Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Recommended Posts

Müthiş bir diorama olmus. Cagristirdigi hisleri ifade edemiyorum bile. 80 yıllara dondum ben de. TRT, Anadolu programları, secim kampanyaları... Kendi ilkokulumda bile hatirladigim bayrak ve flamalar var. Detaylar bu kadar kucuk ölçekte cok inandirici. Sobanin mentesesi, buz saçakları, dis duvardaki kerpiç kireç karisimi üstünde eskimiş Ataturk figürü, kapının ferforjeleri, cam macunları, sandalyenin döşemesi, gaz lambalari, catlamis kabarmış boyalar, coğrafi bölge haritası, kara tahta, kitap kalemler, sanki camı islenmiş Ataturk portresi. Boyle bir şey görmedim ben şimdiye kadar. Inanilmaz bir duygu firtinasiyla alip goturdunuz beni. Sizdeki sabri ve anadolu sevdasını tasavvur edemiyorum bile. 

Murat hocam ne desem bilemedim. Hangi kelimeyi kullansam yetersiz kalacaktı. İnanın o buz saçaklarının altında ben de üşüdüm. Koşarak sınıfa girince sobanın başında içim ısındı. Herşeyde o kadar yaşanmışlık var ki... Bir medya çalışanı olarak o kadar yer gezdim ki ülkemizde... Çok değil 10 sene önce bile buna benzer derslikler gördüm doğu da. Çocukların o yetersizlikte okuma azmi... İnanın beni o günlere götürdünüz. Her detayıyla muhteşem bir çalışma olmuş. Tekrar ellerinize, yüreğinize sağlık...:)

56 dakika önce, Can SARICAN yazdı:

Murat hocam ne desem bilemedim. Hangi kelimeyi kullansam yetersiz kalacaktı. İnanın o buz saçaklarının altında ben de üşüdüm. Koşarak sınıfa girince sobanın başında içim ısındı. Herşeyde o kadar yaşanmışlık var ki... Bir medya çalışanı olarak o kadar yer gezdim ki ülkemizde... Çok değil 10 sene önce bile buna benzer derslikler gördüm doğu da. Çocukların o yetersizlikte okuma azmi... İnanın beni o günlere götürdünüz. Her detayıyla muhteşem bir çalışma olmuş. Tekrar ellerinize, yüreğinize sağlık...:)

Çok teşekkür ederim, projenin tasarım aşamasında gittiğim hemen her yerde, izlediğim filmlerde, gördüğüm fotoğraf ve videolarda okul ve sınıf detayları aradım. Mesela duvardaki Atatürk Köşesi tamamen 1938 yılında açılan ve şimdilerde müze yapılan ilk köy okulunun duvarından alınmadır. Yine, duvarlardaki gaz lambaları Mucize filminden ilhamla ortaya çıktı. Daha enteresan detaylar da var, bunları yakın çekim fotoğraflarla birlikte anlatmam daha uygun olur. Selamlar

4 saat önce, Levent Burak Kara yazdı:

Müthiş bir diorama olmus. Cagristirdigi hisleri ifade edemiyorum bile. 80 yıllara dondum ben de. TRT, Anadolu programları, secim kampanyaları... Kendi ilkokulumda bile hatirladigim bayrak ve flamalar var. Detaylar bu kadar kucuk ölçekte cok inandirici. Sobanin mentesesi, buz saçakları, dis duvardaki kerpiç kireç karisimi üstünde eskimiş Ataturk figürü, kapının ferforjeleri, cam macunları, sandalyenin döşemesi, gaz lambalari, catlamis kabarmış boyalar, coğrafi bölge haritası, kara tahta, kitap kalemler, sanki camı islenmiş Ataturk portresi. Boyle bir şey görmedim ben şimdiye kadar. Inanilmaz bir duygu firtinasiyla alip goturdunuz beni. Sizdeki sabri ve anadolu sevdasını tasavvur edemiyorum bile. 

Çok teşekkür ederim, ayrıca sizi tebrik ediyorum; gerçekten Anadolumuza büyük bir bağım, aidiyetim var. Demek ki çalışmaya bu yansımış. Çok memnun oldum.

Muazzam yorumlarıyla beni onurlandıran tüm arkadaşlara içten teşekkürler. Cep telefonumdan çekebildiğim kadarıyla bazı makro fotoğraflar.

Q5kDZjj.jpeg

40NAEQx.jpeg

SP7O3WY.jpeg

mBgGJrn.jpeg

ZkBregn.jpeg

h7HzSNt.jpeg

Balıkesir'in Balya ilçesine bağlı Akbaş kırsal mahallesinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk köy okulundaki duvarda yer alan Atatürk Köşesi

K4L5CN1.jpeg

Sınıf araştırması yaparken bir fotoğrafta rastladığım ve orijinal belgesini MEB Arşivlerinden çıkarttığımız Atatürk'ün 10. Yıl Nutku. Eminim çoğumuzun böyle bir nutuktan haberi yoktur. 

