Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Göktuğ Berk Çakı

1/35 | Sturmgeschütz IV | Tamiya | Göktuğ Berk Çakı

Recommended Posts

Herkese merhabalar! 

YouTube kanalıma daha sık içerik atabilmek ayrıca sıkça sorulan soruları Türkçe yanıtlayabilmek adına yapımı basit ve kolay ayrıca fiyat olarak da hem yeni başlayanları hem de büyük bir kitleyi üzmeyen modellerin yapımına başladım. Bu seri için seçtiğim ilk model benim de en sevdiğim araçlardan olan 'Sturmgeschütz IV' oldu. Ben aracı Facebook üzerinde bulunan ikinci el alım-satım gruplarından biri olan 'Ankara Maket Pazarı'ndan(1)' temin ettim. Ama mağazalardan modeli temin etmek de mümkün. 

Ankara Maket Pazarı: https://www.facebook.com/groups/1653218658260687

Genel olarak montajı tamamladıktan sonra 'açık gri' renk astar tercihinde bulundum.

51169053529_efc3e6b61d_o.jpg

Ardından ilave zırhları çıkartarak aracın tamamına kamuflaj setinde mevcut olan Alman sarısı rengini uyguladım. 

51169365685_a1b2261fc4_o.jpg

İlave zırhları çıkartmamın sebebi bu modelimde ilk defa dökülme solüsyonu kullanacak olmam. Solüsyon olarak Apollon Model'in yeni ürünü olan döküntü medyumunu kullandım.  Zırhların tamamını kullanmayacağım için bazılarında denemek istediğim bazı görünümleri elde etmeye çalıştım. 

51169053909_938bd10392_o.jpg

51168503758_b6e9dd0bbc_o.jpg

51167598502_363f578a9f_o.jpg

3 saat önce, ismet güralp yazdı:

Kolay gelsin. Dökülme efekti çizgileri kenarları güzel duruyor. Ama dökülen kısımlarda bir kaç farklı ton olmalı diye düşünüyorum. 

Teşekkürler. Doğru düşünce ama bu adımda gerçekleşmeyecek bir durum. (Eğer kahverengiyi tonlamaktan bahsetmiyorsanız.) Zira solüsyon, pozitif dökülme efekti elde etmek için kullanılıyor. Bahsettiğiniz -veya en azından benim öyle anladığım- efekt negatif dökülme tekniği sonucu ortaya çıktığı için biraz daha ileriye ait bir adım için geçerli olacak. 

On 10.05.2021 at 17:39, Kürşat Kaan Kerimoğlu yazdı:

Kahverengiyi tonlamaktan bahsetti sanırım.

On 09.05.2021 at 22:42, ismet güralp yazdı:

kaç farklı ton olmalı

Kahverengi kısmın aslında pek tonu olmuyor. Çünkü boya katmanının sökülüp ulaştığı son noktayı temsil ediyor zaten. Oradaki kahverengi pası değil, darbeye bağlı sökülmeyi temsil ediyor. 

20 saat önce, Göktuğ Berk Çakı yazdı:

Kahverengi kısmın aslında pek tonu olmuyor. Çünkü boya katmanının sökülüp ulaştığı son noktayı temsil ediyor zaten. Oradaki kahverengi pası değil, darbeye bağlı sökülmeyi temsil ediyor. 

Açığa çıkan çıplak metal paslanır gibi düşünüp genelde alttan çıkan kısma farklı pas tonları yapıyor modelciler. İsmet heralde onu anlatmak istedi. Ama az cümle kurunca anlaşılır olmamış pek.