Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Alper Aktaş

1/144 Tornado ECR "Sonic Boom" Revell|Alper Aktaş

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar , çok uzun bir süre modelcilik camiasında uzak kaldım iş güç derken en son modeli yapalı 10 ay olmuş. Sonunda fırsatını bulup tezgah başı yapabildim. Zaten acemiydik ama gecen zamandan sonra iyice amatörleşmişım :) Epeydir aklımda olan bir projeyi gerceklestirmek istedim bu sefer. Deniz seviyesine yakın uçarken ses üstü hıza çıkan bir tornado ecr diaromasi yapmayı düşünüyorum. İşe deniz zemini için kilden model yapıp kalıp silikonuyla kalıbını alarak başladık. Malzeme olarak epoksi kullanmayı düşünüyorum. Şimdilik bu kadar devam ettikçe güncellerim.

51621102122_52bf5decf5_m.jpg

51621932521_5d6153d17d_b.jpg

Kolay gelsin. Nasıl bir sonuç çıkacağını bende merak ediyorum.

Sende benim gibi Biraz kulağını tersten göstermişsin :) gamyonun dioramasındaki zeminin/duvarın kalıbını almıştım bende.... :) 

Direkt kili de deniz için kullanabilirmişsin.Studio Blue Ocean

https://www.youtube.com/channel/UCR5WWv1Q-tI2mLRF6zsPeRw

Bu kanalda kil tabanlı deniz yapımı ile çok güzel teknikler var. Adamın tekniği bence muhteşem.

Denizde kullancağın epoksi çok sert olacağından işlem yapmanı zorlaştıracaktır. 

8 saat önce, Şerif Sadık yazdı:

Alper bey kolay gelsin. sizden tekrar güzel bir çalışma gelecek gibi görünüyor.:)

Teşekkür ederim umarım güzel olur, gerçi aksilikler başladı bile :)

5 saat önce, ismet güralp yazdı:

Kolay gelsin. Güzel bir final olacak gibi. 

Teşekkür ederim :)

7 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Kolay gelsin. Nasıl bir sonuç çıkacağını bende merak ediyorum.

Sende benim gibi Biraz kulağını tersten göstermişsin :) gamyonun dioramasındaki zeminin/duvarın kalıbını almıştım bende.... :) 

Direkt kili de deniz için kullanabilirmişsin.Studio Blue Ocean

https://www.youtube.com/channel/UCR5WWv1Q-tI2mLRF6zsPeRw

Bu kanalda kil tabanlı deniz yapımı ile çok güzel teknikler var. Adamın tekniği bence muhteşem.

Denizde kullancağın epoksi çok sert olacağından işlem yapmanı zorlaştıracaktır. 

Bulut hocam açıkcası epoksi olayını tecrübe etmek istedim. Birde kil kuruduğunda çatlama yapar mı acaba dedim. Epoksi tercihimin bir sebebide scale a ton kanalındaki üstat. Tekniği inanılmaz hoşuma gitti.

Tahmin ettiğim gibi, kil kalıntıları ve baloncuk problemi inanılmaz seviyede :D Biraz dramel ile kenarları yumuşattıktan sonra taktik degiştirip şeffaf epoksi zemin yerine , eldeki epoksi sonucu tamamen boyamaya karar verdim.

51632740588_4f1bf6c9c9_b.jpg

Astar niyetine beyaz enamelle ilk katı attık.

51631691777_35327ac886_b.jpg

Sonraki adım beyaz tutkalı bütün yüzeyere uygulayıp yüzeyi girinti çıkıntısını minimale indirmek olacak

Verdiğim linkteki Studio Blue Ocean daki videoları izledin mi?

Ana renk, tonlamalar köpük vs ile ilgili geniş bir bilgi var.

Üstalara sormuşsun ama bende nacizane acemi acemi bir iki fikir beyan edeyim :) 

Biraz düzeltmişsin ama halen kile şekil verirken en başta oluşan kat yerleri boşluklar az da olsa gözüküyor.

Belki üste jel medium la ufak ufak dalgalar çalışılabilir. 

Aslında fotolar az. Fikir yürütecek kada çok şey yok elde. Belki fotodan kaynaklı ama renk çok koyu geldi. Derin deniz ama belki biraz daha açılabilirmiş. Maviyi biraz daha göresim var. Onların da üstüne beyaz köpük ve kırlan dalgaların köpükleri.

Ses hızına çıkarken denizdeki etkisi olacak mı?  Bir referans foto var mı?

maxresdefault.jpg

cbe7cfc3ce9890eb7686c1e9a43c9be5.png

1 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Verdiğim linkteki Studio Blue Ocean daki videoları izledin mi?