88Zrxme.jpeg

6Li1Jic.jpeg

WNQCfL1.jpeg 

RizRF4m.jpeg

pWZyjpa.jpeg

Dostum gerçekten çok güzel bir çalışma oldu , buradan da tebrik ederim . 
Hani modele ruhunuzu verin sevginizi katın derim hep , böyle bir sonuç çıkıyor işte 👍

Seni birden bir köşede saz çalarken canlandırdım aklımda 😊

47 dakika önce, Erhan Atalay yazdı:

Dostum gerçekten çok güzel bir çalışma oldu , buradan da tebrik ederim . 
Hani modele ruhunuzu verin sevginizi katın derim hep , böyle bir sonuç çıkıyor işte 👍

Seni birden bir köşede saz çalarken canlandırdım aklımda 😊

Çok sağol Erhancım 🙏 o yaşlarda sazım yoktu ama öğretmenimiz söyleyince sınıfta mandolinle türkü çalardım, tam isabet ettirdin yani 😀

On 30.09.2021 at 13:18, Bulut Solmaz yazdı:

SP7O3WY.jpeg

Bu resme özellikle bayıldım

1. ve 2. Sınıf  - 3. 4. 5 Sınıf...

Köy okullarının tam ruhunu yansıtmışsınız. Ellerinize sağlık.

Bu na bende hayran oldum, gerçi tamamına hayran olmamak elde değil.

1997' de Şırnak da bir karakol içinde tek derslikli bir sınıfta da buna benzer bir duruma kendi gözlerimle şahit olmuştum.

Çok emek var, çalışmanın kendisi kadar insana verdiği hissiyat muazzam.

Soba bacasının duvarla birleştiği yerdeki is bile düşünülmüş, Tebrik ederim.

Ellerinize emeklerinize sağlık.

Epeydir forumdan uzak kaldım iş güç derken model üretemesemde forumu uzaktan takip ediyordum. Fakat sizin çalışmanızı görünce bir yorum bırakmadan edemedim. Ben amatör bir modelci olsamda gerek internetten izledigimiz takip ettigimiz onlarca üst düzey model olmustur. Ama bu kadar etkilendigimi hatırlamıyorum. Çalışmanın ruhu bir yana, teknikler detay seviyesi gerçekçilik herşey muazzam gözüktü bana. Bazı nesneleri nasıl ürettiginizi hala anlayabilmiş değilim. Mesela Atatürk köşesinde panoya asılan fotoğrafları o ölçekte nasil yapiyorsunuz. Bilgisayardan o boyutta ayarlayip normal kağıda mı basıyorsunuz?Mesela o çaydanlık o masadaki su bardağı nasil bu kadar muazzam görünüyor ?

Ellerinize kollarınıza sağlık

11 saat önce, Alper Aktaş yazdı:

Epeydir forumdan uzak kaldım iş güç derken model üretemesemde forumu uzaktan takip ediyordum. Fakat sizin çalışmanızı görünce bir yorum bırakmadan edemedim. Ben amatör bir modelci olsamda gerek internetten izledigimiz takip ettigimiz onlarca üst düzey model olmustur. Ama bu kadar etkilendigimi hatırlamıyorum. Çalışmanın ruhu bir yana, teknikler detay seviyesi gerçekçilik herşey muazzam gözüktü bana. Bazı nesneleri nasıl ürettiginizi hala anlayabilmiş değilim. Mesela Atatürk köşesinde panoya asılan fotoğrafları o ölçekte nasil yapiyorsunuz. Bilgisayardan o boyutta ayarlayip normal kağıda mı basıyorsunuz?Mesela o çaydanlık o masadaki su bardağı nasil bu kadar muazzam görünüyor ?

Ellerinize kollarınıza sağlık

Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim 🙏 bu çalışma aralıklarla toplam 3 sene kadar sürdü. Aslında kendinize bitirmek için bir zaman sınırı koymadığınızda detayları zamana yayma şansınız da oluyor. Gaz lambaları, briket ve kiremitler gibi İçlerinde gerçekten çok zaman alan işler de böylece külfet olmaktan çıkabiliyor.

Atatürk köşesindeki fotoğrafları iyi bir lazer yazıcıda bastıktan sonra 6x büyüteçli gözlükle keserek tek tek panoya yapıştırdım. Sonra altlarından biraz da kıvırdım ki yapıştıkları belli olsun.
Aslında proje hala tam olarak bitmedi diyebilirim, bir öğrenci figürü ve bir kaç küçük detay üzerinde çalışıyorum.. tabi ne zamana biter Allah kerim 🙂