Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Şerif Sadık

1/72 | T-34/85 | Trumpeter | Şerif Sadık

Recommended Posts

Gücün karanlık tarafına dönüş yaptım :). Önceki çalışmada, denizde bir iki dokunuş yaptım tavsiyeler üzerine sadece çevresine bir çerçeve yapmak kaldı. Onu da bir iki güne bitiririm. Bu sırada yeni haftaya kutu açarak başlayayım dedim.

105053-10000-pristine.jpg

DSC_0955

Kit şu ana kadar hissettirdiği kadarıyla gayet kaliteli. Yüzeydeki detay seviyesi de ölçeğe göre yerinde.

DSC_0956

Tekerler kuru montaj, boyadan sonra yapıştırırım. zaten fotoğraftan bakınca biraz zımpara, tevsiye işi var gibi.

DSC_0957 DSC_0958 DSC_0959

Kite biraz metal dokunuş yapayım dedim.

200.gif

Taretin arkasındaki tutunma demiri boşluksuz plastikti. onu keseyim tesviye edeyim değiştireyim derken hemen üstündeki 3 adet kanca (??) da gitti. onları da yapmaya çalıştım. biraz simetri tutmadı ama bunu yapana kadar da biraz uğraştırdı.

DSC_0960

Son bir soru ile bitireyim mesajı. Arkadaki ızgarayı değiştireyim mi diye gaza geldim. Sonra değer mi değmez mi çok arada kaldım. Şimdi değiştirsem, fırça ile boyarken bu çok sık çay süzgeci delikleri falan kaybolur mu?

Herkese sağlıklı günler.

7 saat önce, Şerif Sadık yazdı:

Tekerler kuru montaj, boyadan sonra yapıştırırım. zaten fotoğraftan bakınca biraz zımpara

Yol tekerleri için referans resimlerini incele, eğer dışları lastik ise biraz hasar ver. Ağaç izleri zaten ellerinden öper...

Kite biraz metal dokunuş yapayım dedim.

Güzel olmuş. Özellikle hasarlı, deforme olmaları gerçekçilik katar. 

Şimdi değiştirsem, fırça ile boyarken bu çok sık çay süzgeci delikleri falan kaybolur mu?

Tel olması çok iyi olur. Ama boya kalınlığında bağlı delikler kapanır. Çok da rahatsız edici olur. Bence çok inceltilmiş boya ile astarı atıp üzerine sünger dokunuşları ile ana renk, eskitme ve pas efektleri ver.

8 saat önce, Şerif Sadık yazdı:

Arkadaki ızgarayı değiştireyim mi diye gaza geldim. Sonra değer mi değmez mi çok arada kaldım. Şimdi değiştirsem, fırça ile boyarken bu çok sık çay süzgeci delikleri falan kaybolur mu?

Güzel olur ama çok uğraştırır. Ölçek çok küçük. ufak bazı detaylar kaybolacaktır. Deneyimin yoksa özellikle üzer. Ama yapabilirsen sonuç çok daha güzel durur. fırça ile deliklerde kapanma olur. ama sende daha sonra açarsın ;) 

kulplara açtığın deliklerin dibine iyi bir bak. boyadan sonra belli olmasın. 

herkese teşekkür ederim. ızgarayı haricen deneyeceğim. birşeye benzerse kitin plastik ızgarasını keserim. beceremezsem plastikle devam.

kulpların deliklerine liquid putty değdireceğim.

yol lastiklerinin çevresi lastikten. hasar için ufak çentikler atarım.

t-34_85_027_of_107.jpg

tabi tam kapanma benim tezgahı da vurdu. artık bayramdan sonra güncellemeleri paylaşırım.

Bu tank Ali nin yaptığı gibi günümüzde de kullanılmaya çalışılan bir klasik , takipteyiz ..

IZgaralar konusunda çok da kasma bence ama uğraşınca daha gerçekçi bir hal alabilir de.. 

Trumpeter kolaya kaçmış tekerlekler erken dönem ama referansları da var tabiki .

Kolay gelsin 

5 saat önce, Erhan Atalay yazdı:

Bu tank Ali nin yaptığı gibi günümüzde de kullanılmaya çalışılan bir klasik , takipteyiz ..

IZgaralar konusunda çok da kasma bence ama uğraşınca daha gerçekçi bir hal alabilir de.. 

Trumpeter kolaya kaçmış tekerlekler erken dönem ama referansları da var tabiki .

Kolay gelsin 

Teşekkür ederim Erhan bey. Ali hocanın modeli enfes bitmiş, umarım bu da tatmin edici bir sonuca kavuşur.

Tam kapanma bitene kadar tezgaha geçemeyeceğim, o yüzden bu sürede bol bol referans inceliyorum.

