Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Levent Burak Kara

Suriye savaşı Turk F-16lar

Recommended Posts

Selamlar. THK'lerinin Suriye gerginliği surecinde Suriye ve Rusya hava kuvvetlerinden yanilmiyorsam 1 helikopter (Mi-17) ve 2 uçak dusurdu (Mig-23, Su-24). Mi-17'yi düşüren F-16mizla ilgili bir kaç resim buldum sayılır.

Mig-23'u ve Su-24 'u düşüren F-16larimiz hakkında bilgi arıyorum. Eğer gerekli bilgileri ve dekalleri bulabilirsem 1/48 modellemek istiyorum.

Mig-23 hakkında bir tatbikatta cekilen kill marki ve ucagin seri no'sunu buldum (91-008). Ancak olay sırasında 182. filo mu yoksa 192. filo mu, mühimmatları, ve ucagin genel durumu hakkında detayları bulabilmiş degilim. 

Mig-kill-TuAF-F-16-close-up.jpg

ae88bf5ce0fc869420ac389f26a00678.jpg

Ayrıca, ozellikle Su-24 olayı oldukça belirsiz gördüğüm kadarıyla. Bir 182. filo atifi gordum ama diger detayları bulamadım. Su-24 Ruslara ait oldugundan midir bilmiyorum ama herhangi bir yerde bir Su-24 kill mark fotosu, veya ucagimizin diler detaylarını bulamadım mesela. 

Bu iki F-16miz ve olay sırasındaki mühimmatları, 1/48 dekal seçenekleri, pilot isimleri vs hakkında detaylı bilgi ve resim barındıran kaynaklar bulmak mümkün mu? 

Şimdiden cok teşekkür ediyorum. 

Merhabalar  ilk Suriye Hava Kuv. ait Mi-17 yi vuran uçak 92-0005 (13 eylül 2013), Suriye Mig-23 ünü vuran uçak 91-0008(23 mart 2014)  Eğer yanlış bilmiyorsam bu iki uçak da vurdukları sırada 182.Atmaca filoda görev yapıyorlar.İkİ  uçağada kill mark çizilip sonradan siliniyor.ayrıca görev esnasında rus su-24 ünü vuran 90-0006 nın atmaca filodaki kuyruk şeması bu uçaklarda da bulunuyor düz renk atmaca, kırmızı beyaz şerit.

Rus Su-24 ü nü vuran uçak da yine yanlış bilmiyorsam İncirlikten kalkan 192.Filoya bağlı 90-0006 kill mark çizildiğimi bilmiyorum.

En son olaylarda 2 Suriye Su-24 ünü vuran uçak 93-0675 Yine incirlikten kalkan 152.Akıncı filoya bağlı güncel kuyruk logolu sınırı geçmedenyaklaşık  40-45 km mesafeden 3 adet aim-120 atışı ile 3 uçak isabet alıp 1 i hasarlı üsse döndü diye biliyorum.3. Aim-120 yi wing man ateşlemeiş olabilir ama düşen uçakları 93-0675 vurdu diye biliyorum.Bu olayda da uçağa kill mark çizilmedi sanırım.

Birde bu olaydan 1 gün sonra yine Suriye L-39 Albatrosu düşürüldü onun kuyruk numarasını bilmiyorum ama sanırım oda 152.Akıncı filoya bağlı 

Bu uçakların hepsi CAP(combat air patrol) uçtukları için büyük ihtimalle 4xaim-120 2x aim-9(daha yüksek ihtimalle), 2x aim-120 4xaim-9 veya 6x aim-120 ile yüklü olabilirler tabi drop tanklarla beraber.

