Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Şerif Sadık

1/72 | M3 Bradley | Revell | Şerif Sadık

Recommended Posts

Merhabalar herkese. Aslında ilk aldığım kara aracı kiti. Stokta üstüne kutu koya koya altlarda kalmış. Geçen gün bir alt üst edince dolabı, karşıma çıktı.

Çok detaylı harika bir kit. Araç hakkında ya da kit hakkında tecrübeli ustalarımın tavsiyeleri varsa memnuniyetle dinlerim.

1109338-13641-55-pristine.jpg

Alttan başlayarak gövdeyi topladım. Sonra taret.

DSC_0336-01

DSC_0337-01

DSC_0337-01

DSC_0338-01-01

DSC_0335-01

DSC_0334-01

Aslında kendi plastik detayları o kadar güzel ki kutudan çıktığı gibi yapacaktım. Ancak sadece yan zırhlara daha önce yapanlardan özenerek biraz detay ekledim. Bu haliyle boyamaya başlamayı düşünüyorum.

Karın, kışın geri döndüğü bu haftasonu herkese bol modelli günler dilerim.

17 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Kolay gelsin şerif.

Revel için çok güzel ve detaylı bir kit. Revellden beklemezdim doğrusu. Genelde bu ölçekte vasat, detaysız ve çapak içinde kitler çıkartır. Bu yeni kalıpları (nispeten yeni) güzelmiş.

Teşekkür ederim abi.

Revell'i zaten bilen biliyor.Ama yine de nacizane görüşümü iliştirmek gerekirse; şu ana kadar 1/72 hava, kara aracı karışık 5-6 tane Revell kiti yaptım sanırım. Bir 7-8 tane de stokta vardır. İncelediğim ve yaptığım kadarıyla, genellikle revell'in hava araçları detaysız ya da yanlış detaylı, çapaklı, olmadık yerlerde kalıp izleri olan kitler oluyor. Ama kara araçları görece daha güzel. ya da ben artık araştırma yaparak kit almayı öğrendim biraz biraz, o yüzden güzelleri denk geliyor. :)

On 13.03.2022 at 18:02, Bulut Solmaz yazdı:

Kolay gelsin şerif.

Revel için çok güzel ve detaylı bir kit. Revellden beklemezdim doğrusu. Genelde bu ölçekte vasat, detaysız ve çapak içinde kitler çıkartır. Bu yeni kalıpları (nispeten yeni) güzelmiş.

Bulut’um Revell ile ilgili genel kanaat 1/72 Afv kitleri için söylenemez , gerçekten iyi kalıplar ve baskılar .istisnaları var tabiki 1/72 ve 1/76 Matchbox kalıplı birtakım kitleri (ki 1/76 Matchbox lar döneminin en iyi kitleriydi) ve Hasegawa kalıplı kitler de var (bunlar da çok sorunlu değil) . 

Şerif takipteyiz , sakin sakin devam 😀 anladın sen 

72 lerin üstadı da revell'i övdüyse... demekki ben revell'e çok önyargılıyım demektir. senelerce revell'e sövmüşümdür. Önce bana bedavaya teeeee alamanyalardan bir kuyruk (yaptığım uçağa bir kuyruk :D ) göndererek beni dumura uğrattılar. şimdide 72 leri işin ustasından övgü alıyor. ne yapsam ben revelle artık sövmesem mi?🤔🤔🤔🤔  

1 saat önce, Erhan Atalay yazdı:

Bulut’um Revell ile ilgili genel kanaat 1/72 Afv kitleri için söylenemez , gerçekten iyi kalıplar ve baskılar .istisnaları var tabiki 1/72 ve 1/76 Matchbox kalıplı birtakım kitleri (ki 1/76 Matchbox lar döneminin en iyi kitleriydi) ve Hasegawa kalıplı kitler de var (bunlar da çok sorunlu değil) . 