Referans demişken "t-34 in action" adındaki kitabı buldum, onu inceliyorum. Tekerleri oradaki bir çizime bakarak hiç yadırgamamıştım.

zVhAF.jpg

zVaxk.jpg

Bu üç tipe bakınca, bu kitin angle-jointed olduğunu düşünmüştüm. Taret de tekerlekler de uyuyor zira.

Bu tank için çok çeşitli versiyonlar varmış ben de yeni öğrendim. Mesela bu aşağıdakiler Mısır ve Lübnan: 

images?q=tbn:ANd9GcR6huYrmEMq4CMd3-_jDcp

images?q=tbn:ANd9GcRASKu7O6d31_ZoZKmCboQ

Bunlar da Çekoslovakmış: 

profiles.jpg

Link: https://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/235081123-t-3485-czechoslovak-prod-early-type-135/

Tekerlekler elindekilere benziyorlar. 

2 saat önce, murathan köylü yazdı:

abi yanlış bilmiyorsam bu tanktan 80.000 civarı üretilmiş kendi kafandan kamoflaj yapsan bile olur biri tutar illaki 80.000 tankın içinden

Sen böyle yazınca @Kürşat Kaan Kerimoğlu
nun açtığı bir konu vardı o geldi aklıma. Konuya Hakan abi de güzel bir katkıda bulunmuş.

Gövde ve taret montajını bitirdim. Ya da bitirdim sanıyordum. Astar attım. Ortaya çıkan hataları biraz kapatmaya çalıştım. Gözle bakınca tamam belki diyordum. Yeni fotoğraf düzeneğini denemek adına bir iki fotoğraf çekeyim dedim. Maşallah kamera teknolojisi iyi seviyelere gelmiş :). Hataları ne güzel de ortaya çıkardı öyle. Montaj hatalarının gideri yok hala. Ben yine de eldeki fotoğrafları paylaşayım dedim.

DSC_0986-01

DSC_0985-01

DSC_0984-01

DSC_0987

Not: Izgarayı çay süzgecinden vazgeçtim şimdilik. Bir de yeni aldığım boyayı kaşıkta denedim, kesmedi bir modele süreyim dedim. Mantıklı olan görünmeyen bir yere sürmekti ama acemide mantık ne arar

Boyandı. Taretteki dekaller uygulandı. En son satin vernik attım üstüne. Renk tonundan pek memnun değilim. Tutturamadım istediğim rengi. Modulasyon için de kapaklardan, havalandırma tepeciklerinden makineli yuvasının üstünden başladım biraz açık tonda uygulama yapmaya çalıştım, ama beceremediğimi farkedince, bir de boyayı kalınlaştırmaya başladığımı görünce durdum. Biraz yağlı boya ile çalışacağım.

Paletleri german greye yakın bir gri ile boyadım. 3 tonda akrilik pas rengini yıkama gibi uyguladım. biraz da sıçratma şeklinde uyguladım. en son yol tekerlerinin değdiği noktaları kuru fırça ile metalik renk uyguladım.

Şimdilik hayalimdekinden kötü gidiyor (her zamanki gibi):).

DSC_0981-01 DSC_0982-01 DSC_0983-01 DSC_0984-01 DSC_0985-01 DSC_0986-01 DSC_0988-01 DSC_0987-01

On 14.06.2021 at 16:44, Bulut Solmaz yazdı:

çok yeşil olmuş. Yıkama ve filitrede halledersin umarım 

3 saat önce, Ali Deveciler yazdı:

Bence de yeşili fazla yeşil olmuş. Ama böyle tanklar da varmış. Sanırım sergi amaçlı bazı modelleri bu renge boyamışlar.

Evet ben de yeşili tutturamadığım için gıcık olmuştum. Panel yıkama yapıyorum, sonra yağlı boya ile biraz dot filter ve tonlama denemesi yapacağım. sanki fark edecek gibi. umarım yani :rolleyes:

3 saat önce, Ali Deveciler yazdı:

Yalnız vernik kalın olmuş gibi geldi bana. Bazı yerlerde detayları doldurmuş sanki. 

vernik değil sanırım dikkatini çeken yerler hocam. önce boya biraz kalın olacak gibiydi. boyamayı bıraktım orada zaten. Sonra misal yandaki palet parçalarını yapıştırırken yine CA ile imtihanımda sınıfta kaldım. orası da kalın oldu biraz. o bölge gelecek uygulamalarda kurtulmazsa, üstüne bir şey örteceğim artık :mellow:

Model boyamada en kötü şey yaşanan sorunları düzeltmek için atılan fazla boya katları sanırım. 