Mi-17 Killer 92-0005

92-0005-2075991153 25369434419_65e28e0bed_b

Mig-23 killer 91-0008

561797

2015827224020_p41

Su-24 Killer 90-0006 192.Filo

15158728099_82c547b709_b 1244345_11

2 Suriye Su-24 ü vuran 152.Filo Akıncı 93-0675

indir

93-0675

Merhabalar,

182 atmaca uçakları, o dönemlerde 1 ve 9 nolu istasyonlarda, 1 adet aim 9, 1 adet aim 120 konfugurasyonu ile uçtular. Cap görevleri bu şekilde icra edildi. 152 filo Adanaya kaydırıldı. Onlar da genel olarak 1ve 9 da amraam, 2 ve 8 de sidewinder yükü ile uçtular. 

Rus uçağının vurulması, Suriye bölgesi cap uçuşlarının 8. Üsten 9. Üsse devrini müteakip gerçekleşti. Kaplan filo tayyaresi, link 16 ile görmeden atış gerçekleştirdi. Hedef belirmeleyi hik uçağımız yaptı. Kesin olmamakla beraber, kaplan tayyaresinin, Balıkesirden adanaya intikal halinde iken atış yaptığı yönünde bilgiler mevcut. Kesin diyemiyorum zira bu olay darbe girişimi sonrası mahkemelere taşındı. Gizlilik kararı olması ve ortalıkta cok fazla kirli ve teyitsiz bilgi olmasi sebebi ile kesin konuşamıyorum

Referans ihtiyacın olursa lütfen bildir,

Kolay gelsin 

8 saat önce, Erkan AKMAN yazdı:

Merhabalar,

182 atmaca uçakları, o dönemlerde 1 ve 9 nolu istasyonlarda, 1 adet aim 9, 1 adet aim 120 konfugurasyonu ile uçtular. Cap görevleri bu şekilde icra edildi. 152 filo Adanaya kaydırıldı. Onlar da genel olarak 1ve 9 da amraam, 2 ve 8 de sidewinder yükü ile uçtular. 

Rus uçağının vurulması, Suriye bölgesi cap uçuşlarının 8. Üsten 9. Üsse devrini müteakip gerçekleşti. Kaplan filo tayyaresi, link 16 ile görmeden atış gerçekleştirdi. Hedef belirmeleyi hik uçağımız yaptı. Kesin olmamakla beraber, kaplan tayyaresinin, Balıkesirden adanaya intikal halinde iken atış yaptığı yönünde bilgiler mevcut. Kesin diyemiyorum zira bu olay darbe girişimi sonrası mahkemelere taşındı. Gizlilik kararı olması ve ortalıkta cok fazla kirli ve teyitsiz bilgi olmasi sebebi ile kesin konuşamıyorum

Referans ihtiyacın olursa lütfen bildir,

Kolay gelsin 

Erkan abi link16 lı atış Suriye Su-24 leri ve L-39 un dada oldumu acaba ? 

1 saat önce, Burak Bedir yazdı:

Burak merhaba,

Aslında bu konuyu en iyi Cem Doğut bilir. Okuyup cevap yazacağını düşünüyorum. Benim bildiğim 3 su-24 e, 2 uçak ve link 16 ile atış yapıldı. 

Kolay gelsin

Selamlar. Bu bilgiler icin cok teşekkür ediyorum hepinize. Cevaplarinizi okuduktan sonra farkettim ki 2020 Suriye Su-24'lerinin vurulusundan haberim yoktu hic. Simdi onu da arastiriyorum. 182, 192, 152 hepsi karisti simdi. Ornegin 182. filo'da olan bir F-16 simdi 152. filo'da, ama 152. filo ayrıca 2020'de bir Su-24 dusurmus. Biraz okumam lazım olayları, filoları, ve atislari yapan F-16'larimizi netleştirmek icin.  Bir google doc yapıp paylaşırsam belki crowd-source yapabiliriz bilgileri beraber toplamak icin. 

On 02.08.2021 at 04:54, Burak Bedir yazdı:

Birde bu olaydan 1 gün sonra yine Suriye L-39 Albatrosu düşürüldü onun kuyruk numarasını bilmiyorum ama sanırım oda 152.Akıncı filoya bağlı 

Kuyruk numarası 93-0677

Bu uçakların hepsi CAP(combat air patrol) uçtukları için büyük ihtimalle 4xaim-120 2x aim-9(daha yüksek ihtimalle), 2x aim-120 4xaim-9 veya 6x aim-120 ile yüklü olabilirler tabi drop tanklarla beraber.

