Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Fatih Taş

1/35 I Challenger 2 TES I Ryefield Models I Fatih Taş

Recommended Posts

Kolay gelsin komutanım. 

Tankla ilgili ufak bir bilgi, tank için yok edilemez diyorlar.(tabiki abartma) Irak savaşında hiç bir tank kaybetmiyorlar. Hatta yok edilemez lakabını almasının nedeni, bir tanesini fena sıkıştırıyorlar.  14 roket mermisi, 1 tane anti tank füzesi yiyor, yine de destek gelene kadar savaşabiliyor . Mürettebatı hafif yaralarla atlatıyor ve tankı çekerek götürüyor. Ufak bir tamirata savaşa geri dönüyor. Baska bir olayda da 70 rpg yiyor, banamisin demiyor. Tek kötü yani aşırı pahalı olmasıymış. 

On 04.04.2021 at 22:16, ismet güralp yazdı:

Kolay gelsin Komutanım. Çok güzel bir kit, yakışıklı olacak. Takipteyiz.

Teşekkürler İsmet :) 

22 saat önce, Gökay Yalçın yazdı:

Ahh ! Şu kutu resimleri yok mu ? hep aklımızı çelen onlar.

Şaka bir yana benimde bir dönem radarıma girmişti, takipteyim abi kolay gelsin.

Beni kutu resminden çok ''Internet scale modeller''daki arkadaşın yapım videosu cezbetmişti :) 

Kiti kesinlikle tavsiye ederim Gökay. PE'ler, kauçuk ve şeffaf parçalar, mükemmele yakın mühendislik gerçekten yapımını çok keyifli bir hale getiriyor. 

21 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Offff çok iyi.... Üstat takipteyim, önlerden yerimi kaptım :D 

Teşekkürler Bulut, benim salonda senin yerin hep önde;)

20 saat önce, murathan köylü yazdı:

kolay gelsin.baya detaylı gözüküyor.

Teşekkürler :)

16 saat önce, Viktor Gorelov yazdı:

Kolay gelsin

Teşekkürler Viktor bey :) 

16 saat önce, Aydın Kaynak yazdı:

Kolay gelsin komutanım , emeklilik tam üzerine oturdu ve de çok yakıştı , ellerine sağlık ..

Teşekkürler Aydınım :) Bu yarı emekli halim, bir de tam olsam o zaman gör sen beni:D

12 saat önce, y a m a n a y d ı n yazdı:

Kolay gelsin :D Benimde halen radarımda ama sanırım kısmet olursa düz Challenger 2 kiti ile devam edip;  Berlin Brigade Camo şeması ile sonlardırmak istiyorum :) 

Teşekkürker Yaman bey :) Berlin Brigade Camo benim de çok sevdiğim ve bir gün mutlaka yapmak istediğim bir camo :) 

10 saat önce, Enes ÇALDIR yazdı:

Kolay gelsin :) merak ettiğim bir kitti bu. Bana da referans olacak bir çalışma olacak :D

Takipteyim

Teşekkürler Enes :) 

10 saat önce, Musa Peker yazdı:

Kolay gelsin komutanım. 

Tankla ilgili ufak bir bilgi, tank için yok edilemez diyorlar.(tabiki abartma) Irak savaşında hiç bir tank kaybetmiyorlar. Hatta yok edilemez lakabını almasının nedeni, bir tanesini fena sıkıştırıyorlar.  14 roket mermisi, 1 tane anti tank füzesi yiyor, yine de destek gelene kadar savaşabiliyor . Mürettebatı hafif yaralarla atlatıyor ve tankı çekerek götürüyor. Ufak bir tamirata savaşa geri dönüyor. Baska bir olayda da 70 rpg yiyor, banamisin demiyor. Tek kötü yani aşırı pahalı olmasıymış. 

