Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Fatih Taş

1/35 I Challenger 2 TES I Ryefield Models I Fatih Taş

Recommended Posts

On 8.04.2021 at 11:03, Bulut Solmaz yazdı:

Len sincapların lordu... Otur oturduğun yerde. Ne zıplıyor her şeye.

Astar dediğin nedir ki. Fatih komutan isteseydi astar dediğin 1-2dk lık iş onun için. Benim de yeni aklıma geldi. Paylaştım işte. 

Sen elime düşersen o havan toplarına şükredeceksin

On 8.04.2021 at 11:25, Bulut Solmaz yazdı:

Sağol Fatih hocam ya... Sen bakma mendebur smet'e. Mahallenin gıybetçi yaşlı nemrut teyzelerinden o... 

Allah korumuş... Darısı'nın füzelisi smet'in başına :D Kafasına bir füze düşsede forumca rahatlasak...

Yaa dur bi ya. Komutanımla arama girme. Git 1-3 nöbette komando dansı yap dese yaparız, üstüne de İtalyan çukuruna parendeyle gir dese onu da yaparız alimallah. Onlar bizim her daim komutanımız. Sen otur SİU büyülerini yap. Müzevir seni😂😂😂

On 8.04.2021 at 11:11, Fatih Taş yazdı:

Sıkıntı yok İsmet, biz her türlü yardıma açığız :) Bulut'un tam yaşı bilmiyorum ama aynı yaşlardayız sanırım. Onu yaştan gömerken arada beni de gömdün mü ne:D

Sprey işi bana nedense bir türlü sıcak gelemedi, klasik hava tabancasıyla devam :) 

Bu arada ben emekli topçuyum, o yüzden ufak tefek havanlarla işim olmaz ( o piyadelerin işi). Ben gönderirsem direk füze gönderirim ona göre :) Füzenin yanına yeni işte uğraştığımız Mark-80 serisi uçak bombaları da eklendi haberin olsun B)  

Komutanım bu SİU şefi Blu manitu aslında fosil bakma sen, Mezozoik çağda doğmuş. Biz sonuçta 30 unda delikanlılarız. Adam çekemiyor napsın ehtiyarrr. 

Füze de atmasaydın iyiydi Komutanım. 😂😂😂

Biraz kalmış falan diyince sprey kullanıyorsunuz zannettim. Bilseydim söyler miydim? Direk en yakın köprüden atardım kendimi çıkmazdı öyle bir şey ağzımızdan. Kusur ettiysek affola. 😂

Bu arada renk açıklığı, tonlamalar gayet güzel gerçekten. Göze çarpan bir şey yok. ( olsa ne yazar lan dediğinizi duyar gibiyim de olsun😂😂) . Tekrar  kolay gelsin diyorum Komutanım. Hörmetlerimle. 😂

Bak yine konuştu quasimodo. Bana yaşlı diyende, benim babamın askerlik arkadaşı... 30 larındaymış küçül küçül de cebime gir. 

Adam utanmadan birde komando dansından bahsediyor, Bu semet'in komando dansı 

ExcitableGiantChihuahua-max-1mb.gif   tenor.gif

Komutanım eline sağlık. Tonlamalar gördüğüm kadarıyla gayet güzel olmuş. Sen zaten bu işin ustasısın. Bilmediğin bir şey değil. Üstüne bir  filtre bir yıkama geldiğinde cillop gibi olacağı belli. 

AK yı İnceltmeden hem de 0,2 ile atman başarı sayılır.

Seninki hangisiydi. Vallejo gibi Tüpte satılan mı, yoksa tamiya gibi cam şişede olan mı?

AK2102.jpgRC083-1-1200x1200.jpg

Hiç denemedim ama öğrendiğim kadarıyla AIR serisi bile biraz vallejo karakterinde. İnceltmek için su veya camsil denedin mi? Vallejo ile aynı kafada ise, su veya camsil'i sevebilir. (Tabiki en iyisi kendi tineri)

süper konu, hem tankın hem de RFM nin fanı olduğum için bende de aynı kit mevcut, hemen sormak istiyorum, RFM nin bu kit için ayrıca bir detay seti var, özellikle arka slat armor PE parçalar ile yapılıyor. sizce plastik olması tatmin edici mi detay açısından? PE olsa iyi olur muydu?  bir de bu ingiliz tanklarında (aynı zamanda kanada tanklarında da) kullanılan yeşil, nato yeşil değil mi? bu konuda farklı farklı uygulamalar var...tüm kitleriniz gibi bunu da keyifle izliyorum, kolay gelsin... 

Komutanım eline sağlık kit gayet kaliteli sanırım kara araçlarına çok hakim değilim fakat birleşim ve detay seviyeleri tatmin edici. 

