Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Can SARICAN

1/72 │ F-35A "TUAF"│ Hasegawa │ Can Sarıcan│

Recommended Posts

selamlar çok temiz güzel bir çalışma olmuş. eskitme çok kıvamlı ortaya çıkarması gerektiği kadar detay çıkmış şık duruyor.

parçalarının bir kısmını üretip de geçen gün resmen programdan men edilmemiz çok ağırıma gitti ama belki SU-57 yolu görünür ülkeme. F-22 ye cevap olarak üretilmiş ve şimdiden rusya dışına satıldı. darısı başımıza ne diyelim. 

Ellerine emeğine sağlık. Can hocam. Yine harika bir model olmuş. Senin de dediğin gibi yıpranmayınca çok plastik oluyor :D 

Bir kış günü Ufak bir kuş açlıktan ölmek üzereymiş. Hava soğuk bir tane bile yiyecek bir şey yok. Kuş sonunda açlığa ve soğuğa dayanamayıp yere düşüyor, ölümü beklemeye başlıyor. 

Tam o sırada bir sığır gelip üstüne sıçıyor. Kuş, açlıktan ve soğuktan öldüğüm yetmezmiş gibi bir de bu, deyip kaderine lanet ediyor. Fakat sığırın tezeği sıcak, artık üşümüyor. Biraz kendine gelince fark ediyor ki tezeğin içinde daha sindirilmemiş darı ve tohumlar var. Onları da yiyor ve iyice kendine geliyor. 

Artık üşümeyip karnı da doyunca iyice keyifleniyor. Şakımaya başlıyor.

Tam o sırada oradan geçmekte olan bir kedi bunu duyuyor. Tezeği eşeleyip kuşu oradan çıkartıp afiyetle yiyor.

Konunun özü şu. Kafana sıçan her zaman sana kötülük yapmamış olabilir, seni bokun içinden çıkartanda iyilik yapmamış olabilir. 

F-35'in problemleri çok. Fiyatı uçuk. Daha yeni alan ülkelerden biri, motorunun planlananın 10 katı daha fazla yıprandığını duyurdu.

Bizde iyi ki almamışız diye züğürt tesellisine bel bağlayalım bari :D 

Bu kuşun gelmemesi iyimi oldu, kötümü olduyu önünüzdeki 10 yıllar bize gösterecek. Memleket için en iyisi olmuştur umarım. Bu arada bir şuna bak bir F-16'ya. Estetik olarak bir türlü ısınamadım bu uçağa.

Elinize, gözlerinize, emeğinize sağlık. Güzel bir çalışma olmuş.

5 saat önce, Nejdet Arikoglu yazdı:

selamlar çok temiz güzel bir çalışma olmuş. eskitme çok kıvamlı ortaya çıkarması gerektiği kadar detay çıkmış şık duruyor.

parçalarının bir kısmını üretip de geçen gün resmen programdan men edilmemiz çok ağırıma gitti ama belki SU-57 yolu görünür ülkeme. F-22 ye cevap olarak üretilmiş ve şimdiden rusya dışına satıldı. darısı başımıza ne diyelim. 

Nejdet hocam ne diyeyim. İnanın hiç ısınamadığım bir uçak ve problemlerinden sonra da o kadar yatırım boşa gidecek gibi. Bazen iyi ki programda yokuz diye düşünüyorum. Benimde gönlümden geçen SU-57. Ama o da uzak bir ihtimal gibi duruyor.

4 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Ellerine emeğine sağlık. Can hocam. Yine harika bir model olmuş. Senin de dediğin gibi yıpranmayınca çok plastik oluyor :D 

Bir kış günü Ufak bir kuş açlıktan ölmek üzereymiş. Hava soğuk bir tane bile yiyecek bir şey yok. Kuş sonunda açlığa ve soğuğa dayanamayıp yere düşüyor, ölümü beklemeye başlıyor. 

Tam o sırada bir sığır gelip üstüne sıçıyor. Kuş, açlıktan ve soğuktan öldüğüm yetmezmiş gibi bir de bu, deyip kaderine lanet ediyor. Fakat sığırın tezeği sıcak, artık üşümüyor. Biraz kendine gelince fark ediyor ki tezeğin içinde daha sindirilmemiş darı ve tohumlar var. Onları da yiyor ve iyice kendine geliyor. 

