Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Alper Aktaş

Airbrush temizliği?

Recommended Posts

Arkadaşlar herkesin rutini nasıl merak ediyorum, airbrushlarınızı ne sıklıkla temizliyorsunuz? Aynı gün içinde birden fazla kat attığınızda her seferinde detaylı temizlik yapıyormusunuz? Veya sadece hızlı bir temizlikle yeni renk veya verniğe geçiyormusunuz? Hobide beni en çok yoran mesele bu galiba :D

Sırf bu sebepten sparmax flyer sr airbrush almak istiyorum varsa kullanan iyimidir merak ediyorum?

Ben katlar arası hızlı bir temizlik.... ki çokda hızlı olmuyor. Kup'u temizler, ucu tıkayıp geri tepme sağlarsonra yüksek basınçta bir kaç kez sıkar en sonda iğneyi söker ayrıca temizlerim.

Normalde bu kadar uğraşmaya gerek olmaz ben ama yine de yapıyorum. İki boya arasında Cup'ı boşalt, bir iki yüksek basınçta sık, iğneyi temizle normalde yeter. 

Heeee ucu her zaman temiz tut. aynı boyayı atarken bile uç temiz olsun. Birikme yapmasın

detaylı temizliğe ihtiyacım olduğunu düşündüğümde komple söküp Ultrasonic temizleyiciye sokuyorum.

2 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Ben katlar arası hızlı bir temizlik.... ki çokda hızlı olmuyor. Kup'u temizler, ucu tıkayıp geri tepme sağlarsonra yüksek basınçta bir kaç kez sıkar en sonda iğneyi söker ayrıca temizlerim.

Normalde bu kadar uğraşmaya gerek olmaz ben ama yine de yapıyorum. İki boya arasında Cup'ı boşalt, bir iki yüksek basınçta sık, iğneyi temizle normalde yeter. 

Heeee ucu her zaman temiz tut. aynı boyayı atarken bile uç temiz olsun. Birikme yapmasın

detaylı temizliğe ihtiyacım olduğunu düşündüğümde komple söküp Ultrasonic temizleyiciye sokuyorum.

Bende benzer sekilde davraniyorum, ben genelde her kat arasi hazneyi temizleyip saf incelticiyle yuksek basincli puskurtme yaoiyorum biraz da dediginiz gibi geri teome sagliyorum. Ayrca igneyide söküp hızlıca temizliyorum. Ultrasonic temizleyici dediğiniz nedir? Link vs var mı?

1 saat önce, Alper Aktaş yazdı:

Ultrasonic temizleyici dediğiniz nedir? Link vs var mı?

Söyle bir zımbırtı.

600-ml-ultrasonik-temizleyici-tak-g-zl-k-devre-temizleme-makinesi-ak-ll-kontrol-ultrasonik-temizleme.jpg_Q90.jpg_.webp

Dolar anasının nikahına talip olmadığı o güzel eski günlerin birinde Çinli Ali amcadan almıştım.

İçine su/alkol/tiner/ispirto vs dolduruyorsun. o ses dalgaları ile gıpraşıp boyayı filan söküyor.

Bende iki adet Iwata var. Ikisinde de katlar arasında temizlik yapmiyorum. Az boya kalmışsa dibinde siseye geri dokuyorum (Alclad, Hobby Aquous, Tamiya acrylic icin sadece. Testors enamellerde bunu yapmıyorum). Geri kalanını bir havalandirici pervane ile disari püskürtüyorum. Sonra yeni boya neyse onun tineri ve boyasını koyuyorum. Bir tek metalik boya atmmissam onu hazneye laker tiner koyup temizliyorum. metalik partikuller diger boyaya gecmesin diye. Ama bir oturum seansından sonra airbrushi sokup temizliyorum. Igneyi vs. cekip ayrıca temizliyorum ve geriye koymuyorum. O son temizlik takribi 1 veya 1.5 dakika sürüyor.

Levent hocam.

Peki bu durumda Diyelimki önce siyah attınız, ardından beyaz atacaksınız (çok zıt renkler diye bu örneği verdim) bu durumda ilk attığınız ve AB içinde kalan boya (siyah) hemen ardından atacağınız boyanın tonunu (beyazı) etkilemiyor mu? 

Katlar arasında AB'ı temizlemekten hiç hoşlanmıyorum ama iyi bir temizlemeden de içim rahat etmiyor. Sizin gibi bir usta iki kat arası temizlik yapmıyorsa bende o yoldan gideyim. Ustasından ne kaparsak kardır.

Gün sonundaki temizliği ayrı tutuyorum tabi. Sizde açıkça gün sonunda bir temizlik yaptığınız belirtmişsiniz. 