Bulut abinin paylaştığı iki farklı şişede yer alan AK'nin ürünlerini kullanıyorum. Tamiya şişesinde olan ürün MrColor gibi laker bazlı ama ben yine de kendi tineri ile beraber tedarik ettim. Tabancayı temizlerken sadece farklı tiner kullanıyorum inceltirken kendi tineri kullanıyorum.

Vallejo şişesinde olan için ise inanın bütün incelticileri denedim ama en iyi performansı kendi incelticisi ile aldım. İPA ile de inceltip attım ama kendi incelticisi ile çok iyi performans veriyor. Fakat bu tarz boyaları tabancadan temizlemek tam bir ölüm en ufak kalıntıda tabanca tıkanıyor. Artık olabildiğince Gunze, Tamiya ve Mrcolor serisine yöneldim atıyorum temizliyorum arkama bakmıyorum ama bazen Mig ve AK ürünlerini kullanmak zorunda kalıyorum. 

Elinize sağlık :) Araç nefis bence sonuçta çok başarılı olmuş ama ben de arkadaşlar gibiyim mümkünse Gunze veya Tamiya dışına çıkmadan; netten araştırıp, boyaları karıştırıp neyse doğru rengi  yakalamak hedefindeyim artık  :D  https://www.britmodeller.com/ buradan özellikle ingiliz araçlar için güzel içerik bulabiliyorum; oradaki yazışmalardan ve memnun kalanların yorumları ile Hataka turuncu lacquer serisini denemek istiyorum..

HTK-CS77-Modern-British-Army--RAF-AFV-pa

On 14.04.2021 at 08:21, Fatih Taş yazdı:

Hafta sonu şehir dışına çıktığım için tezgahın başına geçmeye fırsatım olmadı. Pazartesi akşam gaza gelip boya işine başladım. Elimde yeşil olarak en uygun AK Air Series'in FS34102 Medium Green'i vardı ve onu kullanayım dedim. Ama demez olaydım :( İnceltmek için elimdeki tüm tiner cinslerini denedim ve hiç birinden iyi performans alamadım. Sonra nette araştırınca arkadaşın tam akrilik olduğunu bu yüzden kendi tineri ile iyi çalıştığını öğrenmiş oldum. O yüzden inceltmeden atmaya karar verdim ve 0,2 iğne kullanarak  boyamaya başladım. Bu sefer de her 15-20 saniyede bir iğne ucuna biriken boyayı temizlemem gereken bir durum oluştu. Aslında biraz da inat ettim denebilir :blink: Sonuç itibariyle bundan sonra bu boyayı kullanacak arkadaşlara tavsiyem olsun, mutlaka ön deneme yapın derim :) 

Bu kadar laf kalabalığından sonra son durumu paylaşayım. Öyle ya da böyle boyayı attıktan sonra dün akşam da tonlama ve siyah bölümlerin detay boyamasını yaptım. Bazı bölgelerdeki tonlamalar tam istediğim gibi olmadı ama eskitme aşamasında düzeltebilirim diye umuyorum. Sırada vernik ve az sayıdaki dekaller var...

20210414_064113

Fatih hocam selamlar,

gölgelemeyi nasıl yapıyorsunuz çok hoş olmuş. genede gördüğüm önce panellerin orta kısımlarına ana rengi uygulayıp daha sonra boyayı daha açık halde hazırlayıp komple boyama yapıyorlar. sizdemi bu şekilde yaptınız 

On 14.04.2021 at 09:17, ismet güralp yazdı:

Füze de atmasaydın iyiydi Komutanım. 😂😂😂

Füze müze kalmadı İsmet :) Emekli albayın bundan sonra ancak dilinde:D

On 14.04.2021 at 09:17, ismet güralp yazdı:

Biraz kalmış falan diyince sprey kullanıyorsunuz zannettim. Bilseydim söyler miydim? Direk en yakın köprüden atardım kendimi çıkmazdı öyle bir şey ağzımızdan. Kusur ettiysek affola. 😂

Bu arada renk açıklığı, tonlamalar gayet güzel gerçekten. Göze çarpan bir şey yok. ( olsa ne yazar lan dediğinizi duyar gibiyim de olsun😂😂) . Tekrar  kolay gelsin diyorum Komutanım. Hörmetlerimle. 😂

Kapalı alan mecburiyeti yüzünden genelde sprey kullanmayı tercih etmiyorum. Polatlı'daki evde teras olduğu için bir kaç kutu almışlığım var ama şu an oturduğum evin balkonları çok müsait değil :) 

Gölgelendirmeler için görüşlerin için teşekkürler :) 

On 14.04.2021 at 10:26, Bulut Solmaz yazdı:

Komutanım eline sağlık. Tonlamalar gördüğüm kadarıyla gayet güzel olmuş. Sen zaten bu işin ustasısın. Bilmediğin bir şey değil. Üstüne bir  filtre bir yıkama geldiğinde cillop gibi olacağı belli. 

AK yı İnceltmeden hem de 0,2 ile atman başarı sayılır.