Artık üşümeyip karnı da doyunca iyice keyifleniyor. Şakımaya başlıyor.

Tam o sırada oradan geçmekte olan bir kedi bunu duyuyor. Tezeği eşeleyip kuşu oradan çıkartıp afiyetle yiyor.

Konunun özü şu. Kafana sıçan her zaman sana kötülük yapmamış olabilir, seni bokun içinden çıkartanda iyilik yapmamış olabilir. 

F-35'in problemleri çok. Fiyatı uçuk. Daha yeni alan ülkelerden biri, motorunun planlananın 10 katı daha fazla yıprandığını duyurdu.

Bizde iyi ki almamışız diye züğürt tesellisine bel bağlayalım bari :D 

Kıssadan hisse güzel olmuş Bulut Hocam...:D

44 dakika önce, Osman Yener yazdı:

Bu kuşun gelmemesi iyimi oldu, kötümü olduyu önünüzdeki 10 yıllar bize gösterecek. Memleket için en iyisi olmuştur umarım. Bu arada bir şuna bak bir F-16'ya. Estetik olarak bir türlü ısınamadım bu uçağa.

Elinize, gözlerinize, emeğinize sağlık. Güzel bir çalışma olmuş.

Al benden de o kadar... Bence yaşanan sıkıntılara bakılırsa gelmemesi güzel oldu. Ama hava kuvvetlerimizin bir şekilde güçlenmesi gerekiyor. Bakalım işin içinden nasıl çıkacağız.

Elinize sağlık güzel bir model olmuş.  F35 hakkında her şey söylenmiş bile, ben de bunlara katılmakla beraber yine de havada veya yerde görmek güzel olurdu diye düşünüyorum :) Ama uçağın sıkıntıları ve diğer maliyetler ayrı bir konu tabi yine de o kadar "ilginç" projelere ayrılan devasa bütçeler ortadayken F-35in giderleri beni o kadar da rahatsız etmezdi açıkçası.

23 saat önce, Muhteşem Fırtına Özçınar yazdı:

Elinize sağlık güzel bir model olmuş.  F35 hakkında her şey söylenmiş bile, ben de bunlara katılmakla beraber yine de havada veya yerde görmek güzel olurdu diye düşünüyorum :) Ama uçağın sıkıntıları ve diğer maliyetler ayrı bir konu tabi yine de o kadar "ilginç" projelere ayrılan devasa bütçeler ortadayken F-35in giderleri beni o kadar da rahatsız etmezdi açıkçası.

Çok teşekkürler. Açıkçası problemleri kullandıkça ortaya çıkan bir uçak. Bu kadar yatırıma sonuç bu olmamalıydı diye düşünüyorum. Ama dediğin gibi saçma sapan yerlere harcanan, feda edilen paraları düşündükçe içim cız ediyor.

Can üstadım ellerinize sağlık, yine üst sınıf bir model olmuş :) 

Dizaynına hala ısınamadığım bu arkadaşa ne yapsanız da göz doldurucu bir model olamıyor maalesef :( Bence radarda görünmeme başarısı modelci radarında da aynı derece başarılı:D Siz de bahsetmişsiniz ama yıkama bir ton belirgin olsa belki bir tık daha iyi görünebilirdi. Onun dışında her ne kadar çok belli etmese de çok ciddi detay işçiliğini görmemek ayıp olurdu.

,Bu kuşun Türk bayrağı ile uçamıyor olması, yaşanan süreci de göz önüne aldığımızda tabi ki üzüntü verici :( Ben Hava Kuvvetlerine vereceği potansiyel katkıdan çok, bu uçağı yakından inceleyerek kendi uçağımızı üretecek mühendislerin bu imkandan uzak kalmasına üzüldüm açıkçası :) Başka bir bahara diyor ve tekrara ellerinize sağlık diyorum :) 

1 hour ago, Fatih Taş said:

