Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Eren Erdogan

1/48 | F-100D Super Sabre | Trumpeter | Eren ERDOGAN

Recommended Posts

Kanatlarda yer alan perçinleri ve panel çizgilerini biraz daha derinleştirdim. Ardından ufak bir zımpara ve Aires'in cep yakan detay setinde yer alan iniş takım yuvalarının montajını tamamladım. 

51499803595_7a442ee415_b.jpg

Akabinde koltuk setini toplamaya başladım. Kuru montaj kontrollerini yaptıktan sonra panellerin boyamasını ve kemerleri ekledim. Daha bir sürü iş var :) 

51498081757_72ec1309e4_b.jpg

Trumpeter F-100'lerin hava alıklarını hatalı verdiğinden dolayı, kesme,biçme,zımparalama oturdu mu kontrol et olmadı tekrar yap derken modeli toparlamak normalden daha uzun sürüyor.

754c4119-3780-48a5-a5f1-3d21a272b35c

Şimdilik bu kadar devamı gelecek :) 

Şerif hocam teşekkürler. 

Ben de çok seviyorum tezgah incelemesini :) neler var neler yok konusunda fikir alışverişi olmuş oluyor aslında.  ''Tezgahlar'' adı altında bir sekme vardı diye hatırlıyorum onun da bana yararı çok olmuştur.  Sonuçta hayatımızın en keyifli zamanları bu masa başında geçiyor. 

Eren kolay gelsin. bu kuşun 72 ölçek Korsan filosunu yapmıştım metalik olarak. Hatta bir de C versiyonunu yapmak istiyorum kamuflaj olarak. Bence çok havalı bir uçak. Senin ellerinden en iyisinin çıkacağına inanıyorum. Belki de en fazla dikkat etmen gereken egzoz çıkışlarındaki yanık efekti. Sabırsızlıkla bekliyorum.

6 dakika önce, Can SARICAN yazdı:

Eren kolay gelsin. bu kuşun 72 ölçek Korsan filosunu yapmıştım metalik olarak. Hatta bir de C versiyonunu yapmak istiyorum kamuflaj olarak. Bence çok havalı bir uçak. Senin ellerinden en iyisinin çıkacağına inanıyorum. Belki de en fazla dikkat etmen gereken egzoz çıkışlarındaki yanık efekti. Sabırsızlıkla bekliyorum.

Can abi çok teşekkürler.

Aslında C versiyonunu yapmak istiyordum fakat 48 ölçek C bulamayınca D versiyonuna yöneldim.

Boyaması, chipping'i, weathering'i hepsi bir yana aklımda sadece egzoz bölümünde yer alan yanıklar var. Bununla ilgili çok fazla referans fotoğraf topladım fakat fotoğraf toplamak bir yana, hurda parçalar üzerinden farklı denemeler yaparak en iyi sonucu yakaladıktan sonra modelin boyamasına başlamayı düşünüyorum. 

Gövdeyi kısmen toplayıp denemelere başladım. Ve yeni ışıklandırma ve çekim denemelerini de yapmaya başladım. Kokpit için biraz fazla zaman harcadım ana sonuç beni tatmin etti diyebilirim. Daha eklenecek olan parça sayısı bir hayli fazla :) 

F-100 D

Oturma problemini ortadan kaldırdım diyebilirim. Özellikle burun konusunda ufak tefek sorunlar var. Tam olarak yerinden kesim yapmama rağmen, ana gövde ile burun arasında çap farkı ortaya çıkıyor ama giderilemeyecek bir sorun değil. 

F-100 D

Baba F-100'ün o heybetli görüntüsü yavaş yavaş ortaya çıktıkça verdiği haz tüm uğraşlara değer.

F-100 D

Yakın çekim de tam olarak belli olmuyor olabilir ama panel çizgileri ile de bir uyumsuzluk söz konusu onu da burunu tam olarak sabitlediğimde detayları tekrar açarak gidereceğimi düşünüyorum. 

Herkese tekrar merhaba,

Boya öncesi son hazırlıkları tamamlamaya çalışıyorum. Yüzeyde belli belirsiz duran tüm perçinler ve panel çizgileri tekrar açtım. Egzost parçalarının oturma ayaklarını keserek çıkardım ve Aires'in rezin egzost parçasını uygun açıda yerleştirdim. 

51663368771_9a2d1feedb_b.jpg

Fotoğraflarda da görüleceği üzere Trampetçi amcalar yatay dengeleyicileri sabit ve düz duracak şekilde vermiş, zira yatay dengeleyicileri park etmiş F-100'lerin karakteristik özelliklerinden biri olan hafif aşağıya doğru sarkmış şekilde yapmayı düşünüyorum. Bunun için yatay dengeleyicilere de müdahale etmem gerekecek. 

51663368741_fc4287395a_b.jpg

Burun kısmı beni en korkutan noktalardan biriydi. Keserken çok dikkat etmek gerekiyor, yanlış kestiğinizde yeni bir gövde bulmanız gerekebilir :) Bunun için kesmeden önce bir kaç defa kontrol etmekte yarar var. Burun kısmın da çok az bir tesviye işi dışında başka bir problem şimdilik görünmüyor. 

51664048754_53bce77211_b.jpg

Kokpit içinde bazı bölgelerin boyamasını bitirip yıkama işlemlerini tamamlayarak tekrar kuru montaj yapıp kontrol ettim. Şimdilik bir sorun yok. Kanatların hücum bölgelerinde keyifli olacak ufak bir putty ve zımpara işçilikleri var.

51663368811_0919beb236_b.jpg

Devamı yakında :) 

5 dakika önce, ismet güralp yazdı:

Eren vallahi çok iyi gidiyor. 

Bazı pintilus goygoyculus bulutumsuları patinaj çekedursun. ???

Seninki 10 numero 5 yıldız. ???

İsmet abi çok sağol :D 

Bulut abide de bir hayli fazla işçilik var, ona bakınca gaza geliyorum ama artık perçin açacak yer kalmadı uçakta :) Bakalım boyama nasıl olacak.