Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Şerif Sadık

1/72 | Humber Armored Car Mk. II |Hasegawa | Şerif Sadık

Recommended Posts

Herkese selamlar.

Biraz basit, haftasonu modeli kıvamında bir çalışma ile devam edeyim istedim. Yeni modelimiz Hummer zırhlı aracı olacak. Eğer yanlışım yoksa, bu ufak tefek ingiliz arkadaş 1939'da üretime başlamış  ve 45'e kadar 5000'i aşkın adette üretilmiş. Savaşta özellikle Afrika'da çok sık kullanılmış. Savaştan sonra da özellikle Mısır, Hindistan gibi ülkeler tarafından da kullanılmaya devam edilmiş. 3 kişilik bir ekibi var (sadece mk.III'de sanırım 4 kişiye çıkıyor). Üzerinde de  15 mm ve 7.92 mm Besa machine gun silahları var.

132137-11185-pristine.jpg

Kit ise Hasegawa'nın 1/72 ölçek eski bir kiti. Sanırım 75'de çıkarılmış, 1991'de yeniden kutulanmış. Yaşı ile doğru orantılı olarak detay konusunda zayıf bir kit. Ancak yine de kötü diyemem. Çapak yok denecek kadar az. Hızlı toplanıyor. Tekerleri dönebilir, dinamik bir model. Gerçi buna bağlı olarak alt tarafta gerçekçilik ölüyor kitte. Bir yarım komutan figürü var.

DSC_0982 DSC_0984 DSC_0986 DSC_0983 DSC_0985

Hızlıca gövdeyi topladım. Birleşimlerde çok büyük sorun yok. Çamurluk etrafında vs. çok milimetrik boşluklar kalabiliyor. Onları da beyaz putty ile doldurmaya çalıştım. Galiba figürü kullanmayacağım. Kapağı direkt kapatabilirim. Bir de örtü/uyku tulumu ya da her neyse onları kullanmayacağım sanırım. Epoxy putty'den yapmayı deneyeceğim. Referanslardan gördüğüm kadarıyla dikiz aynası gibi bir iki detay da eklemeyi istiyorum. Sonuç olarak hızlı bitireceğim bir kit gibi görünüyor.

Tavsiye, öneri, fikir vs. zevkle dinlerim. Herkese bol modelli günler.