştım. teşekkür ederim.

İleti görüntüleSuat Özkul, 22 May 2013 - 23:24 tarihinde yazdı.

cumhur abi gereken yanıtı vermiş sanırım :lol:

İleti görüntüleCüneyt Cumhur Aktaş, 23 May 2013 - 00:35 tarihinde yazdı.

Bora ;
    1-başlık yanlış pek beğenilmesede...
    cevap...sanane ...ben çok beğendim...
    (belkide bizim insanlarımız en güzel yanı kendini çok beğenmemesi bu mütevazilik)
    2-ben daha iyisini görmedim...
    3-sen beğenme ama beni bu güzel modellerden mahrum etme...
    dolayısıyla Hocam konuya müdahale etmeyelim...Lütfen...Ben beğendim gayet güzel ve başarılı bir çalışma...Emek harcanmış gayet güzel olmuş ellerine sağlık...benide kızdırma...

tamam beğendim abi yeter ki sen kızma :unsure:  :D :lol:
    stok taki gemiler çok zor bulunan modeller olduğundan heba etmek istemiyorum. vakit ayırıp geniş geniş özenle yapmak istiyorum. bu nedenle bir süre daha stokta kalmaya devam edecekler.

Bu arada sormak istediğim; boya ile ahşap görünümü vermeye çalıştım güverte ve sergileme standındaki yazıya. sizce nasıl olmuş? Tam beceremedim galiba biraz da bu yüzden beğenmedim. bu ahşap efektini tam yapabilmek için boyayı nasıl kullanmalı sizce? bir de dediğim gibi baş üstünde çok fena bir oturma sorunu var. beni çok rahatsız etti.

#9 Hakan KARLI

Hakan KARLI

Plasticmaniac

• MODERATÖR
    • 5464 İleti
    • Yer:Ankara

Yazma tarihi: 23 May 2013 - 09:13

Cumhurum sadece linki verseydin beaaa..
    Bitmiş işte ne güzel. RMS Titanic yazıyor..mis mis..Bunu hediye et yenisini yap..:)
    Resmi ekleyenResmi ekleyen
    Vatanı satan sağ oldukça vatan sağ olmaz !!

#10 Cüneyt Cumhur Aktaş

Cüneyt Cumhur Aktaş

Guru

• Banned
    • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
    • 1943 İleti

Yazma tarihi: 23 May 2013 - 09:27

İleti görüntüleHakan KARLI, 23 May 2013 - 09:13 tarihinde yazdı.

Cumhurum sadece linki verseydin beaaa..
    Bitmiş işte ne güzel. RMS Titanic yazıyor..mis mis..Bunu hediye et yenisini yap.. :)
    Ne biliyim gece dalgınlığı sabah bende baktım oha dedim ama okuyunca alıyo gidiyor insan bilgini fazlasının zararı olmaz... ;)

#11 ender alptekin

ender alptekin

Usta

• ÜYE
    • Pip*Pip*Pip*
    • 164 İleti
    • Yer:İstanbul

Yazma tarihi: 23 May 2013 - 13:20

güzel bir çalışma, tebrikler

#12 bora yılmazgül

bora yılmazgül

Usta

• ÜYE
    • Pip*Pip*Pip*
    • 167 İleti

Yazma tarihi: 23 May 2013 - 22:00

İleti görüntüleender alptekin, 23 May 2013 - 13:20 tarihinde yazdı.

güzel bir çalışma, tebrikler

teşekkür ederim.

#13 Tayfun Gerdan

Tayfun Gerdan

Prof

• GOLD ÜYE
    • Pip*Pip*Pip*Pip*
    • 339 İleti

Yazma tarihi: 24 May 2013 - 09:40

İleti görüntülebora yılmazgül, 23 May 2013 - 07:27 tarihinde yazdı.

Bu arada sormak istediğim; boya ile ahşap görünümü vermeye çalıştım güverte ve sergileme standındaki yazıya. sizce nasıl olmuş? Tam beceremedim galiba biraz da bu yüzden beğenmedim. bu ahşap efektini tam yapabilmek için boyayı nasıl kullanmalı sizce? bir de dediğim gibi baş üstünde çok fena bir oturma sorunu var. beni çok rahatsız etti.

Bu olcekte fircayla mukemmel bir tik guverte sonucu elde etmek cok kolay degil... Ana prensip guverte ana rengindeki monontonlugu kirmak... Farkli kaplama tahtalarini farkli tonlarla boyamak vs ama dedigim gibi bu olcekte gercekten zor

Isim plakasi gibi genis yuzeyler icin cozum elde bir kac ton ahsap rengi bulundurmak (bejden koyu kahverengiye kadar) ve etraftaki ahsap cisimleri iyice bir incelemek... Her ahsap cisimde (macunlanmamissa) en az iki tonda damar vs rengi olur, damarlar birbirlerinden bagimsiz ve farkli desenler olustururlar. Bunlari fircayla aciktan-koyuya dogru yuzeye cizmek ve boyamak, en sonda da tonlar arasi kontrasti kirmak icin siyah ya da burnt umber ile bir yikama yapmak cok iyi sonuc verir.

