Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Ahmet Eren İspir

1/72 | T-34/85 | Dragon | Ahmet Eren İspir

Recommended Posts

Eline sağlık ?

yaptığın ışıklandırma model tek renk olsaydı çok iyi duracakmış , beyaz kamuflaj sonrası etkisi de çok kalmamış .. Ama sonuç çok iyi ? 

Dragon eski mirasını yiyor , yeni kitleri maalesef felaket (bu eski bir kitin tekrar kutulaması da olabilir) 

tekerlekler mesela.. Tekerlekler  ile ilgili geniş bir makale hazırlığım olacak , Dragon kitinin çok kötü olduğunu gördük .. delikleri açmamış .. 

aşağıda makaleye yönelik bir fotoğraf var ..001(817).jpg

Eskimiş Revell kalıbı bile daha iyi ..

Ds track kolay şekle giren yumuşak bir malzeme ama istemediğin her tür şekle de girecek bir malzeme.. sert plastik daha iyi anlaşılan .. 

Daha ne olsun..... Gayet güzel olmuş. Vinil paleti de yerine gayet güzel sokmuşsun.

Şu gevşek halinden.

51290982160_803a8ee91c_b.jpg

Şu tam oturma hali çok iyi.

51290973885_e1cbf4e539_b.jpg

72 ölçekte eskitmeyi, akıntıyı vs  abartmamak lazım. gayet iyi olmuş. 

Zenithal ışıklandırma gayet güzel çalışmış. 

Ben kış kamuflajını merak ettim. son atılan parkak vernikten sonra bir saç spryi veya banzeri üründen bahsetmemişsin ama beyazı bir şekilde kazımışsın. Nasıl yaptın?

En sonra bir clear red ile de filter'mı attın?

Tek eleştireceğim tomruk olmuş. Gözleri şehla gözüküyor!!!! yok onu Baky abinin figürlerine söylüyorduk :D:D Yüzeyi çok düz olmuş. Benim kanım, sen onu öyle bırakmazsın. Muhtemelen biraz zımpara ile doku verdin ama yıkamada belli olmamış. 

Belki düz yüzeylere çoooook azzzz toz tortusu filan olabilirmiş. belki oda.

Ellerine sağlık.. Çok şugar olmuş. 

Eline sağlık Ahmet Hocam,

Bu yavrukuş ile ilgili görüşlerime geçmeden önce Tiger-1 ile ilgili heyecanlandığımı söyleyeyim. Kaynak detayları, metal namlu vs derken çok güzel bişey çıkacağı belli. Ben de geçen yıl Tamiya'nın bu kitini yapmıştım. RyeField'ın ayrı baklalı bir palet seti var ve bu kite eldiven gibi oturuyor. Vinil paletten memnun değilseniz onu tavsiye ederim.

rfmrm5002__19981.1612228268.jpg?c=1

Gelelim T-34'e;

Kutudan çıktığı gibi yapıldığı göz önüne alındığında tam olarak kitaplara geçecek bir 1/72 çalışma olmuş. Zenith tarzı renk modülasyonu kesinlikle çok başarılı. Yine aynı şekilde chipping ve weathering işlemleri de gayet iyi olmuş. Belki yeşil üzerine atılan beyaz da modülasyona uğratılabilirdi yada filtreler ile yer yer koyulaştırılıp yeşil halindeki modülasyona uyumlu hale getirilebilirdi.

Yapısal olarak anten biraz kalın geldi, o biraz daha ince bişeylerden yapılabilirdi. Yandaki kütük ve ön kısımdaki palet detaysız olduğu için tankın geri kalanına göre biraz sırıtıyor. Ama kutudan çıktığı gibi yapıldığı için bu konuda pek bişey söyleyemeyiz :D

Diğer objelerle çekilen fotoları çarpıcı. Onları görmesem 35 ölçek diyebilirdim. Genel olarak çok beğendim :wub:

Ellerinize sağlık pek güzel olmuş:)

Yeşil tonlamaları çok iyi hakikaten. Çamur dokusuna bayıldım. Belki arka-ön ve yanlara biraz daha sıçrayabilirmiş. Kütük birazcık yapay geldi gözüme. Belki dışardan ince ağaç dalları araklanıp kullanılabilir :) Birde çok ince dikiş ipi tarzı bir şeyle veya ince bakır telle kulplara bağlanabilirdi. 

