Jump to content
  • Sky
  • Blueberry
  • Slate
  • Blackcurrant
  • Watermelon
  • Strawberry
  • Orange
  • Banana
  • Apple
  • Emerald
  • Chocolate
  • Charcoal

Sign in to follow this  
Şerif Sadık

1/48 | Savoia S.21 | FineMolds | Şerif Sadık

Recommended Posts

7 saat önce, Volkan AYDIN yazdı:

Kolay gelsin. Bundan yapmıştım. Çok güzel bir uçak

çok teşekkür ederim. evet uçak estetik ve güzel, kit de çok modelci dostu, terapi gibi bir çalışma oluyor.

28 dakika önce, y a m a n a y d ı n yazdı:

Ailecek Miyazaki fanıyız ve bu başlığın takipçisiyiz :) Kolay gelsin ..

çok teşekkür ederim. bakalım sonucu da tatmin edici olur umarım. :)

2 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Yakından görmeden bir şey söylemek zor ama bana gayet iyi gibi göründü. 

1 saat önce, Eren Erdogan yazdı:

Gayet iyi gidiyor bence, astar çok kararında olmuş. Miyazaki'yi ilk defa duydum :) izleyip öğreneceğim. 

29 dakika önce, Ahmet Eren İspir yazdı:

Astar uygulaması çok başarılı; pürüsüz, homojen bir doku oluşmuş. Hangi spreyi kullandınız?

Teşekkür ederim herkese. Sprey astar olarak Vallejo grey spray primer kullandım.

1 saat önce, Nejdet Arikoglu yazdı:

renk olarak ne düşünüyorsun. şişeden çıkma direk kırmızı mı kullanacaksın yoksa hafif karıştırıp anime rengine daha yakın bir renk mi düşünüyorsun

Ara ara açıp bazı sahneleri izliyorum, detayları kaçırmadan güzel bir model olsun istiyorum. Renge ben de çok takılıyorum. Renk karıştırma meselesinde de elimin ayarına güvenemiyorum pek :)

Kitapçığında Mr. Color enamel c68 demiş.

gunze-mr-color-c068-madder-red-10ml.jpg

Elimde en yakın yarı parlak bir kırmızı var. Revell 36330

wwbro1g14qg.jpg

model firmasının önerisini dikkate almakta fayda var ancak kişisel düşüncem bu tür anime ve bilimkurgu modellerinde standard renklendirme karakteri tam ifade edemeyebiliyor.

bu bağlamda 2 renk önerim daha var. 

Mr. Color C108 Character Red ve C327 Red FS11136

character red anime kırmızısına yakındır C68 den bir tık farklı yani iki renk arasında cok az fark var ama parlak değil yarı parlak 

C327 daha koyu bir kırmızı post shading yada diğer gölgelemelerde faydalı olabilecek bir ton.

bu 3 tonun belli ölçülerde karışımı daha canlı yada anime rengine yakın sonuçlar verebilir.

mr-hobby-c108-1_min.jpg?revision=1514646      mr-hobby-c327-1_min.jpg?revision=1514891

renk karıştırmaktan çekinme üstadım testler yaparak denemeler yaparak en uygun boyayı bulabilirsin model çok tatlı duruyor tatlı bir renk işi güzel tamamlar :)  

Nejdet çok güzel renkler seçmiş.

Practical Analysis of Studio Ghibli Film Aircraft: Porco Rosso Aircraft

c68 ekranda güzel görünüyor ama Nejdet'in belirttiği gibi parlak. Yani ekrandaki renk kartelasındakinden farklı gözükecektir. Üstüne mat / yarı mat vernikle vs ile belki uğraşılır ama çok gerek yok gibi. 

Renk kartelasına bakarsan renklerin hiç biri uymuyor. Şöyle bir bakıldığında turuncuya kaçan bir renge benziyor.

jRCYh8.jpg

Ufak tefek karışımlar yapmaktan korkma. Yeter ki ne karıştırdığını ve oranı hatırla.

Renge aslında o kadar takılmamak lazım. Sanatçı bile bazı durumlarda rengi değiştiriyor.

98c0499e7fc475eea5ebeac5375f689a0b10ab9c  porco-rosso.jpg

Burada bildiğin parlak kırmızı mesela

f6d3b4_47df3f36ea9645f3929738b620befa86~

Ama renk genelde bu işte

9ed4fceda7e089402236e94c653056c4.jpg

Bana önerilen c108 ve tonlamalar çok makul geldi.

Bu tür renkler pek karteladan anlaşılmaz. Modelin başına geçince Belki çok az yeşil eklenip deneme yapılabilir.

DSC_0938 DSC_0937 DSC_0937

Yoğun bir iki hafta içinde fırsat bulursam boyama yapıyorum. Motoru, kanat altındaki dubaları boyadım. Ve kanat altına giriştim. Biraz maskelemede ve beyaz boyada sıkıntı yaşasam da yeşil ve beyaz şeritleri boyamayı bitirdim. En son kanat altının kırmızısı için de 3 kat boya attım. Biraz fırça izi kendini belli ediyor. :wacko:

On 03.04.2021 at 18:19, Bulut Solmaz yazdı:

Ama renk genelde bu işte

9ed4fceda7e089402236e94c653056c4.jpg

Boyama demişken sizlere bir şey sormak istedim. Namlu yuvalarını kimisi kırmızı bırakmış kimisi boyamış. Sizce boyanmalı mı? Bir antrazit falan atmak gerekir mi?