Fotograftaki gibi kendinden damarli bir ahsabi boyarken kaplamalar arasinda ton farki yaratip, sonra yikama yapmak yeterli olur kanimca..

Resmi ekleyen

Ama sizin durumunuzdaki gibi damarsiz, duz bir yuzeyde ahsap goruntusu yaratmak icin yukarida anlattigim farkli tonlarda damar cizme operasyonu lazim. Finescale'de guzel bir makale vardi, simdi biraz vaktim dar, aksam eselenip bulurum insaallah..

#14 bora yılmazgül

bora yılmazgül

Usta

• ÜYE
    • Pip*Pip*Pip*
    • 167 İleti

Yazma tarihi: 24 May 2013 - 12:29

İleti görüntüleTayfun Gerdan, 24 May 2013 - 09:40 tarihinde yazdı.

Bu olcekte fircayla mukemmel bir tik guverte sonucu elde etmek cok kolay degil... Ana prensip guverte ana rengindeki monontonlugu kirmak... Farkli kaplama tahtalarini farkli tonlarla boyamak vs ama dedigim gibi bu olcekte gercekten zor

Isim plakasi gibi genis yuzeyler icin cozum elde bir kac ton ahsap rengi bulundurmak (bejden koyu kahverengiye kadar) ve etraftaki ahsap cisimleri iyice bir incelemek... Her ahsap cisimde (macunlanmamissa) en az iki tonda damar vs rengi olur, damarlar birbirlerinden bagimsiz ve farkli desenler olustururlar. Bunlari fircayla aciktan-koyuya dogru yuzeye cizmek ve boyamak, en sonda da tonlar arasi kontrasti kirmak icin siyah ya da burnt umber ile bir yikama yapmak cok iyi sonuc verir.

Fotograftaki gibi kendinden damarli bir ahsabi boyarken kaplamalar arasinda ton farki yaratip, sonra yikama yapmak yeterli olur kanimca..

Resmi ekleyen

Ama sizin durumunuzdaki gibi damarsiz, duz bir yuzeyde ahsap goruntusu yaratmak icin yukarida anlattigim farkli tonlarda damar cizme operasyonu lazim. Finescale'de guzel bir makale vardi, simdi biraz vaktim dar, aksam eselenip bulurum insaallah..

aslında ahşap kaplama zeminler için revell kit üzerinde ince baskılar yapmış. bu durumda yıkama öneriyorsun sanırım abi. peki ahşap rengine bir miktar siyah ya da gri karıştırıp mı yıkamak gerekir, yoksa sıfırdan başka bir ton ahşap rengi ile mi yıkamak gerekir?

#15 Tayfun Gerdan

Tayfun Gerdan

Prof

• GOLD ÜYE
    • Pip*Pip*Pip*Pip*
    • 339 İleti

Yazma tarihi: 24 May 2013 - 17:51

İleti görüntülebora yılmazgül, 24 May 2013 - 12:29 tarihinde yazdı.

aslında ahşap kaplama zeminler için revell kit üzerinde ince baskılar yapmış. bu durumda yıkama öneriyorsun sanırım abi. peki ahşap rengine bir miktar siyah ya da gri karıştırıp mı yıkamak gerekir, yoksa sıfırdan başka bir ton ahşap rengi ile mi yıkamak gerekir?

Bora birincisi wash isleminde koyu bir renkle yikama yaparak tik kaplama yuzeydeki girintilere yikama yaptigin boyanin dolmasini ve detaylarin belirginlesmesini amacliyor olacaksin. Boyanin sadece girintilerde kalmasini saglamak icin de boyayi surup sonra oradan silmen gerekiyor (wash) .. Silebilmen icin de yikama yaptigin boyanin alttaki boya ile kimyasal bir reaksiyona girmemesi lazim. Yani ayni boyaya koyu renk katip silmek de mumkun ama arada mutlaka reaksiyona girmeyen bir katman lazim. Yoksa yikama yaptigin boyanin incelticisi alttaki boyayi da cozeceginden carsi pazar karisir orda... Yani atiyorum, enamel boya+sentetik tiner ikilisi ile boyamistin diyelim, ayni ikili ile wash yapmadan evvel araya bir ince kat sprey akrilik vernik atmak lazim, yikama bittikten sonra da en son bir saten ya da yarimat vernik atmak lazim vs

Ikincisi ise, bence bu kadar guverte ustu ekipmani, baca, sezlong, filika vs varken bu modele yikama yapma. Birak kalsin boyle. Yikama yaparken ne kadar dikkatli calissan da boya istemedigin yerlere bulasacak, dahasi silerken orayi burayi kiracaksin, vernik atarken modelin camlari bugulanacak, evde hanim ariza cikaracak filan, gerek yok bunlara :)

Tamam gecti bu model, sonrakinde yaparsin :)

Also tagged with one or more of these keywords: BoraYılmazgül, 1/570, Deniz, Sivil, Revell, Titanic, Sea, Gemi

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı