Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Efe ERGÜZ

Referans veri tabanı

Recommended Posts

Selamlar Herkese
Ben 2001 yılından beri maket yapıyorum ve malesef elim gerçekten yavaş. Ayda bir maket bitirebildiğimde gerçekten kendimi mutlu hissediyorum. Sorun şu ki maket ile uğraştığım zamanın neredeyse tamamına yakını referans bulmak ve bunları katagorilendirmekle geçiyor. Geçenlerde Cem Doğut'un F/RF-4E Phantom II kitabını aldım ve gerçekten çok beğendim. Elimdeki phantom kitlerinin yanına koydum ki phantomlar yapılırken elimde referans bulunsun. Elimde gerçekten ciddi bir referans kaynağım var. 1TB tan daha fazla. Tabi bunları facebook ve benzeri yerlerden paylaşmak telif hakları sebebi ile sorun çıkartıyor. Elinizde Benimde yararlanabileceğim ve elimdeki referansları paylaşabileceğim bir drive ve ya platform var mı? Yada bu site altında böyle birşey yapabilirmiyiz? (bu işi facebook ve benzeri platformlardan teklif etmiyorum çünkü fotoğrafın canına okuyorlar. Jilet gibi fotoğraf çamura dönüyor.
Bu konuda fikir almak ve kabul ederseniz elimden geldiğince böyle birşeyin oluşturulmasında yardımcı olmak isterim. Elinizde iyi referanslara sahip web sitesi veya platforlar da mevcutsa ve paylaşırsanız çok memnun olurum.
PS: fotoğrafı görüp ona göre malzeme ve kit alıp maketi yapmaktansa maketi alıp elimdekine uygun referans arama gibi salakça bir metod izliyorum fakat elimdeki stok buna sebep oluyor.

Güzel bir fikir. Kendi adıma çok teşekkür ederim.

Yabancı bir ülkede olsan sana ucuz bir server kiralamanı ve bir bulut sistemine paralı aboneliği tavsiye ederdim. Web üzerinden basit bir arabirim ile bir referans sitesi oluşturmanı sağlık verirdim.
Basit worldpress vs ile bir siteyi bu rahatça oluşturabilirdin. Yabancı biri için bu varolan bütçesinden cüzi bir ücrete tekabül eder. Hatta belki ütopik görülebilir ama, reklam alıp kâra bile geçersin. 

Ama Türkiye'deyiz en ucuz çözümler bile pahalı. Maketi, boyayı geçtim, Domatesi o paradan mı alsak diye düşünürken gönüllü / çıkarsız hizmet için para ayımak bile zor geliyor insana.  1tb da az bir alan değil. Geliştiğini düşün 2tb de... Reklamı filan unut. Türkiyede kaç kişi gelecek de reklam üzerinden para kazanacaksın. Türkiyede eskiden de bu hobi lükstü şimdi daha da lüks.

Türkiye'de beleşe ne yapabilirsin; Yandex disk ücretsiz olarak biraz geniş bir alan sağlıyor. Biraz uğraşıp veritabanını oraya taşıyabilirsin. İndex'i de klasörlere göre yapmayı düşünebilirsin. Ne diyeyim işte WWII > Hava Araçları > Alman Araçları > Bombardıman vs gibi klasörleme gibi. Yandex bunu kişisel kullanım için sağlıyor.

Bu sistemin de bir çok sıkıntısı var. Yandex bunu bir web sitesi database'i gibi kullanmana izin vermez. Sonuçta Bulut depolama hizmeti. Genele yayarsan sözleşme filan ayağınada kıllık yaratabilir. Tüm resimleri öyle sağ tıkla tek tek bağlantı paylaşla da paylaşamazsın. Mecbur kullanıcı adı ve şifre paylaşacaksın. O zamanda kötü niyetli insanların da insafına kalırsın. Ayarıca Yandex'in geleceği şüpheli. Yandex bir Rus şirketi. Yarın Türkiyenin de bu Ukrayna savaşı yüzünden ambargo uygulamaycağının garantisi yok. 

Öyle klasör klasör indexlemeden, web arabirimi vs yapmam dersen, Sana bir FTP server lazım. FTP server yine bir masraf. Web sayfası zaten ftp serverdan alır. Başta dediğimin aynısı. 

Ücretsiz Paylaşım siteleri aşırı sınırlı. 

Bu yola başkoydum, Biraz cebimden para harcarım dersen ancak bu isteğin gerçekleşebilir. Bu kadar emeğim boşa gitmesin diyorsan bu konudaki yabancı sitelerde paylaşımlar yapacaksın. Bu referans paylaşım konusu yeni düşünülen bir şey değil sonuçta. Bu konuda bir çok YABANCI site var. 

