Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Eren Erdogan

1/48 | MiG-29 9-12 ''Fulcrum''| GWH | Eren ERDOĞAN

Recommended Posts

gwhl4811reviewbg_1

Merhaba,

MiG-25 projesinin zemini ile ilgilenirken oluşan boşlukta, stoklarda yer alan MiG-29 ile başlama kararı aldım.  Soğuk savaş döneminin en göz alıcı tayyarelerinden biri olduğunu düşünüyorum.  

Bu uçakla ilgili kafamda yine standartların dışında farklı bir şekilde bitirme fikri var.  Şekillenmeye başladıkça paylaşım yapmaya devam edeceğim. Aslında çok aftermarket ürün isteyen bir kit değil ama ufak tefek ürünler yine olacak;  Eduard firmasının Hava Alıkları ve Egzoslar için ürettiği kapakları, Aeromaster pitot ve Aires'in fırlatıcı sandalyesini kullanacağım. Bu ürünlerden bazıları halen yolda geldikçe tamamlayarak paylaşımlara devam edeceğim.

Kuru montaj yaparak ilerlemeye başladım. Oturma problemi yok gibi ama ufak tefek sorunları mevcut. Bu yüzden kuru montaj yaparak ilerlemek şart oldu.  

d961d95c-5c79-4f95-81df-8a7229740f02

c8df266e-c036-4c3a-98c3-35b5ea0c87d4

Motor bölümü kapalı olacağı için boyamadan montajını tamamladım. 

215ba994-eecb-44d2-bc4c-8a5467aaa5bc

5d2b8c7e-f1ae-4aa1-bf1f-8b3ba25f9dee 4dc10a79-33b2-46f8-ad7a-bf25d59cf26e

Kokpit bölümünün astarını attıktan sonra topladım. Sandalyenin kemerleri tam bir çin işkencisiydi . 

2b6a7366-5698-44cb-a785-8b8d36963fa7

Kokpit tamamlandıktan sonra gövdenin montajını yaparak kapatıp boşlukları vallejo putty ile doldurdum. 

Panel detaylarında beğenmediğim noktaları biraz daha derinleştirip kaybolan perçinleri tekrar açtım ve ardından 1500 zımpara ile geçtim. 

416d11bc-b247-4ebb-8bdd-a054cfdf5ce9

0dbf0106-9efa-4399-a953-6e3f893638e2

491eafda-4160-41a3-aa04-21b9a2c5767a

0bda9a88-254b-4dff-9349-3caf07588081

üzücü ve hazin son

Kanopi için sırasıyla zımpara yaptım. Ardından cilasını attım beğenmedim tekrar aynı işlemi yaptıktan sonra silerken o iğrenç çat sesini duydum.. ve kanopi ortadan ikiye bölündü. 

29780f42-fc33-4b00-b30c-0e2ce91bfac2

Son durum bu şekilde. Firmaya yazdım ama geri dönüş henüz alamadım. Biraz araştırdım sanırım GWH firmasının parça desteği yokmuş. Vacuum kanopi düşündüm ama nasıl olur bilemiyorum :( 

Konuyu çözene kadar ara veriyorum umarım çözebilirim aksi halde canım kit çöp olacak. 

eda781776c1edec56e890ca77af39a47.gif

Offff yaaaa. Çok üzüldüm... Umarım bir çözüm bulursun. 

Aftermarket vakum form kanopiler filan olabilir. 

s636053668622468514_p1355_i23_w1600.jpeg

https://www.lindenhillimports.com/store/p1355/QC48008.html#/

Yada Belki sen el yapımı vacuum form bir şeyler oluşturabilirsin. bu kırık parçayı kullanarak bir kalıp çıkartılabilir. 

sample_part_8_hu5bedae57c5b028854e845319

Daha büyük ölçekli parçalar için şöyle bir şeyler var. 

https://www.youtube.com/watch?v=JS8ETVtKpCA&ab_channel=ozziefirebee

https://www.youtube.com/watch?v=jF8ajGMoAwQ&ab_channel=davescardcreations

https://swm1.com/models/clear_plastic.html

http://nautilusmodels.com/vac-u-box.htm

15 saat önce, Osman Yener yazdı:

Üzülmeyin vakuform kanopi ile gayet güzel olur. En kötü;

detail_mig29_06-557x206.jpg

Kanopi siparişini verdim. Umarım sırıtmaz, evet bu tarz birşeyler yapma fikrim de var ama bütün görsellik ölüyor. Çok teşekkür ederim. 

