Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

y a m a n a y d ı n

1/35 │ T34-122 SPG │ Accurate Armour │ Yaman AYDIN

Recommended Posts

Selamlar,

Kısa bir aradan sonra bol dökülmeli, paslı, tozlu bir araç yapmak istedim ki gözüme T-34-122 denk geldi .. Mısırların T-34 ile D-30 Topçu bataryasını birleştirme çabası sonrasında ortaya çıkan, İsrail ile savaşlarında ('73) kullanmak için saha sürdükleri pek ihtişamlı kuleye sahip tankımız.  

t-34_122_egypt_02_of_53.jpg

RFM bu modeli çıkardı ama tabiki en güzel maket stoktaki maket ondan antika sayılacak Dragon T-34 kiti ile Accurate Armour T34-122 SPG Conv. kitini bir araya getirmeye niyetlendim.. Miniart T-34/85 "Sea Star" teker seti de aldım yolda kısmetse onuda projeye dahil ediyor olucam. Bu araçlardan sadece 2 adet günümüze kadar gelmiş sanırım biri Amerika'da diğeri de İsveç'te. Referanslarda US'de olanın T-55 tarzı sea star tekerleri varken isveç'teki baya karışık düz T-34 ile spider web tekeri karıştırmışlar..

51361409204_e1ea7e6371_o.jpg

51362028474_384dcf96ff_o.jpg

ooo alengirli bir proje daha yolda. Tam seyirlik.

Bu sıcaklarda tezgaha oturmak iyi cesaret doğrusu :) Ben boya atmaya korkuyorum. Detay açarken bile şapır şapır terliyorum :D büyüteçli gözlükten akıyor....

giphy.gif

şu smet bodrum diplerinde ne etsin...

Bende takipteyim :)

19 saat önce, ismet güralp yazdı:

Kolay gelsin . Seyirlik komplike modeller gelince başka keyifli oluyor. Takipteyim Yaman Hocam. 

Çok teşekkürler Üstad :) Ara vermiştik araya biraz daha eski püskü bişiler olsun istedim ..

8 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

ooo alengirli bir proje daha yolda. Tam seyirlik.

Bu sıcaklarda tezgaha oturmak iyi cesaret doğrusu :) Ben boya atmaya korkuyorum. Detay açarken bile şapır şapır terliyorum :D büyüteçli gözlükten akıyor....

giphy.gif

şu smet bodrum diplerinde ne etsin...

Bende takipteyim :)

Çok sağol Bulut hocam :D Bugün itibari ile Istanbul'da soğuk esen rüzgarlar başladı .. 

On 06.08.2021 at 22:13, y a m a n a y d ı n yazdı:

RFM bu modeli çıkardı ama tabiki en güzel maket stoktaki maket ondan antika sayılacak Dragon T-34 kiti ile Accurate Armour T34-122 SPG Conv. kitini bir araya getirmeye niyetlendim.. Miniart T-34/85 "Sea Star" teker seti de aldım yolda kısmetse onuda projeye dahil ediyor olucam. Bu araçlardan sadece 2 adet günümüze kadar gelmiş sanırım biri Amerika'da diğeri de İsveç'te. Referanslarda US'de olanın T-55 tarzı sea star tekerleri varken isveç'teki baya karışık düz T-34 ile spider web tekeri karıştırmışlar..

Maket firmaları böyle süprizler yapıyor. Eldekini yapmak çok güzel.

Ben de bir tane short-run uçak kiti var. Bakalım biri yeni kit çıkartmadan önce yapabilecek miyim.

On 07.08.2021 at 18:23, Umut Can Aydın yazdı:

Kolay gelsin

Teşekkürler

On 08.08.2021 at 00:03, Koray Fenman yazdı:

Maket firmaları böyle süprizler yapıyor. Eldekini yapmak çok güzel.

Ben de bir tane short-run uçak kiti var. Bakalım biri yeni kit çıkartmadan önce yapabilecek miyim.

