Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Şerif Sadık

1/76 | M40 G.M.C. |Revell| Şerif Sadık

Recommended Posts

Herkese merhabalar. Yine ucuz, basit bir kitle karşınızdayım :D Revell'in yeniden kutuladığı Matchbox kiti. Klasikleşmiş araçların kitlerinin yanında böyle biraz arka planda kalmış araçların modellerini de seviyorum. M40 Sherman şasisi üzerine yerleştirilmiş 155 mm topuyla aslında tam bir koca oğlan. 1/35'lik bir Tamiya kiti varmış, rafında yer olanlar için o daha ilgi çekici olacaktır. :)

Kit oldukça eski olmasına rağmen üzerindeki detaylar beni oldukça tatmin etti 76'lık bir kit için. Diorama yapmak isteyenler için bir de base çıkıyor kutudan. Ancak benim çok hoşuma gitmedi, aracı bitirdikten sonra kaldıracağım. Beğenmediğim tek yanı plastiği ve ağacı oldu. Plasik biraz sert ve kutudan 2 ağaç çıkıyordu. Parçalar ağaca çok sık yerleştirilmiş, parçaları tutan kısımlar çok kalındı, parçayı ağaçtan çıkarırken ekstra bir efor istiyor parçayı zedelememek için. Parça uyumu fena değil. Talimatlar kitapçığı renkli ve güzel basılmış, dekalleri daha uygulamadım ama problemli değil gibi görünüyor.

1192778-c-82217-67-720.jpg

_20210901_170958

_20210901_170901

_20210901_170839

_20210901_170821

Montajı bu şekilde tamamladım. Arkadaki rampa açılıp kapanabiliyor ama güzel tasarlamamışlar, yerinden çıkıyor. Ben yine tüm parçaları monte edip sonra boyamaya giriştim. Aslında küçük parçalar boyanıp monte edilebilir ama ben boyalı parçayı CA ile monte etmeyi hiç sevmediğim için paldır küldür tüm montajı tamamladım.

Boya da tamamlandı, fotolarda sanki olive grey rengi plastiğin kendi rengi gibi duruyor ama eskitme aşamalarında renk biraz kendini bulur diye düşünüyorum. Rengin çok monoton olduğunun farkındayım. Fırça ve akrilik boyalarla modülasyona girişemedim. Sonrasında yağlı boya ile bir şeyler deneyeceğim. Önde kocaman bir parmak izi var, silince geçti :).

1

DSC_0206

DSC_0209

DSC_0213

DSC_0214

On 09.09.2021 at 17:43, ismet güralp yazdı:

Kolay gelsin. Güzel görünüyor. Modülasyonlarla renk geçişleri ile daha iş var gibi. Kürdana bakınca detay seviyesi fena değil. İlerledikçe 76 ya ilgiyi artıracak bir model olacak. 

Teşekkür ederim abi. Aslında uğraşmak isteyen kkt, teller vs ile birkaç detay daha ekleyip şahane hale getirebilir ama bu hali ile bile ölçeğe göre yeterli detayları var.

On 09.09.2021 at 19:45, a.mümtaz yıldız yazdı:

hay maşallah 

baştan aşağı namluymuş :) 

Aynen abi. Bu ölçekte bile heybetini gizlemiyor 😁

On 10.09.2021 at 08:19, baki temel yazdı:

heygidininn matchbox ı;)kolay gelsin şerif.

Teşekkür ederim Baki abi.

On 10.09.2021 at 09:19, Erhan Atalay yazdı:

Renk tereddüt ettirdi gerçekten  ama daha yeni başlamış , bakalım neye dönüşecek 😀

kolay gelsin 

Bakalım neye dönüştüreceğim, ben de kestiremiyorum 😁 teşekkür ederim Erhan hocam.

21 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Eline sağlık. Şerif... Kolay gelsin.

Teşekkür ederim Bulut hocam. 👍

DSC_0033-01

DSC_0032-01

Hafta başı güncellemesi. Satin vernik + Decal + Satin vernik uygulandı. Makina yanımda değildi fotoğrafları cep telefonu ile çektim. Biraz kalite kötü oldu o yüzden.

Renkten korkuyordum ama sanki İsmet abinin bana kaç modeldir öğretmeye çalıştığı şeyi yanlışlıkla da olsa başardım sanırım.

"Rengi 1-2 ton açık at. Vernik ve eskitmeden sonra koyulaşacaktır." :)

16 saat önce, Şerif Sadık yazdı:

Renkten korkuyordum ama sanki İsmet abinin bana kaç modeldir öğretmeye çalıştığı şeyi yanlışlıkla da olsa başardım sanırım.