11 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

eda781776c1edec56e890ca77af39a47.gif

Offff yaaaa. Çok üzüldüm... Umarım bir çözüm bulursun. 

Aftermarket vakum form kanopiler filan olabilir. 

s636053668622468514_p1355_i23_w1600.jpeg

https://www.lindenhillimports.com/store/p1355/QC48008.html#/

Yada Belki sen el yapımı vacuum form bir şeyler oluşturabilirsin. bu kırık parçayı kullanarak bir kalıp çıkartılabilir. 

sample_part_8_hu5bedae57c5b028854e845319

Daha büyük ölçekli parçalar için şöyle bir şeyler var. 

https://www.youtube.com/watch?v=JS8ETVtKpCA&ab_channel=ozziefirebee

https://www.youtube.com/watch?v=jF8ajGMoAwQ&ab_channel=davescardcreations

https://swm1.com/models/clear_plastic.html

http://nautilusmodels.com/vac-u-box.htm

Bulut abi vakum form siparişini geçtim ve nadasa yattım bakalım nasıl olacak merak ediyorum.  Kanopi içinde kanallı bir yer var bakalım o nasıl olacak artık bir çaresine bakacağım. 

Teşekkürler abi.

9 saat önce, Şerif Sadık yazdı:

Evet kanopi büyük talihsizlik olmuş ama, bir önceki proje gibi yakışıklı biteceğine inancım tam. Kolay gelsin Eren hocam.

Şerif çok teşekkür ederim. Umarım, bitirmem lazım yoksa kit ziyan olacak :)

selamlar,

bu GWH acayip motor detayı yapıyor. galiba resin olmadan en üst motor detayı yapan şirket bu uytupda (you tube) ne zaman görsem acayip motor detayı öne çıkıyor.

pes etmeyin abi bulunur o kanopinin bir çaresi. facebookda bir site var Ankara Maket Pazarı diye millet eski modellerini ve parçalarını satıyor oraya bir ilan çıkabilirsiniz belki ordan bir hal çaresi bulunur.

1 saat önce, Kenan Turhan yazdı:

Eren kolay gelsin,ellerine sağlık,detay ve kalite konusunda üst seviyede bir kit,kanopi faciasına üzüldüm ama çaresi bulunur sanırım,motor bölümlerini kapalı yapman,detayları öldürmüş,keşke sadece bir tanesinin kapağını açık yapsaydın,tercih senin:)

Komutanım teşekkürler.  Kit detay seviyesi olarak bugüne kadar çalıştığım en detaylı kitlerden olduğunu söyleyebilirim. Motoru açık yapma fikrim vardı aslında ama referans olarak baz aldığım fotoyu görüp odaklanınca o konuyu es geçtim. Aslında şimdi düşünüyorum; madem böyle birşey yapacaktın Eren neden  1/72 ölçek kit alıp yapmadın :) 

Bir saat önce, Mustafa Batukaan yazdı:

eren hocam kolay gelsin, motor kısmının kapalı olmasına bende üzüldüm. çok güzel detaylar varmış 

Çok teşekkür ederim.  Evet motor bölümü güzel detaylandırılmış, birleşim yerlerinde ufak bir zımpara işçiliği ile gayet güzel sonuçlar alınabilir.  Ama tamamen proje içinde olmadığında kapalı ilerledim. 

59 dakika önce, Nejdet Arikoglu yazdı:

selamlar,

bu GWH acayip motor detayı yapıyor. galiba resin olmadan en üst motor detayı yapan şirket bu uytupda (you tube) ne zaman görsem acayip motor detayı öne çıkıyor.

pes etmeyin abi bulunur o kanopinin bir çaresi. facebookda bir site var Ankara Maket Pazarı diye millet eski modellerini ve parçalarını satıyor oraya bir ilan çıkabilirsiniz belki ordan bir hal çaresi bulunur.