Yalnız şu GAPLAN nasıl bitecek merak ettim. Çok güzel işçilik var üzerinde :wub:

T-34 çok güzel olmuş. Ek detay kiti olmadan 1/72 bir kit çok güzel detaylandırılmış ve ışıklandırılmış.

Vinil paletler malesef söylediğiniz gibi, Metal paletlerde kitlerden daha pahalı oldu. Workable diye satılan plastik bakla paletler var miniart ın panzer 4 için ürettiğini kullanmıştım gerçekten iş görüyor, eğer tiger için varsa kaçırmayın derim. Afv club ın 100 lira civarı güzel vinil paletleri var ona da bakabilirsiniz.

T-34 ü çok beğendim. 1/72 yi denizaltı değilse hayatta eve sokmam ama yaptığınız t-34 biraz fikrimi sorgulattı.

On 7/5/2021 at 08:46, Şerif Sadık yazdı:

Ahmet hocam eline sağlık. Kendi tecrübemden sonra gözüm gönlüm açıldı  :) temel işlemlere dikkat edince model kendiliğinden sınıf atlıyor.

Çok teşekkürler. Öyle demeyin siz ve Ali beyin T-34/85lerini forumda görünce benim de canım çekti, bu tankı yapmama vesile oldu  :) 

On 7/5/2021 at 09:29, ismet güralp yazdı:

Eline emeğine sağlık Ahmet Hocam. Renk ve tonlamalar çok güzel. 35 ilk Tiger da heyula gibi bir şey olacak. 

Teşekkür ederim, hobiye başladığımda ilk yaptığım tank Tiger'dı arada 3 tane daha yaptım ama hala doyamadım, bunun harici iki tane daha bekliyor yapılmayı :) 

On 7/5/2021 at 09:41, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Elinize sağlık çok güzel, kendime güvensem ben de 72 ölçekte bir deneme yapmak istiyorum ama yaptığım oyuncak olup çıkacak diye korkuyorum ☺️

Teşekkür ederim, bence korkmanızı gerektirecek bir durum yok, belki de asıl keyif alacağınız maketler küçük ölçekli olanlar olacak, denemezseniz bilemeyiz :) 

On 7/5/2021 at 11:49, Erhan Atalay yazdı:

Eline sağlık ?

yaptığın ışıklandırma model tek renk olsaydı çok iyi duracakmış , beyaz kamuflaj sonrası etkisi de çok kalmamış .. Ama sonuç çok iyi ? 

Dragon eski mirasını yiyor , yeni kitleri maalesef felaket (bu eski bir kitin tekrar kutulaması da olabilir) 

tekerlekler mesela.. Tekerlekler  ile ilgili geniş bir makale hazırlığım olacak , Dragon kitinin çok kötü olduğunu gördük .. delikleri açmamış .. 

aşağıda makaleye yönelik bir fotoğraf var ..001(817).jpg

Eskimiş Revell kalıbı bile daha iyi ..

Ds track kolay şekle giren yumuşak bir malzeme ama istemediğin her tür şekle de girecek bir malzeme.. sert plastik daha iyi anlaşılan .. 

Teşekkürler Erhan abim, dediklerine katılıyorum bence dragonun bu kitleri üretimde tutması marka değerini zedeleyen hareketler. Şimdi yeni kalıp 72ler üretmeye başladılar ama daha elime geçmediği için yorum yapamıyorum, Tiger 131i ön sipariş verdim, kit güzel gözüküyor ama yine DS track var o yüzden 3D palet de düşünüyorum onun için.

Renk ışıklandırmasından sonra beyaz atınca etkisini gizledi ama çıplak gözle bakınca yine de beyazın altına düz yeşil atılmadığı belli oluyor, zaten asıl amacım Tiger'da yapacağım zenithal öncesi pratik yapmak olduğu için şimdilik beni de tatmin etti.