Akrilik ve lake boyalarda hazneyi boşaltıp içini selülozik tiner ile sliyorum ardından kendinden pipetli şişeler var 2 ml falan çekiyor onunla 2 defa selülozik tiner koyup içine ucunu tıkıyarak geri teptirme yapıyorum. Haznenin içindeki tinerin renk değişimine göre 1 2 defa bunu yapıyorum. Artık tinerin rengi değişmiyorsa 2 defa daha selülozik tiner ekleyip yüksek basınçta püskürtüyorum. Son olarak işim bittiyse iğneyi sliyorum ve içine son kullandığım boyanın tinerinden bırakarak tutucusuna yerleştiriyorum. Metalik boyalar dışında ciddi temizlik istiyen bir durum hiç yaşamdım. Benim kullandığım airbrush paasche talon her defasında çok detaylı temizlik yapıyordum. İçinde gelen kağıtta bunları yapmamı yazmış ancak bir sıkıntı çıkartırsa iğneyi ve iç aksamı temizlememi yazılmış. Bu yüzden metalik pigment karışmasını engellemek dışında ekstra bir temizlik artık yapmıyorum

16 hours ago, Bulut Solmaz said:

Levent hocam.

Peki bu durumda Diyelimki önce siyah attınız, ardından beyaz atacaksınız (çok zıt renkler diye bu örneği verdim) bu durumda ilk attığınız ve AB içinde kalan boya (siyah) hemen ardından atacağınız boyanın tonunu (beyazı) etkilemiyor mu? 

Katlar arasında AB'ı temizlemekten hiç hoşlanmıyorum ama iyi bir temizlemeden de içim rahat etmiyor. Sizin gibi bir usta iki kat arası temizlik yapmıyorsa bende o yoldan gideyim. Ustasından ne kaparsak kardır.

Gün sonundaki temizliği ayrı tutuyorum tabi. Sizde açıkça gün sonunda bir temizlik yaptığınız belirtmişsiniz. 

Dediginizi anlıyorum. Ama artık katıksız boya tonu elde etmeye calismiyorum hic. Hatta tersi bir durum var. Ornegin iki boya karistirmissam (tonlama yaparken) geri kalan boyayı siseye geri doktugumde sisedeki boyanın artık eskisi gibi bir daha olmayacagini bilerek seviniyorum. Mesela benim cogu gri, kahverengi, kirimizi ve mavi boyalarım ilk saflıklarında degiller hic. Beyaz ve siyah da öyle. 

Sizin verdiginiz ornege gelirsem, siyah atmışsam ve beyaza donuyorsam airbrush icinde kalan cok az miktarda siyahin beyazı az da olsa değiştireceği düşüncesi hoşuma gidiyor. 

Ama pratikte, geçişlerde kalan boyayı siseye dokup geri kalanını disariya puskurttugum icin esasen airbrushda kalan boya sadece haznenin duvarında ve iğne etrafında kalmış cok cok az bir boya. Yani yeni renk aslinda hiç değişmiyor diyebilirim. Eğer bir sepeble karisim hiç istemiyorsam yanaklarda kalan boyayın üstünden eski bir tshirtle geçiyorum o kadar (tinersiz). 

Yaptigim tek şey, yeni boyayı koyup hazırladıktan sonra makete hemen direkt püskürtmek yerine ilk disariya bir iki fis fis çekiyorum, o da iğnede vs ne kalmissa bir önceki boyadan alıp götürüyor zaten. 

paasche talon'da Kauçuk O ring yokmu? Bilmediğimden soruyorum. Bakıp aramadım açıkçası.

Selülozik tiner çok agresiftir. Kauçuk O ringlere zarar veriyor. Başta bende öyle yapıyordum. Selülozik tiner Fengda airbrush'ımın O ring'ini öldürdü. Yerine O ring bulmak sorun oldu. Gövdedeki O ring'in yerine balmumu kullanmaya başladım (daha iyi) . Ama altta hava valfinin oradaki çok küçük olan O ringleri de mahfetti. Bir daha düzgün verim alamadım. 

Şu an Iwata, Sparmax ve Paasche VJR  (Gövdede O Ring yok) kullanıyorum. Iwatadaki O ringler teflon kaplı (Selülozikten etkilenmez deniyor) ama yine de Selülozik kullanırken 3-5 kere düşünüyorum. Cesaret edemiyorum. 

22 dakika önce, Levent Burak Kara yazdı:

Dediginizi anlıyorum. Ama artık katıksız boya tonu elde etmeye calismiyorum hic. Hatta tersi bir durum var. Ornegin iki boya karistirmissam (tonlama yaparken) geri kalan boyayı siseye geri doktugumde sisedeki boyanın artık eskisi gibi bir daha olmayacagini bilerek seviniyorum. Mesela benim cogu gri, kahverengi, kirimizi ve mavi boyalarım ilk saflıklarında degiller hic. Beyaz ve siyah da öyle. 

