Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Şerif Sadık

1/72 | Supermarine Spitfire Mk V | Revell | Şerif Sadık

Recommended Posts

Herkese merhabalar.

Hobiye daha ilk heves ettiğim zamanlarda aldığım kitlerden birini daha rafa kaldırdım. Ucuz, basit ve üzerinde birçok deneme yanılma uygulamasını yapabileceğim kitler olarak almıştım. Nitekim de öyle oldu.

Yapım aşamaları konusu açmamıştım. Çünkü dediğim gibi bu kutuyu deneme amaçlı açmıştım. İstediğim gibi gitmeseydi yedek parça olarak kaldırmayı düşünüyordum. En azından amatör sevindirir bir son yakalayabildim. :)

Bu kitte tek hedefim aldığım bir de kendi yaptığım riveter aletleri denemekti. Green Stuff World'ün riveterini almıştım. Bir de yedek parça niyetine sakladığım, eski kurmalı saatlerimden birini harcayarak denediğim daha alfa sürümü olan kendi yapımım riveterim oldu.

51565215205_6984f4e5f7_c

Montajı tamamlayıp kanatlarda perçinlere giriştim. Kanatlar bitince olmadı gibi düşünüp alt tarafa vs. devam etmedim. Bu da böyle bitiversin deyip boyayıp kaldırmayı düşündüm. Boya vs.'den sonra gözüme fena gözükmedi keşke tamamını bitirseydim dedim böyle de yamalı bohça gibi oldu. :wacko:

Yapım aşamasından 1-2 fotoğraf öncelikle.

DSC_0204 DSC_0205 DSC_0055-01

Aslında çok çok hata var, bunu ben yaptım diye övünülecek model değil ama uzun süredir hava aracı yapmadığım için, yaparken keyif aldım. Bu yüzden sizlerin de değerli görüşlerinize sunayım dedim. Herkese bol modelli günler.

DSC_0203

DSC_0204

DSC_0205

DSC_0206

DSC_0207

DSC_0208

DSC_0209

DSC_0211

DSC_0212

DSC_0210

Ellerine sağlık. Bende çok severim bu kuşu. İlk yaptığım (uhuyla yapıştırdığım) ilk modellerdendir. sonrasında da bir iki tane daha yaptım. sanırım sonuncuyu 60-70 sene önce yapmıştım :D Bir ara bir tane daha yapayım benede... artık 3-5 seneyi bulur :D:D 

Perçin işi bu aralar benim de başıma bela oluyor. Blue print'ine göre kurşun kalemle ve cetvelle İşaretle, üstünden geç, aboov eğri oldu deldiğin yeri doldur, yeniden çiz. bayaaaadır tırmalıyorum. heeee birde fazla bastırıp makete zarar verme olayım var :D:D hay ben elimin ayrına..... :rolleyes:

senide bir kaç yerde zorlamış anlaşılan...

İniş takımlarından biri HAFİF eğri sanki... birde anten çekmemişsin (72 ölçek bu diye küfretme ben gıcığım :):) namlu delik değil demediğime şükret :P)  onlar da dikkatimi çekti.

Ayak basma yerindeki aşınmalar hoşuma gitti.

Tekrar ellerine sağlık Şerif.

16 saat önce, ozgur kaya yazdı:

Elinize sağlık benim de ikinci yaptığım uçaktı. Severek yapmıştım.  Bence gayet güzel olmuş. Bu kuşu seviyorum turuncu yapsanız yine bana göre güzel olurdu. 

Çok teşekkür ederim. İsmet abinin dediği gibi daha bir çok defa yapılası bir kuş. Dediğiniz gibi değişik kamuflaj desenleri denenebilir.

5 saat önce, ismet güralp yazdı:

Eline sağlık Şerif.

Karada T-34 neyse havada Spitciim 😂 de candır. Her türlü yakışıklı kuş. 

Senin elin bundan bir tane daha yapar😂

Teşekkür ederim abi. Gerçekten yakışıklı. Elimde bir de eduard'ın weekend versiyonu var 😉 devamı gelecek inşallah.

2 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Ellerine sağlık. Bende çok severim bu kuşu. İlk yaptığım (uhuyla yapıştırdığım) ilk modellerdendir. sonrasında da bir iki tane daha yaptım. sanırım sonuncuyu 60-70 sene önce yapmıştım :D Bir ara bir tane daha yapayım benede... artık 3-5 seneyi bulur :D:D 

Perçin işi bu aralar benim de başıma bela oluyor. Blue print'ine göre kurşun kalemle ve cetvelle İşaretle, üstünden geç, aboov eğri oldu deldiğin yeri doldur, yeniden çiz. bayaaaadır tırmalıyorum. heeee birde fazla bastırıp makete zarar verme olayım var :D:D hay ben elimin ayrına..... :rolleyes:

senide bir kaç yerde zorlamış anlaşılan...

