Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Şerif Sadık

1/72 | P-47M Thunderbolt | Revell | Şerif Sadık

Recommended Posts

Merhaba sevgili dostlar.

Tezgah boş kalmasın, elim soğumasın ve de stoktaki ucuz başlangıç kitleri erisin diye yine bir Revell kiti aldım tezgaha. Çok yoğun bir dönemde, ara ara saati bulmayan sürelerde başına oturduğum için üretim süreci çok kopuk bir model oldu. Sonuçtan da hemen hemen hiç memnun değildim ama yine de eleştiri almak insanı daha dinç tutuyor diye düşünüyorum. O yüzden sizlerle paylaşıyorum.

176231-11185-92-pristine.jpg

Tecrübeli dostlarımız zaten biliyordur da sonradan buraları okuyacak olan olursa diye kit hakkında notlarımı paylaşayım. Malum yaşlı bir kit. Ama Revell'in bu klasmandaki diğer kitlerine göre çok güzel detayları var. Kokpit fena değil. Kontrol paneli raised detaylı verilmiş, motor yine ölçeğe göre güzel detaylara sahip. Ama gel gör ki akıllara zarar bir çapak problemi var ki kitte. Bir yerden sonra illallah dedirtiyor.

Modelin yapımı, dediğim gibi uzun ve parça parça bir süreye yayıldığı için, sonuç güzel olmadı. Gelecek modellerde daha düzenli çalışırım umarım.

DSC_0055 DSC_0056 DSC_0057 DSC_0059 DSC_1024

Ellerine sağlık Şerif.

Güzel bir çalışma olmuş.

Çapak, hatalı plan, abuk subuk yerlerdeki itici izleri, görünen yerlerdeki revell tescilli bilmem ne yazıları filan Revell'in sık görülen belalarından biridir. O yüzden Pek revell'e bulaşmam. Şu an tezgahtaki Revell 32 ölçeği de tavsiye üzerine aldım. 

Motora verdiğin detaylar güzel olmuş

Kokpit çamında hafif bir buğulanma var galiba. 

Bizim diğer yaşlı huysuz ehtiyar gelirde, namlu delünkmü diye sorarsa delik abi delik dersin. Şimdi görmez onun gözleri :D 

Tekrar ellerine sağlık.

27 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Ellerine sağlık Şerif.

Güzel bir çalışma olmuş.

Çapak, hatalı plan, abuk subuk yerlerdeki itici izleri, görünen yerlerdeki revell tescilli bilmem ne yazıları filan Revell'in sık görülen belalarından biridir. O yüzden Pek revell'e bulaşmam. Şu an tezgahtaki Revell 32 ölçeği de tavsiye üzerine aldım. 

Motora verdiğin detaylar güzel olmuş

Kokpit çamında hafif bir buğulanma var galiba. 

Bizim diğer yaşlı huysuz ehtiyar gelirde, namlu delünkmü diye sorarsa delik abi delik dersin. Şimdi görmez onun gözleri :D 

Tekrar ellerine sağlık.

Teşekkür ederim abi. Revell benim gibi yeni başlayan acemiler için en azından ısınma turları oluyor, ama dediğin gibi özellikle eski kitleri kutulayıp yeni kutuyla sattıkları modelleri artık can sıkıyor biraz. Ama 72'lik afv'lerinden biraz var elimde onlar iyi gibi :)

kokpit camı unutkanlığıma geldi. fırça ile vernik atacağım diye monte ettim. sonra birkaç gün sonra bu fikrimi unutup sprey vernik attım. iç taraftan maskelemediğim için buğu yaptı.

motora da plasmo ile Rahmi beyin pişti olduğu corsair'den gaza geldim.

Namluları da kaç g olduğunu unuttum şimdi de, enjektör iğnesi ile yapmıştım.

Eline gözüne sağlık Şerif.  Yıllar önce yapmıştım bu kitten fırça ile boyamıştım, hatta daha sonra da tekrar alıp Airbrush deneyiminde kullanmak istemiştim.  1/72 ölçek için güzel sayılabilecek bir kit, ufak bir zemin ve bir kaç detay parçaları ile ( varil vb. ) gayet güzel olacaktır diye düşünüyorum. Tek başına raf içinde yerini alınca çok sade geliyor bana :)

Modele gelecek olursak camo geçişleri biraz keskin kalmış gibi sanırım fırçadan kaynaklıyor. Chipping çalışmasıyla daha bir detaylı olmuş

50 dakika önce, Enes ÇALDIR yazdı:

Ooo...

Kendisi Pm modelden sonra makete harbiden girdiğim dönemin ilk kitidir. Çok severim. Bulut hocam genel kusurlarını yazmış ama Revell en anzından bu kitte benim için kabuldür :D P-47 de WWII kuşları arasında en sevdiğimdir.

Eline sağlık. :)

çok teşekkür ederim Enes hocam. biraz laylaylom bir modelleme süreci oldu benim için, çok kabul edilebilir bir sonuç değil. p-47 gerçekten de daha iyisini hakediyor.