Revell ve Zvezda ile Dragon'un kullandığı tekerler farklı tipte aslında,

Revelldeki tam örümcek

IMG_20210706_160216

Dragondaki yarım örümcek, bana göre deliklerin kapalı olması böyle bir marka için affedilemeyecek bir kusur. Onları kendi el matkabım ile delmeye de çalıştım slide molding olduğu için deliklerin arkasındaki iki teker arası olması gereken boşluk da yok ve oldukça uzun bir mesafe oluşturuyor, açıkçası sadece bir tanesini deldim ama bu model için uğraşmaya değmeyeceğini düşündüğüm için geri kalanına ellemedim

IMG_20210706_160235

http://www.clubhyper.com/reference/t3485bg_2.html

On 7/5/2021 at 12:16, Bulut Solmaz yazdı:

Daha ne olsun..... Gayet güzel olmuş. Vinil paleti de yerine gayet güzel sokmuşsun.

Şu gevşek halinden.

51290982160_803a8ee91c_b.jpg

Şu tam oturma hali çok iyi.

51290973885_e1cbf4e539_b.jpg

72 ölçekte eskitmeyi, akıntıyı vs  abartmamak lazım. gayet iyi olmuş. 

Zenithal ışıklandırma gayet güzel çalışmış. 

Ben kış kamuflajını merak ettim. son atılan parkak vernikten sonra bir saç spryi veya banzeri üründen bahsetmemişsin ama beyazı bir şekilde kazımışsın. Nasıl yaptın?

En sonra bir clear red ile de filter'mı attın?

Tek eleştireceğim tomruk olmuş. Gözleri şehla gözüküyor!!!! yok onu Baky abinin figürlerine söylüyorduk :D:D Yüzeyi çok düz olmuş. Benim kanım, sen onu öyle bırakmazsın. Muhtemelen biraz zımpara ile doku verdin ama yıkamada belli olmamış. 

Belki düz yüzeylere çoooook azzzz toz tortusu filan olabilirmiş. belki oda.

Ellerine sağlık.. Çok şugar olmuş. 

Teşekkür ederim,

aslında yazıda bahsetmiştim

On 7/5/2021 at 00:47, Ahmet Eren İspir yazdı:

Vernik kemikleştikten sonra iki kat saç spreyi atıp 45 dk sonra da beyaz boya attım

Kırmızı boyayı bu makette hiç kullanmadım, sadece renk çemberinde yeşilin karşısında kırmızı var diye sadece fotoğraflama sırasında şişesini kullandım :D

Tomruğu makete organik bir unsur olsun diye araca ekledim, normalde dışarıdan topladığım gerçek dalları kullanırdım ama bu model için sadece kutudan çıkan malzemeleri kullanma kuralını koyduğum için böyle oldu sonuç, normalde düz bi sprue parçasıydı testere ile doku verip daha yeşil kafa ile dokuları yumuşattım. Toz eklenebilir ama ben pigmentlerle çalışmayı sevmediğim için bu model için onu es geçtim, daha sonra vinyeti yaparken üstüne biraz kar ekleyeceğim

On 7/5/2021 at 16:26, Enes ÇALDIR yazdı:

Eline sağlık Ahmet Hocam,

Bu yavrukuş ile ilgili görüşlerime geçmeden önce Tiger-1 ile ilgili heyecanlandığımı söyleyeyim. Kaynak detayları, metal namlu vs derken çok güzel bişey çıkacağı belli. Ben de geçen yıl Tamiya'nın bu kitini yapmıştım. RyeField'ın ayrı baklalı bir palet seti var ve bu kite eldiven gibi oturuyor. Vinil paletten memnun değilseniz onu tavsiye ederim.

rfmrm5002__19981.1612228268.jpg?c=1

Gelelim T-34'e;

Kutudan çıktığı gibi yapıldığı göz önüne alındığında tam olarak kitaplara geçecek bir 1/72 çalışma olmuş. Zenith tarzı renk modülasyonu kesinlikle çok başarılı. Yine aynı şekilde chipping ve weathering işlemleri de gayet iyi olmuş. Belki yeşil üzerine atılan beyaz da modülasyona uğratılabilirdi yada filtreler ile yer yer koyulaştırılıp yeşil halindeki modülasyona uyumlu hale getirilebilirdi.