Teşekkürler Musa  :)  Bilgiler için teşekkürler, ben Altay niyetiyle aldığım için bu kadar araştırmamıştım:blink:

5 dakika önce, baki temel yazdı:

Komutanım neler oluyor formu elemi geçireceksin;)havadan karadan top yekün geliyorsun

Yok abi haddimize mi :) Bir kaç haftadır heyet, toplantı falan derken foruma pek vakit ayıramamıştım. Birikmişleri salınca böyle sanal bir yoğunluk oldu:D

Dün akşam fırsat bulunca astar atayım dedim. Tam başlarken namlunun ön parçasının yamuk olduğunu fark ettim ki kitin tek problemli yerinin de namlu bağlantıları olduğunu söyleyebilirim. Biraz uğraştan sonra düzelttim ve astara geçtim. Elimde yeter miktarda açık renk sadece Tamiya astar kalmıştı ben de onu uyguladım. Bazı bölümlerde tozlanma yaptığı (muhtemelen benden kaynaklı) için kabaca üzerinden ince zımpara ile geçtim. Ama boyadan önce bir daha detaylı bakarım. Son durum...

20210407_055431

20210407_055449

20210407_055503

20210407_055516

Teş

2 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Fatih hocam yakın zamanda Enes o namlu konusunda 3D bir şeyler çalışmıştı. Bir irtibat kur istersen. Yaptığı namlu kutudan çıkandan daha iyi.

Teşekkürler Bulut, konuyu takip etmiştim ama aklıma o seçenek sen söyleyene kadar gelmemişti:blink: Neyse, bir daha ki challenger'a inşallah :) 

12 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Fatih hocam yakın zamanda Enes o namlu konusunda 3D bir şeyler çalışmıştı. Bir irtibat kur istersen. Yaptığı namlu kutudan çıkandan daha iyi.

Ula Komutan astar attım yazıyor sen namluyu değiştir diyorsun, beni sıcak koltuğumdan fırlatıyorsun... sonra konuyu bulandırdık diye 81mm havanı kafamıza yiyoruz. 

Yaşlandın kabul et, yemekten sonra ilacını almıyon şekerin yükseliyor, 4,5 hipermetrop uykulu gözlerin ile konuya bir şeyler yazayım diyon, ortalığı karıştırıyon...

12 saat önce, Fatih Taş yazdı:

. Elimde yeter miktarda açık renk sadece Tamiya astar kalmıştı ben de onu uyguladım

Komutanım bunların ( birininki)  bulaşıcı bazı özelliklerine karşı aşı yaptırmadığın belli. Bu modele şöyle sıfır janjanlı bir sprey astar açaydın iyiydi. 😂😂😂

Edit: aha havan geliyor....

11 saat önce, ismet güralp yazdı:

Ula Komutan astar attım yazıyor sen namluyu değiştir diyorsun, beni sıcak koltuğumdan fırlatıyorsun...

tenor.gif

Len sincapların lordu... Otur oturduğun yerde. Ne zıplıyor her şeye.

Astar dediğin nedir ki. Fatih komutan isteseydi astar dediğin 1-2dk lık iş onun için. Benim de yeni aklıma geldi. Paylaştım işte. 

Sen elime düşersen o havan toplarına şükredeceksin 

tenor.gif?itemid=9980102

12 saat önce, ismet güralp yazdı:

Ula Komutan astar attım yazıyor sen namluyu değiştir diyorsun, beni sıcak koltuğumdan fırlatıyorsun... sonra konuyu bulandırdık diye 81mm havanı kafamıza yiyoruz. 

Yaşlandın kabul et, yemekten sonra ilacını almıyon şekerin yükseliyor, 4,5 hipermetrop uykulu gözlerin ile konuya bir şeyler yazayım diyon, ortalığı karıştırıyon...

Komutanım bunların ( birininki)  bulaşıcı bazı özelliklerine karşı aşı yaptırmadığın belli. Bu modele şöyle sıfır janjanlı bir sprey astar açaydın iyiydi. 😂😂😂

Edit: aha havan geliyor....