Türk forumlarında vs yapacağın kişisel paylaşımlar filan hep sınırlı kalacaktı.

Söylediğiniz Yandex yada benzeri drivelar benimde aklıma geldi. Çalıştığım kurum bana kişisel verilerimi saklamam için 5TB onedrive veriyor fakat bu dosyaların public olarak paylaşımını engelliyor. scalemates gibi bir site hayal ettim nasıl orada related products bölümü var orada related files adı altında pdfleri ve resimleri paylaşmak aklıma geldi. Ben biraz bunun üzerinde çalışayım. Şu an akdeniz faunası database i yapıyorum bir avrupa birliği projesi için FAO adına. Burada yeterli bilgi ve yeteneği kazanacağım gibi duruyor. Ardından söylediğiniz gibi basit bir arayüz arkasında çalışan bir ftp server oluşturabilirim gibi duruyor. Fikirleriniz iin çok teşekkür ederim.

Genel olarak ücretsiz ya da minimum masrafla bulut alanı temin edebilmekte sıkıntı çıkıyor sanırım. çünkü 1tb bende var diyorsunuz, biraz ayıklansa, ama bir taraftan da başka hobidaşlarımız da destek atsa şuydu buydu derken 1.5 - 2 tb'yi illa bulur. bir ara e-kitap paylaşımı için torrentvari p2p bir paylaşım ortamı oluşmuştu. ekşi'de vs. birden popüler olmuşlardı. ama onda da telif meseleleri mi başlarını ağrıttı ya da sürdürüleblirlikle alakalı başka problemler mi olmuştu bilmiyorum ama şu an işlemiyor sanırım. onda da mesele p2p olmasından çıkıyor benim düşünceme göre.

On 29.05.2022 at 04:12, Efe ERGÜZ yazdı:

Elinizde iyi referanslara sahip web sitesi veya platforlar da mevcutsa ve paylaşırsanız çok memnun olurum.

benim en sevdiğim yöntem yapacağım araçla alakalı, bu rus kaynaklı olduğu söylenen kitap arama sitesinde araçla alakalı kitapları aramak. kitaplarda hem tarihi referans fotolarına erişebiliyorum bir de araçla alakalı temel bilgileri okumak çok hoşuma gidiyor.

Bir saat önce, Şerif Sadık yazdı:

e-kitap paylaşımı için torrentvari p2p bir paylaşım ortamı oluşmuştu

p2p kullanım bende düşündüm fakat bu arşivin boyutundan ve bizdeki upload hızlarından dolayı problem oluyor. Ayrıca eldeki referanslar internette dururken herkesin indirmesi yada toptan indirip içinde referans araması çok mantıklı gelmiyor. Benim amacım elindeki kiti seçip ona uygun referansları edinebileceği bir veri tabanı. Eldekileri indekslemediğim için benim bile içinde bir referansı arayıp bulmam sorun oluyor.

Bir saat önce, Şerif Sadık yazdı:

benim en sevdiğim yöntem yapacağım araçla alakalı, bu rus kaynaklı olduğu söylenen kitap arama sitesinde araçla alakalı kitapları aramak

libgen i bende kullanıyorum özellikle okuldaki çalışmalarım da kütüphanenin istenen kaynağı bulup getirmesinden daha çabuk sonuç alınıyor ama libgende de aynı sıkıntı söz konusu. adam hangi referansın ospreyin kaçıncı sayısında olduğunu bilemez. Arama motorları gibi indekslenmiş bir veri tabanı peşindeyim ben.

Evet dediğiniz gibi p2p olunca tüm arşivi indirmeye çalışacak ağ içindeki kişilerin pc'lerine. Sizin kafanızda tasaladığınız referans veritabanı fikrine uymuyor ve kullanışlı da değil. Kafanızdaki çok güzel bir fikir gerçekten. Fikir alış verişleri ile inşallah uygulanabilir ve sürdürülebilir bir hale gelir.

4 saat önce, Şerif Sadık yazdı:

Evet dediğiniz gibi p2p olunca tüm arşivi indirmeye çalışacak ağ içindeki kişilerin pc'lerine. Sizin kafanızda tasaladığınız referans veritabanı fikrine uymuyor ve kullanışlı da değil. Kafanızdaki çok güzel bir fikir gerçekten. Fikir alış verişleri ile inşallah uygulanabilir ve sürdürülebilir bir hale gelir.

İnşallah yapabilirim. Tabi yaptıktan sonra elimdeki referansların dışında da referanslara ihtiyaç olacak. O zman tekrardan konuyu canlandırırım sizlerden yardım istemek için