Eline sağlık. Güzel oluyor. Renk güzel. ne kullandın? hangi renge karar vermiştin?

Biraz fırça izi kalıyor ama idare eder. Yeşil şeritte ufak bir iki beyaz kalmış. halledersin

1 saat önce, Şerif Sadık yazdı:

Namlu yuvalarını kimisi kırmızı bırakmış kimisi boyamış. Sizce boyanmalı mı? Bir antrazit falan atmak gerekir mi?

Ben olsam referanstaki gibi çok koyu kırmızı yapardım. Siyah, antrasit, yada kırmızı değil siyaha yakın koyuuuu kırmızı. 

Pilota yıkamada yapınca daha iyi olacak.

Kolay gelsin.

6 saat önce, ismet güralp yazdı:

Boya güzel olmuş.

Teşekkür ederim İsmet hocam.

5 saat önce, Bulut Solmaz yazdı:

Eline sağlık. Güzel oluyor. Renk güzel. ne kullandın? hangi renge karar vermiştin?

Biraz fırça izi kalıyor ama idare eder. Yeşil şeritte ufak bir iki beyaz kalmış. halledersin

Ben olsam referanstaki gibi çok koyu kırmızı yapardım. Siyah, antrasit, yada kırmızı değil siyaha yakın koyuuuu kırmızı. 

Pilota yıkamada yapınca daha iyi olacak.

Kolay gelsin.

Renk mr. color baktım netten biraz da stoklarda bulamadım hiçbir yerde. Ben de revell 36330 fiery red silk kullandım. önce ağaç parçalarını boyadım. baktım olacak gibi verdim fırçayı :) renk kenarlarında kalanları elden geçireceğim. bir de maskeleme bandı kenarında boya birikme yapıyor, o da renkler arasında pürüzsüz bir geçişi engelliyor. Porco'ya yıkamayı da yapacağım.

çok güzel bir çalışma olmuş :) durmak yok devam diyorum :)

Bulut Abi renkleri film karesinde göstererek kafamın içinde canlandırdığım şekilde göstermiş. endişe verici bir durum, daha fazla beynimi okumasın diye alüminyum folyodan şapka yapacam şimdi nolur nolmaz :) 

namlu yuvaları için şöyle bir önerim var. çok koyu bir kırmızıya girmektense koyuca bir kırmızı çekip eskitme aşamasında bolca siyah egzos pigmenti kullanılsa belki istenen efekti verebilir. ama işi boyamayla yapalım derseniz o da sağlam bir seçim gibi duruyor.

merakla sonuçları takipteyim ama lütfen daha fazla birbirimizin beynini okumayalım arkadaşlar ayıp yani olmaz böyle  :):) 

DSC_0941

DSC_0940

Tüm parçaların boyası bitti. Zemin için aluminyum folyo yöntemi ile rastgele dalga şekilleri oluşturmaya çalıştım. Üstüne PVA sürdüm, gri astarı attım. Sonra base bir mavi renk boyadım. Tonlamalara parlamalara girişecektim. Dalgaların tepelerini Tamiya Clear ile canlandırayım istedim ancak alttaki boyaya zarar verecekti. Şimdi modeli ve zemini parlak vernik ile vernikleyeceğim. Uçağın oturacağı bölgeyi de biraz daha elden geçireceğim. Uçak oturduktan sonra da PVA, pamuk ile bir şekilde doldurmaya çalışacağım.

DSC_0942 DSC_0943 DSC_0944

Dekal yerine elle boyayayım dediğim şeritlerin durumu da budur. Bu arada yeşil ile beyaz arasında biraz birbirine girmiş gibi görünüyor ancak gerçekte öyle değil, biraz ışığın bana oyunu orası.

Geri kalan dekalleri de uyguladım. Yağlı boya terebentin ile sadece panel çizgilerine ve biraz da motora yıkama yaptım. Sanırım daha fazla kirletmeyeceğim uçağı. Bu bile biraz fazla kaçmış olabilir tercihe göre. Dikey stabilizördeki yıkamayı silmeyi unutmuşum, fotoya bakınca gördüm. 🙂

Denize de parlak vernik attım.

DSC_0940 DSC_0941 DSC_0939

On 10.04.2021 at 18:49, Nejdet Arikoglu yazdı:

Bulut Abi renkleri film karesinde göstererek kafamın içinde canlandırdığım şekilde göstermiş. endişe verici bir durum, daha fazla beynimi okumasın diye alüminyum folyodan şapka yapacam şimdi nolur nolmaz :) 

Dur bunu yeni gördüm :D 

Yok valla Aklın yolu birdir...

Çıkar o kafandan alüminyum şapkayı sinyal alamıyorum :D 

Tariflere göre denizi yapmaya çalıştım. Videolarda izlediğim gibi güzel olmadı. Tabi ilk denememde ustaların yaptığı kadar güzel sonuç beklemem abes olur ama bu modelde yarım yamalak olsun istemiyorum. Eleştiriler başım üstüne.

DSC_0956 DSC_0957 DSC_0958