Sıkıntı yok İsmet, biz her türlü yardıma açığız :) Bulut'un tam yaşı bilmiyorum ama aynı yaşlardayız sanırım. Onu yaştan gömerken arada beni de gömdün mü ne:D

Sprey işi bana nedense bir türlü sıcak gelemedi, klasik hava tabancasıyla devam :) 

Bu arada ben emekli topçuyum, o yüzden ufak tefek havanlarla işim olmaz ( o piyadelerin işi). Ben gönderirsem direk füze gönderirim ona göre :) Füzenin yanına yeni işte uğraştığımız Mark-80 serisi uçak bombaları da eklendi haberin olsun B)  

7 dakika önce, Bulut Solmaz yazdı:

tenor.gif

Len sincapların lordu... Otur oturduğun yerde. Ne zıplıyor her şeye.

Astar dediğin nedir ki. Fatih komutan isteseydi astar dediğin 1-2dk lık iş onun için. Benim de yeni aklıma geldi. Paylaştım işte. 

Sen elime düşersen o havan toplarına şükredeceksin 

tenor.gif?itemid=9980102

Aramızda astarın lafı olmaz tabi Bulutcum :) 

Havan videosundaki olayın aynısı benim de başıma geldi 2004 senesinde. Lice Tapan Tepe üs bölgesinde görev yaparken piyadelerin havan atışlarına da ben nezaret ediyordum. 81 mm havan atarlarken muhtemelen nemli baruttan dolayı mermi yaklaşık 90-100 metre ötemize bulunduğumuz tepenin yamacına düştü, Ama çok şükür tapa mekanizması devreye girmediği için patlama olmadı :) Tabi o patlamayan merminin imhası için yarım günümüz gitti o ayrı.

5 dakika önce, Fatih Taş yazdı:

Aramızda astarın lafı olmaz tabi Bulutcum :) 

Sağol Fatih hocam ya... Sen bakma mendebur smet'e. Mahallenin gıybetçi yaşlı nemrut teyzelerinden o... 

7 dakika önce, Fatih Taş yazdı:

Havan videosundaki olayın aynısı benim de başıma geldi 2004 senesinde. Lice Tapan Tepe üs bölgesinde görev yaparken piyadelerin havan atışlarına da ben nezaret ediyordum. 81 mm havan atarlarken muhtemelen nemli baruttan dolayı mermi yaklaşık 90-100 metre ötemize bulunduğumuz tepenin yamacına düştü, Ama çok şükür tapa mekanizması devreye girmediği için patlama olmadı :) Tabi o patlamayan merminin imhası için yarım günümüz gitti o ayrı.

Allah korumuş... Darısı'nın füzelisi smet'in başına :D Kafasına bir füze düşsede forumca rahatlasak...

Hafta sonu şehir dışına çıktığım için tezgahın başına geçmeye fırsatım olmadı. Pazartesi akşam gaza gelip boya işine başladım. Elimde yeşil olarak en uygun AK Air Series'in FS34102 Medium Green'i vardı ve onu kullanayım dedim. Ama demez olaydım :( İnceltmek için elimdeki tüm tiner cinslerini denedim ve hiç birinden iyi performans alamadım. Sonra nette araştırınca arkadaşın tam akrilik olduğunu bu yüzden kendi tineri ile iyi çalıştığını öğrenmiş oldum. O yüzden inceltmeden atmaya karar verdim ve 0,2 iğne kullanarak  boyamaya başladım. Bu sefer de her 15-20 saniyede bir iğne ucuna biriken boyayı temizlemem gereken bir durum oluştu. Aslında biraz da inat ettim denebilir :blink: Sonuç itibariyle bundan sonra bu boyayı kullanacak arkadaşlara tavsiyem olsun, mutlaka ön deneme yapın derim :) 

Bu kadar laf kalabalığından sonra son durumu paylaşayım. Öyle ya da böyle boyayı attıktan sonra dün akşam da tonlama ve siyah bölümlerin detay boyamasını yaptım. Bazı bölgelerdeki tonlamalar tam istediğim gibi olmadı ama eskitme aşamasında düzeltebilirim diye umuyorum. Sırada vernik ve az sayıdaki dekaller var...

20210414_064026

20210414_064046

20210414_064113