İniş takımlarından biri HAFİF eğri sanki... birde anten çekmemişsin (72 ölçek bu diye küfretme ben gıcığım :):) namlu delik değil demediğime şükret :P)  onlar da dikkatimi çekti.

Ayak basma yerindeki aşınmalar hoşuma gitti.

Tekrar ellerine sağlık Şerif.

Teşekkür ederim Bulut abi. Aslında senin detaycılığınla bir 32'lik spitfire ne güzel olur. 🙂 Tabi mustang bitince 😁

Perçin işi aslında az deli işiymiş. Tam da dediğin gibi oluyordu. blueprinte bak. Çiz. Bir de cetvel olmuyor her zaman yüzeylerde. Elektrik bandı çekiyordum onda da kayma oluyordu arada. Aldığım perçin açıcının çapı büyük dar yerlere girmiyor. Bazen tam uçlarda, köşelerde makete zarar veriyor. Ama yine de düzgün yapılsa hava katıyor sanki.

Ama bir de aslında yabancı forumlarda falan da gördüğüm bir meseleyi yeniden sorayım. Belki daha önce forumda tartışıldı ama arama yapamıyorum. 🙂 Perçinler gerçek hayatta öyle görülmez, perçin açmak gereksiz şeklinde görüşler var. Buna acaba ne yorum getiriyorsunuz?

Son olarak anten çektim incecik güzel de oldu da, ca ile savaştım falan, yapıştıramadım. Tekrar deneyebilirim sakin kafayla. Bir de namluları denedim de onu da beceremedim, uygun matkap ucu da vardı aslında ama olmadı. Bir dahaki kuşta bir de şırınga iğnesi denemek istiyorum.

On 09.10.2021 at 13:04, Şerif Sadık yazdı:

Perçin işi aslında az deli işiymiş. Tam da dediğin gibi oluyordu. blueprinte bak. Çiz. Bir de cetvel olmuyor her zaman yüzeylerde. Elektrik bandı çekiyordum onda da kayma oluyordu arada. Aldığım perçin açıcının çapı büyük dar yerlere girmiyor. Bazen tam uçlarda, köşelerde makete zarar veriyor. Ama yine de düzgün yapılsa hava katıyor sanki.

Aynen dediğin gibi. Yuvarlak açıcı köşelere filan girmiyor. Kaldıki ben daha kanatla gövdeyi birleştirmedim bile. kalanı göz hesabı İğne ucu ile açıyorsun. 72 ölçekte olmaz da 32 ölçekte plastiğin altı boş kalıp esniyor perçinler çizdiğin izden gitmesine rağmen eğri duruyor filan.

72 ölçekte ise tam deli işi. Cetvel filanda girmiyor bir çok yere. Ben panellerin kenarından filan 1-1,5mm koyup geçiyorum. sende o bile büyük. 72 ölçekte o deliklerde çok over size durabiliyor. 

On 09.10.2021 at 13:04, Şerif Sadık yazdı:

Ama bir de aslında yabancı forumlarda falan da gördüğüm bir meseleyi yeniden sorayım. Belki daha önce forumda tartışıldı ama arama yapamıyorum. 🙂 Perçinler gerçek hayatta öyle görülmez, perçin açmak gereksiz şeklinde görüşler var. Buna acaba ne yorum getiriyorsunuz?

Çokda haksız sayılmazlar. perçin dediğin şey aslında dışa çıkıntıdır küçük ölçekte onu göstermek de aslında mantıklı değil.  Ama yakışıyor şerefsiz. bazen çok yakışıyor. Bluprintlerde görünen perçinlerin de seçmece az bir kısmını koymak lazım. Yoksa tüm uçak perçin olur aslında. En azından ben öyle yaptım.

ABP50?d=2&sh=v&p=1&bg=g&t=1623608070

(Bunların hepsini koysam uçağı göremem :))

Bunun dışında aerodinamik açısından perçinler bazı uçaklarda ya kaplanıyor ya tepeleri ufaltılıyor. Mesela ben P-51'e perçin detayı çalışıyorum ama aslında uçağın üstündeki perçinlerin çoğunun üstünde kaplama var. Uçağın hızı etkilenmesin diye. Normlade perçinlerin gözükmemesi lazım :) Ben tamamen estetik olsun diye koyuyorum perçin delünklerini. 

Aşağıdaki resme dikkat edersen kanat üstündeki perçinler çok az belli oluyor. Kaplama var üstünde.

walkaround_p51_b_p2-05.jpg

Flaplarda ise perçinler daha belirgin.

Gerçekte (kanatlarda) okadar belirgin değiller...

walkaround_p51_b_p2-07.jpg

Evet güzel yapılınca gerçekten çok güzel görünüyor.

Bu arada kitin detaylarının da(kokpit hariç) gayet yeterli olduğunu farkettim. Panel detayları doğru, kitin kendinden flaplarda perçin detayları da vardı. Gayet tatmin ediciydi düşününce.