Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Şerif Sadık

1/72 | Pz.Kpfw.II Ausf. L Luchs | Revell | Şerif Sadık

Recommended Posts

Herkese merhabalar. Yine maddiyatı çok zorlamayan (en azından ben aldığım zamanda) bir 1/72 revell kiti ile çalışmalara devam ediyorum. Revell'in Maco'dan topladığı kitlerden. Kısmen yeni bir kit, plastiği temiz, çapaksız, detayları tatmin edici.

1119671-27767-76-pristine.jpg

DSC_0374-01 DSC_0375-01 DSC_0376-01

Problem bende miydi bilemiyorum ama montaj aşamasında 1-2 minör boşluk bıraktı. Biraz vallejo putty ile çalıştım, bir de referanslara göre uygun yerleri kaynak izi ile kapatmayı denedim. Paletleri de ayrıca boyamak üzere birleştirdikten sonra astar aşamasına geçtim.

DSC_0375-01 DSC_0374-01

Siyah astarı önce fırça ile uyguladım. Figürlerde denemek istediğim zenithal shading uygulamasını sprey gri astarla bu modelde de uyguladım. bakalım boyama bitince bir fark olacak mı?

IMG_20220429_122424-01 IMG_20220429_122355-01 IMG_20220429_122511-01

Bu haftalık gelinen nokta bu kadar. Herkese iyi bayramlar dilerim. :)

3 saat önce, ismet güralp yazdı:

Kolay gelsin Şerif. Küçük ölçeklerde fırça riskli olmuyor mu? Çok ince mi attın? 

Teşekkür ederim abi. Yani korksam da denemek istedim, dediğin gibi çok ince 2 katman attım. Zaten amacım homojen bir kapatıcılık değildi siyahta. Alt kısımları koyulaştırsın yeter. 🙂

10 saat önce, baki temel yazdı:

kolay gelsin şerif gri astarı siyahı kapamasın diye biraz uzak atmışsın oda daha modele ulaşmadan havada kurumuş pütürlü bir yüzey yaratmış gibi 1500 veya 2000 zımpara ile üstünden geçmen iyi olur

Teşekkür ederim Baki abi. Galiba tam dediğin gibi oldu. Çözüm önerini uygulayacağım.

6 saat önce, Viktor Gorelov yazdı:

Kolay gelsin

Teşekkür ederim Viktor bey.

Luchs tankını çok severim, ben de avrupada piyasaya sürüldüğü andan itibaren heyecanla bekleyip, sonrasında kit incelemelerini gördükten sonra hayal kırıklığı yaşayıp almaktan vazgeçmiştim. Sonrasında dayanamayıp Revellin yine Maco'dan kutuladığı sws panzerwerferi almıştım onda da detaylar silik gözüküyor ama buna göre biraz daha temiz kalıbı, benim gözlemim Revellin kendi kalıp 72leri veya Toxso modelden (m109 pt76 vb) kutuladığı kitlerine göre biraz daha kalite düşük maco kitlerinde. Sizinkini güzel toplamışsınız, elinize sağlık.

On 01.05.2022 at 01:53, Ahmet Eren İspir yazdı:

Luchs tankını çok severim, ben de avrupada piyasaya sürüldüğü andan itibaren heyecanla bekleyip, sonrasında kit incelemelerini gördükten sonra hayal kırıklığı yaşayıp almaktan vazgeçmiştim. Sonrasında dayanamayıp Revellin yine Maco'dan kutuladığı sws panzerwerferi almıştım onda da detaylar silik gözüküyor ama buna göre biraz daha temiz kalıbı, benim gözlemim Revellin kendi kalıp 72leri veya Toxso modelden (m109 pt76 vb) kutuladığı kitlerine göre biraz daha kalite düşük maco kitlerinde. Sizinkini güzel toplamışsınız, elinize sağlık.