Seninki hangisiydi. Vallejo gibi Tüpte satılan mı, yoksa tamiya gibi cam şişede olan mı?

AK2102.jpgRC083-1-1200x1200.jpg

Hiç denemedim ama öğrendiğim kadarıyla AIR serisi bile biraz vallejo karakterinde. İnceltmek için su veya camsil denedin mi? Vallejo ile aynı kafada ise, su veya camsil'i sevebilir. (Tabiki en iyisi kendi tineri)

Benim kullandığım göz damlalık/tüp olan versiyonu. Enteresan bir bileşimi var, kuruduktan sonra kalıp halinde kalkmaya meyilli duruyor ama nedeni alttaki Tamiya astar mı yoksa kendi yapısı mı bilemedim. Çok da memnun kalmadım açıkçası.

On 16.04.2021 at 11:51, Serdar Konar yazdı:

süper konu, hem tankın hem de RFM nin fanı olduğum için bende de aynı kit mevcut, hemen sormak istiyorum, RFM nin bu kit için ayrıca bir detay seti var, özellikle arka slat armor PE parçalar ile yapılıyor. sizce plastik olması tatmin edici mi detay açısından? PE olsa iyi olur muydu?  bir de bu ingiliz tanklarında (aynı zamanda kanada tanklarında da) kullanılan yeşil, nato yeşil değil mi? bu konuda farklı farklı uygulamalar var...tüm kitleriniz gibi bunu da keyifle izliyorum, kolay gelsin... 

Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim :) 

Slat armor konusunda, bence kitten çıkan plastik parçalar da gayet tatmin edici ancak planınızda süper detaylı bir model yapmak varsa o zaman düşünülebilir. 

Renk konusunda ben de çok arada kaldım. Aracın talimatında NATO yeşil yazıyor ama bana nedense daha soluk bir yeşil gibi geldi. O yüzden bu rengi tercih ettim. Referansların çoğunda da infrared/kızıl ötesi kamuflaj örtülü fotolar var ne yazık ki.

On 17.04.2021 at 12:23, y a m a n a y d ı n yazdı:

Elinize sağlık :) Araç nefis bence sonuçta çok başarılı olmuş ama ben de arkadaşlar gibiyim mümkünse Gunze veya Tamiya dışına çıkmadan; netten araştırıp, boyaları karıştırıp neyse doğru rengi  yakalamak hedefindeyim artık  :D  https://www.britmodeller.com/ buradan özellikle ingiliz araçlar için güzel içerik bulabiliyorum; oradaki yazışmalardan ve memnun kalanların yorumları ile Hataka turuncu lacquer serisini denemek istiyorum..

Teşekkür ederim :) Ben de genelde Tamiya ve Gunze tercih ediyorum ama son dönemde favorim AK Real Colors. Bu boyayı daha önce bir şekilde stoğa dahil etmişim ama devamını kesinlikle almam. Hataka da aklımda olan bir ürün ama daha almak kısmet olmadı.

Britmodeller benim de takip ettiğim sitelerden biri. Ama ney yazık ki adamların modelcilik malzemelerine ulaşılabilirlik ve ekonomik rahatlıklarını da kıskançlıkla izlemiyor değilim :( 

15 saat önce, Mustafa Batukaan yazdı:

Fatih hocam selamlar,

gölgelemeyi nasıl yapıyorsunuz çok hoş olmuş. genede gördüğüm önce panellerin orta kısımlarına ana rengi uygulayıp daha sonra boyayı daha açık halde hazırlayıp komple boyama yapıyorlar. sizdemi bu şekilde yaptınız 

Merhabalar :) Benim boya-gölgelendirme tercihim daha basit bir yöntem. Önce ana rengi uyguluyorum ardından ana rengi uygun bir renkle göz kararı bir-iki ton açıyorum. Sonra açık ton boyayı düşük basınç ve ince uçla aracın güneşe en çok maruz kalan yerlerine ve genelde panel ortalarına uyguluyorum. Tabi el alışkanlığı önemli, denedikçe hem boya inceliği (çok fazla overspray olmaması) hem de uygulama daha iyiye gidiyor.

15 saat önce, Fatih Taş yazdı:

Merhabalar :) Benim boya-gölgelendirme tercihim daha basit bir yöntem. Önce ana rengi uyguluyorum ardından ana rengi uygun bir renkle göz kararı bir-iki ton açıyorum. Sonra açık ton boyayı düşük basınç ve ince uçla aracın güneşe en çok maruz kalan yerlerine ve genelde panel ortalarına uyguluyorum. Tabi el alışkanlığı önemli, denedikçe hem boya inceliği (çok fazla overspray olmaması) hem de uygulama daha iyiye gidiyor.

teşekkür ederim. el becerimi geliştirebilirsem daha pratik bir yöntem gibi :) 

Bu arada güncel fotolarda çok güzel