43 dakika önce, Eren Erdogan yazdı:

Eline gözüne sağlık Şerif.  Yıllar önce yapmıştım bu kitten fırça ile boyamıştım, hatta daha sonra da tekrar alıp Airbrush deneyiminde kullanmak istemiştim.  1/72 ölçek için güzel sayılabilecek bir kit, ufak bir zemin ve bir kaç detay parçaları ile ( varil vb. ) gayet güzel olacaktır diye düşünüyorum. Tek başına raf içinde yerini alınca çok sade geliyor bana :)

Modele gelecek olursak camo geçişleri biraz keskin kalmış gibi sanırım fırçadan kaynaklıyor. Chipping çalışmasıyla daha bir detaylı olmuş

Çok teşekkür ederim Eren hocam. evet güzel bir base ile daha yakışıklı olacaktır. referans fotolarını incelerken insanın da aklına bir sürü fikir de geliyor aslında. heybetine heybet katabilir.

kamo evet fırçadan dolayı keskin oluyor. nokta filtre gibi yöntemlerle belki biraz daha kabul edilebilir bir kamo algısı elde edilebilir belki. chipping'i basit düzeyde bıraktım. doyasıya chipping kabul edebilecek bir uçak sanki ama; p-47m'ler, d'ler kadar serviste kalmamış diye okumuştum yanlış hatırlamıyorsam. o yüzden bu kadarla yetindim.

Hmmm. Bakiim. 

Namlu delik. Tamam. 

Renkler açık tonlarda. O da tamam. 

Paletleri göremedim. 

Hmm. Uçak mıymış bu? Hımm. 

Güzel güzel. 

Bi vızıltı duydum. Şu lapa Bul-gur mu o? Benden önce gelmiş gene..  

Eline sağlık Şerifcim. 

Artık daha net iyi çekilmiş resimleri hakeden modeller yapıyon. Bravo. 

1 saat önce, ismet güralp yazdı:

Hmmm. Bakiim. 

Namlu delik. Tamam. 

Renkler açık tonlarda. O da tamam. 

Paletleri göremedim. 

Hmm. Uçak mıymış bu? Hımm. 

Güzel güzel. 

Bi vızıltı duydum. Şu lapa Bul-gur mu o? Benden önce gelmiş gene..  

Eline sağlık Şerifcim. 

Artık daha net iyi çekilmiş resimleri hakeden modeller yapıyon. Bravo. 

teşekkür ederim abi. biraz kusurları örtmek için kötü fotoğraf çekiyorum :blush: şaka bir yana, fotoğrafta ışık olayını biraz daha kavramam lazım diye düşünüyorum. üzerine çalışıyorum.

Şerif ellerine sağlık en sevdiğim ww2 uçaklarından bir tanesidir kendileri.Zamanın da yapmıştım 

Arkadaşlar yazmışlar daha iyi nasıl olur diye bende tekrara girmeyeyim.

Her yapılan model yeni tecrübe ve kazanım demektir.Emeğine sağlık

7 saat önce, baki temel yazdı:

Şerif ellerine sağlık en sevdiğim ww2 uçaklarından bir tanesidir kendileri.Zamanın da yapmıştım 

Arkadaşlar yazmışlar daha iyi nasıl olur diye bende tekrara girmeyeyim.

Her yapılan model yeni tecrübe ve kazanım demektir.Emeğine sağlık

teşekkür ederim abi. neden bu kadar çok sevildiğini yaparken farkettim. bir taraftan biraz okudum, ben de hayran kaldım bu tosuna :D

gelecekte daha güzel bir modelleme hakediyor kesinlikle.

3 saat önce, Ferdi Aydın yazdı:

Detayı severiz bende ilerleyen zamanlarda bir tane yapmayı düşünüyorum 

Elinize sağlım çok güzel olmuş 

Teşekkür ederim.

Kim bilir ne detaylar yaparsınız siz. Ayinesi iştir kişinin, bkz. F-16 😁

3 saat önce, Hasan Şadi ÇELİK yazdı:

Eline sağlık çok güzel olmuş.

Teşekkür ederim Hasan bey.

10 saat önce, Ferhat Karadeniz yazdı:

Ellerinize sağlık zamanında bende yapmıştım şimdi 48 ölçeğini düşünüyorum birde bu model yani m olanı türk oluyordu galiba yanlış hatırlamıyorsam, en iyi model bitmiş modeldir tekrardan ellerinize sağlık.

Çok teşekkür ederim 👍. Tamiya'nın 48'lik kiti Türk oluyormuş. Ben de görmüştüm ama elimde o zaman Türk decal seti yoktu. Kutudan devam etmiştim. Şöyle çok güzel bir çalışma var. Görmüşsünüzdür mutlaka.

http://www.ozkanturker.com/Galeri/P47D_Turk/index.htm