Sizin verdiginiz ornege gelirsem, siyah atmışsam ve beyaza donuyorsam airbrush icinde kalan cok az miktarda siyahin beyazı az da olsa değiştireceği düşüncesi hoşuma gidiyor. 

Ama pratikte, geçişlerde kalan boyayı siseye dokup geri kalanını disariya puskurttugum icin esasen airbrushda kalan boya sadece haznenin duvarında ve iğne etrafında kalmış cok cok az bir boya. Yani yeni renk aslinda hiç değişmiyor diyebilirim. Eğer bir sepeble karisim hiç istemiyorsam yanaklarda kalan boyayın üstünden eski bir tshirtle geçiyorum o kadar (tinersiz). 

Yaptigim tek şey, yeni boyayı koyup hazırladıktan sonra makete hemen direkt püskürtmek yerine ilk disariya bir iki fis fis çekiyorum, o da iğnede vs ne kalmissa bir önceki boyadan alıp götürüyor zaten. 

Değerli bilgileriniz için çok teşekkürler :) . Bundan sonra bende o yoldan giderim.

4 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

paasche talon'da Kauçuk O ring yokmu? Bilmediğimden soruyorum. Bakıp aramadım açıkçası.

Selülozik tiner çok agresiftir. Kauçuk O ringlere zarar veriyor. Başta bende öyle yapıyordum. Selülozik tiner Fengda airbrush'ımın O ring'ini öldürdü. Yerine O ring bulmak sorun oldu. Gövdedeki O ring'in yerine balmumu kullanmaya başladım (daha iyi) . Ama altta hava valfinin oradaki çok küçük olan O ringleri de mahfetti. Bir daha düzgün verim alamadım. 

Şu an Iwata, Sparmax ve Paasche VJR  (Gövdede O Ring yok) kullanıyorum. Iwatadaki O ringler teflon kaplı (Selülozikten etkilenmez deniyor) ama yine de Selülozik kullanırken 3-5 kere düşünüyorum. Cesaret edemiyorum. 

Ben Paasche ve çin malı airbrushlar kullanıyorum. Daha bu güne kadar temizlik için kullandığım selülozik tinerden dolayı bir sıkıntı yaşamadım. Fakat airbrushı söküp selüloziğe yatırıyorsanız o zaman problem yaratabilir. Ne kadar agresif olduğunu biliyorum ama temizlik ve püskürtme amaçlı kullanırsanız okadar hızlı uçacaktır ki zarar veremeyecektir.

4 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Değerli bilgileriniz için çok teşekkürler :) . Bundan sonra bende o yoldan giderim.

Ben boyalar için damlalıklı şişeler aldım ve bütün akrilik boyalarımı 1 e 1 incelterek bu şişelerde muhafazza ediyorum. Hem direk airbrushta kullanabiliyorum hemde karışım yaparken damla sayarak daha tutarlı karışımlar yapabiliyorum

2 saat önce, Efe ERGÜZ yazdı:

Ben Paasche ve çin malı airbrushlar kullanıyorum. Daha bu güne kadar temizlik için kullandığım selülozik tinerden dolayı bir sıkıntı yaşamadım. Fakat airbrushı söküp selüloziğe yatırıyorsanız o zaman problem yaratabilir. Ne kadar agresif olduğunu biliyorum ama temizlik ve püskürtme amaçlı kullanırsanız okadar hızlı uçacaktır ki zarar veremeyecektir.

Yok valla hiç Selülozik'e yatırmadım. Sizin de dediğiniz gibi sadece sıktım. Ama o haliyle bile O ring'imin canına okudu. 

Selülozik'i boya ve vernik inceltmede az da olsa kullanıyorum (gerçi kokusu yüzünden az tercih ediyorum) ama direkt temizlik için gözümü korkutuyor. 

On 30.10.2021 at 08:37, Alper Aktaş yazdı:

sparmax flyer sr airbrush almak istiyorum varsa kullanan iyimidir merak ediyorum?

Bende 3 tane sparmax var. temizliğini her boyadan sonra yapıyorum. flyer ben kullandım. bence çok güzel bir alet kullanımı temizliği çok kolay ama hava girişi hemen bozuldu çünkü plastik tutan kısmı kırılmış düşürmedim de bu arada, sparmax haber verdiğimde resmini atın bize flyer geliştirmede kullanalım dediler hiç aman bizim yaptığımız ürün kötü falan demediler bu da garip geldi. sonra aynı ürünü başka bir marka altında yine gördüm. yani bence spramax'ta olsa Ab'lerden vazgeçmeyin flyer dandik demek fazla kötülemek olabilir ama ben pek bir yararını göremedim ve ben o kadar parayı ben verdim siz vermeyin derim.