Aynen öyle sürpriz yapıyorlar hem de pandemi ile yaptıkları ek zamlar ile beraber garaj kitleri ile yarışır oldular .. Kolay gelsin 

On 09.08.2021 at 10:27, Viktor Gorelov yazdı:

Kolay gelsin

Teşekkürler

13 saat önce, y a m a n a y d ı n yazdı:

Miniart T-34 Starfish teker ve Friul palet ile tamamlandı..  

51366048087_a80f80e8a7_o.jpg%5B

51369990039_581858f061_o.jpg

51369610568_6308e7c85c_o.jpg

Yaman Hocam alemsin. Şu devasa palet işini 3 kare tek cümle ile geçmişsin. Goygoycubaşı Blue-tooth hazretleriyle bana kalsa her palet dişine 4 sayfa konu çıkartırdık vallahulazim. 😂😂😂

Mis gibi imalat oluyor. Tekrar kolay gelsin.

18 dakika önce, ismet güralp yazdı:

Yaman Hocam alemsin. Şu devasa palet işini 3 kare tek cümle ile geçmişsin. Goygoycubaşı Blue-tooth hazretleriyle bana kalsa her palet dişine 4 sayfa konu çıkartırdık vallahulazim. 😂😂😂

Mis gibi imalat oluyor. Tekrar kolay gelsin.

Çok sağol İsmet hocam, geçen aklıma geldi şu M88'deki ürün yerleştirme olayı 😂  ama işte forumu istenilen mutluluk seviyesine çıkarıyorsunuz, maket yapmanın yanında, yorumlarınız ile daha bi keyfili :D:D 

3 saat önce, ismet güralp yazdı:

Goygoycubaşı Blue-tooth hazretleriyle bana kalsa her palet dişine 4 sayfa konu çıkartırdık vallahulazim.

He valla ben başlardım şuradan deldim. Matkabın ucu 0,5mm içinden 4 tane çapak çıktı, 333 tane bakla vardı. Baklanın üstüne  sarımsaklı yoğurt döktüm diye yazar dururdum :D 

Smet de ha... ne... sarımsak mı severim, bahçeye ektim diye başlardı :D:D 

Çok iyi oluyor valla....

Şu metal paletlerin tadını başkası da vermiyor. Yorucu morucu ama sonuç mükemmel. sarkmalara bak...

On 11.08.2021 at 11:43, Bulut Solmaz yazdı:

He valla ben başlardım şuradan deldim. Matkabın ucu 0,5mm içinden 4 tane çapak çıktı, 333 tane bakla vardı. Baklanın üstüne  sarımsaklı yoğurt döktüm diye yazar dururdum :D 

Smet de ha... ne... sarımsak mı severim, bahçeye ektim diye başlardı :D:D 

Çok iyi oluyor valla....

Şu metal paletlerin tadını başkası da vermiyor. Yorucu morucu ama sonuç mükemmel. sarkmalara bak...

Bulut hocam teşekkürler :D 

Astar olarak tamiya fine grey, paletlerede ammo nun burnishing fluid kullandım (sonuç çok güzel ama kullanılan miktar ve f/p dengesi gerek var mı diye sorgulatıyor... sirkede bekletsek bir kaç gün aynı sonuç olmaz mıydı ?? :D )

51375605803_25894b41cc_o.jpg

51376267192_0750c428b0_o.jpg

51377263198_0427517fc5_o.jpg

Siyah gölgeleri yapıyım, her ne kadar kat kat boya gelecek olsa da dedim ve bu sefer surface kullandım sanırım levelling thinneri fazla kaçırdım neyse yeterli sonuç oldu.. Asıl tamiya veya mr.hobby boyaları dışına çıkmak istedim bu sefer; ammo güzel kapattı beğendim, vallejo surface başta korkuttu ama sonuç fena değil.. Chipping fluid ı uygulamadan önce genelde mat vernik uygulayan oluyor ben de bu sefer alttaki boyayı korumak için tek ince bir kat uygulamadım ..