Yapısal olarak anten biraz kalın geldi, o biraz daha ince bişeylerden yapılabilirdi. Yandaki kütük ve ön kısımdaki palet detaysız olduğu için tankın geri kalanına göre biraz sırıtıyor. Ama kutudan çıktığı gibi yapıldığı için bu konuda pek bişey söyleyemeyiz :D

Diğer objelerle çekilen fotoları çarpıcı. Onları görmesem 35 ölçek diyebilirdim. Genel olarak çok beğendim :wub:

Teşekkür ederim. Aslında Tiger'ı alırken bu paletlerin işe yaramaz olduklarını biliyordum ve voyager'ın palet setini almayı planlıyordum ama daha sonra yurtdışında enteresan bir tiger kiti buldum ve onun paletlerini bu tankta kullanmaya, tamiya kitini de planladığım şekilde Kursk Savaşından 321 nolu araç yerine o kitteki 212 nolu kurgusal aracı, öbür kiti de 321 nolu aracı yapmaya karar verdim, şu an yazdıklarım çok bir şey ifade etmemiş olabilir anlattıklarım ama Tiger ile ilgili konuyu açınca  bu mevzuyu detaylıca anlatacağım için şimdilik biraz gizemli kalsın :)

(paletlerin rengi diğer kitin markasını ele veriyor aslında)

IMG_20210706_201025

T-34 için de dediğiniz gibi ecnebi değişiyle "Out of Box" tipi bi model yapmaya karar verdiğim için bazı noktalarda ek müdahale yapmamak için kendimi zor tuttum ama olumlu tarafından bakalım, maketin poşetlerinden çıkarılıp astara hazır gelmesi aynı gün içerisinde gerçekleşti B)

6 saat önce, Ali Deveciler yazdı:

Ellerinize sağlık pek güzel olmuş:)

Yeşil tonlamaları çok iyi hakikaten. Çamur dokusuna bayıldım. Belki arka-ön ve yanlara biraz daha sıçrayabilirmiş. Kütük birazcık yapay geldi gözüme. Belki dışardan ince ağaç dalları araklanıp kullanılabilir :) Birde çok ince dikiş ipi tarzı bir şeyle veya ince bakır telle kulplara bağlanabilirdi. 

Yalnız şu GAPLAN nasıl bitecek merak ettim. Çok güzel işçilik var üzerinde :wub:

Teşekkür ederim, normalde ben de gerçek ağaç parçası tercih ediyorum, plastiği oduna benzetmeye çalışmaktan daha kolay ve sonucu da daha güzel olur bence, örneğin 2018'de yaptığım yine 1/72lik T-72de öyle yapmıştım daha içime sinmişti.

IMG_20210706_160311

Bu modelde boyamaya ve eskitmeye odaklanmak istediğim için sadece kutu içerisinden çıkanları kullanma zorunluluğu koydum kendime o yüzden de plastikten kütük yapmaya çalıştım. Asıl amacım Tiger'a hazırlık olması için boyama öncesi pratik yapacağım bir model olmasıydı, o yüzden ilk parçayı kestiğim 19 Hazirandan 4 Temmuza süren süreçte 3 senedir maket bitiremeyen ben 16 günde bir maket bitirerek kendi rekorumu kırdım :P

Tiger'a gelirsek... Türkiye'de daha önce hiç yapılmamış bir aracı modelliyorum diyeyim B)

6 saat önce, Efe ERGÜZ yazdı:

T-34 çok güzel olmuş. Ek detay kiti olmadan 1/72 bir kit çok güzel detaylandırılmış ve ışıklandırılmış.

Vinil paletler malesef söylediğiniz gibi, Metal paletlerde kitlerden daha pahalı oldu. Workable diye satılan plastik bakla paletler var miniart ın panzer 4 için ürettiğini kullanmıştım gerçekten iş görüyor, eğer tiger için varsa kaçırmayın derim. Afv club ın 100 lira civarı güzel vinil paletleri var ona da bakabilirsiniz.

