Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Bulut Solmaz

1/32 I P-51D Mustang I Tuskegee Airmen I Revell I Quinta Studio I Bulut SOLMAZ

Recommended Posts

lf4t58e.gif

Gecenin bir buçuğunda totoşunda pireler uçuşuyor zannettiğin ben bu anı bekliyordum. zuh ha ha hah da zuh zuha ha hah...

hwd04ox.jpg

bu ne lem. havada 9G çekerken altına yapınca bu kavanoza mı edecen ehtiyar? ???? artık tutamıyon de mi? 

Boyamayı unutmuşsun diyecektim..

ajznz56.png

velevki de öyle olsun, arkasındaki kalıp izi ney????

1l31en1.jpg

Dur daha bunlar iyi günlerin...???

merhabalar,

bu malzemelere bakınca 4 yıl evvel USD 4TLyken nerdeydi bunlar diyorum kendi kendime :( 

9 hours ago, Bulut Solmaz said:

(*) Rahmi hoca videosunda decalleri doğrudan suya değil ıslak havlu kağıdı üstü koyarak yapışkanın suyla akıp gitmesini azaltmış. Ama bu büyük parçalar için geçerli bir durum. Ufak parçalarda o da yapıştırıcı kullanıyor.

dün bende seyrettim bu videoyu F-14 Tomcat kokpiti için bir set kullandı sağolsun nasıl kullanılması gerektiğini ve küçük dekallerde ek yapıştırıcı kullanılması uyarısı çok önemli bir uyarıydı. 

1/32 Mustang gerçekten vitrinde görkemli yer kaplıyor. yıllar evvel hacı gaw gaw ın (Hasegawa) ucuz 1/32 serisinden bir P-51 maketine girişmiştim. herhalde işkence olsun diye üretmişler diye düşündüm çünkü istisnasız hiçbir parçası bir diğerine uymuyordu. bir de üstüne AK xtreme metal faciası yaşadım. Kiti meraya çekip vuracaktım ama eşimin hediyesi olduğu için yapamadım. sonunda bitirdim ama çok kötü oldu. Bugün hala vitrinde duruyor eşimde çok beğeniyor gözden uzak alt raflara da indiremiyorum. 

işte bu aşağıdaki arkadaş içimi kıydı namıssız

hasegawa-08055-1-32-p-51d-mustang-ucak-maketi-4127-jpg.jpeg?revision=1606053744

revelde detay seviyesi güzel görünüyor :) bu tatlı bir proce olacak gibi kokpit sağlam toplanmış şimdiden.

Kolay gelsin üstadım :)

Kolay gelsin abi. Tezgahın üstüne mini bir servet yatırmışsın sanki ?

2 tane de şey dikkatimi çekti. Birincisi ahşap dokusunu çok güzel yapıyorsun eline sağlık abi. İkincisi de vallejo chipping sıvısında benzer bir şey yaşayan oldu mu merak ediyorum. Ben de aldım üründen. Sözde winter camo deneyecektim. Chipping sıvısı ile uygulamayı fırça ile de yapanları görünce gaza geldim denedim. Allahtan önce kaşıkta denemişim. Yukarıdaki gibi daha su uygulamadan değişik haller aldı chipping sıvısı. Bir de çatlamalar oldu boyada.

On 27.06.2021 at 11:45, Nejdet Arikoglu yazdı:

bu malzemelere bakınca 4 yıl evvel USD 4TLyken nerdeydi bunlar diyorum kendi kendime :( 

Teşekkürler Nejdet. Valla bende o zamanlar niye bir sürü stok yapmadım diye hayıflanıyorum. Her şey ataş pahası artık. Allahtan yavaş yapıyorum :D 

Mang'in 1/32 P-51'ini de çok övüyorlar. 

Revell'inki revell'e göre iyi ama adamlar arabın çok bulduğu gibi maket ağacında her yere bağlantı koymuşlar. Yani ufacık bir bağlantı ile parçaya tutturulabilecekken üç-dört yerden kalın kalın birleşim yerleri ile ana parçayı tutuyor. ağaçtan Keserken parçaya zarar verme ihtimalin çok var. Bazı yerlerde testere ile kestim. Buna rağmen bazı parçaları deforme ettim. Birde bir yerde bağlantı elemanı sanıp ana parçayı kesmişim. 

