Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             
ismet güralp

Ali express vergisi

Recommended Posts

9 saat önce, Efe ERGÜZ yazdı:

mükerrer ödeme olmuyor. Kargonuz da aras ile gelecek. Her satıcıda yok bu sistem ama yavaş yavaş yaygınlaşıyor. Her kişinin aylık 5 paket hakkı var ya.

Bundan hiç haberim yok. Aras kargo AliExpress ile mi anlaşmış? Detay var mı?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bu başka birşey sanırım. ÖTV tarifesine atıf yaptığına göre, ÖTV'ne tabi bir ürün ithal etmiş olabilirsiniz. ÖTV ile gümrük vergisi farklı şeylerdir.  Bireysel posta yoluyla yapılan ithalatlarda gümrük vergisi bir nevi KDV yerine alınıyor. Ama ÖTV başka bir vergi.  Yani gümrük %18-20 vergi alırsa o mükerrer sayılmayacaktır.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

İlave vergi değil. Amazon stili bir işleme girmişler. Amazon'da da belli bir "tahmini" vergi bedeli peşin kesiliyor. Eğer sizden fazlası istenirse (ötv, harç, pul vs) ödüyorsunuz az istenirse mail atıyorsunuz amazon'a ve amazon size aradaki farkı iade ediyor. Onun benzeri yapılmış.

Ha elbette gümrükler sürprizlere açıktır. O da hayatımızda ufak tefek heyecanlar elbette ehehehe :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ege    9

banggood bir süredir yapıyordu bir çok siparişte, yanlış hatırlamıyorsam turkey direct mail mi öyle bir seçenek vardı o seçeneği seçince gümrük ücretide önceden alınıyodu bir de bu tür işlemlerle uğraşılmıyodu 

3 saat önce, Alper Akkurt yazdı:

Eğer sizden fazlası istenirse (ötv, harç, pul vs) ödüyorsunuz az istenirse

amazonda ekstra bir ödeme yok alınan depozitodan fazla tutarsa ekstra ödeme yapılmıyor ama düşük tutarsa dediğiniz gibi iade ediliyor ücret

Share this post


Link to post
Share on other sites

BU bizim marmaraydan geçen pekin londra hattı var ya, onun açılmasıyla başladı bu yenwen ile gönderim yapan satıcılar malı yenwen depoya yolluyor. Yenwende toplanan mallar konteynır bazında gümrükten geçiriliyor bu sayede 8 lira gümrüğe sunum ücreti verilmiyor sadece gümrük vergisi oda avrupaya 18% diğerlerine 20% kadar çıkıyor. Faydalı bir sistem ama bazı yerde iyi bazı yerde kötü  Örnek olarak kit sipariş ettiniz kutuda çok büyük değil 8 lira gümrüğe sunum 15 te ordaki gümrükçü keser (ali express durumu farketti 500 liralık kit şu an 200 lira fiyat 300 lira shipping şeklinde ve shippinge gümrük vergisi ödenmiyor) 23 lira ödersiniz ama bu sistem ile 20% ödeyeceğinizden 40 lira ödersiniz. Fazla öderseniz size geri ödeme yapıyorlarmı amazondaki gibi bir fikrim yok.Yenwen aras ile anlaşmış sanırım en azından izmirde böyle, çin postası ile gelirse ptt ile anlaşmalı onda kapıda ödeme yapabiliyorsunuz.
edit: aliexpress te geri ödeme ürün fiyatı üzerinden hesaplanıyor bilginize

Edited by Efe ERGÜZ
edit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×