Teşekkür ederim Eren hocam. Evet kit olarak iyinin kötüsü kıvamında, benim kriterlerime göre. Bir de sizin gibi ben de luchs'u çok çekici buluyorum, bir de IG'da miniafv'den 2 ustanın flyhawk'ın kitini yaptığını görünce dayanamadım ben de yapayım dedim. 🙂 Umarım güzel biter. 👍

DSC_0555

DSC_0554

DSC_0553

DSC_0552

DSC_0551

DSC_0550

Öncelikle  @Göktuğ Berk Çakı arkadaşımıza teşekkür etmek istiyorum.  Kendisi daha önce sanırım boyalarından bahsetmişti forumda. Alman üç renk kamuflajında onun boylarını denemeye karar vermiştim. Boyalar gayet kullanışlı bana göre. Her ne kadar fırça boyamada alıştığım vallejo kıvamından biraz farklı hissettirse de 1 2 deneme sonrası alıştım diye düşünüyorum.
Ancak hard edge camo'da boyadan bağımsız olarak biraz zorlandım. Geçişler biraz kötü oldu. Belki filtrelerle biraz daha toparlarım diye umut ediyorum. yine de vernik atmadan varsa eleştiri cankulağıyla dinlerim.

Eline sağlık. filitre ve yıkma ile renkler oturur diye düşünüyorum.

Yol tekerlerine biraz müdehale et. Bu halde BAZILARI  üçgen parçalara ayrılmış pizza dilimlerine benzemişler. ortalara niye boya değdirmemeye çalıştın :) 

arkaya da bir iki gayfe rengi ufak dokunuşda güzel durabilir.

18 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Eline sağlık. filitre ve yıkma ile renkler oturur diye düşünüyorum.

Yol tekerlerine biraz müdehale et. Bu halde BAZILARI  üçgen parçalara ayrılmış pizza dilimlerine benzemişler. ortalara niye boya değdirmemeye çalıştın :) 

arkaya da bir iki gayfe rengi ufak dokunuşda güzel durabilir.

18 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Öyle üçgen piza dilimi bir sürü referans var... 

okuyunca bir daha baktım da bir kere öyle düşününce normal göremiyorsun. dediğin gibi abi üçgen dilimler benziyor artık. ya da biz acıktık canımız pizza çekti :D.

tam üstüne bastın abi, ben de sık sık o müze versiyonunu baz aldım bir de revell'in kitapçığı tabi. dediğin gibi yol tekerlerinin ortalarına taşıracak şekilde biraz müdahale ediyorum.

18 saat önce, Göktuğ Berk Çakı yazdı:

Elinize sağlık tekrardan. Boyalardan memnun kalmanıza ayrıca çok sevindim :) 

çok teşekkür ederim ben de tekrardan girişimleriniz için.

Güncelleme:

vernik ardından dekalleri uyguladım. sonrasında var yok arası drybrushing, ardından yağlı boya yıkama, bir de sarı tonda filtre uyguladım. sanki bir tık daha kabul edilebilir oldu gibi geldi kamuflaj. chipping eser miktarda uygulamaya çalıştım. biraz da modele canlılık katabilmek adına ve üzerinde bazı yerleri kapatarak görünür alanları azaltmak adına :D biraz stowage ekledim. (ekleme: o çuval olduğunu iddia eden arkadaşın alt kısmı araca tam oturmamış, fotoya bakınca farkettim, yerini değiştireceğim.)

IMG_20220602_155225-01 IMG_20220602_155250-01 IMG_20220602_155259-01 IMG_20220602_155316-01 IMG_20220602_155336-01 IMG_20220602_155410-01

İlk ve afv vinyetimi willys için yapmıştım. bu modele de çok yükseldiğim için bunun için de bir zemin tasarlamak istedim.