On 27.06.2021 at 15:15, Şerif Sadık yazdı:

Kolay gelsin abi. Tezgahın üstüne mini bir servet yatırmışsın sanki ?

2 tane de şey dikkatimi çekti. Birincisi ahşap dokusunu çok güzel yapıyorsun eline sağlık abi. İkincisi de vallejo chipping sıvısında benzer bir şey yaşayan oldu mu merak ediyorum. Ben de aldım üründen. Sözde winter camo deneyecektim. Chipping sıvısı ile uygulamayı fırça ile de yapanları görünce gaza geldim denedim. Allahtan önce kaşıkta denemişim. Yukarıdaki gibi daha su uygulamadan değişik haller aldı chipping sıvısı. Bir de çatlamalar oldu boyada.

Sağol Şerif. Biraz can yakmadı değil. Ama almak istediklerimin listemi bir görsen çok az bir kısmını aldım sadece. Tekerler, iniş takımları, koltuk vs de vardı aklımda.

Gelelim zaRt-ı muhtemel smet efendiye...

Gördüm orayı. Dikey kalıp çizgisi Normalde Fark edilmiyor. Fotolarda daha belli olmuş. Asıl sıkıntılı yer tam tepedeki yatay çizgi. Zımpara yaptım ama silinmedi. Şeffaf olduğundan ne yaparsan yap gözüküyor. Yani zımpara ve putty ile düzelecek bir şey değil. Dibine kadar bile girsen o şerit gözükecek. Üretimle alakalı maalesef.

hwd04ox.jpg

Asıl ben sana şurayı bırakmıştım...

Onu gözden kaçırmışsın. 

oryn5qi.jpg

Oradaki kırmızı boya dökülmüştü. Fotolarda gördüm bende. Sen görde sevin diye bıraktıydım... :D 

Bulutçum ellerine sağlık işçilikler güzel extralar güzel 3d göstergeler bir başka güzel velhasılı güzel bir model çıkacak inşallah.

Ayrıca bu model bitene kadar da bol geyik muhabbeti  çıkacak anlaşılan.Sana sabırlar dilerim smetle kapışın bizde sutre gerisinden izleyelim:)

Bulut Bey, kolay gelsin. Revell’in P-51D’si detaylı ve güzel bir kit. Sizde güzel eklentilerle onu daha da güzel hale getirmeye başlamışsınız. Ben genel olarak modern jet sevsemde P-51 favori pervanelim. Sivrihisarda P-51 gösterisi sonrası bir heycanla aynı kiti almıştım, sırasını bekliyor. Sizin projede modelleyeceğiniz versiyon ile ilgili birşey gözüme battı. Decalini seçtiğiniz uçak late versiyonken revell’in kiti early. Kuyruk konusunda birşey yapacakmısınız? Bu yaz revell late olanını çıkaracak onunla projeye devam edilebilirsiniz. Şimdiden devamı için kolay gelsin.

5 saat önce, Osman Yener yazdı:

Sizin projede modelleyeceğiniz versiyon ile ilgili birşey gözüme battı. Decalini seçtiğiniz uçak late versiyonken revell’in kiti early.

Hadi ya... Valla fark etmedim. İyi ki belirttiniz.

?

Ben aslında yapılmış uçağı beğenip, stoğa atmıştım. Kafamda da ne zamandır red tail projesi vardı. İkisini birleştireyim derken her zamanki gibi o ayrıntıyı gözden kaçırmışım. 

5 saat önce, Osman Yener yazdı:

Kuyruk konusunda birşey yapacakmısınız?

Siz söyleyinceye kadar Kuyruğu sadece boya yapıp geçecektim. Şimdi ne halt yiyeceğim belirsizleşti. Kuyruğun gövdeye bağlandığı yüzeyin biraz uzaması lazım. Hatta baktım bir iki gıcık iş daha var. Ama elimden o işler gelir mi emin değilim. Modeli batırma ihtimalim yükselir (batırma ihtimalim hep yüksek zaten :D:D )

iWjnxUV.jpg   ffofTBX.jpg

https://forum.largescaleplanes.com/index.php?/topic/74566-revell-early-mustang-check-mate/

Convention setler buldum (Aerocraft Models) ama ama tekrar harcama yapmaya çok da niyetli değilim açıkçası. Ama benim sağım solum belli olmaz...