Ben Hava Kuvvetlerine vereceği potansiyel katkıdan çok, bu uçağı yakından inceleyerek kendi uçağımızı üretecek mühendislerin bu imkandan uzak kalmasına üzüldüm açıkçası

merhabalar

dün gece CNN türk de TUSAŞ başkanı Prof. Dr. Temel Kotil in bir röpörtajı vardı ve F- 35 i gölgede bırakacak F-22 benzeri çift motor çok şık bir uçak çalışmasının kaynak ve iş gücü yolu açılmış oldu dedi. yani f-35 için ayrılan kaynakların yerli uçağımıza aktarılacağını söyledi. röpörtajın tamamını bugün seyredeceğim. SU-57 almamıza gerek kalmayabilir gibi görünüyor.

adamın vizyonu gençlerin üzerine kurulmuş bu çok hoşuma gitti. beyin göçünü engellemeyi misyon edinmiş ve Türkiye'yi dünyada herşeyin merkezinde görmek isteyen bir bakış açısı var izole ve yalnız görmek istemiyor gibi konuştu. 

kendisini çok iyi tanımıyorum ama kötü konuşmadı. F-35 program dışı kalmaya fırsat olarak bakan bir adam. zaten röpörtajdan anladığım kadarıyla adam her sıkıntıya fırsat gözüyle bakıyor

31 dakika önce, Nejdet Arikoglu yazdı:

merhabalar

dün gece CNN türk de TUSAŞ başkanı Prof. Dr. Temel Kotil in bir röpörtajı vardı ve F- 35 i gölgede bırakacak F-22 benzeri çift motor çok şık bir uçak çalışmasının kaynak ve iş gücü yolu açılmış oldu dedi. yani f-35 için ayrılan kaynakların yerli uçağımıza aktarılacağını söyledi. röpörtajın tamamını bugün seyredeceğim. SU-57 almamıza gerek kalmayabilir gibi görünüyor.

adamın vizyonu gençlerin üzerine kurulmuş bu çok hoşuma gitti. beyin göçünü engellemeyi misyon edinmiş ve Türkiye'yi dünyada herşeyin merkezinde görmek isteyen bir bakış açısı var izole ve yalnız görmek istemiyor gibi konuştu. 

kendisini çok iyi tanımıyorum ama kötü konuşmadı. F-35 program dışı kalmaya fırsat olarak bakan bir adam. zaten röpörtajdan anladığım kadarıyla adam her sıkıntıya fırsat gözüyle bakıyor

Kaynak konusu dışında diğer söyledikleriniz maalesef sözde kalıyor, fiiliyatta farklı davranıyor. Son zamanlarda TAI tecrübeli personel konusunda büyük kayıplar yaşadı, yaşamaya da devam ediyor. Türkiye'nin genelinde olduğu gibi liyakat yerine başka hususlar öne çıkıyor.

9 dakika önce, Nejdet Arikoglu yazdı:

merhabalar

Merhabalar :) Programı izlemediğim için doğrudan yorum yapamayacağım ancak yaptığım yorum mesleğim gereği edindiğim naçizane tecrübelerime dayanmaktaydı. Savunma sanayi konuları çok uzun yıllar tecrübeyi gerektiren işler. Bugün üretilen sistemlerin geçmişi en az 40-50 yıl öncesine dayanıyor. Bizim gibi bu işlere geç başlamış ülkeler için en iyi çözüm ise tersine mühendislik. Bugüne kadar bence gayet iyi bir şekilde uyguladığımız bu yöntemi başarabilmek için de ürüne olan erişimizin yeterli seviyede olması gerekir.

F-35 bir ürün değil bir konsept. Ürün olarak bize katkısı çok oldu, şuan TAI dünyada sayılı firmanın sahip olduğu tezgahlara ve üretim proseslerine F-35 projesi sayesinde sahip oldu. Bu kazanım elbette MMU'ya aktarılacak ama başta dediğim gibi kullanım konseptini anlama ve geliştirme şansımızı maalesef kaybettik. İşin kötüsü siyasi yapı nedeniyle uluslar arası eğitimlerden uzak kalıyoruz. Eskiden Anadolu Kartalında yapılanlar şuan Yunanistan'da yapılıyor. Kuvvet için maalesef önemli kayıplar. Rakiplerimiz içinse önemli kazançlar. Bizim artımız ise devamlı olarak düşük yoğunlukta bir muharebenin içinde olduğumuz için kendi konseptlerimizi yaratabilmemiz. Ama bu konseptleri çok fazla açık ediyoruz. Bir nevi erken öten horoz misali.