Sümme haşa ben kim öğretmek kim. Yol göstermeyi bile beceremem. 😂 sadece hala devam eden acemiliğimdeki modellerde yapamadıklarımı paylaşıyorum. Araştırdıkça modelciliğin dipsiz kuyu gibi olduğunu görürsün. Yeni teknikler, yeni ekipmanlar, yeni boyalar vb. Burda gönlümüze ve gözümüze elimizden geldiğince hoş gelecek bir şeyler üretmeye çalışıyoruz. Her zaman daha iyisi yapılabilir tabi. 

Şimdi gelelim kuru fasulyenin faydalarına😂😂😂.

Demon

1. Ön gölgeleme yapman iyi olurmuş. Olmadı dekal öncesi düz yerlerde açık ton uygulanabilirdi. 

2. Renk gene koyu kaçmış. yıkama eskitme mat vernik daha da karartacak

3. Benim de yaptığım hata alt rengi kapatayım diye fazla boya atmışsın ve namludaki keskin detaylar boya dolmuş. Hele 76-72 de boyayı çok cimri kullanmalısın. Araba modeli yapmıyoruz bırak boya biraz solgun görünsün. 

4. Modülasyona ağırlık ver artık. Tankın alt orta üst ve uç kısımlarında ton farklılıkları olmalı

5. Çekim halatı rengi siyah olmamalı diye düşünüyorum 

6. Namlu delik değil

10 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

çok daha iyi 👍👍👍

Evet bence de.😂 çaptan düşmüşsün  Blumaç çorbası kılıklı ehtiyar seni..

13 saat önce, Ahmet Eren İspir yazdı:

Yeşilin tonu şimdi çok güzel olmuş, elinize sağlık

10 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

çok daha iyi 👍👍👍

çok teşekkür ederim Ahmet hocam, Bulut hocam.

47 dakika önce, ismet güralp yazdı:

1. Ön gölgeleme yapman iyi olurmuş. Olmadı dekal öncesi düz yerlerde açık ton uygulanabilirdi. 

2. Renk gene koyu kaçmış. yıkama eskitme mat vernik daha da karartacak

3. Benim de yaptığım hata alt rengi kapatayım diye fazla boya atmışsın ve namludaki keskin detaylar boya dolmuş. Hele 76-72 de boyayı çok cimri kullanmalısın. Araba modeli yapmıyoruz bırak boya biraz solgun görünsün. 

4. Modülasyona ağırlık ver artık. Tankın alt orta üst ve uç kısımlarında ton farklılıkları olmalı

5. Çekim halatı rengi siyah olmamalı diye düşünüyorum 

6. Namlu delik değil

kalınlık konusunda haklısın abi. aslında üssteki mesajlardaki boyanın üstüne bir daha boya atmadım. verniği yeyince böyle koyulaştı kendine geldi. Ama vernik kalın geldi onun farkına ben de vardım :wacko:

belki yıkama biraz detayları toparlar diye ümit ediyorum. modülasyona da girişeceğim yağlı boya ile.

çekim halatı aslında siyah değildi, steel ile boyamıştım ama vernik altında o da kapkara oldu. aslında o da benim için muamma. bazı referans resimlerinde araçla aynı renkte görüyorum bazı fotoğraflarda hafif paslı çelik şeklinde. halatta hep bir ikilemde kalıyorum.

namlu?? :huh:

10 dakika önce, Şerif Sadık yazdı:

çekim halatı aslında siyah değildi, steel ile boyamıştım ama vernik altında o da kapkara oldu. aslında o da benim için muamma. bazı referans resimlerinde araçla aynı renkte görüyorum bazı fotoğraflarda hafif paslı çelik şeklinde. halatta hep bir ikilemde kalıyorum.

Üstünden kurşun kalemle bir daha geçersin. 

araç ile aynı renk olması normal. hatta buna kazma kürek vs de dahil. zaman içinde kullanıla kullanıla üstündeki renk çıkar. Ayrıca model yaparken kontras olsun diye farklı renk boyama tercih edilir.

Bir saat önce, ismet güralp yazdı:

Evet bence de.😂 çaptan düşmüşsün  Blumaç çorbası kılıklı ehtiyar seni..

Dur adam daha modele devam ediyor. gerekli işlemler aklında vardır. yazmıştı zaten şunu yapacağım bunu yapacağım diye. 

küçük ölçekte pek öyle fazla uğraşılması ipin ucunu kaçırtabiliyor. Ölçek zaten ufak olduğundan boya vernik çok olmasa bile fırça işin içine girince yumuşak bir yüzey köşeler oluşturuyor. 

Len namlucu başı... topu sana attık ta abartma sende... namlu daha ne kadar delünk olabilir... Namlu delik ama yivi yok de bari... 

22 dakika önce, Şerif Sadık yazdı:

namlu?? :huh:

Bakma sen bu mendebur tospağaya... şaka yapmış. (Deli deliyi anlarmış :))

Adam safi zarar... fasulyeleri iyi kaynatmamış, fena gaz yapar. Tamamen suikast amaçlı...