Ana renk, tonlamalar köpük vs ile ilgili geniş bir bilgi var.

Üstalara sormuşsun ama bende nacizane acemi acemi bir iki fikir beyan edeyim :) 

Biraz düzeltmişsin ama halen kile şekil verirken en başta oluşan kat yerleri boşluklar az da olsa gözüküyor.

Belki üste jel medium la ufak ufak dalgalar çalışılabilir. 

Aslında fotolar az. Fikir yürütecek kada çok şey yok elde. Belki fotodan kaynaklı ama renk çok koyu geldi. Derin deniz ama belki biraz daha açılabilirmiş. Maviyi biraz daha göresim var. Onların da üstüne beyaz köpük ve kırlan dalgaların köpükleri.

Ses hızına çıkarken denizdeki etkisi olacak mı?  Bir referans foto var mı?

maxresdefault.jpg

cbe7cfc3ce9890eb7686c1e9a43c9be5.png

Haklısınız renk biraz koyu , en iyisi clear blue bi kat daha atayım ben. Medium gel ile calismaya baslamadım henüz. Bazi katman izlerini ve dalga efektlerini medium gel ile halletmeyi düşünüyorum.Köpük vs henüz çalışmadım.

Sonik patlama ile ilgili denize etki ettiği bir referansa rastlamadım henüz.Tam karar vermiş değilim foto bulursam belki öyle yaparım.Sizce nasıl olmalı?

Selamlar, uçağın ses hızına çıkarken denizdeki etkisine dair epey önceden izlediğim bir videoyu buldum, tabi bu tam patlama anındaki etki için yeterli değil ancak yine de en yakın referanslardan biri olacaktır diye düşünüyorum. Özellikle video başlarındaki F14 ve sonrasında 0:28 sn sıralarındaki F18. Kolay gelsin.

14 dakika önce, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Selamlar, uçağın ses hızına çıkarken denizdeki etkisine dair epey önceden izlediğim bir videoyu buldum, tabi bu tam patlama anındaki etki için yeterli değil ancak yine de en yakın referanslardan biri olacaktır diye düşünüyorum. Özellikle video başlarındaki F14 ve sonrasında 0:28 sn sıralarındaki F18. Kolay gelsin.

Teşekkür ederim , benimde elimdeki en net video bu idi, muhtemelen bu blue angels'ı referans alacağım. Tabi birazda hayal gücümden yararlanabilirim birebir bir sahneye benzesin kaygısı gütmüyorum açıkcası.

23 dakika önce, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Daha ne olsun :D 

Bu renk işi tamamen yaratıcısının ne istediği ile alakalı.

Bana koyu gelen senin hayalindeki çalışmada olması gereken olabilir. sonuçta uçağın gövde rengi gibi sabit bir renk ile uğraşmıyorsun

Koyuda yapabilirsin.                                                          Açık da

color-palette-42-1.jpg      c9e459ab12b7b49a7763930696b43be2.jpg

Benim düşündüğüm bu kadar dalgalı bir yüzeyde (ölçeğe göre) suyun yüzeyinde istediğin etkiyi verebilecek misin?

sen memnun kaldın mı, kafandaki renk bu muydu? asıl soru bu.

7 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Bu renk işi tamamen yaratıcısının ne istediği ile alakalı.

Bana koyu gelen senin hayalindeki çalışmada olması gereken olabilir. sonuçta uçağın gövde rengi gibi sabit bir renk ile uğraşmıyorsun

Koyuda yapabilirsin.                                                          Açık da

color-palette-42-1.jpg      c9e459ab12b7b49a7763930696b43be2.jpg

Benim düşündüğüm bu kadar dalgalı bir yüzeyde (ölçeğe göre) suyun yüzeyinde istediğin etkiyi verebilecek misin?

sen memnun kaldın mı, kafandaki renk bu muydu? asıl soru bu.

Açıkcası istedigimde  birkaç ton koyu oldu ama yinede memnun oldugumu soylemeliyim. Tamamen mantiksal yaklaştığimda bu kadar kötü bir havada bir uçağın çok alçak uçuçta mach hızlara çıkacağınıda sanmam . Ama olaya tamamen "aslına uygun olmalı" kuralı ile yaklaşmadığımı itiraf etmeliyim. Biraz estetik kaygılarda güdüyorum açıkcası. Tabi amatörlüğümün izin verdiği ölçüde

14 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

daha üstüne biraz medium jel tarzı bir materyalle çalışmadın galiba. parlaklık etkisini arttırabilir.