1138295-17841-81-pristine.jpg

161324_0.jpg

Baktım bale üniformam (tütüm) yemiyor. üç maymunla beni uğurlarım (images?q=tbn:ANd9GcRxtO1H52xPDdRHumUgRKAiSvFreHb8K0EeYm2oYy1thcWIjJTOrmy4k6ByERmySjVxbMY&usqp=CAU) Bu da öyle olsun der geçerim

Cehalet mutluluktur :D Bilmeden ne güzeldi yaw :D 

Uyarınız için gerçekten çok teşekkürler. 

Edit: Osman yaktın beni Osman... Şimdi bir Convention set yapan adamla mesajlaşıyorum. Smeeeet borç ver bana... Senle ortak verdiğimiz sipariş ağdalar vardı ya... onu iptal et :D 

Edit 2: Yok yine vazgeçtim. Ağdaları iptal etme. Daha seti yapan ingülüz ile okeyleşmedik. Alır mıyım bilmiyorum. Kendi kuyruğumu kovalıyorum şu ana... Emin değilim. Kendimi dövesim var.

3 saat önce, Hasan Şadi ÇELİK yazdı:

Kolay gelsin. 

Teşekkürler Hasan

Bir saat önce, Kenan Turhan yazdı:

Bulut ustam ellerine sağlık,imalatı soluksuz izliyorum ;) aftır ürünlere diyecek bir şey yok,seviye çıtasını yükseltiyor,derinlik ve gerçeklik katıyor,artı fiyatı arttırıyor :D kamyon kadar hızlı bir üretim bekliyorum ha :lol:

Daha bile hızlı olurum komutanım :D :D

Bulut hocam dediğim gibi revell bunun late versiyonunu bu yaz çıkaracak. Onu alıp projeye o kitle devam eder onun parçaları bu kitten kullanmayacağınız parçaları birleştirir early’yi elden çıkarırsınız. En maliyeti düşük dönüşüm bu olur herhalde.

Bulut abi kolay gelsin. Kokpit harika görünüyor. Aslında kuyruğu uzatabilirsin ben de F-100 için burun almıştım kestim biçtim kesmem gereken yerden yaptım üstelik ama montaj yapınca kocaman boşluk oluştu :D şimdi 2 mm kadar uzatma işlemini yaptım paylaşırım fotoları. Bence sen de uzatabilirsin ama büyük risk 

Onun araştırmasındayım şimdi de... biraz zor gözüktü gözüme. Sol elimdeki his kaybı sıkıntı oluyor. çok ayrıntılı işlerde elim titriyor.

Metal boya olacak birde. En ufak hata belli olacaktır.

Bunlar başkasının işleri.

https://forum.largescaleplanes.com/index.php?/topic/74566-revell-early-mustang-check-mate/page/4/

0_B0_EDFE7_4190_4_CC9_9_AA7_B8_D2_C62_BF225.jpg    985_A7130_EC5_D_4_F68_8973_4_A15_F1_C2_D5_DB.jpg

0969013_D_6637_4_F4_B_B49_B_703_ED34_AF7_E5.jpg    006510_B1_F03_E_45_BC_8433_8_C0_F330_DBA8_B.jpg

6_D2_FD476_ACBC_4_FA1_BE83_88_FD005_F5_FCE.jpg   A3101_CE5_C516_4_CFB_9_B27_08_EA93549_CC4.jpg

C65_E453_A_8739_4_D6_D_BCDA_3_E520_C1_C81_FE.jpg   8_A3_B3_ADA_2_BD6_4181_9_C69_078_F510_F1137.jpg

C11_EDFF0_D844_4588_94_CF_8_EB6_D2_CA71_A9.jpg

Yapan yapıyor :) Aydın usta, Kenan komutan olsa 2 dk da halleder :) Ama bizim bale tecrübemiz o kadar iyi değil.

Bir iki amatör değişim seti yapan adam daha buldum ama hiç biri kargo, ödeme vs ile ilgili bilgi vermedi daha.

Aslında en temizi ve ucuzu decalden vaz geçmek gibi gözüküyor :(

Bu kadar heveslendikten sonra ne yardan vaz geçiyorum yada öbür şeyden neydi adı ya. "serden" miş . serden vaz geçiyorum. 

Arada beni deli dürter. Bakarsınız Red tail decallerden vaz geçmişim. Bir bakarsınız, değişim seti almışım. 

