Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Enes ÇALDIR

1/35 │ SMK SOVIET HEAVY TANK │ TAKOM│ Enes ÇALDIR

Recommended Posts

10 dakika önce, Enes ÇALDIR yazdı:

Bu işler hep YouTube'daki Night Shift'in altından çıktı hocam. Bizi o alıştırdı bunlara :D

Maaa Friendddss .. Adam başarılı ama yaptığı modellerden çok tarzını sevdik biz onun .. :D  4BO demişsin ama maden öyle kış kamuflajı ile gelir belkiii  :ph34r: :)

5 dakika önce, y a m a n a y d ı n yazdı:

Maaa Friendddss .. Adam başarılı ama yaptığı modellerden çok tarzını sevdik biz onun .. :D  4BO demişsin ama maden öyle kış kamuflajı ile gelir belkiii  :ph34r: :)

Evet evet, aslında bu tankın olması gereken kamuflajı direkt kutu görselindeki gibi. Ama bunu da kış kamo yaparsam üst üste 3. kış kamo tankım olacak. Artık kusucam. :D

Belki bunu toparladıktan sonra boyaya geçmeden önce araya çöl diyarlarından gelen bi tank atabilirim. O biraz rahatlatabilir durumu. -_-

5 dakika önce, Şerif Sadık yazdı:

Enes hocam kolay gelsin. çok ilginç bir tankmış. ben de kaynak uygulamasını çok beğendim. tankta döküm efekti kullanılacak bir yüzey var mı? varsa yapacak mısın?

Şerif hocam gördüğüm kadarıyla döküm plaka yok gibi bu tankta. Sanırım döküm yerine metal levhaları büküp perçinleyip aralarını kaynaklayarak üretmişler. Ama bazı noktalarda da kaynak yok gibi. Ruslardan beklenmeyecek kadar temiz düzgün bir işçilik çıkarmışlar. Bu yüzden, bu makette döküm efekti kullanmamak gerek sanırım. Ama olsa kesin kullanırdım :D

SMK,_August_1939.jpg

Bu prototip seri üretime geçse standart KV-1 tiplerinde olduğu gibi döküm taret kullanabilirlerdi belki.

Yüksek çözünürlüklü resim ve detaylı bilgileri buradan buldum;
https://tanks-encyclopedia.com/ww2/soviet/SMK

6 saat önce, ismet güralp yazdı:

Kolay gelsin Enes. Çok güzel bir kit. Perçinli tanklar ayrı bir güzel. Kaynak izleri de güzel duruyor. Takip ediyorum. 

Kaynak malzemen nedir?

Çok sağol İsmet Abi. Takom gerçekten güzel kitler yapıyor. Şimdiye kadar beni hiç şaşırtmadı.

Kaynak malzemesi Tamiya Epoxy Putty. Teknikle ilgili detaylı bilgiler şu videoda, ben de burada gördüklerimi taklit etmeye çalışıyorum :D

On 31.05.2021 at 12:47, Bulut Solmaz yazdı:

Kolay gelsin Enes. Güzel başlamış.

Takipteyim :) 

Çok sağol Bulut Abi, biraz yavaş gidiyor bu aralar ama ilerliyorum en azından :D

On 31.05.2021 at 21:25, Hasan Şadi ÇELİK yazdı:

kolay gelsin. kaynak yerleri gayet güzel görünüyor. eline sağlık.

Çok teşekkürler Hasan hocam :)

On 01.06.2021 at 01:43, Kenan Turhan yazdı:

Kolay gelsin Enes ellerine sağlık :)

Çok sağolun Kenan komutanım :D

On 01.06.2021 at 07:33, Fatih Taş yazdı:

Enes kolay gelsin :) Özellikle Takom'un boxartı da dahil olmak üzere tasarımı çok hoşuma giden bir tank. Kaynak detaylarından bile ortaya muhteşem bir modelin çıkacağı belli :) 

Nigh Shift abinin de ayrıca hastasıyım:D

Abi çok teşekkür ederim. En son fotoğraf çekme teknikleri ile ilgili güzel bir video koymuş, gerçekten güzel şeyler yapıyor.

Aynen dediğin gibi box art baya cezbedici :D

Kalan kaynak detayları eklendi, maket üstündeki bütün parçalar toplandı. Sadece tekerler ve paletler kaldı. Bundan sonraki aşamamız boya olacak gibi.

51225165111_b4113f926d_h.jpg

Epeydir bişeyler yazamıyordum. Ama yinede bir yandan makete devam ettim. Küçük bir güncelleme yapayım dedim. :D

- Hairspray chipping tekniği ile iki ton 4BO rengi uygulandı ve solma efektine benzer bişeyler yapıldı.

- Aynı teknikle yer yer paslanmalar eklendi

- Yağlı boyalarla inceden bir renk mödülasyonu yapıldı

- Pinwash yapıldı

- Bazı yerlerde ufak pigment uygulamaları var

Paletlere daha hiç giremedim. Maket büyük olunca bütün boyayı yedi, yenisini sipariş ettim. Sonrasında da bikaç aksesuar gelecek.

Ayrıca bazı yerlerde pinwash biraz kaçmış, onlar enamel tinerle temizlenecek tabiki. :D

51513116325_ab2f991e45_o.jpg

51511385052_1365d76c71_o.jpg

11 dakika önce, Enes ÇALDIR yazdı:

Epeydir bişeyler yazamıyordum. Ama yinede bir yandan makete devam ettim. Küçük bir güncelleme yapayım dedim. :D

- Hairspray chipping tekniği ile iki ton 4BO rengi uygulandı ve solma efektine benzer bişeyler yapıldı.

- Aynı teknikle yer yer paslanmalar eklendi

- Yağlı boyalarla inceden bir renk mödülasyonu yapıldı

- Pinwash yapıldı

- Bazı yerlerde ufak pigment uygulamaları var

Paletlere daha hiç giremedim. Maket büyük olunca bütün boyayı yedi, yenisini sipariş ettim. Sonrasında da bikaç aksesuar gelecek.

Ayrıca bazı yerlerde pinwash biraz kaçmış, onlar enamel tinerle temizlenecek tabiki. :D

Ellerine sağlık :wub::wub: Yeşilin tonları harika ama özellikle tankın ön tarafı nefis görünüyor ..

5 dakika önce, y a m a n a y d ı n yazdı:

Ellerine sağlık :wub::wub: Yeşilin tonları harika ama özellikle tankın ön tarafı nefis görünüyor ..

Çok teşekkürler. Bazen ben de "şu an ne yapıyorum acaba" moduna giriyorum ama bi şekilde kurtarıyorum sanırım :D 

Neredeyse maketi yeniden boyayacaktım. Ama gerek kalmadı sanırım.

Bir saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Aman haaa 2.

Kılavuzu Statler ve Waldorf olanın burnu .... diye başlayan bir  ata sözü var..... bizim ipimizle kuyuya inilir mi :D:D 

Biz kenarda oturmuş çekirdek çitliyoz sağa sola laf atıyoruz.

rusyanin-bilinmeyen-gercekleri-c17ad0.jp

Dur yetmedi az daha güliim.😂😂😂😂😂😂😂

On 24.09.2021 at 23:30, Enes ÇALDIR yazdı:

"distressing" diye bir videoda görmüştüm sanırım. aynı uygulama mı Enes hocam?

Bu arada her uygulama çok doğal duruyor. Elinize sağlık. -_-