E1RnmQtUYAAQNNV.jpg

Medium gel çalistim biraz ama, tüm yüzeyi kaplasam mı emin değilim  bu örnekteki kadar başarılı yapabileceğimi sanmıyorm  :D

Bende o örnektekinin yanından geçemem muhtemelen. Ama denemeden de öğrenilmez.

Zaten Örnekteki etki sadece Medium Jel ile verilmiş değil. O noktaya gelinceye kadar, öncesinde bir kaç kat farklı çalışma var. Daha en başta, kil seviyesindeyken bu efekt için hazırlık yapılmıştı.

14 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Bende o örnektekinin yanından geçemem muhtemelen. Ama denemeden de öğrenilmez.

Zaten Örnekteki etki sadece Medium Jel ile verilmiş değil. O noktaya gelinceye kadar, öncesinde bir kaç kat farklı çalışma var. Daha en başta, kil seviyesindeyken bu efekt için hazırlık yapılmıştı.

Aslında bende Scale-a Ton kanalındaki üstadın tekniģini esas aldım kendi çapımda.

51644451930_885f2c7660_b.jpg

Rahmi hocayı takip etmez olur muyum. O nun bu tekniğini gördüm tabiki. Senin de bu formatı takip ettiğini biliyorum. Onun folyodan yaptığı zemin tekniği, senin bu İstediğin bu kompozisyona daha çok uyardı. (Ölçeği kastediyorum)

Rahmi hoca bu zemini yaptığında, aynı zemini bende sırf denemek için (Üstüne bir şey koymadan) ne yapabileceğimi görmek için yapmaya çalıştım. Bir Yarısının üstüne Art Deco Kristal Jel ile (Medium Jel niyetine) denemeler yaptım. Falan filan. Sonra malzemeye daha fazla para harcamak istemediğimden devamını getirmedim. Zaten bir sonuç için çalışmamıştım.

Tecrübe sahibi olmadan ne Rahmi hocanın nede Benin vediğim uçakgemisinin zeminini sorunsuzca yapmak zor. Bundan sonra bir tane daha yap. Bak nasıl çok daha iyi yapıyorsun. Bu projeyi baştan yapsan neleri farklı yapardın onu bir düşün :) Şu an malzemenin de neye ne tepki verdiğini çözüyorsun, çıkan sorunlara da çözüm bulmaya çalışıyorsun.. 

Söylediklerimi mazur gör. Bir çok kişi ya bu ukala ne diyor diyecektir. Çenem tutulsun :). Bende bir acemiyim bunun farkındayım. Seninle birlikte aklı yürütüyorum. Aynı hataları bende habire yapıp duruyorum. 

16 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Rahmi hocayı takip etmez olur muyum. O nun bu tekniğini gördüm tabiki. Senin de bu formatı takip ettiğini biliyorum. Onun folyodan yaptığı zemin tekniği, senin bu İstediğin bu kompozisyona daha çok uyardı. (Ölçeği kastediyorum)

Rahmi hoca bu zemini yaptığında, aynı zemini bende sırf denemek için (Üstüne bir şey koymadan) ne yapabileceğimi görmek için yapmaya çalıştım. Bir Yarısının üstüne Art Deco Kristal Jel ile (Medium Jel niyetine) denemeler yaptım. Falan filan. Sonra malzemeye daha fazla para harcamak istemediğimden devamını getirmedim. Zaten bir sonuç için çalışmamıştım.

Tecrübe sahibi olmadan ne Rahmi hocanın nede Benin vediğim uçakgemisinin zeminini sorunsuzca yapmak zor. Bundan sonra bir tane daha yap. Bak nasıl çok daha iyi yapıyorsun. Bu projeyi baştan yapsan neleri farklı yapardın onu bir düşün :) Şu an malzemenin de neye ne tepki verdiğini çözüyorsun, çıkan sorunlara da çözüm bulmaya çalışıyorsun.. 

Söylediklerimi mazur gör. Bir çok kişi ya bu ukala ne diyor diyecektir. Çenem tutulsun :). Bende bir acemiyim bunun farkındayım. Seninle birlikte aklı yürütüyorum. Aynı hataları bende habire yapıp duruyorum. 

Aksine eleştirel yorumlar her zaman hoşuma gider doğrusuda bu. Çalışmlarımı irdelediğiniz için teşekkür ederim :) Daha önce denediğim zeminlerden daha iyi oldu bu sefer ama yinedr Rahmi beyin seviyelerden çok uzağım tabi. Birazda malzeme biraz tecrübe biraz zaman eksikliğı, yavaş yavaş daha iyisi olacaktır