17 dakika önce, baki temel yazdı:

gönder bana yapalım gözüm

Senin yapacağından şüphem yok ustam. Önemli olan benim batırmam (Yapmam değil. batırmam. Batacağı kesin :) ) 

Eline sağlık Bulut Abi. Quinta Studio ürünlerini merak ediyordum, forumda kullanan ilk sen oldun sanırım. Kokpit gerçekten enfes görünüyor.

Bu arada chipping fluid acaba üzerine gelen boyanın incelticisinden mi etkilendi?

Teşekkürler Enes.

3 dakika önce, Enes ÇALDIR yazdı:

Bu arada chipping fluid acaba üzerine gelen boyanın incelticisinden mi etkilendi?

Olabilir. Bir şeyden nem kaptığı kesin. İnceltici olarak Mr Hobby Thinner 400 kullandım (Leveling olmayan)

On 27.06.2021 at 17:46, Bulut Solmaz yazdı:

Birde bir yerde bağlantı elemanı sanıp ana parçayı kesmişim

????? dikkat et fazla kaydırma...

On 28.06.2021 at 09:21, baki temel yazdı:

Sana sabırlar dilerim smetle kapışın bizde sutre gerisinden izleyelim:)

Abi bana gerek yok aşağıdaki gibi kendi kendine yetiyor zaten. Ben de uzaktan kıs kıs gülüyorum. Kıss kıss kıssss????

On 28.06.2021 at 23:50, Bulut Solmaz yazdı:

Hadi ya... Valla fark etmedim. İyi ki belirttiniz.

?

Ben aslında yapılmış uçağı beğenip, stoğa atmıştım. Kafamda da ne zamandır red tail projesi vardı. İkisini birleştireyim derken her zamanki gibi o ayrıntıyı gözden kaçırmışım. 

Kabul et artık. Pisikletin çarkını ters takıyon, bi şeyleri yanlış yapıyon habire...

Sen bırak redtail falan olmaz bu  mangal yap bundan skraç-bıyıld.???? iki köfte ye beynine protein gitsin??????

Şimdi ne halt yiyeceğim belirsizleşti. 

832toy2.gif

?????

Modeli batırma ihtimalim yükselir (batırma ihtimalim hep yüksek zaten

Hayır zaten ne olacağını zannediyordun ki. ??????

aktım bale üniformam (tütüm) yemiyor. üç maymunla beni uğurlarım (images?q=tbn:ANd9GcRxtO1H52xPDdRHumUgRKAiSvFreHb8K0EeYm2oYy1thcWIjJTOrmy4k6ByERmySjVxbMY&usqp=CAU) Bu da öyle olsun der geçerim

Cehalet mutluluktur :D Bilmeden ne güzeldi yaw :D 

Uyarınız için gerçekten çok teşekkürler. 

Edit: Osman yaktın beni Osman... Şimdi bir Convention set yapan adamla mesajlaşıyorum. Smeeeet borç ver bana... Senle ortak verdiğimiz sipariş ağdalar vardı ya... onu iptal et :D 

Edit 2: Yok yine vazgeçtim. Ağdaları iptal etme. Daha seti yapan ingülüz ile okeyleşmedik. Alır mıyım bilmiyorum. Kendi kuyruğumu kovalıyorum şu ana... Emin değilim. Kendimi dövesim var

Ya bana gerek yok zaten bir sen kendine yetiyon?????

Ya bari otur oturduğun yerde bizi hobimizden soğutma yaa????

On 29.06.2021 at 01:16, Bulut Solmaz yazdı:

Du bi bakayım. ne yapıyorum. Hiç bir fikrim yok... :D 

tb6308c.gif

On 29.06.2021 at 14:57, baki temel yazdı:

smet artık tema modelcisi oldu bize takılmaz;)biz yap yapıştır ama o hayallere temalara hayat veren bir zat

Abi dur ya. P-51 den mangal yapma fikri acayip kulağa hoş geliyor. Yeni procemi bu şemşipaşapaşajındasesibüzüşecicenin yapamadığı kitten yapacam...

23 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Onu tema vakfı paklar zaten :D 

Bir yere ekselerde rahatlasak. Gerçi adamların işi fidanla filan. napsınlar suntayı :D En fazla raf olur :D 

Ya bırak doolittle procemdeki kronolojik hata için demediğini bırakmadıydın....nolduuuu.  

Şiştin de mi? ???

Oooh ohhh suyundan da ooohhh ohhh buyundan da..????