Şerif takipteyiz , sakin sakin devam 😀 anladın sen 

Teşekkür ederim Erhan hocam. ağırdan alıyorum bu sefer :)

1 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

72 lerin üstadı da revell'i övdüyse... demekki ben revell'e çok önyargılıyım demektir. senelerce revell'e sövmüşümdür. Önce bana bedavaya teeeee alamanyalardan bir kuyruk (yaptığım uçağa bir kuyruk :D ) göndererek beni dumura uğrattılar. şimdide 72 leri işin ustasından övgü alıyor. ne yapsam ben revelle artık sövmesem mi?🤔🤔🤔🤔  

1/72 afv dünyası biraz kendi içinde dönüyor, kapalı cemiyet gibi , dünyada da böyle ama farkı 1/72 oralarda bizden daha çok seviliyor , daha çok Modelci tercih ediyor. Sadece 1/72 ölçek kit yapan firmalar var ve bu markaları bu ölçeğe hiç ilgi duymayanlar büyük ihtimalle bilmiyor bunları . Üretim çeşitliliği özellikle resin kitlerde var .. Resin pahalı malzeme 1/35 için daha  çok pahalı ama 1/72 ölçekte daha az miktarda malzeme tüketildiği için nispeten daha hesaplı .. Bunu tabiki bizim milli paramız üzerinden mukayese edemiyorum .. 1/72 resin kite 40 EUR bizim içim dehşet para, Alman için normal .. İngiliz firması Cromwell model mesela , bu ölçekte Sabra, M60t gibi bizim tanklarımızı bile üşenmedi resinden kalıpladı. 

Revelle dönersek , son yıllarda fasona kit yaptırır oldu , önce Alman  “Maco” firmasına yaptırıyordu (mesela T-55)  ( bu firma kapandı sonra Maco ya ait tüm kalıpları da Revell satın aldı. son iki yıldır çıkardığı tüm Ww2 dönemi Alman araçları bu firmanın aslında) bu aralar “Toxo” isimli batan Çin firmasının hazırlayıp  piyasaya süremediği kitlerle tiraj yapıyor . (M109a6 Paladin, Scud,Pt-76, Btr-50 gibi) Mesela Zvezda’dan Topol ve js-2 kitini , ICM den Mercedes G4 arabayı tırtıkladı .. 

Trumpeter-Hobbyboss, Dragon, Modelcollect gibi Uzakdoğu devleri ile böyle mücadele edebiliyor ..

Şerifin yaptığı Bradley eski bir kit , Revell in kendi kalıbı , temiz, kendi halinde , bitince adama benzeyen bir model . O tow aparatını eğri montajlamıştır umarım 😀

12 saat önce, Erhan Atalay yazdı:

O tow aparatını eğri montajlamıştır umarım 😀

montaj noktası biraz boşluklu gibi görünüyor. onu mu diyordun Erhan hocam?

konu tow meselesine gelmişken fikir sorayım. minicik namluyu bile delmeye çalışıyoruz. O misil yuvalarını da delmek gerekir değil mi :)

8 saat önce, Şerif Sadık yazdı:

montaj noktası biraz boşluklu gibi görünüyor. onu mu diyordun Erhan hocam?

konu tow meselesine gelmişken fikir sorayım. minicik namluyu bile delmeye çalışıyoruz. O misil yuvalarını da delmek gerekir değil mi :)

Referanslar ne diyorsa o 

13 saat önce, Viktor Gorelov yazdı:

kolay gelsin

teşekkür ederim Viktor bey.

8 saat önce, Hasan Şadi ÇELİK yazdı:

kolay gelsin.

Teşekkür ederim Hasan bey.

56 dakika önce, ismet güralp yazdı:

Kolay gelsin. Güzel final bekliyoruz. 

Ben de bekliyorum abi :D Teşekkür ederim.

On 05.04.2022 at 14:53, Bulut Solmaz yazdı:

Güzel oluyor. Ellerine sağlık.

öndeki Kablonun yapıştırıcısı parlama yapmış. Pigment vs ile kir, birikinti vs yapıp kapatabilir misin?

teşekkür ederim abi. biraz müdahale etmeye çalıştım o noktaya. mat verniği de atacağım bakalım nasıl olacak.

On 10.04.2022 at 08:06, Viktor Gorelov yazdı:

Elinize sağlık. Çok iyi olmuş

teşekkür ederim Viktor bey :)

2 saat önce, Erhan Atalay yazdı:

Şerif bu bitmiş hali mi, bir mat vernik daha atmakta fayda var sanki 

yok bitti demeyelim daha, mat vernik atıp, periskopları boyayacağım parlak ya da yarı parlak bir şeylerle. bir de antenler var aklımda.