51377055936_ccee6a151b_o.jpg

51378078595_772e21acce_o.jpg

51377086391_5a21da8ebb_o.jpg

51378138065_a21ce86f44_o.jpg

51377892484_0b94d58703_o.jpg

37 dakika önce, y a m a n a y d ı n yazdı:

Astar olarak tamiya fine grey, paletlerede ammo nun burnishing fluid kullandım (sonuç çok güzel ama kullanılan miktar ve f/p dengesi gerek var mı diye sorgulatıyor... sirkede bekletsek bir kaç gün aynı sonuç olmaz mıydı ?? :D )

Demircilerin de kullandığı bir metal karartma sıvısı var. Denemedim ama sanırım aynı işi görebilir. Daha önce işim olmadığından fiyatına bakmadım. Daha ucuz olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=MpDWYJEsIk0&ab_channel=NetKimya

nette yeni moda metal bıçak, balta vs işi yapanlar var. onlar kullanıyor.

On 14.08.2021 at 12:56, Bulut Solmaz yazdı:

Demircilerin de kullandığı bir metal karartma sıvısı var. Denemedim ama sanırım aynı işi görebilir. Daha önce işim olmadığından fiyatına bakmadım. Daha ucuz olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=MpDWYJEsIk0&ab_channel=NetKimya

nette yeni moda metal bıçak, balta vs işi yapanlar var. onlar kullanıyor.

Çok teşekkür ederim ben başladım bu işi araştırmaya sonuçlar ile geleceğim :D 

Before (Vallejo üzdün beni vallejo :) eskiden bu iş çok kolaydı vallejo bir şekilde chipping fluid ile uyum sağlayamadı, jel jel olup kabardı ondan dökülmelerde aşırıya kaçmak zorunda kaldım..)

51377530363_527f4670ed_o.jpg

51377526461_6138b5573a_o.jpg

51377916023_21dbf94734_o.jpg

After (Sabaha karşı 2'de içime sinmeyip, aklıma takıldı, sonra olanlar oldu :D )

51379389713_19c51e9038_o.jpg

ooo üzüldüm.

Eskiden direkt saç spreyi kullanıyordum. Kontrolü zor olduğundan belki daha kontrollüdür diye bende Chipping medium aldım ama saç spreyinden daha kontrollü değildi doğrusu. Hep istediğimden daha fazla dökülme yaptım. Genelde senin de yaptığın gibi bir kısmını sonradan kapatmak zorunda kaldım.

Sırf tecrübe edineyim diye gerekli gereksiz yerde tekniği denedim. Defalarca boya söktüm filan.

Ben işin doğası olarak kabul edip arkasından yeniden boyayacağımı düşünerek hareket ediyorum. 

Vallejo chipping bana koyu geliyor. Çok koyu kıvamlı da olduğundan pütürlü pütürlü (damlacıklı) atıyor. David amuca (Night Shift) bu yüzden iki kat atın diyor. ben iki kat atsam da o pütürlü durumdan kurtulamadım :( 0,3mm küçük geliyor (0,5 de yapmam lazım ama denemedim). bende su ile inceltmeyi veya fırça ile sürmeyi denedim.  İki yöntem de (BANA GÖRE) direkt AB dan atmaktan çok daha iyi sonuç verdi. David emmi nasıl ediyor merak ediyorum doğrusu.

Vallejo (chipping medium) su ile inceltmeyi önermiyor ama dediğim gibi mantıksız ama su ile inceltmeyi sevdim.

İşin tuhafı yanlış görmüyorsam, senin attığın ikinci kapatma katı kabarma yapmış. ben o sorunla karşılaşmadım. (sökülen boyanın gözden kaçan biriken partikülleri  dışında)

Can sıkıcı bir durum :( 

Bir saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

ooo üzüldüm.

Eskiden direkt saç spreyi kullanıyordum. Kontrolü zor olduğundan belki daha kontrollüdür diye bende Chipping medium aldım ama saç spreyinden daha kontrollü değildi doğrusu. Hep istediğimden daha fazla dökülme yaptım. Genelde senin de yaptığın gibi bir kısmını sonradan kapatmak zorunda kaldım.

Sırf tecrübe edineyim diye gerekli gereksiz yerde tekniği denedim. Defalarca boya söktüm filan.

