Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
murathan köylü

1/72| Panzerkampfwagen V Panther Ausf.F | HASEGAWA | Murathan KÖYLÜ

Recommended Posts

merhabalar.daha önce çok 1/72 yaptım ama bu kadar küçüğünü yapmadım.kafamda çılgın bir kamoflaj var.tank what-if o yüzden kamoflaj serbestliğim var.aynı zamanda tankın G versiyonu için olan kuleyle de ayrı bir maket yapacağım.

0afe2a12-9006-42cb-adb9-0938ef95cdb5 2a1a1db6-9648-43c4-a52a-3ee2a6cc2945 b76a275b-573b-417e-ac85-f9cdeda839d7 dc0d086d-9719-463d-9b9f-d0e857d13af3 6a400b72-93ff-4f5a-9fe9-c2af78d6a795

4 saat önce, Şerif Sadık yazdı:

Gerçeküstücülük falan ders notları ilhamıyla, merak ettim kamuflaj fikrini:). Takipteyim.

ben de bilmiyorum aslında ama kuleyi kırmızı rotbraun yapmayı düşünüyorum geri kalanı da kum rengi ile saçmalayacaz.

makete detay ekleme işine girdim.ilk önce dışa detayları içe çevirdim.sonra ise bazı yerlere kaynak izi denemesi yaptım.en iyi kulede yaptım fakat telefonumun kamerası iyi olmadığı için yokmuş gibi gözüküyor.gerçi normalde bile zor gözüküyor.namluyu deldim.arkadaki ızgaralar için elimde birtek sineklik var o da biraz ölçekdışı.artık onu da katlayıp yapacağız.

2d2be629-17c9-49b0-afce-995979417c57

8 dakika önce, murathan köylü yazdı:

çözüm buldum abi ince bir file gibi bişey

onu da denemişti forumda modelciler. eğer tahmin ettiğim gibi bir şeyse o da tel tel dağılıyor kesince. çay süzgeci tavsiyesini bir düşün derim ben de.

nerde gördüğümü de hatırladım.

bu mesajda denenmişi fotoğraflarla var. plastik gibi bir süzgeç/file ile tel tel dağılır kesince.

23 dakika önce, Şerif Sadık yazdı:

onu da denemişti forumda modelciler. eğer tahmin ettiğim gibi bir şeyse o da tel tel dağılıyor kesince. çay süzgeci tavsiyesini bir düşün derim ben de.

nerde gördüğümü de hatırladım.

bu mesajda denenmişi fotoğraflarla var. plastik gibi bir süzgeç/file ile tel tel dağılır kesince.

dağıldı zaten şimdilik boşlukları doldurdum

Tecrübe işte :D  gıcık olmuştum yaparken de.. tel tel dağılmıştı.

ama ben arkadaki farklı bir alandaki girişte kullanmıştım. buradaki (orijinaldeki) elek aralığı daha büyük  ve hepsini geçtim 35 ölçekte kullanmıştım :D Şimdi olsa kesin metal çay süzgeci kullanırım..

38580993532_ffbd07f72e_b.jpg    38580993192_8d0606f185_b.jpg

yapıştırıcı izini daha sonra sildim bu arada.

evet boyama aşamasına geldim artık kutu resminden gördüğüm bazı yerlere pütürlü efekt verdim fakat öndeki tarette pek olmadı tankın topunda güzel oldu yanları yapamadım.arkadaki ızgara olacak elek sineklikten biraz daha küçük delikli fakat yine de büyüktü ben de bastırarak inceltip yapıştıracağım.şerif abininkinden aradım da bulamadım.ızgarayı gövdeyi boyadıktan sonra boyayıp takacağım fırçayla boyadğım için.kamoflaj tamamen doğaçlama olacak zaten tank what if o yüzden kafam rahat.bide bugün maketi yıkadım tozları gitsin diye.

5e17453c-600a-4523-a814-984794b91e67 8ddbb0e0-e4ea-4063-bc23-c7a1b6b5af71 2b47cade-8615-461e-8efc-f2ff1da15920

7bd25e7f-0f12-49cf-b66d-b73778387aba

Kolay gelsin öncelikle;

Sanki gövde kenarlarında yapıştırıcı taşmaları var gibi. Bunlar boya yapılınca kabartılar halinde fazlaca belli olacaktır. Gövdenin çeşitli yerlerinde belli olan çizikler var (özellikle ön tarafta).  Eğer derinlerse yine sorun yaratır. İçe detaya çevirmek iyi fikir fakat biraz gelişi güzel yapılmış. Son paylaştığınız fotoğraftaki eleği kullanmayın. Çok fazla ölçek dışı. Marketlerde satılan ince küçük meş çelik çay süzgeçleri iyi bence. Son olarak topun ucunu delmeyi unutmayın derim. 

12 saat önce, murathan köylü yazdı:

kutu resminden gördüğüm bazı yerlere pütürlü efekt verdim

döküm efektini mi kastediyorsun. göremedim onları.. kupolada biraz var sanki ama emin olamadım. resimler net değil.

Bu nasıl çay süzgeci... :huh: süzmeki bu bir şeyi :P bunun içinden koyun sürüsü geçer.