T-34 ü çok beğendim. 1/72 yi denizaltı değilse hayatta eve sokmam ama yaptığınız t-34 biraz fikrimi sorgulattı.

Teşekkür ederim, 72 ölçek bir tank denemenizi şiddetle tavsiye ederim, 35liklerin aksine şeker gibi avuca koyup seyredince insana huzur veriyor :) 

On 05.07.2021 at 00:47, Ahmet Eren İspir yazdı:

Vernik kemikleştikten sonra iki kat saç spreyi atıp 45 dk sonra da beyaz boya attım

sen yazdıktan sonra aradım.... Bulamadım. sonra yine aradım. Bu sefer Ctrl+F adlı arkadaşı da yanıma alınca buldum. Ben ne dikkatsiz bir adamım yaw... pisikletin Çarkını smet'e takmadığıma şükrediyorum :D 

On 7.07.2021 at 00:11, Bulut Solmaz yazdı:

sen yazdıktan sonra aradım.... Bulamadım. sonra yine aradım. Bu sefer Ctrl+F adlı arkadaşı da yanıma alınca buldum. Ben ne dikkatsiz bir adamım yaw... pisikletin Çarkını smet'e takmadığıma şükrediyorum :D 

Matıfladın sen artık... ne gözün görüyor ne elin ayarı kalmış.. vah vaaahhh. ??? yakında bez de bağlarız sana. 1/32 ölçek???

On 6.07.2021 at 21:57, Ahmet Eren İspir yazdı:

aslında yazıda bahsetmiştim

72 ölçekte çok katlı boya vb. işlemlerin detayları yok etme riski var. 35 ölçeklerde Saç spreyi tekniğini iki kat uygulayan modelciler var. Astar üstüne atıp önce ana renkte dökülme yapıp,  üstüne vernik ile sabitleme, tekrar saç spreyi ve ikinci renk sonrası dökülme ile devam ediliyor. 

Bu ölçeklerde bu ayarları çok dikkatli kullanmak gerek. Zaten 72 usta işidir. Bu da o ayarda bir çalışma. 

72 ye geçmeye cesaret edemiyorum. Ama 35 lerde de uygulanabilecek tekniklere referans alacağım güzel bir konu bu. Tekrardan eline emeğine sağlık. 

7 saat önce, ismet güralp yazdı:

Matıfladın sen artık... ne gözün görüyor ne elin ayarı kalmış.. vah vaaahhh. ??? yakında bez de bağlarız sana. 1/32 ölçek???

72 ölçekte çok katlı boya vb. işlemlerin detayları yok etme riski var. 35 ölçeklerde Saç spreyi tekniğini iki kat uygulayan modelciler var. Astar üstüne atıp önce ana renkte dökülme yapıp,  üstüne vernik ile sabitleme, tekrar saç spreyi ve ikinci renk sonrası dökülme ile devam ediliyor. 

Bu ölçeklerde bu ayarları çok dikkatli kullanmak gerek. Zaten 72 usta işidir. Bu da o ayarda bir çalışma. 

72 ye geçmeye cesaret edemiyorum. Ama 35 lerde de uygulanabilecek tekniklere referans alacağım güzel bir konu bu. Tekrardan eline emeğine sağlık. 

Teşekkürler ederim tekrardan :)

Bence cesaret edip deneyin, 72lerin tadı çok başka

2 saat önce, murathan köylü yazdı:

ellerinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş.bu kitin aynısından almayı düşünüyorum.bildiğim kadarıyla kutudan tankın yanıunda bir motorsiklet bir de araba çıkıyormuş doğru mudur?bir de gevşek paletleri nasıl düzgünleştirdiniz?

Teşekkürler ederim, ben bunu japonyadan aldığım için ankaradaki dükkanda satılandan farklı bi kutulama aslında, o yüzden benden motosiklet ve kubelwagen çıkmadı ama geri kalanı aynı kit. Paletlere gelince... Ter, kan ve gözyaşı diyelim :P döve döve adam ettim