CAP sırasında 4 füze (2 AIM-120 + 2 AIM-9) + iki drop tank ile uçuluyor. Ekteki uçak gibi.

Rus Su-24 ü nü vuran uçak da yine yanlış bilmiyorsam İncirlikten kalkan 192.Filoya bağlı 90-0006 kill mark çizildiğimi bilmiyorum.

Bildiğim kadarıyla kill mark çizilmedi.

11 saat önce, Burak Bedir yazdı:

Link-16 mevzusu sağ olsun bir arkadaşın bunu yazması sonucu yayıldı. O zaman HİK'te uçan pilota sorduğumda böyle bir durumun olmadığını söylemişti. Pek bir mantığı da yok. F-16'nın radarı o mesafeden atış yapmak için yeterli. Bizimkilerin pusu kurduğuna dair yazılıp çizildi ama o da anlamsız. Biz nasıl Suriye içlerini radar ile kontrol ediyorsak Suriye'de (Ruslar marifeti ile) bizim uçakları görüyorlar. CAP tutulan bölgeler sınırdan çok içeride değil. Orada olduklarını biliyorlar, zaten habire kilitte atıyorlar. Atış beklememiş olabilirler ama uçakları görmediler pek mantıklı değil. 

Bunun dışında yukarıda yazılan filo ve kuyruk numaraları bendeki bilgiler ile aynı.

EhVsN_4XYAAW4j1?format=jpg&name=large

Cok teşekkürler.

Kaynak bulamadigim icin bu basligi acmistim ve yazdiklariniz cok yararli oldu. Butun bu bilgileri bir çatı altında toplamak icin su formu hazırladım:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1y-2p9xYd9KWpSAtNSblx6pWrNkRHA26wiuGFn9tdWl0/edit?usp=sharing

Linke erişebilen herkes edit edebilir. Eğer mumkunse bilgileri teyit edip eksik kisimlar hakkında bilginiz varsa o formu doldurabilirseniz cok iyi olur. Tabi paylaşabileceğiniz resim linkleri de varsa sahane. Ben kendi adıma bunu daha sonra PDFleyecegim, ama bu linki canlı tutacağım diler ilgilenen herkes icin.  

52 dakika önce, Levent Burak Kara yazdı:

Cok teşekkürler.

Kaynak bulamadigim icin bu basligi acmistim ve yazdiklariniz cok yararli oldu. Butun bu bilgileri bir çatı altında toplamak icin su formu hazırladım:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1y-2p9xYd9KWpSAtNSblx6pWrNkRHA26wiuGFn9tdWl0/edit?usp=sharing

Linke erişebilen herkes edit edebilir. Eğer mumkunse bilgileri teyit edip eksik kisimlar hakkında bilginiz varsa o formu doldurabilirseniz cok iyi olur. Tabi paylaşabileceğiniz resim linkleri de varsa sahane. Ben kendi adıma bunu daha sonra PDFleyecegim, ama bu linki canlı tutacağım diler ilgilenen herkes icin.  

e-postanı kontrol eder misin ?
Selamlar...

10 saat önce, Levent Burak Kara yazdı:

Cok teşekkürler.

Merhaba, güzel fikir. Ben ilk düzeltmeyi yaptım.

Bir saat önce, Cem Doğut yazdı:

Mavi kuyruk için bu set kullanılabilir.

o8lcT.jpg

bu setten var, kırmızı ve mavi. Hatta kırmızısının dekalinin ilk partisi yanlış baskı idi. bir sol bir sağ yerine iki sağ vardı. Allah'ım ne haya kırıklığı yaşamıştık o zaman :D:D

Cem hocam, senin stok da fena yalnız, gözümden kaçmıyor B)