8ddbb0e0-e4ea-4063-bc23-c7a1b6b5af71

Zamanında bundan yüz sene önce köylere elektrik direği dikiyorlarmış. Köylüler sormuş ne yapıyorsunuz diye. Oradaki görevlide şaka olsun diye çit çekiyoruz demiş. Yaylaya koyunlar girmesin diye. Bunlar kabloları filan dikince köylüler gülmeye başlamışlar. Adamlar sormuş niye gülüyorsunuz diye.... Köylülerde siz şeherliler de çok cahilsiniz bunun altından koyunlar geçer ki... demişler :D 

Bunu da kullanma çok büyük. Önceden söylediğim lafımı geri alıyorum, olduğu gibi kullan daha iyi. 

Namlunun ucuna parça gelmeyecek ise (ateş gizleyici) mutlaka del. 

zımpara çiziklerini de yüksek kumla revize et.

3 dakika önce, Ali Deveciler yazdı:

Kolay gelsin öncelikle;

Sanki gövde kenarlarında yapıştırıcı taşmaları var gibi. Bunlar boya yapılınca kabartılar halinde fazlaca belli olacaktır. Gövdenin çeşitli yerlerinde belli olan çizikler var (özellikle ön tarafta).  Eğer derinlerse yine sorun yaratır. İçe detaya çevirmek iyi fikir fakat biraz gelişi güzel yapılmış. Son paylaştığınız fotoğraftaki eleği kullanmayın. Çok fazla ölçek dışı. Marketlerde satılan ince küçük meş çelik çay süzgeçleri iyi bence. Son olarak topun ucunu delmeyi unutmayın derim. 

Ben daha yazarken Ali benden önce davranmış :D 

4 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

döküm efektini mi kastediyorsun. göremedim onları.. kupolada biraz var sanki ama emin olamadım. resimler net değil.

evet en iyi tankıın taretine yaptım da net gözükmüyor tareti de deldim ama muhteşem telefonun kamerası sağolsun gözükmüyor hiçbiri video bile açmakda zorlanan telefon.

4 saat önce, Ali Deveciler yazdı:

Kolay gelsin öncelikle;

teşekkür ederim.çizikler derin değil detayı da iğneyle açtım biraz değişik bişey oldu.artık arka tarafa malzeme aramaktan yoruldum bişey takmayacağım.

Evet o süzgeçi atalım lütfen ?

Hasagawa kitlerinde bu tür sert Vinly palet biraz sorun olabilir , yapıştırmadan bir test yapıp nasıl durduğuna bakmak iyi olacak .. paletin birleşim yeri biraz estetik dışı kalabilir görünmeyen yere getirmeli .. bu tür paletleri misina ile dikmeye çalıştığımı hatırlıyorum. 
Kolay gelsin 

3 saat önce, Erhan Atalay yazdı:

Evet o süzgeçi atalım lütfen ?

Hasagawa kitlerinde bu tür sert Vinly palet biraz sorun olabilir , yapıştırmadan bir test yapıp nasıl durduğuna bakmak iyi olacak .. paletin birleşim yeri biraz estetik dışı kalabilir görünmeyen yere getirmeli .. bu tür paletleri misina ile dikmeye çalıştığımı hatırlıyorum. 
Kolay gelsin 

bugün denedim biraz boşluk kalıyor gibi biraz daha gerecektim ama tekerleri yapıştırmadım yapıştırdıktan sonra birdaha deniyeceğim

f099fa76-188f-4b54-9338-3ce78f3afffb d83eb8b6-7daf-4956-a72b-02b81b2b2850 7531a55f-d4eb-4c7c-a5f6-fbb9326f4023 ed86ef79-65b8-4327-9757-0ccfa1af4524

kamoflajı attım.ilk defa hiç referans kullanmadan doğaçlama bir kamoflaj yaptım.ve ilk defa bu kadar karmaşık bir kamoflaj yaptım o yüzden bazı taşırma hatası vb.yapmış olabilirim.temel olarak almanların 1944 sonrası tanklarını baz aldım.referansları incelediğimde bazı parçaların(kule,tekerler,namlu vb.)parçaların astar olan renkte kaldığını gördüm.ve bazı tankların kulelerine beyaz boyayla numara verdiklerini gördüm.numaralar baya kötü oldu üste gamalı haç yapacaktım fakat olmadı ve baya kötü birşey oldu farkettiyseniz.yanlara ekstra olarak alman haçı ekleyeceğim.tanka decal gelmeyecek.bu akşam detayları boyar chipping yaparım bazı yerlere de metalik efekti veririm diye tahmin ediyorum.

şimdi farkettim fotoğrafları kırpmayı unutmuşum kusura bakmayın

5 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

Paletler Çok gergin olmasın. Dikkat edersen aşağıdaki resimde aşağı doğru bir kavis var. Yerçekimiyle aşağı sarkar.

p5f_1.jpg

waffen-ss-tank-valerii-petelin-germaniia

resimdeki etkiyi vereceğim diye de çok gerip tekerleri kırma :) 

o konuda çok sorun olacağını sanmıyorum bugünkü denememde paletlerin çökmesini göze alarak denemiştim aradaki boşluk da öyle kocaman değil biraz daha gerginlik isityor sadece bi de tekerlerin yapışmasını:)