Merhaba,

Çok teşekkür ederim.  Evet motor detayı bir hayli yüksek bir kit ama benim proje için seçtiğim kit yanlış oldu sanırım daha basic bir kit seçebilirdim onu düşünüyorum halen :) 

Kanopi çok büyük bir sorun gerçekten ama vakum kanopiyi henüz görmedim, umarım kırılanın yerini aratmayacaktır. Aksi halde Böyle bir final yapmak zorunda kalacağım. 

22 saat önce, Osman Yener yazdı:

detail_mig29_06-557x206.jpg

Çok geçmiş olsun :( Tamir olayı mümkün değil mi ? Sanki epoxy yapıştırıcılar ve sonrasında cila veya cok ince zımpara ile sanki çözüyorlardı ama daha çok uçak yapan, bu tarz parçalara aşına olan tecrübeli arkadaşlar daha iyi yönlendirebilir belki ..  :ph34r::)

-edit: Kanopi siparişi verilmiş ben akışta onu atlamışım umarım uygun olur :D 

35 dakika önce, y a m a n a y d ı n yazdı:

Çok geçmiş olsun :( Tamir olayı mümkün değil mi ? Sanki epoxy yapıştırıcılar ve sonrasında cila veya cok ince zımpara ile sanki çözüyorlardı ama daha çok uçak yapan, bu tarz parçalara aşına olan tecrübeli arkadaşlar daha iyi yönlendirebilir belki ..  :ph34r::)

-edit: Kanopi siparişi verilmiş ben akışta onu atlamışım umarım uygun olur :D 

Çok teşekkür ederim.

Mevcut olan kanopinin tamir imkanı yok diye biliyorum.  Siparişini verdim :) umarım sırıtmaz, aslında vacuum kanopiler de kit içinde verilen parçada daha fazla gerçeklik yakalanabiliyor, ince yapılı olduklarından dolayı fakat bu aletin üstünde nasıl duracak inanın ben de merak ediyorum. 

On 12.06.2021 at 16:38, ismet güralp yazdı:

Aman gaz kaçmasın Eren... Final çok iyi olacak eminim...

Abi teşekkür ederim. Vacum form kanopiyi oturtmak beni biraz ürkütüyor çok dalavereli işler :) 

48 dakika önce, Enes ÇALDIR yazdı:

Eline sağık Eren Hocam, şu ana kadar süper giden bir çalışma. Arada böyle aksilikler olabiliyor, moralini bozma. Bence de sonucu çok güzel olacak. :)

Çok teşekkür ederim.  Evet o ana kadar güzel ilerliyordu ama o çat sesi yok muuu kulaklarımdan çıkmıyor :D 

Geçmiş olsun Eren. Vakum kanopi güzel durur. Hatta bazı kanopisi hatalı verilen kitlerin vakumlarini satıyorlar ve efsane duruyor. Sıkma canını. Zamanında bende kırmıştım. Bulamayınca oğlana oyuncak olarak verdim:P

9 saat önce, Musa Peker yazdı:

Geçmiş olsun Eren. Vakum kanopi güzel durur. Hatta bazı kanopisi hatalı verilen kitlerin vakumlarini satıyorlar ve efsane duruyor. Sıkma canını. Zamanında bende kırmıştım. Bulamayınca oğlana oyuncak olarak verdim:P

Musa abi teşekkür ederim. 

Kırılmadan 1 gün önce F.O.D siparişi vermiştim onlar da geldi :) Şimdi vakum kanopiyi istediğim şekilde uygulayabilecek miyim onu düşünüyorum.  Umarım dediğin gibi olur, olmazsa artık kanopi kırılmış parçalanmış halde duran unutulmuş bir SSCB uçağı olacak. 

47 dakika önce, Eren Erdogan yazdı:

Musa abi teşekkür ederim. 

Kırılmadan 1 gün önce F.O.D siparişi vermiştim onlar da geldi :) Şimdi vakum kanopiyi istediğim şekilde uygulayabilecek miyim onu düşünüyorum.  Umarım dediğin gibi olur, olmazsa artık kanopi kırılmış parçalanmış halde duran unutulmuş bir SSCB uçağı olacak. 

Yok vakum iyidir. Hatta çoğu kitin kendi kanopisinden bile güzel oluyor. Vakum deyince akla eti puf paketi gibi ince, hışır hışır birşey geliyor ama reelde gayet kalın bir şeffaf plastikten yapılıyor. :D