DSC_0499-01 DSC_0499-02

Şöyle başlamıştım ama geometri biraz yanlış geldi gözüme, biraz modifikasyona uğrattım. duvarı karşı kenara alıp biraz dibinde hareket olsun istedim. kirletmeler, tonlamalar vs daha tabi bir sürü iş var. bu arada 3d baskı varil, bidon için @Muhteşem Fırtına Özçınar 'a ayrıca teşekkürler.

IMG_20220602_162249-01

IMG_20220602_162228-01

Bak yaaaa Namluları da delmiş :lol::lol:

52115823372_0d0e96e487_b.jpg

Bazı resimlerde kamo renkleri halen biraz baskın. Resimden mi? orjinalde de öylemi bilemiyorum. 

52109653011_e24d5d7361_b.jpg

Renkler halen BirAZ (HAFİF) bir soldurma kaldırımış gibi.

Arkadaki branda vs için daha çalıştığını var sayıyorum. Onların rengi / gölgesi konusunda birşey yapacaksındır. Havada kalan parçayı sende görmüşsün zaten.

Tuğla ve duvar renkleri ile de oynayacak onları tozlayacaksındır... daha sırası gelmemiştir :)

bana kalırsa varili öyle 45 derece açı ile sandıklara dayalı konumlandırma. 

Ellerine sağlık Şerif. Güzel gidiyor. 

14 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Bak yaaaa Namluları da delmiş

en azından bunu yapak abi :)

14 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Bazı resimlerde kamo renkleri halen biraz baskın. Resimden mi? orjinalde de öylemi bilemiyorum. 

sorun fotoların sırasının karışık olması.  zeminin ilk hallerini göstermek için çektiğim o fotoda daha filtreye girişmemiştim.  ama yine de dediğin gibi çok az daha toz kaynaklı solgunluğu kabul edecek gibi model.

16 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Arkadaki branda vs için daha çalıştığını var sayıyorum. Onların rengi / gölgesi konusunda birşey yapacaksındır. Havada kalan parçayı sende görmüşsün zaten.

onlar çıplak daha abi. boya vurmadım. model yaparken düzensiz bir şekilde bi onu bi bunu yaptığım için yamalı bohça gibi görünüyor şimdilik :) zemin, duvar, vs. boyama eskitme daha nereye kadar gidebileceğim bakalım. varilde de uyarı için çok teşekkür ederim abi. dikerim arkadaşı.

Eline sağlık Şerif.

Mat vernik atıldı mı?

Ön zırhtaki yedek paletleri tam göremiyorum. Açısı ters sanki biraz ilgiistiyor gibi. Kamuflaj boyasındaki kahve rengi sanki uca biraz bulaşmış gibi.

Zeminde arkadaki palet izinin olduğu yerde ıslak bir görünüm var. İstediğin etki nemli / ıslak bir toprak mıydı? 

Yine fotoğrafların açısı uygun değil ama gördüğüm kadarıyla, yol tekerlerindeki çark uçlarına biraz aşınma ve metalik etki ister gibi. 

10 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Eline sağlık Şerif.

Mat vernik atıldı mı?

Ön zırhtaki yedek paletleri tam göremiyorum. Açısı ters sanki biraz ilgiistiyor gibi. Kamuflaj boyasındaki kahve rengi sanki uca biraz bulaşmış gibi.

Zeminde arkadaki palet izinin olduğu yerde ıslak bir görünüm var. İstediğin etki nemli / ıslak bir toprak mıydı? 

Yine fotoğrafların açısı uygun değil ama gördüğüm kadarıyla, yol tekerlerindeki çark uçlarına biraz aşınma ve metalik etki ister gibi. 

Teşekkür ederim abi.

Mat vernik daha yok. Öndeki paletteki boya taşmasını ben de gördüm direkt fotodan. İlgileneceğim. Yol tekerlerine de biraz daha aşınma eklerim.

Zemini ıslak düşünmedim, o arkadaki ıslak görünüm yağlı boya, terebentin karışımı yıkamanın daha kurumadan fotoğraflanmasından olsa gerek abi. Bugün baktığımda kuruydu 🙂