Aynı sorunları bende yaşıyorum fazladan kat atmaya başlayınca boya kalınlaşıyor ve model daha çok oyuncak havasına bürünüyor. :(  

Ben genelde askeri hava araçları yaptığım için gövde içinde olan detaylardan dolayı denemek istemiyorum ama sizin için yol henüz yakın gibi.

hidrolik yada benzeri bir yöntemle boyayı kolaylıkla söküp yeniden boyama yapabilirsiniz diye düşündüm :) 

7 saat önce, Mustafa Batukaan yazdı:

Model boyamada en kötü şey yaşanan sorunları düzeltmek için atılan fazla boya katları sanırım. 

Aynı sorunları bende yaşıyorum fazladan kat atmaya başlayınca boya kalınlaşıyor ve model daha çok oyuncak havasına bürünüyor. :(  

Ben genelde askeri hava araçları yaptığım için gövde içinde olan detaylardan dolayı denemek istemiyorum ama sizin için yol henüz yakın gibi.

hidrolik yada benzeri bir yöntemle boyayı kolaylıkla söküp yeniden boyama yapabilirsiniz diye düşündüm :) 

belki böyle yapsam daha iyiydi ama ben sorunu daha da ileri giderek çözmeye çalıştım. bakalım çözebilmiş miyim ? :)

aşağıda hem telefonla hem de dslr makina ile çektiğim fotolar var. Sanki makina ile çektiğim fotoda renkler gerçeğe daha yakın oldu. yine de emin olamadığım için hepsini paylaşıyorum.

önce makina ile çektiklerim.

DSC_0130 DSC_0131 DSC_0132

Şimdi de cep telefonu ile çekilenler:

DSC_0983 DSC_0984 DSC_0985 DSC_0986

Bir önceki mesajımdan bu yana, yağlı boya ile modülasyonu yakalamaya çalışmışım. Sünger ve fırça ile chipping denedim. En keyif aldığım uygulama bu oldu. Yapması eğlenceli, ilk denemem olduğunu düşününce eh işte denebilecek bir etki elde ettim diye düşünüyorum. Pigmentlerle biraz giriştim. Alt kısımlarda biraz daha fazlaca toz, toprak denedim. Ancak paletlerin rezil halinden ötürü şimdlik orayı paylaşmaya yüzüm yok. Vinil paletlerle sabahtan beri savaşıyorum. Zaten fotoğrafların birinden anlaşılıyor bir araya getiremedim doğru düzgün. Üstündeki boya, yıkama, hepsi de rezil oldu. Toparlamaya çalışacağım.

Herkese iyi haftasonları.

4 saat önce, Eren Erdogan yazdı:

1/72 çok ufaktır bu alet :)  Bir ara ben de yapacağım karasal araçlardan. Hatta 1/48 Tamiya ile başlama niyetim var.

Elinize sağlık 

Evet biraz ufak tefek ?

Diğer ölçekleri denemediğim için karşılaştırma yapamam ama ben 1/72 ölçeği çok sevdim, bitince rafta da yer kaplamaz ?

ellerine sağlık bir önceki haline göre oldukça güzel görünüyor. 

benim bir önceki yorumum ise özellikle kenar ve varillerde belirginleşmiş olan boya kalınlığıyla alakalıydı. bugün paylaştığınız fotolarda okadar göze batmıyor yada nasıl anlatayım sıvanmış gibi duran hali yok. 

tekrardan ellerinize sağlık. 

Bir saat önce, Mustafa Batukaan yazdı:

ellerine sağlık bir önceki haline göre oldukça güzel görünüyor. 

benim bir önceki yorumum ise özellikle kenar ve varillerde belirginleşmiş olan boya kalınlığıyla alakalıydı. bugün paylaştığınız fotolarda okadar göze batmıyor yada nasıl anlatayım sıvanmış gibi duran hali yok. 

tekrardan ellerinize sağlık. 

Teşekkür ederim. siz söyleyince eski haline bir baktım, evet haklısınız, hemen hemen her detayda belli bir boya birikmesi var gibi görünüyor. Son halinde yıkama mı görsel olarak etki etti ya da fotoğraflarda mı bir hile var tam bilemedim :)

ama beğenmenize sevindim.

Şerif daha boya moya macun uğraşma ekpertizde çok belli olacak aman bak. ???

Buff renk ağırlıklı nokta filtre tavsiye edeceğim. Rengi kırar, keskin renk geçişlerini kaynaştırır. Sonra kuru fırça yine buff veya çok açık gri ile belli belirsiz. Yine de sen nasıl istersen devam et.. ama nasılsa hoş geliyor göze.. bir t-34 istiharesi mi yapsam? ☺☺