Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Efe Sarıtaş

Maket Malzemeleri Ve Teknikleri Yardım

Recommended Posts

Öncelikle iyi günler / İyi akşamlar ,

Daha önce pek düzgün olmasa da :) 4 - 5 maket yaptım , teknikler öğrendim , araştırdım ve ilk ciddi anlamda maketimi ( Tamiya - 1/35 - Tiger 1 Late Version ) geçen yıl yaptım tabii ilk kez maket için ekstradan birşeyler aldım , fena da olmadı .

Şimdi ise Trumpeter  1/700 Uss West Virginia BB - 48 ( https://www.scalemates.com/kits/trumpeter-05772-uss-west-virginia-bb-48-1945--947583 ) yapmaya karar verdim , elimdekiler ve aldığım malzemeler şu şekilde ;

ELİMDEKİLER ;

400 - 600 - 800 numara olmak üzere zımparalar , Kokusuz terebentin , Wash için siyah yağlı boya , 3/0 numara ve 16 numara sentetik fırça ,  hobi bıçağı ( hani şu neştere benzeyenlerden ) , Bir adet Revell aqua ve bir sürü bütün kırtasiyelerde bulabileceğiniz dandik akrilikler ve vernikler ( bir önceki maketimde ufak yerler için kullandım ama yeni yapacağımda bir damla bile kullanmayı düşünmüyorum , metalik boyasının içinde bildiğin sim var :) )

Ve yeni maketi alırken aldığım , nasıl bir performansı olduğunu bilmediğim Tamiya fırça ve decal solisyonu ;

60b26fa840e46_EkranAlnts3.jpg.705b1756d5e567d8d75983f0b8b7f94a.jpg

ALDIKLARIM / ALACAKLARIM ;

Haliyle fırça ile boyuyorum , AB çoook pahalı bu yüzden Vallejo model color aldım , putty olarak Vallejo tercih ettim , vernik olarak ise yine Vallejo ' nun mat ve parlak olmak üzere iki akrilik verniğini aldım  , 1/700 gemi için yarı parlak gerekli mi bilmiyorum ama , şu şekilde aldım ( tavsiye edilen bir renk eksik olsa da , karışım yapıp benzer bir renk elde etmeye çalışacağım ) ;

60b2677abad09_EkranAlnts1.PNG.981bcf57d3f6e08db01a058886969dda.PNG

Önceki maketimde en ince zımparam 800 numara ve kamuflajsız ( tek renk )  idi bu yüzden Revell ' in 5 ' li zımparasını ve 20mm maske bandını aldım en büyük boyu tercih etmemin sebebi ise kamuflajın eğimli yerlerini keserek hallederim diye düşünmem , gemideki uçaksavarları boyarım diye , aynı zamanda geminin isim levhasını bu renkle biraz süslersem iyi olur diye düşündüğüm için Tamiya X-10 Gun Metal rengini aldım ( fırça için iyi değil ama küçük yüzeyleri boyayacağım ) ;

60b26a5d234b4_EkranAlnts2.PNG.70b521a4b6c88881d61246864b7114cd.PNG

Aynı zamanda cımbız ve yan keski olarak ta şunları almayı düşünüyorum ;

Yan keski ; https://urun.n11.com/yan-keski-ve-yassi-keski/plato-model-170-mini-elektronikci-yankeski-yan-keski-P472326804?gclsrc=aw.ds&gclid=CjwKCAjwzMeFBhBwEiwAzwS8zITahv98G_CjJ54KHjaRo6YK4uf2_kByn-WNr-X5MEr5vdSrVJBt0xoCQJEQAvD_BwE

Cımbız seti ; https://urun.n11.com/diger/vetus-hassas-elektronik-cimbiz-seti-antistatik-celik-tweezer-set-P373008967?gclsrc=aw.ds&gclid=CjwKCAjwzMeFBhBwEiwAzwS8zJPzwSdCF3nWw84ojTd6vBatE-EZf6qDG1Jsh5LR6eaYR83y7IZBJRoCsoEQAvD_BwE

Malzeme ile ilgili sorularım şunlar ;

1. Fırça ise aldım ama birden fazla fırçaya ihtiyacım olacağı için ve kaliteli fırça istediğim için  , biri sivri biri düz uçlu olmak üzere 2 adet Pebeo 123 serisi sentetik veya 110 serisi samur kılı almayı düşünüyorum ama bu serilere ait düz uçlu fırça bulamadım , ne tavsiye edersiniz ?

2. Boya ya da vernik pürüzlü olursa Revell ' in zımparaları büyük ihtimal kalın gelecek , bu iş için ne lazım ( sünger zımpara gibi )  ne tavsiye edersiniz ? 

3. Bir de aldığım malzemeler nasıl içinde şu kötü , iyi , eksik , gereksiz dediğiniz şeyler var mı ?

TEKNİK

Teknik ile ilgili ise önceki maketimde "  Ana Boya  --  Vernik  --  Wash - Dry brush ( araştırmalarıma göre akrilik bu iş için uygun değil ama elimden geldiği kadar yaptım )   --  Pigment uygulaması  -  Mat vernik  " şeklinde yaptım .

Teknik ile ilgili sorularım da şunlar ;

1.Yukarda yazdığım sıralama , 1/700 2. dünya savaşı gemisi için uygun mu ? siz nasıl yapıyorsunuz ? 

2. Vallejo akrilikler ile dry brush yapılabilir mi ? Yapılmazsa hangi boyayayı tavsiye edersiniz .?

3. Bu malzemeler ile uygulayabileceğim teknikler nelerdir ?

4. İlk kez putty uygulaması yapacağım , bildiğim kadarı ile yüzeyden biraz daha yükseğe kürdan ile sürüp 10 dk sonra zımparalıyoruz , sizin bir taktiğiniz var mı ?

Baya uzun oldu , sonuna kadar okuyanlara teşekkür ediyorum :) 

Maketi yaparken , belki yapım aşamasında olan maketler de paylaşırım .

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.