Ben işin doğası olarak kabul edip arkasından yeniden boyayacağımı düşünerek hareket ediyorum. 

Vallejo chipping bana koyu geliyor. Çok koyu kıvamlı da olduğundan pütürlü pütürlü (damlacıklı) atıyor. David amuca (Night Shift) bu yüzden iki kat atın diyor. ben iki kat atsam da o pütürlü durumdan kurtulamadım :( 0,3mm küçük geliyor (0,5 de yapmam lazım ama denemedim). bende su ile inceltmeyi veya fırça ile sürmeyi denedim.  İki yöntem de (BANA GÖRE) direkt AB dan atmaktan çok daha iyi sonuç verdi. David emmi nasıl ediyor merak ediyorum doğrusu.

Vallejo su ile inceltmeyi önermiyor ama dediğim gibi mantıksız ama su ile inceltmeyi sevdim.

İşin tuhafı yanlış görmüyorsam, senin attığın ikinci kapatma katı kabarma yapmış. ben o sorunla karşılaşmadım. (sökülen boyanın gözden kaçan biriken partikülleri  dışında)

Can sıkıcı bir durum :( 

Sorma Bulut hocam ben de biraz üzüldüm ama iyi deneyim oldu.. Bu arada son attığım kat üzerinden tabii motivasyonum yerine gelirse düzeltme işlerine başlayıp yağdı, pasdı, tozdu ile yani hataların üstüne toz pigment atıcam :D 

Eskiden hep saç spreyi kullanırdım bende aslında ve memnundum, bu arada bu kabarma 2. kat chipping medium ile oldu. Acaba araları sıcak tuttum belki de katlar arasında hızlı davrandım ondan da olmuş olabilir biraz karıştı işler :ph34r: Vallejo yu inceltmek için mr hobby levelling thinner de kullandım; kahverengi 'nde güzel sonuç verdi. Çöl rengi için Desert sand ammo'nun boyası ile 2 deneme yaptım levelling thinner ve şişeden olduğu gibi (model air e benzer) tinersiz :)  Her ikisi de oldu ama tinersiz uygulamada de biraz basıncı yükseltmek gerekti..İlk denemedeki vallejo panzerace yeşil bitirdi beni :) 

Son fotodaki camo rengini elimdeki Tamiya'nın 4 farklı yeşil (transparent bile var içerisinde) ile pastel rengi yakalamaya çalıştım ; gözünü seveyim bir saniye bile beni üzmedi. Neyse Vallejo'ya alışmak benim için biraz daha sürecek :D 

Bir sonraki modelde fırrsat olursa aynı chipping medium ile tamiya üstüne tamiya boya ile denicem ama..

15 dakika önce, y a m a n a y d ı n yazdı:

Vallejo yu inceltmek için mr hobby levelling thinner de kullandım; kahverengi 'nde güzel sonuç verdi.

Hadi ya.. Etikileşime girdi mi? Ben Vallejo boyanın Leveling Tiner ile incelmeyeceğini düşünürdüm. İyi de oldu demişsin. Benim de Denemem lazım...

15 dakika önce, y a m a n a y d ı n yazdı:

Neyse Vallejo'ya alışmak benim için biraz daha sürecek

çok fazla Vallejo boyam var. Fırçada sevdiğimden aldım bolca. Ama AB'da Vallejodan hoşlanmıyorum. Arada kullanmak için zorluyorum ama zevk vermiyor. özellikle boya sonrası temizlemede tam gıcık oluyorum...

On 17.08.2021 at 13:29, Bulut Solmaz yazdı:

Hadi ya.. Etikileşime girdi mi? Ben Vallejo boyanın Leveling Tiner ile incelmeyeceğini düşünürdüm. İyi de oldu demişsin. Benim de Denemem lazım...

Şans da yanımızda olursa ne güzel olur.. Denemelere devam :D Etkileşime girdi de şimdi aradan zaman geçmiş hatırlayamadım ya tam :ph34r: Dede gibi neyi neyle karıştırdığımı mı unuttum :D